23 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Warsztaty dla dzieci i rodziców

4 października 2018 r.

Nauczą się programować

W Samorządowym Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach w obecności ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego otwarto Klub Młodego Programisty.

To pierwsze z 16 takich miejsc, które docelowo powstaną w całej Polsce.

W punkcie warsztatowym przy ul. Krystyny Osińskiej 6 będą się odbywały cykliczne zajęcia z programowania dedykowane dwóm grupom wiekowym: dzieciom z klas I-III i IV-VI szkoły podstawowej oraz ich rodzicom.

- To dla nas bardzo ważny projekt - przyznał M. Zagórski. - Zlokalizowanie Klubów Młodego Programisty w 16 miastach średniej wielkości nie tylko wyrównuje szanse edukacyjne mieszkających w nich dzieci, ale również daje ich rodzicom możliwość dowiedzenia się, czym jest programowanie i dlaczego warto na nie postawić - podkreślił M. Zagórski, zachęcając do zapisywania się na zajęcia. - Przez najbliższe dwa lata zorganizujemy w sumie ponad cztery tysiące godzin warsztatów dla ponad 41 tys. dzieci - poinformował minister.

Siedlecki KMP został otwarty jako pierwszy. Kolejne powstaną w średniej wielkości miastach (od 30 do 100 tys. mieszkańców) - po jednym w każdym województwie, m.in. w Lublinie, Zamościu, Suwałkach i Gnieźnie. W sumie na terenie całej Polski będzie ich 16. Kluby, w zależności od miasta, będą mieścić się w takich instytucjach, jak domy kultury, centra nauki, ośrodki edukacyjne, biblioteki czy świetlice. - To nie przypadek. Wszystkie te miejsca zwykle skupiają lokalne inicjatywy. I na tym nam właśnie zależy - stwierdził minister.

Placówki będą funkcjonowały przez dwa lata - do października 2020 r. W specjalnie zaaranżowanych salach wyposażonych w pomoce dydaktyczne, m.in. tablety, zestawy robotów edukacyjnych czy maty edukacyjne do nauki programowania, zostaną zorganizowane bezpłatne zajęcia prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę. „Tym, co odróżnia nasze warsztaty od innych, to fakt, że będą mogli brać w nich udział także… rodzice! Stawiamy nie tylko na naukę, ale i na wspólne spędzanie czasu. Dla każdej grupy wiekowej, w każdym z klubów zorganizujemy kilkanaście cykli warsztatów, przy czym jedna seria to dziesięć jednogodzinnych warsztatów prowadzonych na czterech poziomach trudności” - informuje ministerstwo cyfryzacji.

Otwarcie klubów to element realizowanego przez ministerstwo cyfryzacji oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK projektu kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści płynących ze stosowania technologii cyfrowych. Głównym założeniem inicjatywy jest stworzenie przestrzeni do przybliżenia dzieciom i rodzicom nauki programowania. „Chcemy, by dowiedzieli się, że nie jest to zajęcie dla wybranych, a świetny sposób na wspólne spędzanie czasu. Programowanie poprzez zabawę uczy logicznego myślenia. Rozwija wiele kompetencji - kreatywność, umiejętność pracy w zespole, szukanie kompromisów i optymalnych rozwiązań. Dzięki niemu dziecko nauczy się, jak zadaniowo podejść do stawianych problemów” - czytamy na stronie resortu cyfryzacji.

Więcej w papierowym wydaniu "EK".

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
Biesiada Mazowiecko-Podlaska na Mazowszu
To nazwa konkursu kulinarnego, który ogłosiło Stowarzyszenie „Naszym Dzieciom” w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mordach. Mogą wziąć w nim udział wszyscy mieszkańcy Mazowsza.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR