21 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Pogoda: Siedlce

Numer 25
21-27 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Polecamy

 
 
Doświadczanie krzyża

Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.

„Czego pragnąłeś, Jezu, przychodząc na świat? Czego oczekiwałeś, nauczając? O czym mówisz poprzez swoją mękę i zmartwychwstanie? Chcę spojrzeć dziś na Ciebie i zobaczyć to, czego sam pragnę. I w skupieniu pomyśleć o tym, co mi pokazujesz”. To jedno z rozważań zawartych w książeczce „Drogi krzyżowe” ks. Marka Piedziewicza, zbiorze medytacji, które mają pomóc w głębszym przeżywaniu wielkopostnego nabożeństwa.

Nabożeństwo zrodziło się z pragnienia kroczenia śladami Jezusa Chrystusa. W drodze krzyżowej chodzi o zrozumienie sensu cierpienia dla naszego zbawienia. Uczestniczenie w niej pomaga podjąć decyzję codziennego podążania za Chrystusem drogą samozaparcia i ofiary w duchu miłości; niesienia na Jego wzór krzyża naszych zadań i obowiązków. W świetle drogi krzyżowej sensu nabiera ludzkie cierpienie.

„Patrzę na Ciebie: zastanawiam się, Mistrzu, ile jest we mnie konsekwencji. Ile mogę znieść, by się nie zniechęcić? Ile mogę z siebie dać, by czynić dobro? Jak bardzo mogę zaangażować się w rozwój mojej wiary? Ile potrafię od siebie wymagać?”. Rozważając treść kolejnych stacji, próbujemy zrewidować własne życie, a każda stacja drogi krzyżowej staje się zaproszeniem do współpracy z Bożą łaską. Towarzyszy temu gotowość do współudziału w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa i stawania się nowym człowiekiem. W czasie nabożeństwa dokonujemy również oceny przynależności do Chrystusa, czyli codziennej gotowości naśladowania naszego Pana i Mistrza.

„Pomóż mi, Panie, odkryć źródło spotkania z Tobą. Naucz mnie ciszy i kontemplacji. Spojrzenia na siebie Twoimi oczami. Takiej miłości, która uczyni mnie na stałe radosnym i wiernym” - tak autor kończy cykl rozważań przygotowanych na każdy tydzień Wielkiego Postu. „Drogi krzyżowe” to książeczka, dzięki której możemy rozwinąć naszą relację z Chrystusem i głębiej przeżywać Jego mękę i śmierć na krzyżu.

MK

Ks. Marek Piedziewicz, Drogi krzyżowe, wydawnictwo Świętego Wojciecha, Poznań 2018.

 

foto: okladka_drogiPowrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Syr 48, 1-14; Ps 97 (96), 1-2. 3-4. 5-6. 7
Ewangelia:
Mt 6, 7-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR