23 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Nadleśnictwo świętowało

12 września 2018 r.

Rówieśnik Niepodległej


fot. MK

100-lecie istnienia obchodzi Nadleśnictwo Parczew. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 6 września w Sosnowicy. Obchody rozpoczęła Msza św. sprawowana przez ks. Sławomira Morenia i kapelana leśników ks. Wiesława Oleszka.

W homilii podkreślał on, iż historia Nadleśnictwa Parczew wiąże się ściśle z historią naszego narodu i odzyskania przez Polskę niepodległości. Wskazywał też na perspektywę nadprzyrodzoną w pracy leśnika - Człowiek nigdy nie jest pierwszy przed przyrodą, przed naturą. On ją podgląda, podsłuchuje i, kierując się nakazem Boga, strzeże jej i chroni. Takie wspaniałe zadanie stoi przed każdym z was, drodzy leśnicy - podkreślił. Podczas liturgii obszerne fragmenty Mszy św. Huberta wykonał Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar”, działający przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

W drugiej części uroczystości, która miała miejsce w siedzibie nadleśnictwa, spotkali się jego obecni i emerytowani pracownicy. Byli też nadleśniczowie i szefowie jednostek sąsiadujących z nadleśnictwem - jubilatem, przedstawiciele instytucji współpracujących, służb mundurowych, a także władz samorządowych różnego szczebla z Sosnowicy, Parczewa i Włodawy. Gratulacje i słowa uznania za pracę na rzecz lasów przekazał parczewskim leśnikom Jerzy Sądel, dyrektor RDLP w Lublinie. „Dzięki wam lasy mogą zachować swoje wyjątkowe walory przyrodnicze i niepowtarzalne piękno. Niech parczewskie lasy będą dowodem wieloletniej troski leśników, źródłem inspiracji i wytchnienia od codzienności” - napisał w okolicznościowym grawertonie.

Z kolei Adam Kornat, zastępca dyrektora lubelskich LP, przypomniał czasy kształtowania się niepodległości i udział leśników w walce o wolną Polskę. - Zawsze, nawet w najtrudniejszych czasach, nasza ojczyzna mogła liczyć na leśników i ludzi lasów, którzy bronili polskiej suwerenności już w trakcie zaborów, podczas powstań i zrywów niepodległościowych, a następnie I i II wojny światowej oraz w czasach reżimu komunistycznego - zwrócił uwagę, gratulując jednocześnie zarówno obecnemu nadleśniczemu i kierownictwu, jak też byłym nadleśniczym Nadleśnictwa Parczew. - Jestem przekonany, że obchody tej pięknej rocznicy będą okazją nie tylko do refleksji i wspomnień, lecz także do zaprezentowania waszych lasów jako rezultatu pracy kolejnych pokoleń leśników - podsumował.

 

Kordylasy i dąb z Watykanu

W trakcie uroczystości troje pracowników nadleśnictwa - Ewa Jarzyńska, Andrzej Jusiak i Leszek Mielniczuk - otrzymało Kordelasy Leśnika Polskiego, czyli najwyższe wyróżnienie w leśnictwie. Zwieńczeniem obchodów było posadzenie „dębu niepodległości” - sadzonki nr 26 spośród 100 dębów pobłogosławionych 23 maja w Watykanie przez papieża Franciszka. Jubileusz zakończyły występy miejscowego zespołu ludowego Sosna oraz koncert kwartetu smyczkowego z Katowic.

 

W roku jubileuszu

Spotkanie w siedzibie Nadleśnictwa Parczew było ostatnim etapem tegorocznych uroczystości jubileuszowych, na które złożyło się kilka wydarzeń. 7 czerwca rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Las moich marzeń”, 7 lipca otwarto ścieżkę edukacyjną Szlak powstańczy - bój pod Urszulinem”, która powstała we współpracy z Nadleśnictwem Parczew, a 12 lipca, w liturgiczne wspomnienie patrona leśników św. Jana Gwalberta, nieopodal siedziby odsłonięto i poświęcono kapliczkę z figurą tego świętego. Stanowi ona dar parczewskich leśników na 100-lecie istnienia państwowego Nadleśnictwa Parczew oraz przypadającą w tym roku okrągła rocznicę odzyskania niepodległości. W tym samym dniu w Makoszce, dawnym miejscu usytuowania nadleśnictwa, otwarto park pamięci. Na grudzień zaplanowano promocję monografii „Nadleśnictwo Parczew. Historia gospodarki i administracji w zarysie” autorstwa Grzegorza Sado i Rafała Zubkowicza.


Bogata historia

Tradycje nadleśnictwa sięgają początków XIX w., kiedy na obszarze dawnych borów królewskich zostało utworzone leśnictwo Parczew. W 1841 r. było ono jednym z trzech rządowych leśnictw guberni podlaskiej z siedzibą w Siedlcach (pozostałe to Łuków i Janów). Przed wybuchem I wojny światowej jednostkę zlokalizowano w niewielkiej wsi Makoszka. Po odzyskaniu niepodległości, w 1918 r. to właśnie tam umiejscowiono polskie Nadleśnictwo Parczew. Jego pierwszym nadleśniczym był Franciszek Demidecki-Demidowicz, który objął stanowisko 10 grudnia 1918 r. Data ta ze względu na brak innych aktów powołania przyjmowana jest za początek polskiego Nadleśnictwa Parczew. Po reorganizacji w Lasach Państwowych w 1973 r. siedzibą nadleśnictwa stała się Sosnowica.

Małgorzata Kołodziejczyk

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
Biesiada Mazowiecko-Podlaska na Mazowszu
To nazwa konkursu kulinarnego, który ogłosiło Stowarzyszenie „Naszym Dzieciom” w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mordach. Mogą wziąć w nim udział wszyscy mieszkańcy Mazowsza.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR