18 grudnia 2017 r. Imieniny obchodzą: Laura, Bogusław, Gracjan

Pogoda: Siedlce

Numer 50
14-20 grudnia 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Polecamy

 
 
Dzieje diecezji w pigułce

Wielkimi krokami zbliża się 200 rocznica powstania diecezji siedleckiej. Na ostatnią prostą wchodzą prace diecezjalnego synodu. Parafie i instytucje diecezjalne proponują szereg inicjatyw, które mogą nam pomóc w głębszym przeżyciu jubileuszu. Albowiem jubileusz - to czas szczególny, to świętowanie i radość, ale też okazja, by lepiej poznać swoją historię i tożsamość.

Czytelnicy „Echa” na pewno znają (przynajmniej wyrywkowo) historię diecezji - bliskie sercu wielu z nas są zwłaszcza kwestie związane z męczeństwem unitów podlaskich. Ale czy potrafilibyśmy ogarnąć te 200 lat całościowo? Wymienić nazwiska biskupów podlaskich (później siedleckich)? Czy wiemy, kiedy stolica biskupia została przeniesiona z Janowa Podlaskiego do Siedlec? Czy historia naszej diecezji układa nam się w jeden logiczny ciąg zdarzeń, czy też jest raczej serią pojedynczych, wyrywkowych obrazów i wydarzeń?

Okazją do całościowego ogarnięcia dziejów naszej diecezji jest lektura publikacji ks. Zbigniewa Sobolewskiego pt. „Imię Twoje wysławiamy. Dzieje diecezji siedleckiej (1818-2018)”, wydanej przez wydawnictwo „Unitas”. Liczy ona 386 stron, lektura jednak nie nuży i nie męczy, albowiem nie jest to dzieło typowo naukowe. Książka została napisana żywym, publicystycznym, czasem nawet gawędziarskim językiem. Niektóre z 11 rozdziałów mają charakter typowo historyczny i prezentują chronologiczny zapis najważniejszych wydarzeń z dziejów diecezji. Niektóre rozdziały są jednak bardziej problemowe - poświęcone szczegółowym zagadnieniom. Do takich należy zaliczyć na pewno osobny rozdział poświęcony Męczennikom Podlaskim. Rozdział IX („Maryjne Podlasie”) prezentuje sanktuaria maryjne diecezji, ale również omawia nieznany szerzej wątek domniemanych objawień maryjnych na Podlasiu w XIX i XX w. Trzeba jednak jasno podkreślić, że miały one charakter czysto prywatny i nigdy nie zostały oficjalnie uznane przez Kościół - być może z tego względu te wydarzenia nie zaistniały mocniej w świadomości publicznej.

Rozdział X nosi tytuł „Podlaskie dziedzictwo świętości” i mówi zarówno o kulcie świętych i błogosławionych na terenie diecezji, jak i prezentuje sylwetki pochodzących z niej błogosławionych oraz kandydatów na ołtarze. Dwaj najbardziej znani to bez wątpienia bł. o. Honorat Koźmiński i bł. ks. Ignacy Kłopotowski. Z kolei rozdział XI prezentuje sylwetki wybitnych biskupów i kapłanów, wywodzących się z naszej diecezji… niektóre nazwiska naprawdę zaskakują!

Nie ulega wątpliwości, że publikacja „Imię Twoje wysławiamy” jest pozycją, która odpowiada na zapotrzebowanie roku jubileuszowego. Dla wszystkich wiernych może być nieocenionym źródłem wiedzy w zgłębianiu dziejów diecezji, pomagając w odkryciu i przyjęciu całego jej dziedzictwa i bogactwa tradycji oraz spuścizny naszych protoplastów.

 

Ks. Zbigniew Sobolewski, Imię Twoje wysławiamy. Dzieje diecezji siedleckiej (1818-2018), Unitas, Siedlce 2017.Powrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pamięci marszałka


W Siedlcach uroczyście odsłonięto płaskorzeźbę upamiętniającą Józefa Piłsudskiego. Tablica pamiątkowa - ufundowana w 150 rocznicę urodzin marszałka - została umieszczona we wnęce zabytkowego budynku znajdującego się obok Galerii Siedlce. Nad całością przedsięwzięcia czuwał powołany przez Wschodnią Izbę Gospodarczą społeczny komitet. Uroczystościom towarzyszyła konferencja poświęcona wodzowi. W programie spotkania była także część artystyczna. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

Jarmark bożonarodzeniowy


15 i 16 grudnia na pl. Wolności w Białej Podlaskiej zorganizowano Jarmark Bożonarodzeniowy. Wystawcy oferowali ozdoby, tradycyjne pieczywo, sery i wędliny. Impreza była połączona ze spotkaniem opłatkowym dla mieszkańców miasta. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Mojżesz
8 lutego, o 18.00 i 20.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach wystawiony zostanie spektakl „Mojżesz”.
więcej »
Gwiazdkowych pomysłów czar
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza do udziału w konkursie plastycznym.
więcej »
 

POLECAMY


Adwentowe rekolekcje
Zachęcamy do słuchania międzynarodowych rekolekcji internetowych na Adwent ph. „Misericordia et misera - Miłosierdzie i nieszczęśliwa”.
więcej »
Dzieje diecezji w pigułce
Wielkimi krokami zbliża się 200 rocznica powstania diecezji siedleckiej. Na ostatnią prostą wchodzą prace diecezjalnego synodu. Parafie i instytucje diecezjalne proponują szereg inicjatyw, które mogą nam pomóc w głębszym przeżyciu jubileuszu. Albowiem jubileusz - to czas szczególny, to świętowanie i radość, ale też okazja, by lepiej poznać swoją historię i tożsamość.
więcej »
O Maryi nigdy dosyć!
Niedostatecznie dotąd Ją sławiono, za mało wychwalano, czczono, kochano, zbyt mało Jej służono! Należy się Jej więcej chwały, czci, miłości i nabożeństwa! - pisze o Maryi św. Ludwik Maria Grignion de Montfort.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
Lb 24,2-7.15-17a; Ps 25,4-9
Ewangelia:
Mt 21,23-27

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR