23 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Po remoncie

22 sierpnia 2018 r.

Odnowiony parking


fot. ARCHIWUM

20 sierpnia oddano do użytku nowy parking w centrum Białej Podlaskiej. Dobiegły końca prace przy przedłużeniu ul. Pocztowej i budowie placu postojowego.

Inwestycja ruszyła pod koniec stycznia. Najpierw wyburzono niedokończony budynek, który od lat szpecił tę część miasta. Potem usunięto wszystkie naziemne elementy i dokonano wymiany uzbrojenia podziemnego. Cały teren został utwardzony, powstały droga i parking. Pojawiły się także szlabany oraz oznaczony wjazd i wyjazd. Od początku mówiło się, że nowe miejsca będą dedykowane osobom, które chcą załatwić jakąś sprawę w pobliskim magistracie, na poczcie albo w centrum miasta. - Parking ma służyć mieszkańcom. Wreszcie jest to ucywilizowane miejsce, którego nie musimy się wstydzić. Batalia o przeprowadzenie tej inwestycji trwała ponad dwa lata - mówi prezydent Dariusz Stefaniuk. Przebudowa kosztowała 1,1 mln zł. Parking może pomieścić ponad 50 aut.

Z wykonaniem inwestycji wyrobiono się przed czasem. Obecnie parking jest darmowy, ale władze myślą o wprowadzeniu opłat. Na najbliższej sesji rady miasta, która odbędzie się w połowie września, zostanie podjęta decyzja co do regulaminu parkingu i pobierania opłat. Wszystko po to, by wymusić rotację pojazdów i skrócić czas postoju samochodów. Plan cennika wygląda następująco: pierwsze pół godziny miałoby być bezpłatne, za pierwszą godzinę trzeba będzie zapłacić 2 zł, za druga godzinę - 3 zł, za trzecią - 4 zł, za czwartą - 5 zł, za piątą i kolejne - 6 zł. Opłaty mają być pobierane od poniedziałku do piątku, od 7.00 do 17.00. Płatnego korzystania trzeba spodziewać się najwcześniej w październiku. - Jeszcze nie wiem, czy ten parking jest zaczątkiem płatnej strefy parkowania w Białej Podlaskiej. Na razie musimy przyjrzeć się temu, jak będzie funkcjonował nowy obiekt. Jeśli mieszkańcy zechcą strefy i rzeczywiście będzie ona konieczna, pomyślimy o tym. Przy parkingu w ciągu najbliższych dwóch miesięcy powstanie zielony skwerek. Będą tam m.in. ławki i stojaki na rowery. Inwestycja ma kosztować 150 tys. zł - zaznacza włodarz.

 

Płot i skwer

Parking jest ogrodzony nowym, murowanym parkanem. - Ten płot stał tu od lat, ale nie miał wartości zabytkowej. W czasie prac został wyburzony i wzniesiony na nowo. Taki był wymóg konserwatora zabytków. Pod tym warunkiem mogliśmy przeprowadzić inwestycję związaną z przedłużeniem ul. Pocztowej i utworzeniem parkingu. Płot był bardzo kosztowny. Słyszę na jego temat wiele negatywnych opinii. Mam nadzieję, że kiedy powstanie zielony skwerek, całość będzie prezentowała się zadowalająco. Czeka nas jeszcze remont kamienicy przy ul. Krótkiej. Dół przeznaczymy na cele komercyjne, a górę oddamy organizacjom pożytku publicznego. Wtedy całkowicie domkniemy kwestię rewitalizacji centrum miasta - zaznacza D. Stefaniuk.

Przebudowa w okolicach ul. Pocztowej wymusiła zmianę organizacji ruchu w tej części miasta. Od 20 sierpnia ul. Krótką nie jeździmy już, jak to było dotychczas, od pl. Wolności do ul. Budkiewicza, ale od ul. Budkiewicza do placu. Ulicą Piłsudskiego na odcinku od ul. Pocztowej do ul. Ks. Bieńkowskiego można teraz jeździć w dwóch kierunkach. Nowy odcinek ul. Pocztowej jest drogą jednokierunkową. Władze miasta dają kierowcom czas na przystosowanie się do zmian. - Bialczanie na pewno szybko do nich przywykną. Dziś wielu jeździ nieco na pamięć, ale uważam, że poradzimy sobie z nowymi zasadami ruchu. Wszystko jest dobrze oznaczone - podsumowuje prezydent.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
Biesiada Mazowiecko-Podlaska na Mazowszu
To nazwa konkursu kulinarnego, który ogłosiło Stowarzyszenie „Naszym Dzieciom” w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mordach. Mogą wziąć w nim udział wszyscy mieszkańcy Mazowsza.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR