25 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Wiktor, Cezary, Zygfryd

Pogoda: Siedlce

Numer 8
22-28 lutego 2018r.

menu

NEWS

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pamiętajmy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Polecamy

 
 
Być sobą

Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.

Erudyta, znawca Biblii, literatury, świetnie porusza się po historii Polski - tej najnowszej i tej zamierzchłej, ale też historii starożytnej, biblijnej, czerpiąc z nich obrazy, porównania, pokazując stałość procesów dziejowych, konsekwencje zaniedbań, porzucenia zasad moralnych itp. Jak sam niejednokrotnie podkreślał, kto zapomina o historii, skazany jest na jej powtarzanie. Zaniedbanie zaś rodziny, podeptanie prawdy, niszczenie ducha narodu zawsze prowadzi do tragedii. To wszystko sprawia, że bp A. Dydycz uznawany jest dziś za „narodowego kaznodzieję naszych trudnych czasów”, ceniony za konsekwencję i mądrość, ciągle zapraszany - mimo podeszłego wieku i niewątpliwie nadwątlonych zębem czasu sił - na ważne uroczystości kościelne i narodowe. Może dlatego, że w kazaniach i homiliach bp. Antoniego zawsze pobrzmiewa nadzieja, że naród omodlony, tylekroć zawierzony Bogu i Matce Jezusowej ma sobie potencjał, którego nic nigdy nie będzie w stanie zniszczyć.

W zbiorze kazań pt. „Być sobą”, który ukazał się w styczniu nakładem lubelskiego wydawnictwa JUT, czytelnik otrzymuje iście królewską porcję kazań zawierających mnóstwo osobistych przemyśleń, refleksji, przenikliwą egzegezę biblijną itd., wygłaszanych przy okazji zwyczajnych, lokalnych uroczystości w parafiach diecezji drohiczyńskiej, której przez wiele lat pasterzował, jak również podczas wielkich wydarzeń w skali ogólnopolskiej. Wartością dodaną zbioru są indeksy osób i miejsc pozwalające powracać do niezliczonych w książce cytatów, fragmentów poezji, postaci biblijnych, historycznych i literackich.

„Być sobą” to nie jest książka, którą czyta się jednym ciągiem - „od deski do deski”. Treści w niej zawarte każą zatrzymać się, zastanowić, a niekiedy jeszcze raz powrócić do zapisanych w niej słów. Czasem też zawstydzają: że tak mało znamy historię, tak niewiele z niej się nauczyliśmy, a przede wszystkim, że tak mało w nas miłości do Boga, Kościoła i ojczyzny.

Zapraszamy do lektury. „Echo Katolickie” jest patronem medialnym książki.

KS. PAWEŁ SIEDLANOWSKI

Bp Antoni Pacyfik Dydycz OFM Cap, Być sobą, wydawnictwo JUT, Lublin 2018.Powrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kongres Kół Żywego Różańca


24 lutego w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim odbył się Kongres Kół Żywego Różańca. W programie spotkania były wspólna modlitwa i konferencje. Centralnym punktem kongresu stała się Eucharystia pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. [fot. Małgorzata Kołodziejczyk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Pamięci niezłomnych
Prelekcją poświęconą niezłomnym zainaugurowane zostaną gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie uroczystości przewidzianej na 4 marca w Kobylanach jest także koncert i projekcja filmu.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Niedziela
Czytania:
Rdz 22, 1-2. 9-13. 15-18; Ps 116B (115), 10 i 15. 16-17. 18-19 ;
Rz 8, 31b-34

Ewangelia:
Mk 9, 2-10

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR