23 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Sesja rady miasta

3 października 2018 r.

Rondo o. Pio


fot. ARCHIWUM

Rondo usytuowane u zbiegu ulic Monte Cassino i Okrężnej będzie nosiło nazwę św. Ojca Pio. Z takim wnioskiem do rady miasta wystąpił proboszcz parafii pw. Bożego Ciała.

Parafia od października ubiegłego roku jest w posiadaniu relikwii św. Ojca Pio. W tym roku przypada 50 rocznica śmierci świętego i 100 rocznica otrzymania stygmatów. Przeciwko tej nazwie podczas wrześniowej sesji rady miasta zaprotestował Andrzej Koc. - Nie jestem antyklerykałem, ale w samym Kościele postać o. Pio jest kontrowersyjna - stwierdził radny. W obronie nazwy ronda stanęli radni koalicji, którzy przekonywali, że to odpowiedź na potrzeby i oczekiwania lokalnej społeczności. - O. Pio to postać bardzo godna. Uczenie tego świętego, nadając jego imię rondu, przynosi nam tylko zaszczyt i chlubę - podkreślił Bogdan Kozioł. - Sam doświadczyłem wielu łask dzięki temu świętemu i będę głosował za przyjęciem tej uchwały - dodał radny.

Jadwiga Skup przypomniała, że rok 2018 jest Rokiem św. Ojca Pio, dlatego zaproponowana inicjatywa będzie „znakomitym uczczenie tak znaczącej postaci”. Z kolei Jerzy Myszkowski zwrócił uwagę zasługi zakonu franciszkanów, do którego należał o. Pio, w tym wybudowanie we włoskim mieście San Giovanni Rotondo szpitala dla najuboższych, który zakonnik nazwał Domem Ulgi w Cierpieniu.

Natomiast prezydent Wojciech Kudelski przypomniał wątek siedlecki związany z o. Pio. - Wanda Półtawska, honorowa obywatelka naszego miasta, była ciężko chora i lekarze nie dawali jej szans na wyzdrowienie. Wtedy Jan Paweł II, którego była serdeczną przyjaciółką, zwrócił się do o. Pio, aby ten modlił się do Boga i do Najświętszej Marii Panny o miłosierdzie dla niej i jej rodziny. Dzięki tej modlitwie została cudownie uzdrowiona - zwrócił uwagę prezydent.

Za uchwałą głosowało 17 radnych, dwóch było przeciw, tylu samo wstrzymało się od głosu.

 

Gruntowny remont

Nowe rondo powstało w ramach remontu blisko 300-metrowego odcinka ul. Monte Cassino - od ronda Marii Curie-Skłodowskiej do wylotu ul. Okrężnej. Ul. Monte Cassino zyskała nową nawierzchnię, a po obu jej stronach powstały ścieżki rowerowe i chodniki. Inwestycja została dofinansowana ze środków rządowych w kwocie 500 tys. zł, z kolei 750 tys. dołożyło miasto ze środków własnych. Ulicę otwarto dla ruchu 13 września.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
Biesiada Mazowiecko-Podlaska na Mazowszu
To nazwa konkursu kulinarnego, który ogłosiło Stowarzyszenie „Naszym Dzieciom” w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mordach. Mogą wziąć w nim udział wszyscy mieszkańcy Mazowsza.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR