11 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Waldemar, Damazy

Pogoda: Siedlce

Numer 49
06-12 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Mamy dla Państwa trzy podwójne zaproszenia na film „Narodziny gwiazdy” w kinie Helios. By wziąć udział w konkursie, należy zadzwonić do naszej redakcji pod nr. tel. 25 644-48-00, w poniedziałek, 10 grudnia, od godz. 10.00. O wygranej decyduje kolejność zgłoszeń.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Jubileusz KLO

3 października 2018 r.

Stawać się coraz bardziej człowiekiem


fot. W. Miszczak

29 września w budynku Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny w Siedlcach świętowano wyjątkowy jubileusz.

95 rocznica założenia Gimnazjum i Liceum Biskupiego oraz 20-lecie reaktywowania szkoły jako I KLO im. Świętej Rodziny w Siedlcach zgromadziły wielu absolwentów i sympatyków szkoły. Na uroczystość przybyło również wielu kapłanów, samorządowców i dyrektorów siedleckich szkół. Gości przywitał ks. Jacek Świątek, dyrektor szkoły. - Każdy jubileusz pozwala dostrzec całość tego, co w codzienności jawi się tylko jako przepływ minut i godzin. Jubileusz pozwala z jednej strony powrócić do źródła, z którego można zaczerpnąć ponownie ożywczej wody, z drugiej zaś strony z nadzieją pozwala spojrzeć w nieznaną przyszłość - powiedział. W swoim wystąpieniu podkreślił również, że szkoła to przede wszystkim ludzie: - Skarbem szkoły nie są takie czy inne oprzyrządowania bądź możliwości, ale skarbem są uczniowie - podkreślił. - Istotą szkolnictwa katolickiego jest nie tylko dawanie solidnego wykształcenia i wychowanie rzetelnych i prawych obywateli, ale przede wszystkim tworzenie wspólnoty, w której każdy człowiek może stawać się coraz bardziej człowiekiem - dodał.

W uroczystości wzięli udział zarówno absolwenci współczesnego I KLO, jak i dawnego Gimnazjum Biskupiego tzw. Biskupiaka. Wśród nich byli m.in.: ks. Aleksander Kucharczuk, Bolesław Sakowicz, ks. prał. Henryk Rzeszotek, ks. prał. Józef Koszeluk, ks. infułat Kazimierz Korszniewicz, ks. prał. Henryk Wierzejski, Jan Ługowski, ks. prał. Tadeusz Osiński, Ludwik Przesmycki, ks. kan. Stanisław Karwowski, Tadeusz Małecki, Czesław Pietrasik, ks. Zbigniew Szczepańczuk, Leon Głuchowski, ks. Jan Toczyski.

 

Jubileuszowa publikacja

W trakcie spotkania dyrektor I KLO odczytał listy gratulacyjne od prezydenta Andrzeja Dudy, który objął patronat honorowy nad wydarzeniem, oraz list od premiera Mateusza Morawieckiego. Uczniowie zaprezentowali koncert słowno-muzyczny nawiązujący do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezentowane pieśni i wiersze dostarczyły wielu wzruszeń i były dopełnieniem całej uroczystości. Następnie uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację przygotowaną przez dr. Rafała Dmowskiego, historyka z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, dotyczącą historii szkoły. Naukowiec omówił swoją najnowszą publikację „Pod opieką Świętej Rodziny. Od Podlaskiego Liceum Biskupiego do I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego 1923-2018”, która ukazała się specjalnie na rocznicę szkoły. Współautorką publikacji jest Dorota Cabaj, absolwentka I KLO.

 

Wspomnienia uczniów

Istotną częścią sobotniego spotkania była możliwość wysłuchania wspomnień z lat szkolnych. Podzielili się nimi ks. inf. K. Korszniewicz, absolwent ostatniego rocznika Biskupiaka, oraz Dominika Tchórzewska, absolwentka jednego z pierwszych roczników I KLO. Po części oficjalnej odbyło się spotkanie klasowe z wychowawcami. Jubileusz rozpoczęła Msza św. w siedleckiej katedrze, a zakończył bal absolwentów.

Monika Król

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz KSM diecezji siedleckiej


W dniach 24-25 listopada odbyły się uroczystości jubileuszowe 25-lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR