22 marca 2018 r. Imieniny obchodzą: Bogusław, Katarzyna, Oktawian

Pogoda: Siedlce

Numer 12
22-28 marca 2018r.

menu

NEWS

24 marca zostanie rozpoczęty proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny bp. Ignacego Świrskiego. Uroczystość przypada w 50 rocznicę śmierci biskupa siedleckiego.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Polecamy

 
 
Dzieje diecezji w pigułce

Wielkimi krokami zbliża się 200 rocznica powstania diecezji siedleckiej. Na ostatnią prostą wchodzą prace diecezjalnego synodu. Parafie i instytucje diecezjalne proponują szereg inicjatyw, które mogą nam pomóc w głębszym przeżyciu jubileuszu. Albowiem jubileusz - to czas szczególny, to świętowanie i radość, ale też okazja, by lepiej poznać swoją historię i tożsamość.

Czytelnicy „Echa” na pewno znają (przynajmniej wyrywkowo) historię diecezji - bliskie sercu wielu z nas są zwłaszcza kwestie związane z męczeństwem unitów podlaskich. Ale czy potrafilibyśmy ogarnąć te 200 lat całościowo? Wymienić nazwiska biskupów podlaskich (później siedleckich)? Czy wiemy, kiedy stolica biskupia została przeniesiona z Janowa Podlaskiego do Siedlec? Czy historia naszej diecezji układa nam się w jeden logiczny ciąg zdarzeń, czy też jest raczej serią pojedynczych, wyrywkowych obrazów i wydarzeń?

Okazją do całościowego ogarnięcia dziejów naszej diecezji jest lektura publikacji ks. Zbigniewa Sobolewskiego pt. „Imię Twoje wysławiamy. Dzieje diecezji siedleckiej (1818-2018)”, wydanej przez wydawnictwo „Unitas”. Liczy ona 386 stron, lektura jednak nie nuży i nie męczy, albowiem nie jest to dzieło typowo naukowe. Książka została napisana żywym, publicystycznym, czasem nawet gawędziarskim językiem. Niektóre z 11 rozdziałów mają charakter typowo historyczny i prezentują chronologiczny zapis najważniejszych wydarzeń z dziejów diecezji. Niektóre rozdziały są jednak bardziej problemowe - poświęcone szczegółowym zagadnieniom. Do takich należy zaliczyć na pewno osobny rozdział poświęcony Męczennikom Podlaskim. Rozdział IX („Maryjne Podlasie”) prezentuje sanktuaria maryjne diecezji, ale również omawia nieznany szerzej wątek domniemanych objawień maryjnych na Podlasiu w XIX i XX w. Trzeba jednak jasno podkreślić, że miały one charakter czysto prywatny i nigdy nie zostały oficjalnie uznane przez Kościół - być może z tego względu te wydarzenia nie zaistniały mocniej w świadomości publicznej.

Rozdział X nosi tytuł „Podlaskie dziedzictwo świętości” i mówi zarówno o kulcie świętych i błogosławionych na terenie diecezji, jak i prezentuje sylwetki pochodzących z niej błogosławionych oraz kandydatów na ołtarze. Dwaj najbardziej znani to bez wątpienia bł. o. Honorat Koźmiński i bł. ks. Ignacy Kłopotowski. Z kolei rozdział XI prezentuje sylwetki wybitnych biskupów i kapłanów, wywodzących się z naszej diecezji… niektóre nazwiska naprawdę zaskakują!

Nie ulega wątpliwości, że publikacja „Imię Twoje wysławiamy” jest pozycją, która odpowiada na zapotrzebowanie roku jubileuszowego. Dla wszystkich wiernych może być nieocenionym źródłem wiedzy w zgłębianiu dziejów diecezji, pomagając w odkryciu i przyjęciu całego jej dziedzictwa i bogactwa tradycji oraz spuścizny naszych protoplastów.

 

Ks. Zbigniew Sobolewski, Imię Twoje wysławiamy. Dzieje diecezji siedleckiej (1818-2018), Unitas, Siedlce 2017.Powrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z miłości do sztuki


Od 16 marca w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej można oglądać wystawę „Z miłości do sztuki”. Eksponaty pochodzą z Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Oddali hołd niezłomnym


Apele pamięci, marsze, składanie wieńców, wystawy, prelekcje, biegi - tak mieszkańcy regionu obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Kapelan wyklętych
W piątek 2 marca na ekrany kin wszedł film „Gurgacz. Kapelan Niezłomnych”. To filmowy portret niezwykłego kapłana, który nie wahał się konsekwentnie podążać drogą sumienia w najczarniejszych latach powojennej Polski.
więcej »
Msza F-dur J.M.K. Poniatowskiego
W sobotę 24 marca, o 19.00, w siedleckiej katedrze odbędzie się koncert Msza F-dur J.M.K. Poniatowskiego.
więcej »
Niedziela Palmowa w Mordach
W niedzielę 25 marca, o 15.00, odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami miasta ze scenami z Misterium Męki Pańskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
Pamięci Martyny
„Kocham cię życie” - to hasło koncertu w wykonaniu poety Krzysztofa Cezarego Buszmana oraz uczniów I Liceum Ogólnokształcącego. 27 marca, 19.00, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Zapraszamy!
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego GrobuLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Rdz 17, 3-9; Ps 105 (104), 4-5. 6-7. 8-9
Ewangelia:
J 8, 51-59

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR