23 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Zakończenie inwestycji

25 września 2018 r.

Centrum przesiadkowe otwarte


fot. HAH

W poniedziałek 24 września uroczyście otwarto w Siedlcach centrum przesiadkowe, na które składają się nowy dworzec autobusowy oraz dwupoziomowy parking.

Uroczystość oddania inwestycji do użytku rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Jana Pawła II w intencji miasta, wykonawców, projektantów i użytkowników nowych obiektów. Nabożeństwu przewodniczył biskup diecezji siedleckiej Kazimierz Gurda, który pogratulował władzom miasta kolejnej inwestycji. - Siedlce pięknieją. Nowe, tak potrzebne obiekty i rozwiązania komunikacyjne ułatwiają życie mieszkańcom, a miasto jest im coraz bardziej przyjazne - powiedział biskup, który dokonał także poświęcenia obiektu. Centrum przesiadkowe zlokalizowano na terenach miejskich, które w przeszłości należały do kolei, w obrębie ulic: Składowej, Orlicz-Dreszera i Partyzantów. Budowa centrum to jedna z inwestycji, które mają usprawnić transport w tej części miasta.

Pod koniec czerwca do użytku oddano trzeci odcinek wewnętrznej obwodnicy miasta wyprowadzający część ruchu kołowego z centrum, a także tunel pod torami kolejowymi łączący północną i południową część Siedlec.

- Wyszliśmy z założenia, że nie wystarczy kupić samolot, trzeba wybudować lotnisko, na którym wyląduje. Zależy nam na tym, aby wszyscy przejeżdżający przez nasz miasto mieli dogodne warunki - stwierdził prezydent Wojciech Kudelski. - Dzięki kolejarzom udało nam się pozyskać teren po to, by wybudować obwodnicę, nie gdzieś poza miastem, ale przechodzącą przez jego środek. A centrum przesiadkowe to nasze lotnisko, na którym zatrzymają się turyści, pracownicy dojeżdżający do Warszawy, przyjeżdżający do Siedlec. Tu zostawią samochody, a komunikacją miejską dojadą do szkół, pracy, urzędów, sklepów, zostawią pieniądze. Obiekty centrum przesiadkowego, podobnie jak tunel i wybudowane obwodnice to inwestycje, które służą nie tylko Siedlcom, ale całemu regionowi - podsumował W. Kudelski. Prezydent podziękował wszystkim, którzy przyłożyli rękę i swoją pracę do tego, żeby znalazły się środki, a także radnym, którzy zagłosowali za często ryzykownymi decyzjami.

 

Patrzeć w przyszłość

Minister energii Krzysztof Tchórzewski gratulował władzom Siedlec olbrzymiego wysiłku inwestycyjnego. - Nasze miasto pięknieje, staje się centrum lokalnym, rozwojowym. Niezwykle ważne jest to, że wyciąga rękę też do naszych sąsiadów, pomaga organizować transport lokalny - przyznał minister. - Pamiętam, gdy pracowałem jeszcze na kolei, jak budowano tu hale na potrzeby lokomotywowni. To było jednak kilkadziesiąt lat temu. Obiekty zdekapitalizowały się, a miasto miało świetny pomysł na wybudowanie obiektów, które służą całemu regionowi. Przeniesienie pod dworzec kolejowy ruchu autobusowego oraz wybudowanie potężnego parkingu to świetny i nowoczesny pomysł. Bezpośrednia łączność ze stolicą jest dla nas wielką szansą, dlatego siedlczanie i cały nasz region mogą patrzeć pogodnie w przyszłość - dodał K. Tchórzewski.

O słuszności podjętej decyzji mówiła też poseł Anna Maria Siarkowska, która życzyła, aby „centrum przesiadkowe dla wielu było jednak przystankiem docelowym”. Na znaczenie inwestycji dla rozwoju miasta i regionu wskazały także wicemarszałek Ewa Janina Orzełowska oraz członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Parking i dworzec

Centrum przesiadkowe to przede wszystkim dwupoziomowy parking na 300 miejsc postojowych (po 150 na parterze i górnym poziomie), z którego będą mogły skorzystać osoby codziennie dojeżdżające do pracy w Warszawie. W skład centrum weszło także 18 zadaszonych wiat przystankowych do obsługi komunikacji miejskiej i regionalnej. Centrum przesiadkowe będzie otwarte dla wszystkich przewoźników obsługujących miasto. Przez pięć lat - w związku z tym, że inwestycja jest dofinansowana ze środków europejskich - nie będzie pobierana żadna opłata. Dotyczy to zarówno przewoźników autobusowych, jak i parkujących kierowców aut osobowych. Pierwszym użytkownikiem zostało siedleckie MPK, którego autobusy linii 9, 22, 24, 25, 31 i 35 od 24 września zatrzymują się na przystanku w centrum przesiadkowym. O zmianę przystanku na linii Sokołów-Lublin wystąpił już PKS Sokołów Podlaski. Do końca roku do centrum mają przenieść się pozostałe firmy przewozowe. Rozkład jazdy danego przewoźnika trafi do komputerów centrum i będzie podawany pasażerom na tablicach świetlnych. Z centrum przesiadkowego będzie można pojechać bezpośrednio na ul. Partyzantów czy ul. Pileckiego.

 

Z unijnym wsparciem

Na terenie centrum powstał także budynek obsługi technicznej, w którym znalazły się sanitariaty i pomieszczenia gospodarcze. Znalazło się również miejsce postojowe dla autobusów czekających na godzinę odjazdu, chodniki i ścieżki rowerowe. Z kolei plac między dworcem a siedzibą Zakładu Linii Kolejowych miasto wystawiło na sprzedaż i liczy na jego zagospodarowanie przez inwestorów prywatnych, którzy mają tam zbudować obiekt usługowo-handlowy.

Projekt budowy centrum przesiadkowego został wpisany w Regionalny Instrument Terytorialny Mazowsza, co umożliwiło miastu starania o pozyskanie pieniędzy unijnych na przedsięwzięcie. Wartość całej inwestycji to ponad 15 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło blisko 11,5 mln zł. Budowa trwała pół roku.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
Biesiada Mazowiecko-Podlaska na Mazowszu
To nazwa konkursu kulinarnego, który ogłosiło Stowarzyszenie „Naszym Dzieciom” w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mordach. Mogą wziąć w nim udział wszyscy mieszkańcy Mazowsza.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR