23 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Oddali hołd

19 września 2018 r.

Cienie ofiar proszą o pamięć i refleksję


fot. WAJ

Na Lisich Jamach, zwanych garwolińskimi Palmirami, gdzie w latach 1942-44 niemieccy żołnierze rozstrzelali ponad 2,5 tys. ludzi różnych narodowości, 14 września uroczyście obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Totalitaryzmu.

Przeszło 75 lat temu w lesie Kotwica na Lisich Jamach swoje życie oddało ponad 2,5 tys. ludzi, chociaż niktóre źródła historyczne podają, że było ich nawet ok. 4 tys. W jednym grobie spoczęli rozstrzelani przez niemieckich żołnierzy Polacy, Żydzi, Romowie i jeńcy radzieccy. W ich intencji i intencji ojczyzny odprawiona została Msza św., której przewodniczył dziekan dekanatu garwolińskiego ks. prałat Ryszard Andruszczak, któremu towarzyszyli proboszcz miętneńskiej parafii ks. Jerzy Janowski, wikariusza parafii ks. Piotr Wasyliew. - Z wielką zadumą i bólem stajemy dzisiaj w miejscu, które było świadkiem kaźni dzieci Bożych. Chcielibyśmy dzisiaj wołać do Boga, wykrzyczeć w naszej modlitwie, aby więcej już nigdy człowiek człowiekowi nie zgotował takiego losu, aby już nikt na wojskowych pasach nie pisał „Bóg z nami” i strzelał do drugiego człowieka tylko dlatego, że był Żydem, Polakiem, Cyganem, Rosjaninem - podkreślał ks. prałat R. Andruszczak.

Natomiast ks. J. Janowski zaznaczył w homilii, że w tym lesie został pogardzony człowiek. - Ale nie tylko. W ofiarach został też znieważony Bóg - dodał kapłan.

Modlitwę odmówił również rabin Tomasz Krakowski, przedstawiciel Naczelnego Rabina Polski. Oprawę muzyczną zapewniła wojskowa orkiestra dęta z Siedlec i kompania reprezentacyjna 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim oraz sztandary wojska, organizacji kombatanckich, szkół. Po nabożeństwie odczytano apel poległych, a delegacje samorządów, instytucji, służb mundurowych, kombatantów, stowarzyszeń, szkół złożyli wiązanki kwiatów. Następnie uczniowie ze szkoły podstawowej w Michałówce zaprezentowali okolicznościowy program.

 

Garwolińskie Palmiry

„Takich miejsc kaźni jest więcej - Palmiry, Piaśnica, Ponary. Hitlerowscy okupanci wszędzie działali według podobnego schematu, mordowali w lasach lub za murami więzień, w odosobnieniu, jakby zbrodniarze wstydzili się swoich czynów. Cienie ofiar proszą o pamięć i refleksję, aby tragedie, jakie stały się ich udziałem, nigdy się nie powtórzyły”- napisał w liście do uczestników spotkania Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Poseł Grzegorz Woźniak wspomniał, że miejsce to zapisało się w jego pamięci dzięki opowieściom dziadka, który opowiadał mu, co wydarzyło się na Lisich Jamach podczas okupacji. - Chwała wszystkim, którzy pamiętają o miejscu, gdzie zginęli ludzie różnych narodowości, wyznań - podkreślił parlamentarzysta.

 

Rana na sercu

Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński w piśmie skierowanym do wójta gminy Garwolin Marcina Kołodziejczyka napisał, że „Lisie Jamy były miejscem zagłady kilku tysięcy istnień ludzkich. Pragnę przekazać wyrazy podziękowania wszystkim, którzy pielęgnują pamięć o miejscu kaźni. Dzięki tym staraniom pamięć o ofiarach nazizmu, komunizmu została zachowana”. Z kolei wicemarszałek Senatu RM Maria Koc w liście zaznaczyła, że „hitlerowcy bez skrupułów zabierali życie niewinnym ludziom. Takie wydarzenia są raną na sercu każdego człowieka, bo nie ma nic gorszego niż ginąć z premedytacją z ręki człowieka”.

Była to piękna i przygotowana na wysokim poziomie uroczystość. Wzięli w niej udział ci, którzy czuli obowiązek, ale przede wszystkim potrzebę oddania hołdu zamordowanym w lesie niewinnym ludziom.

Waldemar Jaroń

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
Biesiada Mazowiecko-Podlaska na Mazowszu
To nazwa konkursu kulinarnego, który ogłosiło Stowarzyszenie „Naszym Dzieciom” w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mordach. Mogą wziąć w nim udział wszyscy mieszkańcy Mazowsza.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR