22 stycznia 2018 r. Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor

Pogoda: Siedlce

Numer 3
18-24 stycznia 2018r.

menu

NEWS

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Polecamy

 
 
Znać artystę po dziele

Zdrowieję moralnie, jak uczciwie robota idzie, to jest mój żywioł i moja rozkosz największa - pisał Wojciech Kossak w jednym z listów. Jak przebiegało życie artysty uznawanego za czołowego reprezentanta nurtu malarstwa historycznego i batalistycznego?

Tak w życiu, jak i przy sztaludze - był realistą, człowiekiem z krwi i kości; jak mało kto potrafił zapamiętać się w pracy, zachwycić drobiazgiem, snuć dalekosiężne projekty i mierzyć wysoko. W. Kossak znał wartość swojego talentu i potrafił upominać się o należne mu wyróżnienia. 
Rodzina Kossaków to kilka pokoleń barwnych postaci, stanowiących wspaniały „materiał” dla biografistów. Dowiódł tego Arael Zurli. „Malarz polskiej chwały” to kolejna, po literackim portrecie Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, córki W. Kossaka, książka poświęcona tej rodzinie. Bazując na znanym powszechnie życiorysie, wytyczonym przez szereg dat, wypełnia ten schemat licznymi anegdotami, opiniami, odwołaniami historycznymi oraz fragmentami prywatnej korespondencji malarza i osób z jego najbliższego kręgu. Ze swadą i bez czołobitności ukazuje jego słabe punkty: uległość wobec zachłannych na pieniądze córek, niekończące się zadłużenie rodziny skutkujące seryjnymi „kossakami” czy brak stanowczości w stosunku do pogrążającego się w nałogu syna. Autor nie pomija konfliktów, np. z Janem Styką, wpływu osobistego kierowcy artysty na Kossaków, opisu atmosfery na „Kossakówce” czy wątku rodzinnych sporów. W książce znalazły się również reprodukcje najbardziej znaczących obrazów W. Kossaka, zarówno o tematyce batalistycznej, jak i rodzajowej. To wszystko sprawia, że każdy przeczyta ją z zainteresowaniem.
 Powrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolędy pokoleń


W Szkole Podstawowej nr 2 w Siedlcach odbył się koncert „Kolędy pokoleń”. Była to już siódma edycja wydarzenia, w którym wystąpili: przedszkolaki i seniorzy, młodzież oraz dorośli. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Orszak w Dubicy


„Bóg jest dla wszystkich!” Pod takim hasłem odbył się - już po raz czwarty - Orszak Trzech Króli w Dubicy. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Mojżesz
8 lutego, o 18.00 i 20.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach wystawiony zostanie spektakl „Mojżesz”.
więcej »
Kolędowanie nad Bugiem
27 stycznia - już po raz 17 - będzie można posłuchać we Włodawie kolęd i szczodrywek w wykonaniu zespołów śpiewaczych i kapel z Polski, Białorusi i Ukrainy.
więcej »
 

POLECAMY


O Maryi nigdy dosyć!
Niedostatecznie dotąd Ją sławiono, za mało wychwalano, czczono, kochano, zbyt mało Jej służono! Należy się Jej więcej chwały, czci, miłości i nabożeństwa! - pisze o Maryi św. Ludwik Maria Grignion de Montfort.
więcej »
Rozważanie Ewangelii
„Ewangelia i życie” to książka, która wprowadza w biblijny świat ks. Jana Zieji. Jest zaproszeniem do codziennego, bardzo intymnego spotkania ze Słowem i do wsłuchania się w niezwykłe świadectwo myślenia i życia Ewangelią.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
2 Sm 5, 1-7. 10; Ps 89 (88), 20. 21-22. 25-26
Ewangelia:
Mk 3, 22-30

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR