9 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Aneta, Leokadia, Wiesław

Pogoda: Siedlce

Numer 49
06-12 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Mamy dla Państwa trzy podwójne zaproszenia na film „Narodziny gwiazdy” w kinie Helios. By wziąć udział w konkursie, należy zadzwonić do naszej redakcji pod nr. tel. 25 644-48-00, w poniedziałek, 10 grudnia, od godz. 10.00. O wygranej decyduje kolejność zgłoszeń.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Zagrożenie dla zdrowia i środowiska

4 października 2018 r.

Toksyczne podkłady trafiają do pieców

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białej Podlaskiej przestrzega mieszkańców przed spalaniem bądź innym użytkowaniem drewnianych podkładów kolejowych. Są one nasączone niebezpiecznymi dla zdrowia substancjami.

- Otrzymujemy wiele sygnałów w tej sprawie, jednak w ostatnim czasie jest ich naprawdę sporo. Myślę, że problem nasilił się wraz z modernizacją linii kolejowej. Podczas remontu drewniane podkłady zastępowane są betonowymi - mówi Edward Dec, kierownik delegatury WIOŚ w Białej Podlaskiej, dodając, iż najwięcej telefonów w tej sprawie pochodzi z okolic Terespola, Białej Podlaskiej czy Łukowa. - Ludzie informują, że podkłady wykorzystywane są jako materiał budowlany, np. niektórzy robią z nich wiaty, stopnie w ogrodzie czy ogrodzenia, lub opałowy. Tymczasem podkłady są nasączane olejem kreozotowym, nazywanym przez ekologów koktajlem śmierci, ponieważ zawiera węglowodory, które są substancjami rakotwórczymi, jak również benzopiren. To naprawdę niebezpieczne dla zdrowia - ostrzega E. Dec.

Zgodnie z procedurami podkłady powinny trafić do utylizacji. - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przestrzegają zasad postępowania zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą o odpadach. Podkłady są wykorzystywane tylko jako element toru. Jeśli stają się odpadem, PLK przekazują je wyłącznie do uprawnionych podmiotów posiadających specjalne zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów - informuje rzecznik prasowy PKP PLK, które odpowiadają za modernizację linii kolejowej Siedlce-Terespol.

Żaden podkład od wykonawców nie powinien zatem trafić do obrotu. - Jest jednak jakaś luka w prawie, gdyż osoby fizyczne gdzieś nabywają te podkłady - zauważa kierownik bialskiej delegatury WIOŚ.

Dlatego m.in. aktywiście z Polskiego Alarmu Smogowego postanowili złożyć wniosek do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska o kontrolę procedur i praktyk gospodarowania odpadem niebezpiecznym, jakim są podkłady kolejowe. - Nie możemy pozwolić, aby powietrze w Polsce nadal było wysypiskiem toksycznych odpadów - mówi Jakub Jędrak z Warszawy Bez Smogu. Naszym zdaniem na PKP PLK jako spółce Skarbu Państwa ciąży szczególna odpowiedzialność za ochronę środowiska naturalnego. Spółka winna tak zorganizować proces remontu torowisk, aby uniemożliwić obrót toksycznymi odpadami, ponieważ narażają one zdrowie i życie obywateli - podkreśla.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz KSM diecezji siedleckiej


W dniach 24-25 listopada odbyły się uroczystości jubileuszowe 25-lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Lubelski Orszak św. Mikołaja
9 grudnia ulicami miasta przejdzie V Orszak św. Mikołaja. Do udziału w spotkaniu integrującym rodziny i propagującym postać biskupa Miry zaproszeni są także mieszkańcy naszej diecezji.
więcej »
Mikołajki w NovymKinie
NoveKino Siedlce zaprasza 9 grudnia wszystkie rodziny na mikołajki. Wśród filmowych atrakcji znalazły się: „Grinch”, „Miśków 2-óch w Nowym Jorku” i „Robin Hood: Początek”.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR