21 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Hipolit, Mateusz, Daria

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Sesja rady miasta

5 września 2018 r.

Finanse pod kontrolą?


fot. ARCHIWUM

Dyskusja nad projektem uchwały dotyczącej emisji obligacji komunalnych na kwotę 29 mln zł zdominowała sierpniową sesję rady miasta Siedlce.

Obligacje komunalne to papiery wartościowe emitowane przez jednostkę samorządu terytorialnego. Ta otrzymuje od ich nabywców środki pieniężne, natomiast sama jest zobowiązana do zapłaty odsetek i wykupu papierów wartościowych po określonym czasie. Emisja obligacji komunalnych jest bardziej korzystna niż tradycyjny komercyjny kredyt przede wszystkim z uwagi na elastyczność w zakresie ustalania terminów spłat odsetek i wykupu papierów wartościowych. Zaproponowana uchwała mówi o tym, aby środki pochodzące z emisji obligacji w wysokości prawie 16 mln zł przeznaczyć na spłatę rat kredytów i pożyczek zaciągniętych w latach wcześniejszych, natomiast przypadających do spłaty w tym roku, a kwotą 13 mln zł pokryć tegoroczny deficyt w budżecie.

Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał prezydent Wojciech Kudelski, uzasadniając potrzebę przeprowadzonych inwestycji. - Musieliśmy je zrealizować, żeby miasto było ośrodkiem ponadlokalnym, by nie traciło, a zyskiwało mieszkańców, by zostawała tu młodzież, a ludzie z inicjatywą otwierali działalność gospodarczą. I to nam się udało. Stworzyliśmy korzystne warunki w postaci infrastruktury dla dużych inwestorów. To wszystko kosztuje. Niektórzy może mogą się chwalić, że nie mają kredytów, zadłużenia… Może zabrakło im odwagi na to, żeby wziąć pożyczki, zabezpieczyć swoje środki po to, żeby sięgnąć po pieniądze unijne - podkreślił W. Kudelski. - Mogliśmy podchodzić asekuracyjnie do prowadzenia miasta, mówiąc: z naszych podatków stać nas tylko na tyle, nie bierzemy kredytów, nie robimy nic więcej… Tylko z których inwestycji mielibyśmy zrezygnować? - zwrócił uwagę włodarz. Przypomniał, że w ciągu 12 lat jego rządów na inwestycje w mieście wydano ponad 700 mln zł, a doliczając przedsięwzięcia spółek komunalnych - prawe 1 mld zł. W. Kudelski podkreślił też, że banki nie kwestionują wypłacalności miasta, a kontrole RIO, NIK, CBA i prokuratury nie doszukały się w tej polityce niegospodarności. - Wszyscy orzekli, że działamy na korzyść miasta. Banki nie dałyby złotówki, gdyby nie widziały pokrycia w naszym majątku - dodał prezydent.

 

Mniej odwagi, więcej rozwagi

Radnych opozycji najbardziej interesowała wysokość deficytu miasta, który w zaledwie kilka tygodni wzrósł z 3 mln zł do 13 mln zł. W odpowiedzi skarbnik Kazimierz Paryła wymienił trzy czynniki: podwyżki nauczycielskich pensji, duże wydatki na adaptacje i wyposażenie szkół w związku z reformą oświaty oraz wyższe od spodziewanych wydatki na odprawy nauczycieli odchodzących na emeryturę. To spowodowało, jak tłumaczył skarbnik, że trzeba było przesunąć 10 mln z wydatków inwestycyjnych na oświatę, a wydatki inwestycyjne sfinansować emisją obligacji. K. Paryła dodał, że dług miasta nadal mieści się w przepisach, a przede wszystkim - w możliwościach miasta.

Wyjaśnienia skarbnika nie przekonały radnej Magdaleny Daniel, która stwierdziła, iż inne miasta w Polsce radzą sobie nie gorzej z rozwojem, a zadłużają się mniej. - Tłumaczenie się kryzysem gospodarczym, reformą edukacji nie wyjaśnia wszystkiego, bo w innych miastach też powstawały nowe ciągi komunikacyjne, remontowano ulice, odnawiano kamienice będące własnością miasta. Tam nie ma problemu zadłużenia, bo poszukiwano innych rozwiązań, nie tylko kredytów - stwierdziła. Natomiast Andrzej Sitnik wszystkie budżety w obecnej kadencji określił jako fikcyjne, bo żaden z nich nie został zrealizowany zgodnie z planem. A to, zdaniem radnego, oznacza, że rządzący nie wyciągają wniosków z popełnionych błędów i są głusi na konstruktywną krytykę.

Z kolei Mariusz Dobijański nie kwestionował zasadności przeprowadzonych inwestycji, bo, jak podkreślił, „rolą samorządu jest inwestować, rozwijać infrastrukturę, rozwijać zasoby komunalne i poprawiać byt mieszkańców”. - Trudno sobie wyobrazić, żebyśmy przez 12 lat nic nie robili. Doceniam to, co zostało zrobione, bo trudno negować inwestycje, które zostały zrealizowane. Jednak uważam, że powinniśmy mówić nie o odwadze w inwestowaniu, ale o rozwadze, a może wtedy nasza przyszłość ekonomiczna będzie przewidywalna - zwrócił uwagę.

Radni koalicji uspokajali, że mieszkańcy poradzą sobie z obsługą i spłatą długu. - Wykup obligacji jest bezpieczny, proszę nie straszyć tym, iż staniemy pod ścianą - apelował Bogdan Kozioł, przytaczając dane o wzroście dochodów z PIT z 70 do 100 mln zł. - W efekcie inwestycji, które zostały zrobione, mieszkańcy są w tym mieście, mieszkają tutaj, inwestują, pracują - podsumował radny.

Ostatecznie emisję obligacji zatwierdzono przy 15 głosach „za”, siedmiu przeciw i jednym wstrzymującym się.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Badania laryngologiczne
19 i 20 września, od 8.00 do 14.00, w przychodni AS-MED w Siedlcach będą prowadzone bezpłatne badania laryngologiczne.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Piątek XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ef 4, 1-7. 11-13; Ps 19, 2-3. 4-5 ;
Mt 9, 9-13

Ewangelia:
Mt 9, 9-13

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR