23 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Bogna, Brygida, Apolinary

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Polecamy

 
 
Znać artystę po dziele

Zdrowieję moralnie, jak uczciwie robota idzie, to jest mój żywioł i moja rozkosz największa - pisał Wojciech Kossak w jednym z listów. Jak przebiegało życie artysty uznawanego za czołowego reprezentanta nurtu malarstwa historycznego i batalistycznego?

Tak w życiu, jak i przy sztaludze - był realistą, człowiekiem z krwi i kości; jak mało kto potrafił zapamiętać się w pracy, zachwycić drobiazgiem, snuć dalekosiężne projekty i mierzyć wysoko. W. Kossak znał wartość swojego talentu i potrafił upominać się o należne mu wyróżnienia. 
Rodzina Kossaków to kilka pokoleń barwnych postaci, stanowiących wspaniały „materiał” dla biografistów. Dowiódł tego Arael Zurli. „Malarz polskiej chwały” to kolejna, po literackim portrecie Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, córki W. Kossaka, książka poświęcona tej rodzinie. Bazując na znanym powszechnie życiorysie, wytyczonym przez szereg dat, wypełnia ten schemat licznymi anegdotami, opiniami, odwołaniami historycznymi oraz fragmentami prywatnej korespondencji malarza i osób z jego najbliższego kręgu. Ze swadą i bez czołobitności ukazuje jego słabe punkty: uległość wobec zachłannych na pieniądze córek, niekończące się zadłużenie rodziny skutkujące seryjnymi „kossakami” czy brak stanowczości w stosunku do pogrążającego się w nałogu syna. Autor nie pomija konfliktów, np. z Janem Styką, wpływu osobistego kierowcy artysty na Kossaków, opisu atmosfery na „Kossakówce” czy wątku rodzinnych sporów. W książce znalazły się również reprodukcje najbardziej znaczących obrazów W. Kossaka, zarówno o tematyce batalistycznej, jak i rodzajowej. To wszystko sprawia, że każdy przeczyta ją z zainteresowaniem.
 Powrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek XVI tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 2, 19-20; Ps 16(15), 1-2a.5.7-8.11 ;
J 15, 1-8

Ewangelia:
J 15, 1-8

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR