23 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Powrót do dobrego

29 sierpnia 2018 r.

Będzie jak dawniej


fot. ARCHIWUM

Po pięciu latach funkcjonowania filii Poczty Polskiej przywrócono w Leśnej Podlaskiej urząd z prawdziwego zdarzenia.

Likwidacja poczty i przekształcenie jej w agendę była ciosem dla mieszkańców gminy. Leśniański oddział włączono w struktury urzędu w oddalonym o ponad 10 km Konstantynowie. Decyzja o zamknięciu była niekorzystna zarówno ze względów praktycznych, jak i wizerunkowych. - To było niczym policzek. W Leśnej mamy siedzibę urzędu gminy, sanktuarium i klasztor oraz szkołę średnią rolniczą. W miejscowości pielęgnowane są patriotyczne tradycje. Nie zapominamy, że właśnie u nas nowych sił do walki nabierał oddział „Zenona”. Gmina liczy 4,5 tys. mieszkańców, więc likwidacja poczty była tym bardziej niezrozumiała - mówi Marian Tomkowicz, wiceprzewodniczący rady powiatu i dawny wójt Leśnej Podlaskiej.

Utworzenie filii Poczty Polskiej w Leśnej tłumaczono względami finansowymi. Podobny los miał czekać inne miejscowości. - W powiecie bialskim zamknięto dwa urzędy pocztowe, a potem… odstąpiono od kolejnych likwidacji. Niestety, zamkniętych urzędów nie przywrócono. Byłem wtedy wójtem, ale nic nie mogłem poradzić na takie działania - dodaje M. Tomkowicz.

 

Z pomocą życzliwych

O przewrócenie urzędu Poczty Polskiej starał się także Paweł Kazimierski, obecny wójt Leśnej Podlaskiej. Zabiegi włodarza i rady gminy nie przyniosły skutku. - Zacząłem korespondować z kierownictwem Poczty Polskiej. Pisałem maile do siedziby spółki w Warszawie, apelując o przywrócenie urzędu. Nie otrzymywałem jednak konkretnych odpowiedzi. Postanowiłem więc poprosić o pomoc senatora Grzegorza Biereckiego. Po jego interwencji spółka zaczęła robić analizy ekonomiczne. W staraniach wsparli mnie także wicestarosta bialski Janusz Skólimowski i prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk. Ostatecznie otrzymaliśmy decyzję o przewróceniu Poczty Polskiej w Leśnej Podlaskiej - opowiada M. Tomkowicz. Uroczyste otwarcie nastąpiło 13 sierpnia.

 

Zmiana na plus

M. Tomkowicz zaznacza, że różnica między urzędem a jego filią jest dosyć znacząca. - Udowadniałem to, pisząc maile do Warszawy. Przez pięć lat trzech naszych listonoszy musiało jeździć po pocztę do Konstantynowa. Wracając, zaczynali rozwozić przesyłki. W ten sposób korespondencja dochodziła do Leśnej dopiero około 13.00 - 14.00. Funkcjonujące tu szkoły, urząd gminy i firmy potrzebowały tych przesyłek dużo wcześniej. Wszystko zmieni się od 1 września. Od tego dnia korespondencja będzie dowożona bezpośrednio do Leśnej już po 7.00, a listonosze dostarczą ją do placówek i firm w godzinach porannych - tłumaczy wiceprzewodniczący rady.

W przywróconym urzędzie będzie większa obsada. Obok listonoszy pojawi się naczelnik poczty i jego asystentka. - Obecność urzędu pocztowego, posterunku policji i kościoła dobrze świadczą o gminie. To są atrybuty państwa. Usługi pocztowe powinny być dostępne dla wszystkich obywateli. Jesteśmy szczęśliwi, że znów mamy u siebie w pełni działającą placówkę Poczty Polskiej. Kiedy upadły nadzieje na jej powrót, z pomocą przyszli życzliwi ludzie - podsumowuje M. Tomkowicz.

Poczta w Leśnej Podlaskiej jest czynna od poniedziałku do czwartku, od 7.30 do 14.30, a w piątki od 13.00 do 20.00.

Fot: pulsmiasta.tv

 

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
Biesiada Mazowiecko-Podlaska na Mazowszu
To nazwa konkursu kulinarnego, który ogłosiło Stowarzyszenie „Naszym Dzieciom” w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mordach. Mogą wziąć w nim udział wszyscy mieszkańcy Mazowsza.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR