21 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Pogoda: Siedlce

Numer 25
21-27 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Polecamy

 
 
Sięgając do korzeni

Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.

Wśród nich na uwagę zasługuje monografia naukowa autorstwa ks. prof. Edwarda Jarmocha i ks. dr. hab. Sławomira Byliny pt. „Te Deum Laudamus. Biskupi - Duchowieństwo - Ruchy religijne Diecezji Siedleckiej w latach 1818-2018”, opublikowana nakładem wydawnictwa „Unitas”. Na 513 stronach autorzy zawarli obszerne studium historii diecezji siedleckiej, ubogacone ilustracjami, wykazem źródeł i literatury oraz indeksem osób.

Praca jest napisana przystępnym językiem, choć spełnia wszystkie kryteria monografii naukowej. Autorzy dotarli nie tylko do już znanych opracowań, ale przede wszystkim do dokumentów źródłowych, wydobywając z przepaści archiwów nowe, nieznane dotąd dokumenty i fakty. Sięgnęli do dokumentów m.in. z Archiwum Watykańskiego, archiwów diecezjalnych w Lublinie, Siedlcach, Drohiczynie i Włocławku, Archiwum Księży Polskich - byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych w Kaliszu, jak również z Archiwum Akt Nowych oraz Archiwum Akt Dawnych w Warszawie, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Siedlcach i w Lublinie. Jak sami oceniają efekty swojej pracy? We wstępie podkreślają: „dzięki przybliżeniu sylwetek kolejnych biskupów, historii zmieniającej terytorium i nazwy diecezji, dostrzegamy kontynuację posługi pasterskiej na naszych terenach. Ukazana postawa kapłanów żyjących na przestrzeni 200 lat dowodzi także niezłomności duchowieństwa w bardzo trudnych okresach historii Polski. Uwieńczeniem relacji z terenu dzisiaj funkcjonującej diecezji siedleckiej jest współpraca duchownych z wiernymi, która od początków istnienia naszej diecezji była wyrazem troski o Lud Boży”.

Rzut oka na strukturę pozwala stwierdzić, że monografia podzielona jest na części, które mają ukazać poszczególne zakresy funkcjonowania diecezji. Część pierwsza nosi tytuł „Biskupi diecezji siedleckiej w latach 1818-2018”. Zaprezentowano w niej sylwetki poszczególnych pasterzy diecezji z uwzględnieniem okresu posługi, jak również sprawowanej funkcji. Autorzy przyjęli podstawowy podział czasowy, biorąc pod uwagę trzy główne okresy działalności diecezji. Lata 1818-1867 to czasy panowania biskupów i administratorów diecezji janowskiej czyli podlaskiej. Drugi okres (1867-1918) ukazuje zarządzanie diecezją przez biskupów i administratorów diecezji lubelskiej. Trzeci okres prezentuje dzieje diecezji pod rządami biskupów diecezjalnych podlaskich i siedleckich - aż do chwili obecnej.

Cennym uzupełnieniem tej części są sylwetki biskupów pomocniczych oraz 12 innych biskupów pochodzących z diecezji. W tej części publikacji bardzo interesujący wydaje się wątek inwigilacji i nękania biskupów siedleckich przez komunistyczne służby bezpieczeństwa - autorom udało się dotrzeć do interesujących, wcześniej nieznanych faktów.

Druga część pt. „Duchowieństwo diecezji siedleckiej w latach 1818- 2018”, skupia uwagę na posłudze kapłanów w większości pochodzących z terenu diecezji w poszczególnych okresach dziejów. Jej uwieńczeniem jest próba zaprezentowania posługi duchowieństwa w ostatnich dziesięcioleciach pod rządami poszczególnych biskupów, aż do czasów dzisiejszych. Uwagę przyciąga obszerna dokumentacja postaw kapłanów niezłomnych - zarówno pod zaborami, jak i w czasie II wojny światowej oraz w okresie komunizmu.

Trzecia część monografii nosi tytuł „Ruchy religijne w okresie 200 lat istnienia diecezji siedleckiej”. Prezentuje ona w zarysie kolejne etapy powstawania różnych wspólnot, które przy wsparciu duszpasterzy nadawały i ciągle wyznaczają kierunek rozwoju Kościoła lokalnego.

Podsumowując, ogrom pracy wykonany przez autorów zasługuje na szacunek i docenienie. Efektem ich wysiłków jest dzieło, które umożliwia nam zanurzenie się w historii diecezji oglądanej z perspektywy pracy jej pasterzy oraz ich współpracy z ludem Bożym. Książka ta stanowi cenny wkład autorów zarówno w wiedzę o historii diecezji siedleckiej, jak i w owocne i bardziej świadome przeżywanie jubileuszowego dziękczynienia.

 

KS. ANDRZEJ ADAMSKIPowrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Syr 48, 1-14; Ps 97 (96), 1-2. 3-4. 5-6. 7
Ewangelia:
Mt 6, 7-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR