21 marca 2018 r. Imieniny obchodzą: Lubomir, Benedykt, Mikołaj

Pogoda: Siedlce

Numer 11
15-21 marca 2018r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Polecamy

 
 
Doświadczanie krzyża

Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.

„Czego pragnąłeś, Jezu, przychodząc na świat? Czego oczekiwałeś, nauczając? O czym mówisz poprzez swoją mękę i zmartwychwstanie? Chcę spojrzeć dziś na Ciebie i zobaczyć to, czego sam pragnę. I w skupieniu pomyśleć o tym, co mi pokazujesz”. To jedno z rozważań zawartych w książeczce „Drogi krzyżowe” ks. Marka Piedziewicza, zbiorze medytacji, które mają pomóc w głębszym przeżywaniu wielkopostnego nabożeństwa.

Nabożeństwo zrodziło się z pragnienia kroczenia śladami Jezusa Chrystusa. W drodze krzyżowej chodzi o zrozumienie sensu cierpienia dla naszego zbawienia. Uczestniczenie w niej pomaga podjąć decyzję codziennego podążania za Chrystusem drogą samozaparcia i ofiary w duchu miłości; niesienia na Jego wzór krzyża naszych zadań i obowiązków. W świetle drogi krzyżowej sensu nabiera ludzkie cierpienie.

„Patrzę na Ciebie: zastanawiam się, Mistrzu, ile jest we mnie konsekwencji. Ile mogę znieść, by się nie zniechęcić? Ile mogę z siebie dać, by czynić dobro? Jak bardzo mogę zaangażować się w rozwój mojej wiary? Ile potrafię od siebie wymagać?”. Rozważając treść kolejnych stacji, próbujemy zrewidować własne życie, a każda stacja drogi krzyżowej staje się zaproszeniem do współpracy z Bożą łaską. Towarzyszy temu gotowość do współudziału w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa i stawania się nowym człowiekiem. W czasie nabożeństwa dokonujemy również oceny przynależności do Chrystusa, czyli codziennej gotowości naśladowania naszego Pana i Mistrza.

„Pomóż mi, Panie, odkryć źródło spotkania z Tobą. Naucz mnie ciszy i kontemplacji. Spojrzenia na siebie Twoimi oczami. Takiej miłości, która uczyni mnie na stałe radosnym i wiernym” - tak autor kończy cykl rozważań przygotowanych na każdy tydzień Wielkiego Postu. „Drogi krzyżowe” to książeczka, dzięki której możemy rozwinąć naszą relację z Chrystusem i głębiej przeżywać Jego mękę i śmierć na krzyżu.

MK

Ks. Marek Piedziewicz, Drogi krzyżowe, wydawnictwo Świętego Wojciecha, Poznań 2018.

 

foto: okladka_drogiPowrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z miłości do sztuki


Od 16 marca w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej można oglądać wystawę „Z miłości do sztuki”. Eksponaty pochodzą z Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Oddali hołd niezłomnym


Apele pamięci, marsze, składanie wieńców, wystawy, prelekcje, biegi - tak mieszkańcy regionu obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Kapelan wyklętych
W piątek 2 marca na ekrany kin wchodzi film „Gurgacz. Kapelan Niezłomnych”. To filmowy portret niezwykłego kapłana, który nie wahał się konsekwentnie podążać drogą sumienia w najczarniejszych latach powojennej Polski.
więcej »
Msza F-dur J.M.K. Poniatowskiego
W sobotę 24 marca, o 19.00, w siedleckiej katedrze odbędzie się koncert Msza F-dur J.M.K. Poniatowskiego.
więcej »
Niedziela Palmowa w Mordach
W niedzielę 25 marca, o 15.00, odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami miasta ze scenami z Misterium Męki Pańskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
Pamięci Martyny
„Kocham cię życie” - to hasło koncertu w wykonaniu poety Krzysztofa Cezarego Buszmana oraz uczniów I Liceum Ogólnokształcącego. 27 marca, 19.00, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Zapraszamy!
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
Dn 3, 14-20. 91-92. 95; Dn 3, 52. 53-54. 55-56
Ewangelia:
J 8, 31-42

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR