18 grudnia 2017 r. Imieniny obchodzą: Laura, Bogusław, Gracjan

Pogoda: Siedlce

Numer 50
14-20 grudnia 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Polecamy

 
 
Ostatni Buntownik 1865, czyli rzecz o ks. Stanisławie Brzósce

Wpisując się w przygotowania do jubileuszu 200-lecia diecezji, alumni trzeciego roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej przygotowali sztukę.

Widowisko opowiada historię ks. Stanisława Brzóski, kapłana pochodzącego z naszej diecezji, który mocno zaznaczył swój udział w powstaniu styczniowym. Data jego śmierci- 23 maja 1865 r. - jest datą, którą symbolicznie uznaje się koniec tego zrywu narodowowyzwoleńczego. Sztukę napisali klerycy, opierając się na źródłach historycznych i archiwach.

Ks. Brzóska to - niestety - postać mało znana, ale jakże bardzo ważna dla naszego Kościoła partykularnego i dziejów polskiej państwowości. Sztuka „Ostatni Buntownik 1865...” jest szkołą patriotyzmu, szkołą uczącą miłości do naszej ziemskiej ojczyzny. Jej przesłanie kierowane jest do wszystkich diecezjan - i tych młodszych, aby poznali, co to znaczy naprawdę kochać Polskę, i tych starszych, aby wiedzieli, że są jeszcze młodzi ludzie, których to interesuje. Zapraszamy zatem na sztukę tych, którzy chcieliby poznać postać ks. Brzóski, lepiej przeżyć jubileusz i poznać zdolności teatralne kandydatów do kapłaństwa. Zapraszamy do obejrzenia widowiska w następujących terminach: 29 października, 19.00; 6 listopada, 19.00; 7 listopada, 14.00, 8 listopada, 19.00; 9 listopada, 14.00; 11 listopada, 19.00; 14 listopada, 19.00; 15 listopada, 14.00.

Szczegóły dotyczące zapisów można znaleźć na plakatach.

alumni III rokuPowrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pamięci marszałka


W Siedlcach uroczyście odsłonięto płaskorzeźbę upamiętniającą Józefa Piłsudskiego. Tablica pamiątkowa - ufundowana w 150 rocznicę urodzin marszałka - została umieszczona we wnęce zabytkowego budynku znajdującego się obok Galerii Siedlce. Nad całością przedsięwzięcia czuwał powołany przez Wschodnią Izbę Gospodarczą społeczny komitet. Uroczystościom towarzyszyła konferencja poświęcona wodzowi. W programie spotkania była także część artystyczna. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

Jarmark bożonarodzeniowy


15 i 16 grudnia na pl. Wolności w Białej Podlaskiej zorganizowano Jarmark Bożonarodzeniowy. Wystawcy oferowali ozdoby, tradycyjne pieczywo, sery i wędliny. Impreza była połączona ze spotkaniem opłatkowym dla mieszkańców miasta. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Mojżesz
8 lutego, o 18.00 i 20.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach wystawiony zostanie spektakl „Mojżesz”.
więcej »
 

POLECAMY


Adwentowe rekolekcje
Zachęcamy do słuchania międzynarodowych rekolekcji internetowych na Adwent ph. „Misericordia et misera - Miłosierdzie i nieszczęśliwa”.
więcej »
Dzieje diecezji w pigułce
Wielkimi krokami zbliża się 200 rocznica powstania diecezji siedleckiej. Na ostatnią prostą wchodzą prace diecezjalnego synodu. Parafie i instytucje diecezjalne proponują szereg inicjatyw, które mogą nam pomóc w głębszym przeżyciu jubileuszu. Albowiem jubileusz - to czas szczególny, to świętowanie i radość, ale też okazja, by lepiej poznać swoją historię i tożsamość.
więcej »
O Maryi nigdy dosyć!
Niedostatecznie dotąd Ją sławiono, za mało wychwalano, czczono, kochano, zbyt mało Jej służono! Należy się Jej więcej chwały, czci, miłości i nabożeństwa! - pisze o Maryi św. Ludwik Maria Grignion de Montfort.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
Lb 24,2-7.15-17a; Ps 25,4-9
Ewangelia:
Mt 21,23-27

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR