22 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Halki, Filipa, Przybysława

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Polecamy

 
 
Być sobą

Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.

Erudyta, znawca Biblii, literatury, świetnie porusza się po historii Polski - tej najnowszej i tej zamierzchłej, ale też historii starożytnej, biblijnej, czerpiąc z nich obrazy, porównania, pokazując stałość procesów dziejowych, konsekwencje zaniedbań, porzucenia zasad moralnych itp. Jak sam niejednokrotnie podkreślał, kto zapomina o historii, skazany jest na jej powtarzanie. Zaniedbanie zaś rodziny, podeptanie prawdy, niszczenie ducha narodu zawsze prowadzi do tragedii. To wszystko sprawia, że bp A. Dydycz uznawany jest dziś za „narodowego kaznodzieję naszych trudnych czasów”, ceniony za konsekwencję i mądrość, ciągle zapraszany - mimo podeszłego wieku i niewątpliwie nadwątlonych zębem czasu sił - na ważne uroczystości kościelne i narodowe. Może dlatego, że w kazaniach i homiliach bp. Antoniego zawsze pobrzmiewa nadzieja, że naród omodlony, tylekroć zawierzony Bogu i Matce Jezusowej ma sobie potencjał, którego nic nigdy nie będzie w stanie zniszczyć.

W zbiorze kazań pt. „Być sobą”, który ukazał się w styczniu nakładem lubelskiego wydawnictwa JUT, czytelnik otrzymuje iście królewską porcję kazań zawierających mnóstwo osobistych przemyśleń, refleksji, przenikliwą egzegezę biblijną itd., wygłaszanych przy okazji zwyczajnych, lokalnych uroczystości w parafiach diecezji drohiczyńskiej, której przez wiele lat pasterzował, jak również podczas wielkich wydarzeń w skali ogólnopolskiej. Wartością dodaną zbioru są indeksy osób i miejsc pozwalające powracać do niezliczonych w książce cytatów, fragmentów poezji, postaci biblijnych, historycznych i literackich.

„Być sobą” to nie jest książka, którą czyta się jednym ciągiem - „od deski do deski”. Treści w niej zawarte każą zatrzymać się, zastanowić, a niekiedy jeszcze raz powrócić do zapisanych w niej słów. Czasem też zawstydzają: że tak mało znamy historię, tak niewiele z niej się nauczyliśmy, a przede wszystkim, że tak mało w nas miłości do Boga, Kościoła i ojczyzny.

Zapraszamy do lektury. „Echo Katolickie” jest patronem medialnym książki.

KS. PAWEŁ SIEDLANOWSKI

Bp Antoni Pacyfik Dydycz OFM Cap, Być sobą, wydawnictwo JUT, Lublin 2018.Powrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR