23 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Imieniny miasta

3 października 2018 r.

Michałowe atrakcje


fot. UM Biała Podlaska

W ostatnim tygodniu września odbyły się w Białej Podlaskiej Dni Patrona Miasta św. Michała Archanioła. Obchody połączono z pierwszą edycją Festiwalu Dziedzictwa Narodowego im. Bogusława Kaczyńskiego.

Festiwal rozpoczął się galą operetkową. Przed bialską publicznością zaprezentowali się m.in. Olga Bończyk, Kacper Kuszewski i Łukasz Lech. Towarzyszyła im orkiestra i dyrektor przedsięwzięcia Witold Matulka. Podczas gali wręczono Nagrodę Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej. Otrzymał ją bialski rysownik Mieczysław Skalimowski. Częścią festiwalu był także konkurs wokalny dla uczniów szkół muzycznych. 26 września bialczanie wzięli udział w Wieczorze Polonijnym. Tego dnia mogli podziwiać występy Zespołu Pieśni i Tańca Podlasiacy, Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie z AWF, Zespołu Tańca Ludowego Biawena oraz zespołu polonijnego z Białorusi. Z kolei 28 września w kościele Chrystusa Miłosiernego świętowano Dzień Kultury Chrześcijańskiej. Na wieczór poświęcony św. Stanisławowi Kostce zaprosił chór Schola Cantorum Misericordis Christi.

Ukoronowaniem występów był niedzielny (30 września) koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Wstęp na wszystkie trzy wielkie wydarzenia muzyczne był wolny. Hala AWF, mieszcząca 3,5 tys. widzów, w której zorganizowano prezentacje, została wypełniona po brzegi.

 

Wyższa kultura

Jak co roku Dniom Patrona Miasta towarzyszył dwudniowy Jarmark Michałowy na pl. Wolności. Swoje wyroby rzemieślnicze, kulinarne i artystyczne zaprezentowało ponad 80 wystawców z całej Polski. Chętnych do oglądania i nabywania również nie brakowało. 28 września w kościele św. Michała Archanioła odprawiono Mszę św. w intencji miasta i jego mieszkańców. Po Eucharystii odbyła się nadzwyczajna sesja rady miasta, podczas której wręczono tytuł Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska. Wyróżnienie powędrowało do bialskiego przedsiębiorcy Stanisława Romaniuka, który hojnie wspiera działania oświatowe, religijne, patriotyczne i sportowe.

- Dni Patrona Miasta skłaniają nas do myślenia o rozwoju duchowym Białej Podlaskiej. O ile dni miasta służą zabawie, dni patrona urzekają podniosłością i odniesieniem do tego, co wyższe. Tworząc Festiwal Dziedzictwa Narodowego, chcieliśmy zapisać się na mapie kulturalnej Polski i jednocześnie uczcić osobę Bogusława Kaczyńskiego, który tu się urodził, mieszkał i był honorowym obywatelem naszego miasta - zaznacza prezydent Dariusz Stefaniuk.

 

Zwycięskie projekty

Podczas koncertu Mazowsza rozstrzygnięto trzecią edycję budżetu obywatelskiego. Tym razem do dyspozycji bialczan było 1,5 mln zł. Mieszkańcy oddali ponad 12 tys. głosów. Największe poparcie otrzymał projekt dotyczący ścieżka zdrowia „Od juniora do seniora”, zakładający budowę siłowni zewnętrznej i boiska do plażówki przy ul. Akademickiej 8 (2,2 tys. głosów, autorka: Renata Konasiuk). Na drugim miejscu znalazła się „Wyspa Piotrusia Pana”, czyli plac zabaw przy Przedszkolu Samorządowym nr 17 przy ul. Zygmunta Starego (900 głosów, autor: Michał Masalski). Jako trzeci projekt wybrano plac rekreacyjny „Jedyneczka” przy Szkole Podstawowoej nr 1 przy ul. Narutowicza (1 tys. głosów, autor: Piotr Kroszczyński). Pozytywna opinię zyskał pomysł utworzenia terenu rekreacyjnego przy ul. Zagrodowej (927 głosów, autor: Dariusz Litwiniuk). Zwycięską propozycją okazała się też budowa chodnika przy cmentarzu jeńców włoskich oraz kontynuacja chodnika wzdłuż ul. Łukaszyńskiej (926 głosów, autor: Marcin Izdebski). Udało się również zdobyć środki na utwardzenie ciągu pieszo-jezdnego przy ul. Jagodowej (261 głosów, autorka: Magdalena Szczygielska) i na powstanie rowerowego placu zabaw „Pumptrack” będącego kontynuacją budowy skateparku (990 głosów, autorka: Małgorzata Zubkowicz-Demczuk). W tegorocznej edycji budżetu zgłoszono 21 projektów. Do głosowania dopuszczono 19 z nich. Zwycięskie propozycje będą realizowane w przyszłym roku.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
Biesiada Mazowiecko-Podlaska na Mazowszu
To nazwa konkursu kulinarnego, który ogłosiło Stowarzyszenie „Naszym Dzieciom” w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mordach. Mogą wziąć w nim udział wszyscy mieszkańcy Mazowsza.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR