21 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Polecamy

 
 
Z troską o relacjach

Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.

Ks. Chrostowski - w latach 80 i 90 ubiegłego wieku mocno zaangażowany w wiele inicjatyw dialogowych na linii katolicy - Żydzi, do roku 1998 współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów - z przynależną mu skrupulatnością próbuje podsumować ostatnie półwiecze relacji katolicko-judaistycznych i polsko-żydowskich. Szczególnie dokładnie przygląda się ostatniemu dziesięcioleciu, które przyniosło zarówno wiele osiągnięć, jak przeciwności i napięć. Ksiądz profesor - pierwszy polski laureat teologicznego Nobla, czyli Nagrody Ratzingera (właśnie za zaangażowanie w dialog katolicko-judaistyczny i polsko-żydowski) - rozważa przyczyny rozejścia się dróg Kościoła i Synagogi. Książka zawiera ogromny ładunek wiedzy i - można by rzec - jest popisem nienachalnej erudycji księdza profesora, który ukazuje rzeczywisty stan i perspektywy relacji Kościoła z Żydami i judaizmem.

Omawiając katolicko-judaistyczne i, w szerszym rozumieniu, polsko-żydowskie relacje, ks. Chrostowski wskazuje na brak symetrii. Stwierdza, że Kościół wykonał wiele gestów będących ukłonami w stronę Żydów i judaizmu, natomiast w zamian otrzymał takich znacznie mniej. Błędem w kontaktach z Żydami był brak poważnej refleksji teologicznej, zastępowanej spotkaniami i gestami podporządkowanymi rygorom politycznej poprawności. „Kościół katolicki - stwierdza - zaangażował się w dialog z Żydami i judaizmem ze względu na Żydów, a Żydzi odwzajemnili to nastawienie i zaangażowali się w relacje z Kościołem ze względu na siebie. Ten fakt przesądza niemal o wszystkim, co ma miejsce w ramach wzajemnych relacji”. Za niezwykle ważne, a wręcz najważniejsze, rozmówca dziennikarzy uznaje pogłębienie w spotkaniu z judaizmem samoświadomości Kościoła i lepsze zrozumienie tego, czym Kościół jest. Zaangażowanie się Kościoła w dialog z Żydami wynikało ze współodczuwania ich tragicznej historii i losu, którego symbolem jest Holokaust. Ksiądz profesor nie neguje takiego stanowiska. Zauważa jednak - i wielokrotnie to podkreśla - że podstawowym impulsem po stronie katolickiej powinna być sprawa samoświadomości Kościoła, budowanie i umacnianie własnej tożsamości religijnej. Postawa, jaką przyjęliśmy w relacjach katolicko-judaistycznych i polsko-żydowskich, zaowocowała przede wszystkim głośnym „nie” dla antysemityzmu. Wynikało to - zdaniem księdza profesora - z braku należytej troski, by włączanie się w dialog z Żydami i judaizmem skutkowało pogłębianiem wiary i tożsamości katolickiej. By naczelne w nim miejsce zajmowały zagadnienia teologiczne i religijne. Tymczasem katolicy przyjęli program wzajemnych relacji zaproponowanych przez stronę żydowską, ignorujący wspomniane wyżej zagadnienia. Poza tym Żydzi od zawsze dobierali sobie do dialogu partnerów - ludzi (nie brakowało wśród nich katolików), którzy podzielali żydowski punkt widzenia. Stąd też - twierdzi ks. prof. Chrostowski - w relacjach żydowsko-chrześcijańskich trwają dyskusje „o czym innym”, zaś pierwiastek religijny tylko marginalnie się pojawia. Taka postawa spowodowała umocnienie i dowartościowanie judaizmu. Ksiądz profesor uważa też, że nieprawdziwe jest twierdzenie, jakoby wspólna historia chrześcijan i Żydów była jedynie pasmem prześladowań i ucisku tych drugich. Mało tego, twierdzi, że nasze więzi historyczne i teologiczne są jedyne w swoim rodzaju i wyjątkowo bliskie. Niemniej jednak musimy zdecydowanie bardziej zatroszczyć się o zgłębienie tajemnicy Kościoła i odpowiedzi na pytanie o naturę wiary chrześcijańskiej, a dopiero na tym tle relacji do judaizmu.

„Prawda, Chrystus, Judaizm”, kolejny tom rozmów z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim, ma szanse - podobnie jak poprzednie z nim wywiady - zaistnieć jako bestseller. Serdecznie  tę książkę polecam.

AWO

Prawda. Chrystus. Judaizm. Z księdzem profesorem Waldemarem Chrostowskim rozmawiają: Grzegorz Górny i Rafał Tichy, wydawnictwo Fronda, Warszawa 2018.Powrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR