25 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Wiktor, Cezary, Zygfryd

Pogoda: Siedlce

Numer 8
22-28 lutego 2018r.

menu

NEWS

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pamiętajmy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Polecamy

 
 
Trudne miejsca w Ewangelii

Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!

Czy Jezus miał rodzeństwo? Dlaczego tak surowo potraktował Syrofenicjankę? Czy umiał pisać? Dlaczego pochwalił biblijnego spryciarza - nieuczciwego rządcę? Czy to sprawiedliwe, że taką samą dniówkę wypłaca się komuś, kto harował w skwarze słonecznym cały dzień, jak i temu, który pracował zaledwie godzinę? Jak ocenić czyn Judasza? Czy Jezus wzywa do zdobywania królestwa Bożego przemocą? - to tylko przykłady niejasności, dylematów, z którymi przychodzi nam się mierzyć podczas lektury Ewangelii. Nie zawsze odpowiedź otrzymujemy, słuchając homilii czy kazań w kościele, a trudne opracowania egzegetyczne są albo niedostępne, albo napisane takim językiem, że normalny człowiek niewiele z tego rozumie…

Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień! Autor - były prefekt Biblioteki Ambrozjańskiej w Mediolanie, wieloletni wykładowca egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Północnych Włoch, członek Papieskiej Komisji Biblijnej (od 2010 r. kardynał) - w bardzo prosty, przejrzysty sposób tłumaczy trudne ewangeliczne zawiłości. Zebrał ich w książce ponad 140! Na uwagę zasługują niebanalność interpretacji, jakaś szczególna ciekawość autora każąca mu sięgać po oryginalne przesłanki i wyciągać zaskakujące wnioski, odwoływanie się do złożoności bliblijnej symboliki i ukazywanie wydarzeń na tle kultury epoki, z jednoczesnym wskazaniem odniesienia do teraźniejszości. Książkę czyta się znakomicie, lekko. Jej lektura nie wymaga uprzedniego, szczególnego teologicznego wyrobienia. Niekiedy tłumaczenia autora zaskakują, innym razem szokują, a nader często prowadzą do refleksji: „Jakie to proste! Ja tyle lat interpretowałem ten fragment Pisma Świętego zupełnie inaczej!”.

Wydaje się, że w dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej osób sięga po Pismo Święte, szukając w nim inspiracji, pogłębienia wiary, książka kard. Ravasiego jawi się jako znakomita pomoc. Na rynku księgarskim jest obecnie sporo opracowań podobnego typu, do obfitej bazy komentarzy można też dotrzeć za pomocą internetu. Ważne jest jedno: aby nie stać obojętnie wobec intelektualnych wyzwań, nie być ignorantem w kwestii znajomości Biblii. Jakże często np. świadkowie Jehowy, protestanci srodze nas w tej materii zawstydzają...

XPS

Gianfranco Ravasi, Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa, wydawnictwo Jedność, Kielce 2018.Powrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kongres Kół Żywego Różańca


24 lutego w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim odbył się Kongres Kół Żywego Różańca. W programie spotkania były wspólna modlitwa i konferencje. Centralnym punktem kongresu stała się Eucharystia pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. [fot. Małgorzata Kołodziejczyk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Pamięci niezłomnych
Prelekcją poświęconą niezłomnym zainaugurowane zostaną gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie uroczystości przewidzianej na 4 marca w Kobylanach jest także koncert i projekcja filmu.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Niedziela
Czytania:
Rdz 22, 1-2. 9-13. 15-18; Ps 116B (115), 10 i 15. 16-17. 18-19 ;
Rz 8, 31b-34

Ewangelia:
Mk 9, 2-10

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR