25 maja 2018 r. Imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda

Pogoda: Siedlce

Numer 21
24-30 maja 2018r.

menu

NEWS

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Polecamy

 
 
Trudne miejsca w Ewangelii

Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!

Czy Jezus miał rodzeństwo? Dlaczego tak surowo potraktował Syrofenicjankę? Czy umiał pisać? Dlaczego pochwalił biblijnego spryciarza - nieuczciwego rządcę? Czy to sprawiedliwe, że taką samą dniówkę wypłaca się komuś, kto harował w skwarze słonecznym cały dzień, jak i temu, który pracował zaledwie godzinę? Jak ocenić czyn Judasza? Czy Jezus wzywa do zdobywania królestwa Bożego przemocą? - to tylko przykłady niejasności, dylematów, z którymi przychodzi nam się mierzyć podczas lektury Ewangelii. Nie zawsze odpowiedź otrzymujemy, słuchając homilii czy kazań w kościele, a trudne opracowania egzegetyczne są albo niedostępne, albo napisane takim językiem, że normalny człowiek niewiele z tego rozumie…

Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień! Autor - były prefekt Biblioteki Ambrozjańskiej w Mediolanie, wieloletni wykładowca egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Północnych Włoch, członek Papieskiej Komisji Biblijnej (od 2010 r. kardynał) - w bardzo prosty, przejrzysty sposób tłumaczy trudne ewangeliczne zawiłości. Zebrał ich w książce ponad 140! Na uwagę zasługują niebanalność interpretacji, jakaś szczególna ciekawość autora każąca mu sięgać po oryginalne przesłanki i wyciągać zaskakujące wnioski, odwoływanie się do złożoności bliblijnej symboliki i ukazywanie wydarzeń na tle kultury epoki, z jednoczesnym wskazaniem odniesienia do teraźniejszości. Książkę czyta się znakomicie, lekko. Jej lektura nie wymaga uprzedniego, szczególnego teologicznego wyrobienia. Niekiedy tłumaczenia autora zaskakują, innym razem szokują, a nader często prowadzą do refleksji: „Jakie to proste! Ja tyle lat interpretowałem ten fragment Pisma Świętego zupełnie inaczej!”.

Wydaje się, że w dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej osób sięga po Pismo Święte, szukając w nim inspiracji, pogłębienia wiary, książka kard. Ravasiego jawi się jako znakomita pomoc. Na rynku księgarskim jest obecnie sporo opracowań podobnego typu, do obfitej bazy komentarzy można też dotrzeć za pomocą internetu. Ważne jest jedno: aby nie stać obojętnie wobec intelektualnych wyzwań, nie być ignorantem w kwestii znajomości Biblii. Jakże często np. świadkowie Jehowy, protestanci srodze nas w tej materii zawstydzają...

XPS

Gianfranco Ravasi, Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa, wydawnictwo Jedność, Kielce 2018.Powrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto rodziny


W niedzielę 13 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. [fot. K. Ochnio]

FOTOGALERIA

Jarmark św. Stanisława


Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja. [fot. J. Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Odbędzie się już po raz trzeci w Pratulinie 27 maja.
więcej »
Na Bożą chwałę
27 maja w parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się II Festiwal Pieśni Maryjnej.
więcej »
Znów zagrają dla Jezusa
W gronie polskich miast, które w Boże Ciało zagrają dla Jezusa, po raz drugi znajdą się także Siedlce. Koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa” ph. „Bądźcie mocni w Panu - siłą Jego Ducha” odbędzie się 31 maja, o 19.00, na płycie miejskiego lodowiska przy ul. B. Prusa 6.
więcej »
W jednym miejscu
Jednego dnia w jednym miejscu spotkają się wszyscy, którzy chcą robić coś dla swojego otoczenia. Mowa o II Dniu Siedleckich Organizacji Pozarządowych, który odbędzie się 25 maja na pl. im. gen Sikorskiego.
więcej »
 

POLECAMY


Bóg nie umarł
Monolith Films przedstawia „Bóg nie umarł. Światło w ciemności”. Film w kinach od 18 maja!
więcej »
Grają o plac zabaw!
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach gra o nowy plac zabaw. Głosowanie trwa!
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
Jk 5, 9-12; Ps 103 (102), 1b-2. 3-4. 8-9. 11-12
Ewangelia:
Mk 10, 1-12

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR