18 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Polecamy

 
 
Sięgając do korzeni

Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.

Wśród nich na uwagę zasługuje monografia naukowa autorstwa ks. prof. Edwarda Jarmocha i ks. dr. hab. Sławomira Byliny pt. „Te Deum Laudamus. Biskupi - Duchowieństwo - Ruchy religijne Diecezji Siedleckiej w latach 1818-2018”, opublikowana nakładem wydawnictwa „Unitas”. Na 513 stronach autorzy zawarli obszerne studium historii diecezji siedleckiej, ubogacone ilustracjami, wykazem źródeł i literatury oraz indeksem osób.

Praca jest napisana przystępnym językiem, choć spełnia wszystkie kryteria monografii naukowej. Autorzy dotarli nie tylko do już znanych opracowań, ale przede wszystkim do dokumentów źródłowych, wydobywając z przepaści archiwów nowe, nieznane dotąd dokumenty i fakty. Sięgnęli do dokumentów m.in. z Archiwum Watykańskiego, archiwów diecezjalnych w Lublinie, Siedlcach, Drohiczynie i Włocławku, Archiwum Księży Polskich - byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych w Kaliszu, jak również z Archiwum Akt Nowych oraz Archiwum Akt Dawnych w Warszawie, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Siedlcach i w Lublinie. Jak sami oceniają efekty swojej pracy? We wstępie podkreślają: „dzięki przybliżeniu sylwetek kolejnych biskupów, historii zmieniającej terytorium i nazwy diecezji, dostrzegamy kontynuację posługi pasterskiej na naszych terenach. Ukazana postawa kapłanów żyjących na przestrzeni 200 lat dowodzi także niezłomności duchowieństwa w bardzo trudnych okresach historii Polski. Uwieńczeniem relacji z terenu dzisiaj funkcjonującej diecezji siedleckiej jest współpraca duchownych z wiernymi, która od początków istnienia naszej diecezji była wyrazem troski o Lud Boży”.

Rzut oka na strukturę pozwala stwierdzić, że monografia podzielona jest na części, które mają ukazać poszczególne zakresy funkcjonowania diecezji. Część pierwsza nosi tytuł „Biskupi diecezji siedleckiej w latach 1818-2018”. Zaprezentowano w niej sylwetki poszczególnych pasterzy diecezji z uwzględnieniem okresu posługi, jak również sprawowanej funkcji. Autorzy przyjęli podstawowy podział czasowy, biorąc pod uwagę trzy główne okresy działalności diecezji. Lata 1818-1867 to czasy panowania biskupów i administratorów diecezji janowskiej czyli podlaskiej. Drugi okres (1867-1918) ukazuje zarządzanie diecezją przez biskupów i administratorów diecezji lubelskiej. Trzeci okres prezentuje dzieje diecezji pod rządami biskupów diecezjalnych podlaskich i siedleckich - aż do chwili obecnej.

Cennym uzupełnieniem tej części są sylwetki biskupów pomocniczych oraz 12 innych biskupów pochodzących z diecezji. W tej części publikacji bardzo interesujący wydaje się wątek inwigilacji i nękania biskupów siedleckich przez komunistyczne służby bezpieczeństwa - autorom udało się dotrzeć do interesujących, wcześniej nieznanych faktów.

Druga część pt. „Duchowieństwo diecezji siedleckiej w latach 1818- 2018”, skupia uwagę na posłudze kapłanów w większości pochodzących z terenu diecezji w poszczególnych okresach dziejów. Jej uwieńczeniem jest próba zaprezentowania posługi duchowieństwa w ostatnich dziesięcioleciach pod rządami poszczególnych biskupów, aż do czasów dzisiejszych. Uwagę przyciąga obszerna dokumentacja postaw kapłanów niezłomnych - zarówno pod zaborami, jak i w czasie II wojny światowej oraz w okresie komunizmu.

Trzecia część monografii nosi tytuł „Ruchy religijne w okresie 200 lat istnienia diecezji siedleckiej”. Prezentuje ona w zarysie kolejne etapy powstawania różnych wspólnot, które przy wsparciu duszpasterzy nadawały i ciągle wyznaczają kierunek rozwoju Kościoła lokalnego.

Podsumowując, ogrom pracy wykonany przez autorów zasługuje na szacunek i docenienie. Efektem ich wysiłków jest dzieło, które umożliwia nam zanurzenie się w historii diecezji oglądanej z perspektywy pracy jej pasterzy oraz ich współpracy z ludem Bożym. Książka ta stanowi cenny wkład autorów zarówno w wiedzę o historii diecezji siedleckiej, jak i w owocne i bardziej świadome przeżywanie jubileuszowego dziękczynienia.

 

KS. ANDRZEJ ADAMSKIPowrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Sobota XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 18, 1-10. 13b. 30-32; Ps 51 (50), 12-13. 14-15. 18-19 ;
Mt 19, 13-15

Ewangelia:
Mt 19, 13-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR