11 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Waldemar, Damazy

Pogoda: Siedlce

Numer 49
06-12 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Zakończenie inwestycji

25 września 2018 r.

Centrum przesiadkowe otwarte


fot. HAH

W poniedziałek 24 września uroczyście otwarto w Siedlcach centrum przesiadkowe, na które składają się nowy dworzec autobusowy oraz dwupoziomowy parking.

Uroczystość oddania inwestycji do użytku rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Jana Pawła II w intencji miasta, wykonawców, projektantów i użytkowników nowych obiektów. Nabożeństwu przewodniczył biskup diecezji siedleckiej Kazimierz Gurda, który pogratulował władzom miasta kolejnej inwestycji. - Siedlce pięknieją. Nowe, tak potrzebne obiekty i rozwiązania komunikacyjne ułatwiają życie mieszkańcom, a miasto jest im coraz bardziej przyjazne - powiedział biskup, który dokonał także poświęcenia obiektu. Centrum przesiadkowe zlokalizowano na terenach miejskich, które w przeszłości należały do kolei, w obrębie ulic: Składowej, Orlicz-Dreszera i Partyzantów. Budowa centrum to jedna z inwestycji, które mają usprawnić transport w tej części miasta.

Pod koniec czerwca do użytku oddano trzeci odcinek wewnętrznej obwodnicy miasta wyprowadzający część ruchu kołowego z centrum, a także tunel pod torami kolejowymi łączący północną i południową część Siedlec.

- Wyszliśmy z założenia, że nie wystarczy kupić samolot, trzeba wybudować lotnisko, na którym wyląduje. Zależy nam na tym, aby wszyscy przejeżdżający przez nasz miasto mieli dogodne warunki - stwierdził prezydent Wojciech Kudelski. - Dzięki kolejarzom udało nam się pozyskać teren po to, by wybudować obwodnicę, nie gdzieś poza miastem, ale przechodzącą przez jego środek. A centrum przesiadkowe to nasze lotnisko, na którym zatrzymają się turyści, pracownicy dojeżdżający do Warszawy, przyjeżdżający do Siedlec. Tu zostawią samochody, a komunikacją miejską dojadą do szkół, pracy, urzędów, sklepów, zostawią pieniądze. Obiekty centrum przesiadkowego, podobnie jak tunel i wybudowane obwodnice to inwestycje, które służą nie tylko Siedlcom, ale całemu regionowi - podsumował W. Kudelski. Prezydent podziękował wszystkim, którzy przyłożyli rękę i swoją pracę do tego, żeby znalazły się środki, a także radnym, którzy zagłosowali za często ryzykownymi decyzjami.

 

Patrzeć w przyszłość

Minister energii Krzysztof Tchórzewski gratulował władzom Siedlec olbrzymiego wysiłku inwestycyjnego. - Nasze miasto pięknieje, staje się centrum lokalnym, rozwojowym. Niezwykle ważne jest to, że wyciąga rękę też do naszych sąsiadów, pomaga organizować transport lokalny - przyznał minister. - Pamiętam, gdy pracowałem jeszcze na kolei, jak budowano tu hale na potrzeby lokomotywowni. To było jednak kilkadziesiąt lat temu. Obiekty zdekapitalizowały się, a miasto miało świetny pomysł na wybudowanie obiektów, które służą całemu regionowi. Przeniesienie pod dworzec kolejowy ruchu autobusowego oraz wybudowanie potężnego parkingu to świetny i nowoczesny pomysł. Bezpośrednia łączność ze stolicą jest dla nas wielką szansą, dlatego siedlczanie i cały nasz region mogą patrzeć pogodnie w przyszłość - dodał K. Tchórzewski.

O słuszności podjętej decyzji mówiła też poseł Anna Maria Siarkowska, która życzyła, aby „centrum przesiadkowe dla wielu było jednak przystankiem docelowym”. Na znaczenie inwestycji dla rozwoju miasta i regionu wskazały także wicemarszałek Ewa Janina Orzełowska oraz członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Parking i dworzec

Centrum przesiadkowe to przede wszystkim dwupoziomowy parking na 300 miejsc postojowych (po 150 na parterze i górnym poziomie), z którego będą mogły skorzystać osoby codziennie dojeżdżające do pracy w Warszawie. W skład centrum weszło także 18 zadaszonych wiat przystankowych do obsługi komunikacji miejskiej i regionalnej. Centrum przesiadkowe będzie otwarte dla wszystkich przewoźników obsługujących miasto. Przez pięć lat - w związku z tym, że inwestycja jest dofinansowana ze środków europejskich - nie będzie pobierana żadna opłata. Dotyczy to zarówno przewoźników autobusowych, jak i parkujących kierowców aut osobowych. Pierwszym użytkownikiem zostało siedleckie MPK, którego autobusy linii 9, 22, 24, 25, 31 i 35 od 24 września zatrzymują się na przystanku w centrum przesiadkowym. O zmianę przystanku na linii Sokołów-Lublin wystąpił już PKS Sokołów Podlaski. Do końca roku do centrum mają przenieść się pozostałe firmy przewozowe. Rozkład jazdy danego przewoźnika trafi do komputerów centrum i będzie podawany pasażerom na tablicach świetlnych. Z centrum przesiadkowego będzie można pojechać bezpośrednio na ul. Partyzantów czy ul. Pileckiego.

 

Z unijnym wsparciem

Na terenie centrum powstał także budynek obsługi technicznej, w którym znalazły się sanitariaty i pomieszczenia gospodarcze. Znalazło się również miejsce postojowe dla autobusów czekających na godzinę odjazdu, chodniki i ścieżki rowerowe. Z kolei plac między dworcem a siedzibą Zakładu Linii Kolejowych miasto wystawiło na sprzedaż i liczy na jego zagospodarowanie przez inwestorów prywatnych, którzy mają tam zbudować obiekt usługowo-handlowy.

Projekt budowy centrum przesiadkowego został wpisany w Regionalny Instrument Terytorialny Mazowsza, co umożliwiło miastu starania o pozyskanie pieniędzy unijnych na przedsięwzięcie. Wartość całej inwestycji to ponad 15 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło blisko 11,5 mln zł. Budowa trwała pół roku.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz KSM diecezji siedleckiej


W dniach 24-25 listopada odbyły się uroczystości jubileuszowe 25-lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR