18 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Juliana, Łukasza, Bogumiła

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Polecamy

 
 
Dzieje diecezji w pigułce

Wielkimi krokami zbliża się 200 rocznica powstania diecezji siedleckiej. Na ostatnią prostą wchodzą prace diecezjalnego synodu. Parafie i instytucje diecezjalne proponują szereg inicjatyw, które mogą nam pomóc w głębszym przeżyciu jubileuszu. Albowiem jubileusz - to czas szczególny, to świętowanie i radość, ale też okazja, by lepiej poznać swoją historię i tożsamość.

Czytelnicy „Echa” na pewno znają (przynajmniej wyrywkowo) historię diecezji - bliskie sercu wielu z nas są zwłaszcza kwestie związane z męczeństwem unitów podlaskich. Ale czy potrafilibyśmy ogarnąć te 200 lat całościowo? Wymienić nazwiska biskupów podlaskich (później siedleckich)? Czy wiemy, kiedy stolica biskupia została przeniesiona z Janowa Podlaskiego do Siedlec? Czy historia naszej diecezji układa nam się w jeden logiczny ciąg zdarzeń, czy też jest raczej serią pojedynczych, wyrywkowych obrazów i wydarzeń?

Okazją do całościowego ogarnięcia dziejów naszej diecezji jest lektura publikacji ks. Zbigniewa Sobolewskiego pt. „Imię Twoje wysławiamy. Dzieje diecezji siedleckiej (1818-2018)”, wydanej przez wydawnictwo „Unitas”. Liczy ona 386 stron, lektura jednak nie nuży i nie męczy, albowiem nie jest to dzieło typowo naukowe. Książka została napisana żywym, publicystycznym, czasem nawet gawędziarskim językiem. Niektóre z 11 rozdziałów mają charakter typowo historyczny i prezentują chronologiczny zapis najważniejszych wydarzeń z dziejów diecezji. Niektóre rozdziały są jednak bardziej problemowe - poświęcone szczegółowym zagadnieniom. Do takich należy zaliczyć na pewno osobny rozdział poświęcony Męczennikom Podlaskim. Rozdział IX („Maryjne Podlasie”) prezentuje sanktuaria maryjne diecezji, ale również omawia nieznany szerzej wątek domniemanych objawień maryjnych na Podlasiu w XIX i XX w. Trzeba jednak jasno podkreślić, że miały one charakter czysto prywatny i nigdy nie zostały oficjalnie uznane przez Kościół - być może z tego względu te wydarzenia nie zaistniały mocniej w świadomości publicznej.

Rozdział X nosi tytuł „Podlaskie dziedzictwo świętości” i mówi zarówno o kulcie świętych i błogosławionych na terenie diecezji, jak i prezentuje sylwetki pochodzących z niej błogosławionych oraz kandydatów na ołtarze. Dwaj najbardziej znani to bez wątpienia bł. o. Honorat Koźmiński i bł. ks. Ignacy Kłopotowski. Z kolei rozdział XI prezentuje sylwetki wybitnych biskupów i kapłanów, wywodzących się z naszej diecezji… niektóre nazwiska naprawdę zaskakują!

Nie ulega wątpliwości, że publikacja „Imię Twoje wysławiamy” jest pozycją, która odpowiada na zapotrzebowanie roku jubileuszowego. Dla wszystkich wiernych może być nieocenionym źródłem wiedzy w zgłębianiu dziejów diecezji, pomagając w odkryciu i przyjęciu całego jej dziedzictwa i bogactwa tradycji oraz spuścizny naszych protoplastów.

 

Ks. Zbigniew Sobolewski, Imię Twoje wysławiamy. Dzieje diecezji siedleckiej (1818-2018), Unitas, Siedlce 2017.Powrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Czwartek XXVIII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
2 Tm 4, 9-17a; Ps 145, 10-11. 12-13ab. 17-18 ;
Łk 10, 1-9

Ewangelia:
Łk 10, 1-9

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR