16 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Florentyny, Ambrożego, Gawła

Pogoda: Siedlce

Numer 41
11-17 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Polecamy

 
 
Trudne miejsca w Ewangelii

Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!

Czy Jezus miał rodzeństwo? Dlaczego tak surowo potraktował Syrofenicjankę? Czy umiał pisać? Dlaczego pochwalił biblijnego spryciarza - nieuczciwego rządcę? Czy to sprawiedliwe, że taką samą dniówkę wypłaca się komuś, kto harował w skwarze słonecznym cały dzień, jak i temu, który pracował zaledwie godzinę? Jak ocenić czyn Judasza? Czy Jezus wzywa do zdobywania królestwa Bożego przemocą? - to tylko przykłady niejasności, dylematów, z którymi przychodzi nam się mierzyć podczas lektury Ewangelii. Nie zawsze odpowiedź otrzymujemy, słuchając homilii czy kazań w kościele, a trudne opracowania egzegetyczne są albo niedostępne, albo napisane takim językiem, że normalny człowiek niewiele z tego rozumie…

Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień! Autor - były prefekt Biblioteki Ambrozjańskiej w Mediolanie, wieloletni wykładowca egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Północnych Włoch, członek Papieskiej Komisji Biblijnej (od 2010 r. kardynał) - w bardzo prosty, przejrzysty sposób tłumaczy trudne ewangeliczne zawiłości. Zebrał ich w książce ponad 140! Na uwagę zasługują niebanalność interpretacji, jakaś szczególna ciekawość autora każąca mu sięgać po oryginalne przesłanki i wyciągać zaskakujące wnioski, odwoływanie się do złożoności bliblijnej symboliki i ukazywanie wydarzeń na tle kultury epoki, z jednoczesnym wskazaniem odniesienia do teraźniejszości. Książkę czyta się znakomicie, lekko. Jej lektura nie wymaga uprzedniego, szczególnego teologicznego wyrobienia. Niekiedy tłumaczenia autora zaskakują, innym razem szokują, a nader często prowadzą do refleksji: „Jakie to proste! Ja tyle lat interpretowałem ten fragment Pisma Świętego zupełnie inaczej!”.

Wydaje się, że w dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej osób sięga po Pismo Święte, szukając w nim inspiracji, pogłębienia wiary, książka kard. Ravasiego jawi się jako znakomita pomoc. Na rynku księgarskim jest obecnie sporo opracowań podobnego typu, do obfitej bazy komentarzy można też dotrzeć za pomocą internetu. Ważne jest jedno: aby nie stać obojętnie wobec intelektualnych wyzwań, nie być ignorantem w kwestii znajomości Biblii. Jakże często np. świadkowie Jehowy, protestanci srodze nas w tej materii zawstydzają...

XPS

Gianfranco Ravasi, Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa, wydawnictwo Jedność, Kielce 2018.Powrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek XXVIII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 1-6; Ps 119 (118), 41 i 43. 44-45. 47-48 ;
Łk 11, 37-41

Ewangelia:
Łk 11, 37-41

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR