11 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Waldemar, Damazy

Pogoda: Siedlce

Numer 49
06-12 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Mamy dla Państwa trzy podwójne zaproszenia na film „Narodziny gwiazdy” w kinie Helios. By wziąć udział w konkursie, należy zadzwonić do naszej redakcji pod nr. tel. 25 644-48-00, w poniedziałek, 10 grudnia, od godz. 10.00. O wygranej decyduje kolejność zgłoszeń.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Imieniny miasta

3 października 2018 r.

Michałowe atrakcje


fot. UM Biała Podlaska

W ostatnim tygodniu września odbyły się w Białej Podlaskiej Dni Patrona Miasta św. Michała Archanioła. Obchody połączono z pierwszą edycją Festiwalu Dziedzictwa Narodowego im. Bogusława Kaczyńskiego.

Festiwal rozpoczął się galą operetkową. Przed bialską publicznością zaprezentowali się m.in. Olga Bończyk, Kacper Kuszewski i Łukasz Lech. Towarzyszyła im orkiestra i dyrektor przedsięwzięcia Witold Matulka. Podczas gali wręczono Nagrodę Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej. Otrzymał ją bialski rysownik Mieczysław Skalimowski. Częścią festiwalu był także konkurs wokalny dla uczniów szkół muzycznych. 26 września bialczanie wzięli udział w Wieczorze Polonijnym. Tego dnia mogli podziwiać występy Zespołu Pieśni i Tańca Podlasiacy, Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie z AWF, Zespołu Tańca Ludowego Biawena oraz zespołu polonijnego z Białorusi. Z kolei 28 września w kościele Chrystusa Miłosiernego świętowano Dzień Kultury Chrześcijańskiej. Na wieczór poświęcony św. Stanisławowi Kostce zaprosił chór Schola Cantorum Misericordis Christi.

Ukoronowaniem występów był niedzielny (30 września) koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Wstęp na wszystkie trzy wielkie wydarzenia muzyczne był wolny. Hala AWF, mieszcząca 3,5 tys. widzów, w której zorganizowano prezentacje, została wypełniona po brzegi.

 

Wyższa kultura

Jak co roku Dniom Patrona Miasta towarzyszył dwudniowy Jarmark Michałowy na pl. Wolności. Swoje wyroby rzemieślnicze, kulinarne i artystyczne zaprezentowało ponad 80 wystawców z całej Polski. Chętnych do oglądania i nabywania również nie brakowało. 28 września w kościele św. Michała Archanioła odprawiono Mszę św. w intencji miasta i jego mieszkańców. Po Eucharystii odbyła się nadzwyczajna sesja rady miasta, podczas której wręczono tytuł Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska. Wyróżnienie powędrowało do bialskiego przedsiębiorcy Stanisława Romaniuka, który hojnie wspiera działania oświatowe, religijne, patriotyczne i sportowe.

- Dni Patrona Miasta skłaniają nas do myślenia o rozwoju duchowym Białej Podlaskiej. O ile dni miasta służą zabawie, dni patrona urzekają podniosłością i odniesieniem do tego, co wyższe. Tworząc Festiwal Dziedzictwa Narodowego, chcieliśmy zapisać się na mapie kulturalnej Polski i jednocześnie uczcić osobę Bogusława Kaczyńskiego, który tu się urodził, mieszkał i był honorowym obywatelem naszego miasta - zaznacza prezydent Dariusz Stefaniuk.

 

Zwycięskie projekty

Podczas koncertu Mazowsza rozstrzygnięto trzecią edycję budżetu obywatelskiego. Tym razem do dyspozycji bialczan było 1,5 mln zł. Mieszkańcy oddali ponad 12 tys. głosów. Największe poparcie otrzymał projekt dotyczący ścieżka zdrowia „Od juniora do seniora”, zakładający budowę siłowni zewnętrznej i boiska do plażówki przy ul. Akademickiej 8 (2,2 tys. głosów, autorka: Renata Konasiuk). Na drugim miejscu znalazła się „Wyspa Piotrusia Pana”, czyli plac zabaw przy Przedszkolu Samorządowym nr 17 przy ul. Zygmunta Starego (900 głosów, autor: Michał Masalski). Jako trzeci projekt wybrano plac rekreacyjny „Jedyneczka” przy Szkole Podstawowoej nr 1 przy ul. Narutowicza (1 tys. głosów, autor: Piotr Kroszczyński). Pozytywna opinię zyskał pomysł utworzenia terenu rekreacyjnego przy ul. Zagrodowej (927 głosów, autor: Dariusz Litwiniuk). Zwycięską propozycją okazała się też budowa chodnika przy cmentarzu jeńców włoskich oraz kontynuacja chodnika wzdłuż ul. Łukaszyńskiej (926 głosów, autor: Marcin Izdebski). Udało się również zdobyć środki na utwardzenie ciągu pieszo-jezdnego przy ul. Jagodowej (261 głosów, autorka: Magdalena Szczygielska) i na powstanie rowerowego placu zabaw „Pumptrack” będącego kontynuacją budowy skateparku (990 głosów, autorka: Małgorzata Zubkowicz-Demczuk). W tegorocznej edycji budżetu zgłoszono 21 projektów. Do głosowania dopuszczono 19 z nich. Zwycięskie propozycje będą realizowane w przyszłym roku.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz KSM diecezji siedleckiej


W dniach 24-25 listopada odbyły się uroczystości jubileuszowe 25-lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR