11 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Waldemar, Damazy

Pogoda: Siedlce

Numer 49
06-12 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Oddali hołd

19 września 2018 r.

Cienie ofiar proszą o pamięć i refleksję


fot. WAJ

Na Lisich Jamach, zwanych garwolińskimi Palmirami, gdzie w latach 1942-44 niemieccy żołnierze rozstrzelali ponad 2,5 tys. ludzi różnych narodowości, 14 września uroczyście obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Totalitaryzmu.

Przeszło 75 lat temu w lesie Kotwica na Lisich Jamach swoje życie oddało ponad 2,5 tys. ludzi, chociaż niktóre źródła historyczne podają, że było ich nawet ok. 4 tys. W jednym grobie spoczęli rozstrzelani przez niemieckich żołnierzy Polacy, Żydzi, Romowie i jeńcy radzieccy. W ich intencji i intencji ojczyzny odprawiona została Msza św., której przewodniczył dziekan dekanatu garwolińskiego ks. prałat Ryszard Andruszczak, któremu towarzyszyli proboszcz miętneńskiej parafii ks. Jerzy Janowski, wikariusza parafii ks. Piotr Wasyliew. - Z wielką zadumą i bólem stajemy dzisiaj w miejscu, które było świadkiem kaźni dzieci Bożych. Chcielibyśmy dzisiaj wołać do Boga, wykrzyczeć w naszej modlitwie, aby więcej już nigdy człowiek człowiekowi nie zgotował takiego losu, aby już nikt na wojskowych pasach nie pisał „Bóg z nami” i strzelał do drugiego człowieka tylko dlatego, że był Żydem, Polakiem, Cyganem, Rosjaninem - podkreślał ks. prałat R. Andruszczak.

Natomiast ks. J. Janowski zaznaczył w homilii, że w tym lesie został pogardzony człowiek. - Ale nie tylko. W ofiarach został też znieważony Bóg - dodał kapłan.

Modlitwę odmówił również rabin Tomasz Krakowski, przedstawiciel Naczelnego Rabina Polski. Oprawę muzyczną zapewniła wojskowa orkiestra dęta z Siedlec i kompania reprezentacyjna 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim oraz sztandary wojska, organizacji kombatanckich, szkół. Po nabożeństwie odczytano apel poległych, a delegacje samorządów, instytucji, służb mundurowych, kombatantów, stowarzyszeń, szkół złożyli wiązanki kwiatów. Następnie uczniowie ze szkoły podstawowej w Michałówce zaprezentowali okolicznościowy program.

 

Garwolińskie Palmiry

„Takich miejsc kaźni jest więcej - Palmiry, Piaśnica, Ponary. Hitlerowscy okupanci wszędzie działali według podobnego schematu, mordowali w lasach lub za murami więzień, w odosobnieniu, jakby zbrodniarze wstydzili się swoich czynów. Cienie ofiar proszą o pamięć i refleksję, aby tragedie, jakie stały się ich udziałem, nigdy się nie powtórzyły”- napisał w liście do uczestników spotkania Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Poseł Grzegorz Woźniak wspomniał, że miejsce to zapisało się w jego pamięci dzięki opowieściom dziadka, który opowiadał mu, co wydarzyło się na Lisich Jamach podczas okupacji. - Chwała wszystkim, którzy pamiętają o miejscu, gdzie zginęli ludzie różnych narodowości, wyznań - podkreślił parlamentarzysta.

 

Rana na sercu

Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński w piśmie skierowanym do wójta gminy Garwolin Marcina Kołodziejczyka napisał, że „Lisie Jamy były miejscem zagłady kilku tysięcy istnień ludzkich. Pragnę przekazać wyrazy podziękowania wszystkim, którzy pielęgnują pamięć o miejscu kaźni. Dzięki tym staraniom pamięć o ofiarach nazizmu, komunizmu została zachowana”. Z kolei wicemarszałek Senatu RM Maria Koc w liście zaznaczyła, że „hitlerowcy bez skrupułów zabierali życie niewinnym ludziom. Takie wydarzenia są raną na sercu każdego człowieka, bo nie ma nic gorszego niż ginąć z premedytacją z ręki człowieka”.

Była to piękna i przygotowana na wysokim poziomie uroczystość. Wzięli w niej udział ci, którzy czuli obowiązek, ale przede wszystkim potrzebę oddania hołdu zamordowanym w lesie niewinnym ludziom.

Waldemar Jaroń

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz KSM diecezji siedleckiej


W dniach 24-25 listopada odbyły się uroczystości jubileuszowe 25-lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR