11 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Waldemar, Damazy

Pogoda: Siedlce

Numer 49
06-12 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Papież o „Ojcze nasz”

Papież Franciszek koryguje modlitwę „Ojcze nasz” - donosiły w grudniu ubiegłego roku media. Czy rzeczywiście? Ukazała się za to książka, która wyjaśnia medialne zamieszanie.

Sam papież Franciszek interpretuje w niej modlitwę „Ojcze nasz” wers po wersie. Analizę ujęto w formie wywiadu, a raczej rozmowy, którą przeprowadził ks. Marco Pozza dla stacji TV2000 w Domu Świętej Marty 4 sierpnia 2017 r. Kapłan wyjątkowy, bo o szczególnych doświadczeniach. Jego parafią jest więzienie, a parafianami więźniowie, na których losy i przemyślenia ks. Pozza często się powoływał. Spotkanie rozpoczyna przedmowa Franciszka rozważającego pojęcie Ojca, która jest fragmentem homilii wygłoszonej w Domu Świętej Marty 20 czerwca 2013 r. i opublikowanej pt. „Nie możemy modlić się do Ojca, jeśli mamy wrogów w sercu”.

Publikacja podzielona jest na tyle rozdziałów, ile wersów zawiera modlitwa. Każdy poprzedza grafika z podkreślonym wierszem, którego rozmowa dotyczy.

Poszczególne części rozmowy zamykają fragmenty rozważań wygłoszonych przez papieża przed modlitwą „Anioł Pański” lub podczas audiencji generalnych w latach 2014-2017. Każdy tematycznie adekwatny do analizowanego wersu. Rozmowy ilustrowane są również licznymi przykładami z osobistych doświadczeń obu rozmówców. Zarówno tych z pracy kapłańskiej, jak prywatnego życia, z częstymi odniesieniami do własnych emocji. To dodatkowy walor publikacji, w której można poznać wiele ciekawych historii z dzieciństwa i młodości Franciszka oraz uczucia, jakie towarzyszą mu podczas odmawiania „Ojcze nasz”.

Całość w przystępny i jasny sposób przybliża trudne zagadnienia teologiczne, nadając modlitwie głębi poprzez konteksty i sens wypowiadanych wersów, które w pędzie życia spłyciły się do obowiązku, a w konsekwencji do bezmyślnego odmawiania.

„Jezus nie zostawił nam tej modlitwy jako zwykłej formy rozmowy z Bogiem: przez nią zaprasza nas, abyśmy, zwracając się do Ojca, poznali siebie i żyli jako Jego prawdziwe dzieci, a między sobą jak bracia. Jezus pokazuje nam, co to znaczy być kochanym przez Ojca i ukazuje, że Ojciec chce przelać na nas tę samą miłość, którą od wieków darzy swojego Syna. Mam nadzieję, że każdy z nas, odmawiając «Ojcze nasz», odkryje, że jest kochany, pozna przebaczenie i ożywiony rosą Ducha Świętego sam stanie się zdolny kochać i przebaczać każdemu bratu, każdej siostrze. Będziemy mieć wówczas wyobrażenie tego, czym jest raj” - czytamy w książce.

MDPowrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz KSM diecezji siedleckiej


W dniach 24-25 listopada odbyły się uroczystości jubileuszowe 25-lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR