23 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Tekla, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Polecamy

 
 
Doświadczanie krzyża

Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.

„Czego pragnąłeś, Jezu, przychodząc na świat? Czego oczekiwałeś, nauczając? O czym mówisz poprzez swoją mękę i zmartwychwstanie? Chcę spojrzeć dziś na Ciebie i zobaczyć to, czego sam pragnę. I w skupieniu pomyśleć o tym, co mi pokazujesz”. To jedno z rozważań zawartych w książeczce „Drogi krzyżowe” ks. Marka Piedziewicza, zbiorze medytacji, które mają pomóc w głębszym przeżywaniu wielkopostnego nabożeństwa.

Nabożeństwo zrodziło się z pragnienia kroczenia śladami Jezusa Chrystusa. W drodze krzyżowej chodzi o zrozumienie sensu cierpienia dla naszego zbawienia. Uczestniczenie w niej pomaga podjąć decyzję codziennego podążania za Chrystusem drogą samozaparcia i ofiary w duchu miłości; niesienia na Jego wzór krzyża naszych zadań i obowiązków. W świetle drogi krzyżowej sensu nabiera ludzkie cierpienie.

„Patrzę na Ciebie: zastanawiam się, Mistrzu, ile jest we mnie konsekwencji. Ile mogę znieść, by się nie zniechęcić? Ile mogę z siebie dać, by czynić dobro? Jak bardzo mogę zaangażować się w rozwój mojej wiary? Ile potrafię od siebie wymagać?”. Rozważając treść kolejnych stacji, próbujemy zrewidować własne życie, a każda stacja drogi krzyżowej staje się zaproszeniem do współpracy z Bożą łaską. Towarzyszy temu gotowość do współudziału w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa i stawania się nowym człowiekiem. W czasie nabożeństwa dokonujemy również oceny przynależności do Chrystusa, czyli codziennej gotowości naśladowania naszego Pana i Mistrza.

„Pomóż mi, Panie, odkryć źródło spotkania z Tobą. Naucz mnie ciszy i kontemplacji. Spojrzenia na siebie Twoimi oczami. Takiej miłości, która uczyni mnie na stałe radosnym i wiernym” - tak autor kończy cykl rozważań przygotowanych na każdy tydzień Wielkiego Postu. „Drogi krzyżowe” to książeczka, dzięki której możemy rozwinąć naszą relację z Chrystusem i głębiej przeżywać Jego mękę i śmierć na krzyżu.

MK

Ks. Marek Piedziewicz, Drogi krzyżowe, wydawnictwo Świętego Wojciecha, Poznań 2018.

 

foto: okladka_drogiPowrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Niedziela XXV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Mdr 2, 12. 17-20; Ps 54 (53), 3-4. 5. 6 i 8 ;
Jk 3, 16 – 4, 3

Ewangelia:
Mk 9, 30-37

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR