21 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Polecamy

 
 
Sięgając do korzeni

Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.

Wśród nich na uwagę zasługuje monografia naukowa autorstwa ks. prof. Edwarda Jarmocha i ks. dr. hab. Sławomira Byliny pt. „Te Deum Laudamus. Biskupi - Duchowieństwo - Ruchy religijne Diecezji Siedleckiej w latach 1818-2018”, opublikowana nakładem wydawnictwa „Unitas”. Na 513 stronach autorzy zawarli obszerne studium historii diecezji siedleckiej, ubogacone ilustracjami, wykazem źródeł i literatury oraz indeksem osób.

Praca jest napisana przystępnym językiem, choć spełnia wszystkie kryteria monografii naukowej. Autorzy dotarli nie tylko do już znanych opracowań, ale przede wszystkim do dokumentów źródłowych, wydobywając z przepaści archiwów nowe, nieznane dotąd dokumenty i fakty. Sięgnęli do dokumentów m.in. z Archiwum Watykańskiego, archiwów diecezjalnych w Lublinie, Siedlcach, Drohiczynie i Włocławku, Archiwum Księży Polskich - byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych w Kaliszu, jak również z Archiwum Akt Nowych oraz Archiwum Akt Dawnych w Warszawie, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Siedlcach i w Lublinie. Jak sami oceniają efekty swojej pracy? We wstępie podkreślają: „dzięki przybliżeniu sylwetek kolejnych biskupów, historii zmieniającej terytorium i nazwy diecezji, dostrzegamy kontynuację posługi pasterskiej na naszych terenach. Ukazana postawa kapłanów żyjących na przestrzeni 200 lat dowodzi także niezłomności duchowieństwa w bardzo trudnych okresach historii Polski. Uwieńczeniem relacji z terenu dzisiaj funkcjonującej diecezji siedleckiej jest współpraca duchownych z wiernymi, która od początków istnienia naszej diecezji była wyrazem troski o Lud Boży”.

Rzut oka na strukturę pozwala stwierdzić, że monografia podzielona jest na części, które mają ukazać poszczególne zakresy funkcjonowania diecezji. Część pierwsza nosi tytuł „Biskupi diecezji siedleckiej w latach 1818-2018”. Zaprezentowano w niej sylwetki poszczególnych pasterzy diecezji z uwzględnieniem okresu posługi, jak również sprawowanej funkcji. Autorzy przyjęli podstawowy podział czasowy, biorąc pod uwagę trzy główne okresy działalności diecezji. Lata 1818-1867 to czasy panowania biskupów i administratorów diecezji janowskiej czyli podlaskiej. Drugi okres (1867-1918) ukazuje zarządzanie diecezją przez biskupów i administratorów diecezji lubelskiej. Trzeci okres prezentuje dzieje diecezji pod rządami biskupów diecezjalnych podlaskich i siedleckich - aż do chwili obecnej.

Cennym uzupełnieniem tej części są sylwetki biskupów pomocniczych oraz 12 innych biskupów pochodzących z diecezji. W tej części publikacji bardzo interesujący wydaje się wątek inwigilacji i nękania biskupów siedleckich przez komunistyczne służby bezpieczeństwa - autorom udało się dotrzeć do interesujących, wcześniej nieznanych faktów.

Druga część pt. „Duchowieństwo diecezji siedleckiej w latach 1818- 2018”, skupia uwagę na posłudze kapłanów w większości pochodzących z terenu diecezji w poszczególnych okresach dziejów. Jej uwieńczeniem jest próba zaprezentowania posługi duchowieństwa w ostatnich dziesięcioleciach pod rządami poszczególnych biskupów, aż do czasów dzisiejszych. Uwagę przyciąga obszerna dokumentacja postaw kapłanów niezłomnych - zarówno pod zaborami, jak i w czasie II wojny światowej oraz w okresie komunizmu.

Trzecia część monografii nosi tytuł „Ruchy religijne w okresie 200 lat istnienia diecezji siedleckiej”. Prezentuje ona w zarysie kolejne etapy powstawania różnych wspólnot, które przy wsparciu duszpasterzy nadawały i ciągle wyznaczają kierunek rozwoju Kościoła lokalnego.

Podsumowując, ogrom pracy wykonany przez autorów zasługuje na szacunek i docenienie. Efektem ich wysiłków jest dzieło, które umożliwia nam zanurzenie się w historii diecezji oglądanej z perspektywy pracy jej pasterzy oraz ich współpracy z ludem Bożym. Książka ta stanowi cenny wkład autorów zarówno w wiedzę o historii diecezji siedleckiej, jak i w owocne i bardziej świadome przeżywanie jubileuszowego dziękczynienia.

 

KS. ANDRZEJ ADAMSKIPowrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR