23 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Festiwal Trzech Kultur

3 października 2018 r.

Języki pogranicza


fot. JS

Promowana w czasie festiwalu wielokulturowość Włodawy przyciąga setki gości. Nie inaczej było i tym razem.

Tegoroczna edycja oczekiwanego przez włodawian wydarzenia odbyła się m.in. w wyremontowanym Muzeum-Zespole Synagogalnym. Dominował temat języków, jakimi posługiwali się mieszkańcy miasta i okolic. Podczas uroczystego otwarcia muzeum, które miało miejsce 27 w września, na zewnętrznej prawej framudze drzwi do dużej synagogi został umieszczony pojemnik na mezuzę - zwitek pergaminu z naniesionymi dwoma fragmentami Tory. Zgodnie z żydowską tradycją każdy wchodzący powinien dotknąć mezuzy dłonią. A gości tego wieczoru nie zabrakło - to za sprawą koncertu muzyki synagogalnej w wykonaniu Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem z udziałem kantora Israela Randa i pianisty Piotra Rojka. W piątek 28 września, który poświęcono kulturze żydowskiej, można było obejrzeć film „Triumf ducha”, a następnie wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez scenarzystę Andrzeja Krakowskiego.

W budynkach synagogalnych odbywały się zajęcia z języka hebrajskiego, tańca izraelskiego. Otwarto też wystawy, w tym jedna nawiązująca do 100-lecia odzyskania niepodległości na ziemi włodawskiej.

 

Śladami przodków

Zainteresowaniem cieszyło się również spotkanie z potomkami włodawian, którzy przyjechali z Izraela. Rodzeństwo Zvika Rozensheim i Avishai Fishman ponownie odwiedzili miasto swojego ojca. - Kiedy dowiedzieliśmy się o otwarciu synagogi po remoncie, postanowiliśmy, że przyjedziemy do Włodawy ze swoimi dziećmi i wnukami - mówiła Z. Rezensheim. - Czułam, jakbym wracała do miejsca, które znałam. Wiem, że tata bardzo kochał to miasto. Opowiadał nam, co się tu działo przed i w czasie wojny. Z budynku szkoły, do której uczęszczał, jego rodzina została wysłana na zagładę do Sobiboru. Jesteśmy trzecim pokoleniem po Holokauście i dbamy o naszą pamięć. W Izraelu co roku organizujemy zjazd osób, które pochodzą z Włodawy i przetrwały zagładę - dodała.

Gwiazdą wieczoru był Marian Opania, który wystąpił w recitalu „Moje fascynacje”. Odbył się również koncert muzyki neoklezmerskiej. Można jej było posłuchać również w sobotni wieczór z okazji 20-lecia zespołu Max Klezmer Band.

 

W cerkwi i kościele

W sobotę 29 września przywołano kulturę naszych wschodnich sąsiadów. Organizator - dyrekcja Muzeum-Zespołu Synagogalnego - zadbała o to, aby nie zabrakło koncertów pieśni i ballad rosyjskich, filmów i wystaw. Odbyły się m.in. warsztaty pisania ikon na szkle w wykonaniu ukraińskich malarek czy obrazu sakralnego pod dyrekcją Tatiany Miałkowskiej.

W tegorocznej edycji festiwalu akcent położono na języki pogranicza. Powodzeniem cieszyły się zajęcia z języka starocerkiewnego i gwary chachłackiej.

Podjęto też tematykę przesiedlenia ludności prawosławnej z zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego w głąb Rosji. O bieżeńcach opowiadały film Jerzego Kaliny oraz wystawa „Wielki exodus - Bieżeńcy 1915”.

Festiwalowi goście - oprócz uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych - mieli okazję obejrzenia zabytkowych budowli miasta: synagog, cerkwi pw. Narodzenia NMP oraz kościoła św. Ludwika. W dniu poświęconym prawosławiu odbył się m.in. koncert w wykonaniu Kameralnego Chóru Sacrum z Lublina, który zaprezentował utwory muzyki cerkiewnej.

W niedzielę, którą poświęconą katolicyzmowi, obok sztuki teatralnej - monodramu Jerzego Łazewskiego pt. „Siedem nieb patriarchy Henocha” - odbyły się trzy koncerty. Jeden z nich był katechezą muzyczną w wykonaniu Arki Noego, drugi -  przypomnieniem tekstów Karola Wojtyły. Z kolei występ pod dyrekcją Marcina Obuchowskiego pt. „Miłość mi wszystko wyjaśniła” okazał się wyśmienitą muzyczną ucztą, którą zaproponował Kwartet Smyczkowy Kwartemia oraz Chór Ziemi Włodawskiej „Vlodaviensis”. Na zakończenie festiwalu wystąpił Mietek Szcześniak.

 

Wystawy i jarmark

W tym roku na potrzeby wydarzeń zaadaptowano park kasztanowy, gdzie pokazano m.in. zdjęcia Mateusza Baja z Grand Press Photo 2018 i instalacje artystyczne Jarosława Koziary. Odbyły się też warsztaty papiernicze. Tradycyjnie na Szlaku Trzech Kultur zorganizowano jarmark i akcję oddawania krwi, na którą odpowiedziało ponad 20 osób.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
Biesiada Mazowiecko-Podlaska na Mazowszu
To nazwa konkursu kulinarnego, który ogłosiło Stowarzyszenie „Naszym Dzieciom” w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mordach. Mogą wziąć w nim udział wszyscy mieszkańcy Mazowsza.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR