21 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Polecamy

 
 
Papież o „Ojcze nasz”

Papież Franciszek koryguje modlitwę „Ojcze nasz” - donosiły w grudniu ubiegłego roku media. Czy rzeczywiście? Ukazała się za to książka, która wyjaśnia medialne zamieszanie.

Sam papież Franciszek interpretuje w niej modlitwę „Ojcze nasz” wers po wersie. Analizę ujęto w formie wywiadu, a raczej rozmowy, którą przeprowadził ks. Marco Pozza dla stacji TV2000 w Domu Świętej Marty 4 sierpnia 2017 r. Kapłan wyjątkowy, bo o szczególnych doświadczeniach. Jego parafią jest więzienie, a parafianami więźniowie, na których losy i przemyślenia ks. Pozza często się powoływał. Spotkanie rozpoczyna przedmowa Franciszka rozważającego pojęcie Ojca, która jest fragmentem homilii wygłoszonej w Domu Świętej Marty 20 czerwca 2013 r. i opublikowanej pt. „Nie możemy modlić się do Ojca, jeśli mamy wrogów w sercu”.

Publikacja podzielona jest na tyle rozdziałów, ile wersów zawiera modlitwa. Każdy poprzedza grafika z podkreślonym wierszem, którego rozmowa dotyczy.

Poszczególne części rozmowy zamykają fragmenty rozważań wygłoszonych przez papieża przed modlitwą „Anioł Pański” lub podczas audiencji generalnych w latach 2014-2017. Każdy tematycznie adekwatny do analizowanego wersu. Rozmowy ilustrowane są również licznymi przykładami z osobistych doświadczeń obu rozmówców. Zarówno tych z pracy kapłańskiej, jak prywatnego życia, z częstymi odniesieniami do własnych emocji. To dodatkowy walor publikacji, w której można poznać wiele ciekawych historii z dzieciństwa i młodości Franciszka oraz uczucia, jakie towarzyszą mu podczas odmawiania „Ojcze nasz”.

Całość w przystępny i jasny sposób przybliża trudne zagadnienia teologiczne, nadając modlitwie głębi poprzez konteksty i sens wypowiadanych wersów, które w pędzie życia spłyciły się do obowiązku, a w konsekwencji do bezmyślnego odmawiania.

„Jezus nie zostawił nam tej modlitwy jako zwykłej formy rozmowy z Bogiem: przez nią zaprasza nas, abyśmy, zwracając się do Ojca, poznali siebie i żyli jako Jego prawdziwe dzieci, a między sobą jak bracia. Jezus pokazuje nam, co to znaczy być kochanym przez Ojca i ukazuje, że Ojciec chce przelać na nas tę samą miłość, którą od wieków darzy swojego Syna. Mam nadzieję, że każdy z nas, odmawiając «Ojcze nasz», odkryje, że jest kochany, pozna przebaczenie i ożywiony rosą Ducha Świętego sam stanie się zdolny kochać i przebaczać każdemu bratu, każdej siostrze. Będziemy mieć wówczas wyobrażenie tego, czym jest raj” - czytamy w książce.

MDPowrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Sobota XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Mi 2,1-5; Ps 10, 1-2. 3-4. 7-8. 14 ;
Mt 12,14-21

Ewangelia:
Mt 12,14-21

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR