23 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Zagrożenie dla zdrowia i środowiska

4 października 2018 r.

Toksyczne podkłady trafiają do pieców

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białej Podlaskiej przestrzega mieszkańców przed spalaniem bądź innym użytkowaniem drewnianych podkładów kolejowych. Są one nasączone niebezpiecznymi dla zdrowia substancjami.

- Otrzymujemy wiele sygnałów w tej sprawie, jednak w ostatnim czasie jest ich naprawdę sporo. Myślę, że problem nasilił się wraz z modernizacją linii kolejowej. Podczas remontu drewniane podkłady zastępowane są betonowymi - mówi Edward Dec, kierownik delegatury WIOŚ w Białej Podlaskiej, dodając, iż najwięcej telefonów w tej sprawie pochodzi z okolic Terespola, Białej Podlaskiej czy Łukowa. - Ludzie informują, że podkłady wykorzystywane są jako materiał budowlany, np. niektórzy robią z nich wiaty, stopnie w ogrodzie czy ogrodzenia, lub opałowy. Tymczasem podkłady są nasączane olejem kreozotowym, nazywanym przez ekologów koktajlem śmierci, ponieważ zawiera węglowodory, które są substancjami rakotwórczymi, jak również benzopiren. To naprawdę niebezpieczne dla zdrowia - ostrzega E. Dec.

Zgodnie z procedurami podkłady powinny trafić do utylizacji. - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przestrzegają zasad postępowania zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą o odpadach. Podkłady są wykorzystywane tylko jako element toru. Jeśli stają się odpadem, PLK przekazują je wyłącznie do uprawnionych podmiotów posiadających specjalne zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów - informuje rzecznik prasowy PKP PLK, które odpowiadają za modernizację linii kolejowej Siedlce-Terespol.

Żaden podkład od wykonawców nie powinien zatem trafić do obrotu. - Jest jednak jakaś luka w prawie, gdyż osoby fizyczne gdzieś nabywają te podkłady - zauważa kierownik bialskiej delegatury WIOŚ.

Dlatego m.in. aktywiście z Polskiego Alarmu Smogowego postanowili złożyć wniosek do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska o kontrolę procedur i praktyk gospodarowania odpadem niebezpiecznym, jakim są podkłady kolejowe. - Nie możemy pozwolić, aby powietrze w Polsce nadal było wysypiskiem toksycznych odpadów - mówi Jakub Jędrak z Warszawy Bez Smogu. Naszym zdaniem na PKP PLK jako spółce Skarbu Państwa ciąży szczególna odpowiedzialność za ochronę środowiska naturalnego. Spółka winna tak zorganizować proces remontu torowisk, aby uniemożliwić obrót toksycznymi odpadami, ponieważ narażają one zdrowie i życie obywateli - podkreśla.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
Biesiada Mazowiecko-Podlaska na Mazowszu
To nazwa konkursu kulinarnego, który ogłosiło Stowarzyszenie „Naszym Dzieciom” w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mordach. Mogą wziąć w nim udział wszyscy mieszkańcy Mazowsza.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR