6 lutego 2016 r. Imieniny obchodzą: Dorota, Bohdan, Ksenia

Redakcja Kontakt Reklama Patronat Archiwum

www.echokatolickie.pl

Og³aszaj si?w Echu SMS-em

redakcja@echokatolickie.pl

     

  Aktualności Opinie Kościół Rozmowy Komentarze Region Diecezja Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

 

Numer 5 - 04-10 lutego 2016r.

NEWS

Kino Helios w Siedlcach zaprasza na Kino Kobiet. W poniedziałek, 22 lutego, pokaz odbędzie się z filmem MOJE CÓRKI KROWY. Zapraszamy!

Kultura

 
 

Ewa Strok o nowym spektaklu o unitach drelowskich

2 stycznia 2014 r.

Największa jest miłość


fot. ARCHIWUM

Przed nami spektakl zatytułowany „Największa jest miłość”, a jego temat pozostaje niezmienny od 11 lat - dramatyczne przeżycia drelowian w związku z represjami za odrzucenie prawosławia oraz jedność z Kościołem katolickim i papieżem.

Od 11 lat wydarzeniem stycznia jest w Drelowie spektakl poświęcony unitom. Tak będzie i w tym roku?

Przed nami spektakl zatytułowany „Największa jest miłość”, a jego temat pozostaje niezmienny od 11 lat - dramatyczne przeżycia drelowian w związku z represjami za odrzucenie prawosławia oraz jedność z Kościołem katolickim i papieżem. Tym razem czas akcji to rok 1874, czyli bezpośrednio po śmierci unitów przed kościołem, zaś jej miejsce stanowi las niedaleko Drelowa. W głuszy mieszka młoda zielarka, która skryła się przed nieszczęśliwą miłością do... rosyjskiego żołnierza. Przesłanie to oczywiście myśl ze św. Pawła - największa jest miłość - co sygnalizuje tytuł.

Kiedy i gdzie to przedstawienie będzie można obejrzeć?

Wystawimy je jak zwykle w święto patronów naszego gimnazjum, w piątek, 17 stycznia, a potem w niedzielę, po głównej Mszy św., czyli o 12.00. Następnie dla uczniów szkół podstawowych z Drelowa i Szóstki - już po feriach zimowych. Oczywiście jak zawsze wystąpimy z naszą sztuką w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie. Właśnie wysyłamy zaproszenia do zacnych gości, a są wśród nich m.in.: ksiądz biskup, księża z „Martyrium”, kapłani zaprzyjaźnieni z naszą szkołą, np. proboszcz roku - ks. prałat Mieczysław Stefaniuk, aktorzy z Lublina, którzy prowadzili dla nas warsztaty teatralne, potomkowie unitów z Parczewa, dr Andrzej Szabaciuk z KUL, malarka Małgorzata Ewa Czernik, radio, prasa, rodzice naszych szkolnych aktorów.

Społeczność Publicznego Gimnazjum im. Unitów Drelowskich przygotowuje się specjalny sposób do święta patronów?

Oczywiście, i to bardzo aktywnie. Przypominamy problem unitów wielostronnie - na lekcjach religii, historii, informatyki. Na języku polskim planuję opracować fragmenty Reymonta „Z ziemi chełmskiej”. Ponadto ogłoszony został konkurs wiedzy o unitach, którego rozstrzygnięcie nastąpi właśnie 17 stycznia. Nauczyciel informatyki przygotował też na święto patronów prezentację nt. „Historia imienia szkoły”. Zaprosiliśmy także kustosza Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach Dorotę Pikulę, żeby przybliżyła nam sztukę związaną z unitami.

Jak ocenia Pani pracę uczniów, którzy odgrywają rolę unitów - trzeba ich mobilizować?

Zaangażowanie moich aktorów - ogromne! Właśnie jestem po trzygodzinnej próbie po lekcjach. Uczniowie pochodzą nie tylko z Drelowa, ale z okolicznych miejscowości, dlatego ważna jest także pomoc rodziców, którzy muszą po nich przyjechać. Ponadto to rodzice zajmują się kostiumami. Aktorzy wybrani w castingu - jako najlepsi spośród wielu chętnych - mają świadomość, że tworzą rzeczy piękne i ważne. A pracują już od października. Dodam jeszcze, że obsadę sztuki tworzy 13 osób, w tym ksiądz wikary - tyle, ilu unitów, którzy zginęli przed kościołem.

W jaki sposób tworzy Pani kolejne scenariusze opowieści o unitach?

Przysłowie mówi, że kto jedzie na tygrysie, nie może z niego zejść. Tak jest ze mną. Sztuki stały się już tradycją. Trudno wyobrazić sobie 17 stycznia bez nowego spektaklu - czekają na to nie tylko uczniowie, ale cała społeczność Drelowa, gminy, parafii. A więc już po 17 stycznia zaczynam myśleć o nowej sztuce, pomysły rodzą się w głowie, a w wakacje siadam do komputera i piszę.

To dobry sposób na popularyzację lokalnej historii?

Jestem przekonana, że sceniczne obrazy są najlepszą formą. Nauczył mnie tego ks. prałat Roman Wiszniewski i był to strzał w dziesiątkę. Zresztą ks. Roman nadal angażuje się w naszą przygodę z unitami, a razem z nim „Martyrium” z ks. prałatem Bernardem Błońskim.

Widzę wymierne efekty ponaddziesięcioletniej już pracy nad sztukami o unitach. W nasz szalony pomysł rekonstrukcji wydarzeń, która zaplanowana jest na 30 marca, zaangażowało się wielu ludzi, do odegrania roli statystów zgłosiło się prawie 100 parafian, w tym spora grupa naszych absolwentów. Na moje pytanie: „Czy chcesz zginąć pod kościołem?”, odpowiadali: „Jak trzeba, to zginę”. Czyż nie jest to najlepsze potwierdzenie, że warto pracować z młodzieżą w takiej właśnie formie? Pierwsze próby przed rekonstrukcją już za nami. Bardzo dużo pomaga mi wikary naszej parafii ks. Marek Weresa.

Z myślą o kim tworzy Pani i reżyseruje spektakle?

Przede wszystkim z myślą o unitach drelowskich, o których poza Drelowem wciąż za mało się mówi. Poza tym uważam, że to najlepsza metoda na wychowanie młodych, kiedy pokazuje im się niezwykłe, bohaterskie postawy ludzi stąd, właśnie z tej małej ojczyzny. A ponadto spektakle jednoczą ludzi z Drelowa, właśnie 17 stycznia. Można się o tym przekonać każdego roku - sala GCK jest pełna.

KL

Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pamięci unitów


Jedenaste: nie osądzaj - to tytuł przedstawienia według scenariusza Ewy Strok, nauczycielki języka polskiego, jakie przygotowali uczniowie drelowskiego gimnazjum i szkoły podstawowej.

FOTOGALERIA

XXI Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich


30 i 31 stycznia, podczas XXI Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu, zaprezentowały się chóry i zespoły folklorystyczne z Polski, Ukrainy oraz Białorusi. 700 wykonawców zaprezentowało 150 kolęd w językach ukraińskim, polskim oraz białoruskim.

PATRONAT "ECHO"


Warto sięgać jak najwyżej
Gościem kolejnego, ósmego spotkania z cyklu VITO exTrEAM będzie Krzysztof Wielicki, który przybędzie do Siedlec 11 lutego, by opowiedzieć, jak zdobywa się szczyty.
więcej »
Akcja z jasnym przesłaniem
Celem „Krwawych walentynek” - projektu społecznego realizowanego przez słuchaczy Zespołu Szkół w Ludwinie - jest zbiórka krwi oraz rejestracja potencjalnych dawców szpiku.
więcej »
Lubisz biegać? Zgłoś się!
To będzie druga edycja biegowego Grand Prix Traktu Brzeskiego. Tegoroczny cykl imprez startuje już w lutym!
więcej »
 

POLECAMY


Szczery do bólu
Lucjan Wiśniewski, pseud. Sęp, to jeden z ostatnich żyjących likwidatorów z Armii Krajowej. Po latach w szczerej rozmowie opowiada o działaniach swoich i kolegów.
więcej »
Zakochani są wśród nas
19 komedii romantycznych, które są prawdziwe - tak o swojej książce pt. Zakochani są wśród nas. Rozmowy o spełnionej miłości, zakochaniu, które się nie kończy, mówi Patrycja Hurlak.
więcej »
Mistrz kaznodziejstwa
W sprzedaży pojawiły się Kazania cz. 2 (2006-2010) ks. prałata Witolda Kobylińskiego. Publikacja jest poniekąd realizacją duchowego testamentu autora, jak też wyrazem hołdu złożonego znanemu i szanowanemu w diecezji mistrzowi kaznodziejstwa.
więcej »
Znać artystę po dziele
Zdrowieję moralnie, jak uczciwie robota idzie, to jest mój żywioł i moja rozkosz największa - pisał Wojciech Kossak w jednym z listów. Jak przebiegało życie artysty uznawanego za czołowego reprezentanta nurtu malarstwa historycznego i batalistycznego?
więcej »
 

SONDA

 

Dyskusje na temat religii w szkole..

są wywołane z premedytacją, dla wielu stanowią tzw. temat zastępczy

nie są potrzebne, ponieważ jej nauczanie i finansowanie reguluje prawo

zaskakują, ponieważ to rodzice decyduja, czy ich dziecko chodzi na religię

będą powracać, bo zawsze znajdą się przeciwnicy


LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
1 Krl 3,4-13; Ps 119,9-14
Ewangelia:
Mk 6,30-34

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

  Aktualności Opinie Kościół Rozmowy Komentarze Region Diecezja Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

Copyright ?2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR