2 maja 2016 r. Imieniny obchodzą: Anatol, Zygmunt, Anastazy

Redakcja Kontakt Reklama Patronat Archiwum

www.echokatolickie.pl

Og³aszaj si?w Echu SMS-em

redakcja@echokatolickie.pl

     

  Aktualności Opinie Rozmowy Kościół Komentarze Diecezja Region Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

 

Numer 17 - 28-04 maja 2016r.

NEWS

Siedlecki jarmark św. Stanisława to już tradycja. Tegoroczna, dziewiąta edycja imprezy, zostanie zorganizowana w dniach 6-7 maja. Zachęcamy do udziału w inicjatywie!

Kultura

 
 

Ewa Strok o nowym spektaklu o unitach drelowskich

2 stycznia 2014 r.

Największa jest miłość


fot. ARCHIWUM

Przed nami spektakl zatytułowany „Największa jest miłość”, a jego temat pozostaje niezmienny od 11 lat - dramatyczne przeżycia drelowian w związku z represjami za odrzucenie prawosławia oraz jedność z Kościołem katolickim i papieżem.

Od 11 lat wydarzeniem stycznia jest w Drelowie spektakl poświęcony unitom. Tak będzie i w tym roku?

Przed nami spektakl zatytułowany „Największa jest miłość”, a jego temat pozostaje niezmienny od 11 lat - dramatyczne przeżycia drelowian w związku z represjami za odrzucenie prawosławia oraz jedność z Kościołem katolickim i papieżem. Tym razem czas akcji to rok 1874, czyli bezpośrednio po śmierci unitów przed kościołem, zaś jej miejsce stanowi las niedaleko Drelowa. W głuszy mieszka młoda zielarka, która skryła się przed nieszczęśliwą miłością do... rosyjskiego żołnierza. Przesłanie to oczywiście myśl ze św. Pawła - największa jest miłość - co sygnalizuje tytuł.

Kiedy i gdzie to przedstawienie będzie można obejrzeć?

Wystawimy je jak zwykle w święto patronów naszego gimnazjum, w piątek, 17 stycznia, a potem w niedzielę, po głównej Mszy św., czyli o 12.00. Następnie dla uczniów szkół podstawowych z Drelowa i Szóstki - już po feriach zimowych. Oczywiście jak zawsze wystąpimy z naszą sztuką w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie. Właśnie wysyłamy zaproszenia do zacnych gości, a są wśród nich m.in.: ksiądz biskup, księża z „Martyrium”, kapłani zaprzyjaźnieni z naszą szkołą, np. proboszcz roku - ks. prałat Mieczysław Stefaniuk, aktorzy z Lublina, którzy prowadzili dla nas warsztaty teatralne, potomkowie unitów z Parczewa, dr Andrzej Szabaciuk z KUL, malarka Małgorzata Ewa Czernik, radio, prasa, rodzice naszych szkolnych aktorów.

Społeczność Publicznego Gimnazjum im. Unitów Drelowskich przygotowuje się specjalny sposób do święta patronów?

Oczywiście, i to bardzo aktywnie. Przypominamy problem unitów wielostronnie - na lekcjach religii, historii, informatyki. Na języku polskim planuję opracować fragmenty Reymonta „Z ziemi chełmskiej”. Ponadto ogłoszony został konkurs wiedzy o unitach, którego rozstrzygnięcie nastąpi właśnie 17 stycznia. Nauczyciel informatyki przygotował też na święto patronów prezentację nt. „Historia imienia szkoły”. Zaprosiliśmy także kustosza Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach Dorotę Pikulę, żeby przybliżyła nam sztukę związaną z unitami.

Jak ocenia Pani pracę uczniów, którzy odgrywają rolę unitów - trzeba ich mobilizować?

Zaangażowanie moich aktorów - ogromne! Właśnie jestem po trzygodzinnej próbie po lekcjach. Uczniowie pochodzą nie tylko z Drelowa, ale z okolicznych miejscowości, dlatego ważna jest także pomoc rodziców, którzy muszą po nich przyjechać. Ponadto to rodzice zajmują się kostiumami. Aktorzy wybrani w castingu - jako najlepsi spośród wielu chętnych - mają świadomość, że tworzą rzeczy piękne i ważne. A pracują już od października. Dodam jeszcze, że obsadę sztuki tworzy 13 osób, w tym ksiądz wikary - tyle, ilu unitów, którzy zginęli przed kościołem.

W jaki sposób tworzy Pani kolejne scenariusze opowieści o unitach?

Przysłowie mówi, że kto jedzie na tygrysie, nie może z niego zejść. Tak jest ze mną. Sztuki stały się już tradycją. Trudno wyobrazić sobie 17 stycznia bez nowego spektaklu - czekają na to nie tylko uczniowie, ale cała społeczność Drelowa, gminy, parafii. A więc już po 17 stycznia zaczynam myśleć o nowej sztuce, pomysły rodzą się w głowie, a w wakacje siadam do komputera i piszę.

To dobry sposób na popularyzację lokalnej historii?

Jestem przekonana, że sceniczne obrazy są najlepszą formą. Nauczył mnie tego ks. prałat Roman Wiszniewski i był to strzał w dziesiątkę. Zresztą ks. Roman nadal angażuje się w naszą przygodę z unitami, a razem z nim „Martyrium” z ks. prałatem Bernardem Błońskim.

Widzę wymierne efekty ponaddziesięcioletniej już pracy nad sztukami o unitach. W nasz szalony pomysł rekonstrukcji wydarzeń, która zaplanowana jest na 30 marca, zaangażowało się wielu ludzi, do odegrania roli statystów zgłosiło się prawie 100 parafian, w tym spora grupa naszych absolwentów. Na moje pytanie: „Czy chcesz zginąć pod kościołem?”, odpowiadali: „Jak trzeba, to zginę”. Czyż nie jest to najlepsze potwierdzenie, że warto pracować z młodzieżą w takiej właśnie formie? Pierwsze próby przed rekonstrukcją już za nami. Bardzo dużo pomaga mi wikary naszej parafii ks. Marek Weresa.

Z myślą o kim tworzy Pani i reżyseruje spektakle?

Przede wszystkim z myślą o unitach drelowskich, o których poza Drelowem wciąż za mało się mówi. Poza tym uważam, że to najlepsza metoda na wychowanie młodych, kiedy pokazuje im się niezwykłe, bohaterskie postawy ludzi stąd, właśnie z tej małej ojczyzny. A ponadto spektakle jednoczą ludzi z Drelowa, właśnie 17 stycznia. Można się o tym przekonać każdego roku - sala GCK jest pełna.

KL

Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Rozpoczęcie sezonu


23 kwietnia w Białej Podlaskiej odbyło się VIII Bialskopodlaskie Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego św. Krzyś. W imprezie wzięło udział około 500 osób.

FOTOGALERIA

I Targi Artykułów Dziecięcych


Zorganizowane 15 i 16 kwietnia w Siedlcach I Targi Artykułów Dziecięcych „Madar Baby” to pierwsza tego typu inicjatywa w regionie. Miała ona charakter nie tylko handlowy, ale również edukacyjny i kulturowy. Atrakcji nie brakowało!

PATRONAT "ECHO"


Lubisz biegać? Zgłoś się!
To będzie druga edycja biegowego Grand Prix Traktu Brzeskiego. Pierwsza edycja imprezy została przyjęta z dużym entuzjazmem w środowisku biegaczy. Sukces organizacyjny zaowocował kolejną edycją przedsięwzięcia - o rozbudowanej formule.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
Małżeństwo - sakramentem dnia codziennego - pod takim hasłem w niedzielę, 8 maja, o. 10.00, w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie rozpocznie się Diecezjalny Dzień Rodziny. Zapraszamy!
więcej »
Zaśpiewaj w festiwalu
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza do udziału w IX Festiwalu Piosenki Europejskiej. Jest on adresowany do młodzieży w wieku gimnazjalnym i po raz pierwszy ma charakter otwarty.
więcej »
Tak się zaczęło
Od czasu Pasji nie było filmu, który miałby szansę tak poruszyć ludzkie serca. Młody Mesjasz to opowieść o niezwykłych wydarzeniach w życiu siedmioletniego Jezusa, które każą Mu zadać sobie pytanie: kim jestem?
więcej »
Weź udział w rajdzie
Burmistrz miasta i gminy Mordy zaprasza wszystkich miłośników rowerów do udziału w V Gminnym Rajdzie Rowerowym pt. Z flagą w tle. W tym roku odbędzie się on na trasie Mordy-Wyczółki przez Stok Ruski. Jak co roku impreza odbywa się w święto Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, tj. 2 maja.
więcej »
Święto patrona miasta
Siedlecki Jarmark św. Stanisława to już tradycja. Tegoroczna, dziewiąta edycja imprezy, zostanie zorganizowana w dniach 6-7 maja.
więcej »
 

POLECAMY


Dziedzictwo prawd Bożych
Lektura Katechizmu Kościoła Katolickiego nie jest łatwa. Dlatego warto sięgnąć po pomoc w postaci Symbolum.
więcej »
O tym, co najważniejsze…
Czym innym jest pewna konwencja, którą się łamie, choćby po to, by skrócić dystans, a przez to lepiej ewangelizować, a czym innym jest łamanie zasad moralnych.
więcej »
Bez owijania w bawełnę
Pomimo tytułu książka „Więcej śmiechu dla dobra małżeństwa” nie jest rozprawą na temat korzyści płynących ze śmiechu ani też zbiorem zabawnych opowiadań na temat małżonków.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnienie Ochotniczych Straży Pożarnych ma dziś sens?

tak, ponieważ pomagają przy walce z żywiołem: tak pożarem, jak i powodzią

to szansa na społeczne zaangażowanie

OSP odciążają straż państwową

często są pierwsi przy wypadkach i ratują życie

OSP to piękny przykład miłosierdzia w praktyce


LITURGIA SŁOWA


PoniedziaĹ
Czytania:
Dz 16,11-15; Ps 149,1-6.9; J 15,26b.27a
Ewangelia:
J 15,26-16,4a

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

  Aktualności Opinie Rozmowy Kościół Komentarze Diecezja Region Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

Copyright ?2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR