27 maja 2018 r. Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan

Pogoda: Siedlce

Numer 21
24-30 maja 2018r.

menu

NEWS

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Polecamy

 
 
Być sobą

Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.

Erudyta, znawca Biblii, literatury, świetnie porusza się po historii Polski - tej najnowszej i tej zamierzchłej, ale też historii starożytnej, biblijnej, czerpiąc z nich obrazy, porównania, pokazując stałość procesów dziejowych, konsekwencje zaniedbań, porzucenia zasad moralnych itp. Jak sam niejednokrotnie podkreślał, kto zapomina o historii, skazany jest na jej powtarzanie. Zaniedbanie zaś rodziny, podeptanie prawdy, niszczenie ducha narodu zawsze prowadzi do tragedii. To wszystko sprawia, że bp A. Dydycz uznawany jest dziś za „narodowego kaznodzieję naszych trudnych czasów”, ceniony za konsekwencję i mądrość, ciągle zapraszany - mimo podeszłego wieku i niewątpliwie nadwątlonych zębem czasu sił - na ważne uroczystości kościelne i narodowe. Może dlatego, że w kazaniach i homiliach bp. Antoniego zawsze pobrzmiewa nadzieja, że naród omodlony, tylekroć zawierzony Bogu i Matce Jezusowej ma sobie potencjał, którego nic nigdy nie będzie w stanie zniszczyć.

W zbiorze kazań pt. „Być sobą”, który ukazał się w styczniu nakładem lubelskiego wydawnictwa JUT, czytelnik otrzymuje iście królewską porcję kazań zawierających mnóstwo osobistych przemyśleń, refleksji, przenikliwą egzegezę biblijną itd., wygłaszanych przy okazji zwyczajnych, lokalnych uroczystości w parafiach diecezji drohiczyńskiej, której przez wiele lat pasterzował, jak również podczas wielkich wydarzeń w skali ogólnopolskiej. Wartością dodaną zbioru są indeksy osób i miejsc pozwalające powracać do niezliczonych w książce cytatów, fragmentów poezji, postaci biblijnych, historycznych i literackich.

„Być sobą” to nie jest książka, którą czyta się jednym ciągiem - „od deski do deski”. Treści w niej zawarte każą zatrzymać się, zastanowić, a niekiedy jeszcze raz powrócić do zapisanych w niej słów. Czasem też zawstydzają: że tak mało znamy historię, tak niewiele z niej się nauczyliśmy, a przede wszystkim, że tak mało w nas miłości do Boga, Kościoła i ojczyzny.

Zapraszamy do lektury. „Echo Katolickie” jest patronem medialnym książki.

KS. PAWEŁ SIEDLANOWSKI

Bp Antoni Pacyfik Dydycz OFM Cap, Być sobą, wydawnictwo JUT, Lublin 2018.Powrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto rodziny


W niedzielę 13 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. [fot. K. Ochnio]

FOTOGALERIA

Jarmark św. Stanisława


Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja. [fot. J. Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Odbędzie się już po raz trzeci w Pratulinie 27 maja.
więcej »
Na Bożą chwałę
27 maja w parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się II Festiwal Pieśni Maryjnej.
więcej »
Znów zagrają dla Jezusa
W gronie polskich miast, które w Boże Ciało zagrają dla Jezusa, po raz drugi znajdą się także Siedlce. Koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa” ph. „Bądźcie mocni w Panu - siłą Jego Ducha” odbędzie się 31 maja, o 19.00, na płycie miejskiego lodowiska przy ul. B. Prusa 6.
więcej »
W jednym miejscu
Jednego dnia w jednym miejscu spotkają się wszyscy, którzy chcą robić coś dla swojego otoczenia. Mowa o II Dniu Siedleckich Organizacji Pozarządowych, który odbędzie się 25 maja na pl. im. gen Sikorskiego.
więcej »
 

POLECAMY


Bóg nie umarł
Monolith Films przedstawia „Bóg nie umarł. Światło w ciemności”. Film w kinach od 18 maja!
więcej »
Grają o plac zabaw!
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach gra o nowy plac zabaw. Głosowanie trwa!
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Niedziela
Czytania:
Pwt 4, 32-34. 39-40; Ps 33 (32), 4-5. 6 i 9. 18-19. 20 i 22 ;
Rz 8, 14-17

Ewangelia:
Mt 28, 16-20

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR