19 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Wincenty, Włodzisław

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNA


Podgląd chwilowo niedostępny

Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Polecamy

 
 
Dzieje diecezji w pigułce

Wielkimi krokami zbliża się 200 rocznica powstania diecezji siedleckiej. Na ostatnią prostą wchodzą prace diecezjalnego synodu. Parafie i instytucje diecezjalne proponują szereg inicjatyw, które mogą nam pomóc w głębszym przeżyciu jubileuszu. Albowiem jubileusz - to czas szczególny, to świętowanie i radość, ale też okazja, by lepiej poznać swoją historię i tożsamość.

Czytelnicy „Echa” na pewno znają (przynajmniej wyrywkowo) historię diecezji - bliskie sercu wielu z nas są zwłaszcza kwestie związane z męczeństwem unitów podlaskich. Ale czy potrafilibyśmy ogarnąć te 200 lat całościowo? Wymienić nazwiska biskupów podlaskich (później siedleckich)? Czy wiemy, kiedy stolica biskupia została przeniesiona z Janowa Podlaskiego do Siedlec? Czy historia naszej diecezji układa nam się w jeden logiczny ciąg zdarzeń, czy też jest raczej serią pojedynczych, wyrywkowych obrazów i wydarzeń?

Okazją do całościowego ogarnięcia dziejów naszej diecezji jest lektura publikacji ks. Zbigniewa Sobolewskiego pt. „Imię Twoje wysławiamy. Dzieje diecezji siedleckiej (1818-2018)”, wydanej przez wydawnictwo „Unitas”. Liczy ona 386 stron, lektura jednak nie nuży i nie męczy, albowiem nie jest to dzieło typowo naukowe. Książka została napisana żywym, publicystycznym, czasem nawet gawędziarskim językiem. Niektóre z 11 rozdziałów mają charakter typowo historyczny i prezentują chronologiczny zapis najważniejszych wydarzeń z dziejów diecezji. Niektóre rozdziały są jednak bardziej problemowe - poświęcone szczegółowym zagadnieniom. Do takich należy zaliczyć na pewno osobny rozdział poświęcony Męczennikom Podlaskim. Rozdział IX („Maryjne Podlasie”) prezentuje sanktuaria maryjne diecezji, ale również omawia nieznany szerzej wątek domniemanych objawień maryjnych na Podlasiu w XIX i XX w. Trzeba jednak jasno podkreślić, że miały one charakter czysto prywatny i nigdy nie zostały oficjalnie uznane przez Kościół - być może z tego względu te wydarzenia nie zaistniały mocniej w świadomości publicznej.

Rozdział X nosi tytuł „Podlaskie dziedzictwo świętości” i mówi zarówno o kulcie świętych i błogosławionych na terenie diecezji, jak i prezentuje sylwetki pochodzących z niej błogosławionych oraz kandydatów na ołtarze. Dwaj najbardziej znani to bez wątpienia bł. o. Honorat Koźmiński i bł. ks. Ignacy Kłopotowski. Z kolei rozdział XI prezentuje sylwetki wybitnych biskupów i kapłanów, wywodzących się z naszej diecezji… niektóre nazwiska naprawdę zaskakują!

Nie ulega wątpliwości, że publikacja „Imię Twoje wysławiamy” jest pozycją, która odpowiada na zapotrzebowanie roku jubileuszowego. Dla wszystkich wiernych może być nieocenionym źródłem wiedzy w zgłębianiu dziejów diecezji, pomagając w odkryciu i przyjęciu całego jej dziedzictwa i bogactwa tradycji oraz spuścizny naszych protoplastów.

 

Ks. Zbigniew Sobolewski, Imię Twoje wysławiamy. Dzieje diecezji siedleckiej (1818-2018), Unitas, Siedlce 2017.Powrót

 

STRONA GŁÓWNA


Podgląd chwilowo niedostępny

Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Iz 26,7-9.12.16-19; Ps 102 (101), 13-14b. 15-16. 17-19. 20-21 ;
Mt 11,28-30

Ewangelia:
Mt 11,28-30

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR