10 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Julia, Judyta, Daniel

Pogoda: Siedlce

Numer 49
06-12 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Mamy dla Państwa trzy podwójne zaproszenia na film „Narodziny gwiazdy” w kinie Helios. By wziąć udział w konkursie, należy zadzwonić do naszej redakcji pod nr. tel. 25 644-48-00, w poniedziałek, 10 grudnia, od godz. 10.00. O wygranej decyduje kolejność zgłoszeń.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Doświadczanie krzyża

Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.

„Czego pragnąłeś, Jezu, przychodząc na świat? Czego oczekiwałeś, nauczając? O czym mówisz poprzez swoją mękę i zmartwychwstanie? Chcę spojrzeć dziś na Ciebie i zobaczyć to, czego sam pragnę. I w skupieniu pomyśleć o tym, co mi pokazujesz”. To jedno z rozważań zawartych w książeczce „Drogi krzyżowe” ks. Marka Piedziewicza, zbiorze medytacji, które mają pomóc w głębszym przeżywaniu wielkopostnego nabożeństwa.

Nabożeństwo zrodziło się z pragnienia kroczenia śladami Jezusa Chrystusa. W drodze krzyżowej chodzi o zrozumienie sensu cierpienia dla naszego zbawienia. Uczestniczenie w niej pomaga podjąć decyzję codziennego podążania za Chrystusem drogą samozaparcia i ofiary w duchu miłości; niesienia na Jego wzór krzyża naszych zadań i obowiązków. W świetle drogi krzyżowej sensu nabiera ludzkie cierpienie.

„Patrzę na Ciebie: zastanawiam się, Mistrzu, ile jest we mnie konsekwencji. Ile mogę znieść, by się nie zniechęcić? Ile mogę z siebie dać, by czynić dobro? Jak bardzo mogę zaangażować się w rozwój mojej wiary? Ile potrafię od siebie wymagać?”. Rozważając treść kolejnych stacji, próbujemy zrewidować własne życie, a każda stacja drogi krzyżowej staje się zaproszeniem do współpracy z Bożą łaską. Towarzyszy temu gotowość do współudziału w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa i stawania się nowym człowiekiem. W czasie nabożeństwa dokonujemy również oceny przynależności do Chrystusa, czyli codziennej gotowości naśladowania naszego Pana i Mistrza.

„Pomóż mi, Panie, odkryć źródło spotkania z Tobą. Naucz mnie ciszy i kontemplacji. Spojrzenia na siebie Twoimi oczami. Takiej miłości, która uczyni mnie na stałe radosnym i wiernym” - tak autor kończy cykl rozważań przygotowanych na każdy tydzień Wielkiego Postu. „Drogi krzyżowe” to książeczka, dzięki której możemy rozwinąć naszą relację z Chrystusem i głębiej przeżywać Jego mękę i śmierć na krzyżu.

MK

Ks. Marek Piedziewicz, Drogi krzyżowe, wydawnictwo Świętego Wojciecha, Poznań 2018.

 

foto: okladka_drogiPowrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz KSM diecezji siedleckiej


W dniach 24-25 listopada odbyły się uroczystości jubileuszowe 25-lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Lubelski Orszak św. Mikołaja
9 grudnia ulicami miasta przejdzie V Orszak św. Mikołaja. Do udziału w spotkaniu integrującym rodziny i propagującym postać biskupa Miry zaproszeni są także mieszkańcy naszej diecezji.
więcej »
Mikołajki w NovymKinie
NoveKino Siedlce zaprasza 9 grudnia wszystkie rodziny na mikołajki. Wśród filmowych atrakcji znalazły się: „Grinch”, „Miśków 2-óch w Nowym Jorku” i „Robin Hood: Początek”.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR