19 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Seweryn, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

O hospicjum

31 października 2018 r.

Otoczeni opieką


fot. JS

Pochylmy się nad człowiekiem... - pod takim hasłem 24 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie w odbyło się spotkanie poświęcone działalności hospicjum.

Otwierając spotkanie, dyrektor MBP Jacek Żurawski określił hospicjum jako miejsce, w którym otaczamy opieką tych, którzy od nas odchodzą. Podziękował za współpracę w organizacji wieczoru Włodawskiemu Towarzystwu Przyjaciół Chorych „Hospicjum” oraz Społecznemu Zakładowi Opieki Hospicyjnej „Hospicjum” we Włodawie. Duży wkład organizacyjny wniósł Dyskusyjny Klub Książki „Pasja”, działający przy książnicy. Prowadząca spotkanie Zofia Zaorska z DKK wyjaśniła licznie zgromadzonym uczestnikom wieczoru znaczenie hasła: „Pochylmy się nad człowiekiem”. - Tę myśl możemy rozpatrywać w wielu aspektach - mówiła. - Pochylamy się nad swoimi dziećmi, nad rodzinami, nad chorymi ludźmi. My pochylimy się nad tymi, którzy umierają, i tymi, którzy ich pielęgnują oraz ludźmi wspomagającymi hospicjum finansowo - dodała Z. Zaorska. Złożyła także podziękowania pracownikom, rodzinom oraz wolontariuszom.

- Prawdziwą wartość ma to, ile jesteś w stanie dać z siebie drugiemu człowiekowi - przyznała. Tym, którzy niosą dobro i działają bezinteresownie, dedykowany był minikoncert w wykonaniu Marcina Obuchowskiego.

 

Hospicjum stacjonarne i domowe

Historię placówki przedstawiła psycholog Społecznego Zakładu Opieki Hospicyjnej „Hospicjum” Krystyna Samoszuk. Zwróciła uwagę, że prowadzona jest nie tylko działalność lecznicza. Co roku hospicjum bierze udział w akcjach, które przypominają o funkcjonowaniu placówki. - Uczestniczymy w kampanii „Pola nadziei”, która informuje społeczeństwo, że są ludzie cierpiący, oczekujący naszej pomocy i opieki - mówiła K. Samoszuk. - Oczywiście wszystkie akcje, m.in. z okazji Światowego Dnia Chorego, a także spotkania opłatkowe i kolędowe, nie mogłyby się odbyć bez zaangażowania wolontariuszy: młodzieży i osób dorosłych. Hospicjum otwarte jest nie tylko dla chorych i ich rodzin, można przyjść i towarzyszyć chorym. Naszą placówkę odwiedził prof. Jacek Łuczak - prekursor opieki paliatywnej w Polsce, bp Zbigniew Kiernikowski, a także lekarze z Ukrainy, którzy zdobyli wiedzę od pracowników hospicjum włodawskiego, aby przenieść ją na swój teren. Gościliśmy także gości z fundacji hospicyjnej z Wielkiej Brytanii - podkreśliła psycholog.

Z kolei dr Wiesława Puchala, specjalista medycyny paliatywnej, opowiedziała, czym jest opieka paliatywna. Mówiła, że głównym celem troski o chorych w hospicjum jest uzyskanie jak najlepszej jakości życia pacjentów i ich rodzin. Dodała, że w Polsce opieka paliatywna stoi na wysokim poziomie. We Włodawie w hospicjum stacjonarnym przebywa ok. 130 pacjentów, a ich okres pobytu wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. - Drugą formą opieki jest hospicjum domowe, zapewniające opiekę w środowisku rodzinnym. W ciągu roku obejmujemy opieką ok. 100 pacjentów - dodała W. Puchala.

 

Ukojenie bólu

Na to, w jaki sposób książka może pomóc w przeżywaniu choroby i momentach odchodzenia drogiej osoby, zwróciła uwagę Zofia Woźniak z DKK. Kobieta, która osiem miesięcy temu pożegnała syna, przedstawiła listę publikacji książkowych, które towarzyszyły jej w trudnych chwilach, m.in. książki śp. ks. Jana Kaczkowskiego. W trakcie spotkania przypomniano także wypowiedzi kard. Stefana Wyszyńskiego na temat godności ludzkiej. Uczestniczący w wieczorze mieli okazję do podzielenia się refleksją na temat choroby i złożenia podziękowań pracownikom hospicjum. Spotkanie zakończył występ zespołu dziewczęcego z Publicznego Gimnazjum nr 2 we Włodawie.


Zespół Opieki Paliatywnej w strukturach ZOZ Włodawa rozpoczął działalność w 1995 r. W skład placówki wchodziły: Oddział Opieki Paliatywnej, Zespół Opieki Domowej oraz Poradnia Leczenia Bólu. 12 października 1995 r. przyjęto pierwszego pacjenta do Oddziału Opieki Paliatywnej. W 2003 r. powołano Włodawskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum”. Rok później towarzystwo uzyskało status organizacji pożytku publicznego. WTPC „Hospicjum” utworzyło Społeczny Zakład Opieki Hospicyjnej „Hospicjum”, w skład którego weszły: hospicjum stacjonarne, hospicjum domowe oraz Poradnia Medycyny Paliatywnej. W 2007 r. na sesji rady miejskiej we Włodawie zapadła decyzja o sprzedaży w drodze bezprzetargowej działki pod budowę domu hospicyjnego. W 2009 r. wykonano pierwszy etap budowy. Hospicjum obejmuje swoją opieką powiaty: włodawski, parczewski, bialski, przyjmuje także pacjentów z Chełma, Łęcznej i Lublina.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Lubelski Orszak św. Mikołaja
9 grudnia ulicami miasta przejdzie V Orszak św. Mikołaja. Do udziału w spotkaniu integrującym rodziny i propagującym postać biskupa Miry zaproszeni są także mieszkańcy naszej diecezji.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR