11 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Waldemar, Damazy

Pogoda: Siedlce

Numer 49
06-12 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Mamy dla Państwa trzy podwójne zaproszenia na film „Narodziny gwiazdy” w kinie Helios. By wziąć udział w konkursie, należy zadzwonić do naszej redakcji pod nr. tel. 25 644-48-00, w poniedziałek, 10 grudnia, od godz. 10.00. O wygranej decyduje kolejność zgłoszeń.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Festiwal Trzech Kultur

3 października 2018 r.

Języki pogranicza


fot. JS

Promowana w czasie festiwalu wielokulturowość Włodawy przyciąga setki gości. Nie inaczej było i tym razem.

Tegoroczna edycja oczekiwanego przez włodawian wydarzenia odbyła się m.in. w wyremontowanym Muzeum-Zespole Synagogalnym. Dominował temat języków, jakimi posługiwali się mieszkańcy miasta i okolic. Podczas uroczystego otwarcia muzeum, które miało miejsce 27 w września, na zewnętrznej prawej framudze drzwi do dużej synagogi został umieszczony pojemnik na mezuzę - zwitek pergaminu z naniesionymi dwoma fragmentami Tory. Zgodnie z żydowską tradycją każdy wchodzący powinien dotknąć mezuzy dłonią. A gości tego wieczoru nie zabrakło - to za sprawą koncertu muzyki synagogalnej w wykonaniu Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem z udziałem kantora Israela Randa i pianisty Piotra Rojka. W piątek 28 września, który poświęcono kulturze żydowskiej, można było obejrzeć film „Triumf ducha”, a następnie wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez scenarzystę Andrzeja Krakowskiego.

W budynkach synagogalnych odbywały się zajęcia z języka hebrajskiego, tańca izraelskiego. Otwarto też wystawy, w tym jedna nawiązująca do 100-lecia odzyskania niepodległości na ziemi włodawskiej.

 

Śladami przodków

Zainteresowaniem cieszyło się również spotkanie z potomkami włodawian, którzy przyjechali z Izraela. Rodzeństwo Zvika Rozensheim i Avishai Fishman ponownie odwiedzili miasto swojego ojca. - Kiedy dowiedzieliśmy się o otwarciu synagogi po remoncie, postanowiliśmy, że przyjedziemy do Włodawy ze swoimi dziećmi i wnukami - mówiła Z. Rezensheim. - Czułam, jakbym wracała do miejsca, które znałam. Wiem, że tata bardzo kochał to miasto. Opowiadał nam, co się tu działo przed i w czasie wojny. Z budynku szkoły, do której uczęszczał, jego rodzina została wysłana na zagładę do Sobiboru. Jesteśmy trzecim pokoleniem po Holokauście i dbamy o naszą pamięć. W Izraelu co roku organizujemy zjazd osób, które pochodzą z Włodawy i przetrwały zagładę - dodała.

Gwiazdą wieczoru był Marian Opania, który wystąpił w recitalu „Moje fascynacje”. Odbył się również koncert muzyki neoklezmerskiej. Można jej było posłuchać również w sobotni wieczór z okazji 20-lecia zespołu Max Klezmer Band.

 

W cerkwi i kościele

W sobotę 29 września przywołano kulturę naszych wschodnich sąsiadów. Organizator - dyrekcja Muzeum-Zespołu Synagogalnego - zadbała o to, aby nie zabrakło koncertów pieśni i ballad rosyjskich, filmów i wystaw. Odbyły się m.in. warsztaty pisania ikon na szkle w wykonaniu ukraińskich malarek czy obrazu sakralnego pod dyrekcją Tatiany Miałkowskiej.

W tegorocznej edycji festiwalu akcent położono na języki pogranicza. Powodzeniem cieszyły się zajęcia z języka starocerkiewnego i gwary chachłackiej.

Podjęto też tematykę przesiedlenia ludności prawosławnej z zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego w głąb Rosji. O bieżeńcach opowiadały film Jerzego Kaliny oraz wystawa „Wielki exodus - Bieżeńcy 1915”.

Festiwalowi goście - oprócz uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych - mieli okazję obejrzenia zabytkowych budowli miasta: synagog, cerkwi pw. Narodzenia NMP oraz kościoła św. Ludwika. W dniu poświęconym prawosławiu odbył się m.in. koncert w wykonaniu Kameralnego Chóru Sacrum z Lublina, który zaprezentował utwory muzyki cerkiewnej.

W niedzielę, którą poświęconą katolicyzmowi, obok sztuki teatralnej - monodramu Jerzego Łazewskiego pt. „Siedem nieb patriarchy Henocha” - odbyły się trzy koncerty. Jeden z nich był katechezą muzyczną w wykonaniu Arki Noego, drugi -  przypomnieniem tekstów Karola Wojtyły. Z kolei występ pod dyrekcją Marcina Obuchowskiego pt. „Miłość mi wszystko wyjaśniła” okazał się wyśmienitą muzyczną ucztą, którą zaproponował Kwartet Smyczkowy Kwartemia oraz Chór Ziemi Włodawskiej „Vlodaviensis”. Na zakończenie festiwalu wystąpił Mietek Szcześniak.

 

Wystawy i jarmark

W tym roku na potrzeby wydarzeń zaadaptowano park kasztanowy, gdzie pokazano m.in. zdjęcia Mateusza Baja z Grand Press Photo 2018 i instalacje artystyczne Jarosława Koziary. Odbyły się też warsztaty papiernicze. Tradycyjnie na Szlaku Trzech Kultur zorganizowano jarmark i akcję oddawania krwi, na którą odpowiedziało ponad 20 osób.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz KSM diecezji siedleckiej


W dniach 24-25 listopada odbyły się uroczystości jubileuszowe 25-lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR