9 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Aneta, Leokadia, Wiesław

Pogoda: Siedlce

Numer 49
06-12 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Mamy dla Państwa trzy podwójne zaproszenia na film „Narodziny gwiazdy” w kinie Helios. By wziąć udział w konkursie, należy zadzwonić do naszej redakcji pod nr. tel. 25 644-48-00, w poniedziałek, 10 grudnia, od godz. 10.00. O wygranej decyduje kolejność zgłoszeń.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Warsztaty dla dzieci i rodziców

4 października 2018 r.

Nauczą się programować

W Samorządowym Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach w obecności ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego otwarto Klub Młodego Programisty.

To pierwsze z 16 takich miejsc, które docelowo powstaną w całej Polsce.

W punkcie warsztatowym przy ul. Krystyny Osińskiej 6 będą się odbywały cykliczne zajęcia z programowania dedykowane dwóm grupom wiekowym: dzieciom z klas I-III i IV-VI szkoły podstawowej oraz ich rodzicom.

- To dla nas bardzo ważny projekt - przyznał M. Zagórski. - Zlokalizowanie Klubów Młodego Programisty w 16 miastach średniej wielkości nie tylko wyrównuje szanse edukacyjne mieszkających w nich dzieci, ale również daje ich rodzicom możliwość dowiedzenia się, czym jest programowanie i dlaczego warto na nie postawić - podkreślił M. Zagórski, zachęcając do zapisywania się na zajęcia. - Przez najbliższe dwa lata zorganizujemy w sumie ponad cztery tysiące godzin warsztatów dla ponad 41 tys. dzieci - poinformował minister.

Siedlecki KMP został otwarty jako pierwszy. Kolejne powstaną w średniej wielkości miastach (od 30 do 100 tys. mieszkańców) - po jednym w każdym województwie, m.in. w Lublinie, Zamościu, Suwałkach i Gnieźnie. W sumie na terenie całej Polski będzie ich 16. Kluby, w zależności od miasta, będą mieścić się w takich instytucjach, jak domy kultury, centra nauki, ośrodki edukacyjne, biblioteki czy świetlice. - To nie przypadek. Wszystkie te miejsca zwykle skupiają lokalne inicjatywy. I na tym nam właśnie zależy - stwierdził minister.

Placówki będą funkcjonowały przez dwa lata - do października 2020 r. W specjalnie zaaranżowanych salach wyposażonych w pomoce dydaktyczne, m.in. tablety, zestawy robotów edukacyjnych czy maty edukacyjne do nauki programowania, zostaną zorganizowane bezpłatne zajęcia prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę. „Tym, co odróżnia nasze warsztaty od innych, to fakt, że będą mogli brać w nich udział także… rodzice! Stawiamy nie tylko na naukę, ale i na wspólne spędzanie czasu. Dla każdej grupy wiekowej, w każdym z klubów zorganizujemy kilkanaście cykli warsztatów, przy czym jedna seria to dziesięć jednogodzinnych warsztatów prowadzonych na czterech poziomach trudności” - informuje ministerstwo cyfryzacji.

Otwarcie klubów to element realizowanego przez ministerstwo cyfryzacji oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK projektu kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści płynących ze stosowania technologii cyfrowych. Głównym założeniem inicjatywy jest stworzenie przestrzeni do przybliżenia dzieciom i rodzicom nauki programowania. „Chcemy, by dowiedzieli się, że nie jest to zajęcie dla wybranych, a świetny sposób na wspólne spędzanie czasu. Programowanie poprzez zabawę uczy logicznego myślenia. Rozwija wiele kompetencji - kreatywność, umiejętność pracy w zespole, szukanie kompromisów i optymalnych rozwiązań. Dzięki niemu dziecko nauczy się, jak zadaniowo podejść do stawianych problemów” - czytamy na stronie resortu cyfryzacji.

Więcej w papierowym wydaniu "EK".

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz KSM diecezji siedleckiej


W dniach 24-25 listopada odbyły się uroczystości jubileuszowe 25-lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Lubelski Orszak św. Mikołaja
9 grudnia ulicami miasta przejdzie V Orszak św. Mikołaja. Do udziału w spotkaniu integrującym rodziny i propagującym postać biskupa Miry zaproszeni są także mieszkańcy naszej diecezji.
więcej »
Mikołajki w NovymKinie
NoveKino Siedlce zaprasza 9 grudnia wszystkie rodziny na mikołajki. Wśród filmowych atrakcji znalazły się: „Grinch”, „Miśków 2-óch w Nowym Jorku” i „Robin Hood: Początek”.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR