20 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Renata, Filipina, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

fot. XKP/podlasie24.pl

W duchu dziękczynienia

19 września 2018 r.

Historia i teraźniejszość

W dniach 14-15 września ponad półtora tysiąca naszych diecezjan wzięło udział w Diecezjalnej Pielgrzymce do Krakowa. Wpisano ją w obchody 200-lecia naszego lokalnego Kościoła.

Pierwszym oficjalnym punktem było nawiedzenie kościoła pw. Świętego Krzyża. Wierni nie tylko zwiedzili świątynię, ale wzięli też udział we wspólnej modlitwie Liturgią godzin, której przewodniczył bp Kazimierz Gurda. We wspólne odmawianie brewiarza włączyli się także bp Piotr Sawczuk, rektor WSD ks. kan. Piotr Paćkowski, kapłani, osoby życia konsekrowanego i klerycy. Kościół Świętego Krzyża wpisał się w historię naszej diecezji. To właśnie w tej świątyni wielu podlaskich unitów brało potajemnie ślub. O tym fakcie przypomina specjalna tablica umieszczona pod chórem. W czasie nawiedzenia kościoła bp K. Gurda przekazał tamtejszemu proboszczowi relikwie bł. Męczenników z Pratulina. Relikwiarz, w którym je umieszczono, ma kształt pękniętego krzyża z 13 połączonymi ze sobą kroplami, symbolizującymi krew. Głównym punktem pielgrzymki była Eucharystia w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz. Na początku przypomniał, że kiedy w 1818 r. powstała diecezja janowska, aż 37 jej parafii wcześniej należało do diecezji krakowskiej. Hierarcha wspominał także o naszych unitach, którzy przybywali do Krakowa, aby przyjąć sakrament małżeństwa. więcej w wersji papierowej » Dostęp SMS

   
 

fot. archiwum

Poświęcenie kościoła

19 września 2018 r.

Niech tutaj rozbrzmiewa Ewangelia pokoju…

6 października nastąpi poświęcenie nowego kościoła pw. NMP Królowej Polski w Zembrach. Do udziału w uroczystościach zaprasza proboszcz parafii ks. kan. Ireneusz Głowacki. Poświęcenia murowanej świątyni dokona w sobotę 6 października bp Kazimierz Gurda. Uroczystości rozpoczną się o 11.00.

To wielkie wydarzenie dla parafian bezpośrednio poprzedzi przygotowanie duchowe - triduum prowadzone przez ks. kan. Jacka Seredę, duszpasterz rodzin diecezji siedleckiej. W ostatnim czasie rodziny parafii nawiedził obraz MB Częstochowskiej. Warto dodać, że na początku września do parafii sprowadzone zostały relikwie bł. Męczenników Podlaskich, które spoczną w ołtarzu głównym. Parafia w Zembrach wydzielona została z parafii Trzebieszów i erygowana w 1936 r. Z tego też okresu pochodzi kościół - jego budowę ukończono w 1942 r. - który do tej pory służył jako miejsce modlitwy i sprawowania sakramentów. Swoje piętno odcisnął na nim jednak czas. Ryglowa konstrukcja obiektu nie pozwalała dobrze go ogrzać. Zużycie materiału sprawiło też, że przeciekać zaczął dach. Mimo że parafia liczy niewiele ponad 800 wiernych, tak bardzo zależało im na godnym miejscu modlitwy, że ks. I. Głowacki, kierujący parafialną wspólnotą od 2002 r., postanowił zmierzyć się z budową nowej świątyni. więcej w wersji papierowej » Dostęp SMS

   

ARCHIWUM - Diecezja

 
 
Rocznik Wydanie Autor


 
 

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Badania laryngologiczne
19 i 20 września, od 8.00 do 14.00, w przychodni AS-MED w Siedlcach będą prowadzone bezpłatne badania laryngologiczne.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Czwartek XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
1 Kor 15, 1-11; Ps 118 (117), 1b-2. 16-17. 28-29 ;
Łk 7, 36-50

Ewangelia:
Łk 7, 36-50

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR