10 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Julia, Judyta, Daniel

Pogoda: Siedlce

Numer 49
06-12 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Mamy dla Państwa trzy podwójne zaproszenia na film „Narodziny gwiazdy” w kinie Helios. By wziąć udział w konkursie, należy zadzwonić do naszej redakcji pod nr. tel. 25 644-48-00, w poniedziałek, 10 grudnia, od godz. 10.00. O wygranej decyduje kolejność zgłoszeń.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Jubileusz KSM diecezji siedleckiej

28 listopada 2018 r.

Gotowi służyć Bogu i ojczyźnie


fot. MK

W dniach 24-25 listopada odbyły się uroczystości jubileuszowe 25- lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej.

W sobotę 24 listopada w Sali Podlasie Miejskiego Ośrodka Kultury spotkali się członkowie KSM z całej diecezji siedleckiej. Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru oraz relikwii św. Stanisława i bł. Karoliny Kózkówny, patronów stowarzyszenia, zebrani odśpiewali hymn KSM. Następnie został odczytany list bp. Kazimierza Gurdy, w którym hierarcha wyraził wdzięczność za przynależność i zaangażowanie w działalność KSM wszystkim członkom stowarzyszenia: - Jesteście nadzieją i szansą dla Kościoła, dla Polski i dla waszych parafii. Niech św. Stanisław Kostka i bł. Karolina Kózkówna opiekują się każdą i każdym z was oraz waszymi oddziałami, niech wypraszają dla was mocną wiarę, dar mądrości i męstwa - napisał.

Zebraną młodzież, księży i zaproszonych gości przywitał asystent diecezjalny KSM ks. Wojciech Sobieszek. W swoim wystąpieniu podkreślił szczególną rolę młodzieży z KSM: - To dzięki wam, druhny i druhowie, młodzi ludzie mają możliwość poznania i pokochania Jezusa. Świadectwo waszego życia niech będzie znakiem, że Chrystus jest Zbawcą. To On zaspokaja pragnienia człowieka - podkreślił kapłan. Następnie w kilku słowach przypomniał historię stowarzyszenia. KSM został reaktywowany 27 września 1993 r. przez bp. Jana Mazura. Była to odpowiedź na prośbę św. Jana Pawła II, który polecił biskupom polskim zakładanie Akcji Katolickiej i KSM. Początkowo powstały tylko trzy oddziały: w Łosicach, Kotuniu i Siedlcach, w parafii Bożego Ciała. Przez lata o jego rozwój dbali kolejni księża asystenci, m.in. ks. kan. Stanisław Chodźko, ks. Marek Chomiuk, ks. Andrzej Żelazo, ks. kan. Wojciech Hackiewicz, ks. Jarosław Dziedzic, ks. Adam Pietrusik i obecnie ks. Wojciech Sobieszek.

 

Jubileuszowe podziękowania

Organizatorzy przygotowali specjalne jubileuszowe podziękowania, które trafiły do zaproszonych gości, kapłanów związanych z KSM, a przede wszystkim do młodych działających w oddziałach w całej diecezji siedleckiej. Następnie członkowie oddziału z Okrzei zaprezentowali przepiękny taniec przygotowany specjalnie na ćwierćwiecze istnienia KSM. Wiele radości i wzruszeń dostarczył uczestnikom film prezentujący historię i działalność stowarzyszenia od roku 1993. Można było zobaczyć zdjęcia, i wydarzenia, w jakich uczestniczyli przez lata członkowie stowarzyszenia.

 

Przyprowadził mnie Jan Paweł II

Ważnym punktem łączącym młode pokolenie z seniorami KSM był czas świadectw i wspomnień. Na scenie o początkach swojej przygody z KSM opowiadało małżeństwo Janusz i Hanna Leśniakowie, którzy uczestniczyli w tworzeniu się KSM w diecezji siedleckiej, a obecnie działają w Akcji Katolickiej. - Wszystko, co mamy w naszym życiu, zawdzięczmy Bogu, naszym rodzicom i KSM - mówiła H. Leśniak. - Tu zaczęła się nasza historia - podkreślił J. Leśniak. Swoimi wspomnieniami podzieliły się również Ilona Trojnar i Karolina Kłoś. - Do KSM przyprowadził mnie św. Jan Paweł II. Pierwszy raz z KSM spotkałam się podczas wizyty Jana Pawła na siedleckich błoniach w 1999 r. Wtedy poznałam wielu młodych, radosnych ludzi; pomyślałam, że chciałabym być razem z nimi - dodała I. Trojnar. Również w rodzinie państwa Leśniaków papież odegrał znaczącą rolę. - Oboje z mężem jesteśmy przekonani, że dzięki obecności Ojca Świętego w naszym domu łatwiej nam wychowywać dzieci, to patron naszej rodziny - mówili.

Ostatnim punktem sobotniego spotkania był występ gwiazdy wieczoru. Przed publicznością zaprezentował się lubelski zespół GOOD GOD, który Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie głosi w rytm muzyki reggae.

 

Budowanie na ziemi królestwa Bożego

W niedzielę w katedrze bp K. Gurda przewodniczył Eucharystii, na którą przybyli członkowie i sympatycy KSM i AK. Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata obchodzona 25 listopada to święto patronalne tych wspólnot. - W to wielkie dzieło budowania na ziemi Królestwa Bożego włączają się wszyscy, którzy w Chrystusa wierzą i należą do Jego Kościoła, ale najbardziej starają się to czynić członkowie AK i KSM. Dziękujemy wszystkim, którzy wstąpili w szeregi tych formacji, za to, że podjęli trud w sercach i na ziemi w budowaniu Bożego Królestwa - mówił ks. bp K. Gurda. Pod koniec mszy 38 kandydatów złożyło ślubowanie na nowych członków KSM.

Druga część uroczystości odbyła się w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie druhny i druhowie z KSM otrzymali z rąk księdza biskupa legitymacje członka KSM, pamiątkowy dyplom oraz odznakę z godłem KSM. Zaś księża asystenci i prezesi poszczególnych oddziałów otrzymali dekrety AKI. Wśród nich byli: Elżbieta Figat z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Łukowskim, ks. kan. Andrzej Kieliszek z parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Łukowie, ks. Grzegorz Matysiak z parafii Bożego Ciała w Siedlcach i ks. Radosław Ostap z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej.

 

„Poleć z nami do #PANaMY”

Podczas niedzielnej gali wręczono również nagrody najaktywniejszym z młodych, którzy wzięli udział w projekcie duszpasterstwa młodzieży „Poleć z nami do #PANaMY”. Nagrodę główną, wyjazd do Panamy na Światowe Dni Młodzieży w 2019 r., wywalczył Michał Przybysz z Głoskowa, natomiast Karolina Sawicka z Grębkowa i Tomasz Montewka z Łukowa otrzymali nagrody rzeczowe. Podniosłym momentem święta patronalnego AK i KSM było wręczenie statuetki „Zwiastuna Dobrej Nowiny”. To wyróżnienie przyznawane przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Siedleckiej osobom świeckim, wyróżniającym się na polu szeroko pojętej ewangelizacji i kultury inspirowanej Ewangelią. W tym roku otrzymał ją pośmiertnie Kazimierz Sulej z parafii Domanice. Laureat zmarł w wieku 104 lat. - To człowiek, który oddał całe swoje życie Matce Bożej. Chciał walczyć ze złem i zdobywać ludzi dla Chrystusa przez Niepokalaną. Słynął z rozdawania medalików z jej wizerunkiem - podkreślił ks. W. Hackiewicz, diecezjalny asystent AK. Wydarzenie uświetnił występ zespołu ludowego Niezapominajki z Dminina. Z racji przypadającej w tym roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zespół, który na tym spotkaniu reprezentował także oddział Akcji Katolickiej z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie, wykonał wiązankę pieśni patriotycznych.

Monika Król

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz KSM diecezji siedleckiej


W dniach 24-25 listopada odbyły się uroczystości jubileuszowe 25-lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR