21 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Sesja rady miasta

5 września 2018 r.

Finanse pod kontrolą?


fot. ARCHIWUM

Dyskusja nad projektem uchwały dotyczącej emisji obligacji komunalnych na kwotę 29 mln zł zdominowała sierpniową sesję rady miasta Siedlce.

Obligacje komunalne to papiery wartościowe emitowane przez jednostkę samorządu terytorialnego. Ta otrzymuje od ich nabywców środki pieniężne, natomiast sama jest zobowiązana do zapłaty odsetek i wykupu papierów wartościowych po określonym czasie. Emisja obligacji komunalnych jest bardziej korzystna niż tradycyjny komercyjny kredyt przede wszystkim z uwagi na elastyczność w zakresie ustalania terminów spłat odsetek i wykupu papierów wartościowych. Zaproponowana uchwała mówi o tym, aby środki pochodzące z emisji obligacji w wysokości prawie 16 mln zł przeznaczyć na spłatę rat kredytów i pożyczek zaciągniętych w latach wcześniejszych, natomiast przypadających do spłaty w tym roku, a kwotą 13 mln zł pokryć tegoroczny deficyt w budżecie.

Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał prezydent Wojciech Kudelski, uzasadniając potrzebę przeprowadzonych inwestycji. - Musieliśmy je zrealizować, żeby miasto było ośrodkiem ponadlokalnym, by nie traciło, a zyskiwało mieszkańców, by zostawała tu młodzież, a ludzie z inicjatywą otwierali działalność gospodarczą. I to nam się udało. Stworzyliśmy korzystne warunki w postaci infrastruktury dla dużych inwestorów. To wszystko kosztuje. Niektórzy może mogą się chwalić, że nie mają kredytów, zadłużenia… Może zabrakło im odwagi na to, żeby wziąć pożyczki, zabezpieczyć swoje środki po to, żeby sięgnąć po pieniądze unijne - podkreślił W. Kudelski. - Mogliśmy podchodzić asekuracyjnie do prowadzenia miasta, mówiąc: z naszych podatków stać nas tylko na tyle, nie bierzemy kredytów, nie robimy nic więcej… Tylko z których inwestycji mielibyśmy zrezygnować? - zwrócił uwagę włodarz. Przypomniał, że w ciągu 12 lat jego rządów na inwestycje w mieście wydano ponad 700 mln zł, a doliczając przedsięwzięcia spółek komunalnych - prawe 1 mld zł. W. Kudelski podkreślił też, że banki nie kwestionują wypłacalności miasta, a kontrole RIO, NIK, CBA i prokuratury nie doszukały się w tej polityce niegospodarności. - Wszyscy orzekli, że działamy na korzyść miasta. Banki nie dałyby złotówki, gdyby nie widziały pokrycia w naszym majątku - dodał prezydent.

 

Mniej odwagi, więcej rozwagi

Radnych opozycji najbardziej interesowała wysokość deficytu miasta, który w zaledwie kilka tygodni wzrósł z 3 mln zł do 13 mln zł. W odpowiedzi skarbnik Kazimierz Paryła wymienił trzy czynniki: podwyżki nauczycielskich pensji, duże wydatki na adaptacje i wyposażenie szkół w związku z reformą oświaty oraz wyższe od spodziewanych wydatki na odprawy nauczycieli odchodzących na emeryturę. To spowodowało, jak tłumaczył skarbnik, że trzeba było przesunąć 10 mln z wydatków inwestycyjnych na oświatę, a wydatki inwestycyjne sfinansować emisją obligacji. K. Paryła dodał, że dług miasta nadal mieści się w przepisach, a przede wszystkim - w możliwościach miasta.

Wyjaśnienia skarbnika nie przekonały radnej Magdaleny Daniel, która stwierdziła, iż inne miasta w Polsce radzą sobie nie gorzej z rozwojem, a zadłużają się mniej. - Tłumaczenie się kryzysem gospodarczym, reformą edukacji nie wyjaśnia wszystkiego, bo w innych miastach też powstawały nowe ciągi komunikacyjne, remontowano ulice, odnawiano kamienice będące własnością miasta. Tam nie ma problemu zadłużenia, bo poszukiwano innych rozwiązań, nie tylko kredytów - stwierdziła. Natomiast Andrzej Sitnik wszystkie budżety w obecnej kadencji określił jako fikcyjne, bo żaden z nich nie został zrealizowany zgodnie z planem. A to, zdaniem radnego, oznacza, że rządzący nie wyciągają wniosków z popełnionych błędów i są głusi na konstruktywną krytykę.

Z kolei Mariusz Dobijański nie kwestionował zasadności przeprowadzonych inwestycji, bo, jak podkreślił, „rolą samorządu jest inwestować, rozwijać infrastrukturę, rozwijać zasoby komunalne i poprawiać byt mieszkańców”. - Trudno sobie wyobrazić, żebyśmy przez 12 lat nic nie robili. Doceniam to, co zostało zrobione, bo trudno negować inwestycje, które zostały zrealizowane. Jednak uważam, że powinniśmy mówić nie o odwadze w inwestowaniu, ale o rozwadze, a może wtedy nasza przyszłość ekonomiczna będzie przewidywalna - zwrócił uwagę.

Radni koalicji uspokajali, że mieszkańcy poradzą sobie z obsługą i spłatą długu. - Wykup obligacji jest bezpieczny, proszę nie straszyć tym, iż staniemy pod ścianą - apelował Bogdan Kozioł, przytaczając dane o wzroście dochodów z PIT z 70 do 100 mln zł. - W efekcie inwestycji, które zostały zrobione, mieszkańcy są w tym mieście, mieszkają tutaj, inwestują, pracują - podsumował radny.

Ostatecznie emisję obligacji zatwierdzono przy 15 głosach „za”, siedmiu przeciw i jednym wstrzymującym się.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR