18 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Polecamy

 
 
Z troską o relacjach

Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.

Ks. Chrostowski - w latach 80 i 90 ubiegłego wieku mocno zaangażowany w wiele inicjatyw dialogowych na linii katolicy - Żydzi, do roku 1998 współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów - z przynależną mu skrupulatnością próbuje podsumować ostatnie półwiecze relacji katolicko-judaistycznych i polsko-żydowskich. Szczególnie dokładnie przygląda się ostatniemu dziesięcioleciu, które przyniosło zarówno wiele osiągnięć, jak przeciwności i napięć. Ksiądz profesor - pierwszy polski laureat teologicznego Nobla, czyli Nagrody Ratzingera (właśnie za zaangażowanie w dialog katolicko-judaistyczny i polsko-żydowski) - rozważa przyczyny rozejścia się dróg Kościoła i Synagogi. Książka zawiera ogromny ładunek wiedzy i - można by rzec - jest popisem nienachalnej erudycji księdza profesora, który ukazuje rzeczywisty stan i perspektywy relacji Kościoła z Żydami i judaizmem.

Omawiając katolicko-judaistyczne i, w szerszym rozumieniu, polsko-żydowskie relacje, ks. Chrostowski wskazuje na brak symetrii. Stwierdza, że Kościół wykonał wiele gestów będących ukłonami w stronę Żydów i judaizmu, natomiast w zamian otrzymał takich znacznie mniej. Błędem w kontaktach z Żydami był brak poważnej refleksji teologicznej, zastępowanej spotkaniami i gestami podporządkowanymi rygorom politycznej poprawności. „Kościół katolicki - stwierdza - zaangażował się w dialog z Żydami i judaizmem ze względu na Żydów, a Żydzi odwzajemnili to nastawienie i zaangażowali się w relacje z Kościołem ze względu na siebie. Ten fakt przesądza niemal o wszystkim, co ma miejsce w ramach wzajemnych relacji”. Za niezwykle ważne, a wręcz najważniejsze, rozmówca dziennikarzy uznaje pogłębienie w spotkaniu z judaizmem samoświadomości Kościoła i lepsze zrozumienie tego, czym Kościół jest. Zaangażowanie się Kościoła w dialog z Żydami wynikało ze współodczuwania ich tragicznej historii i losu, którego symbolem jest Holokaust. Ksiądz profesor nie neguje takiego stanowiska. Zauważa jednak - i wielokrotnie to podkreśla - że podstawowym impulsem po stronie katolickiej powinna być sprawa samoświadomości Kościoła, budowanie i umacnianie własnej tożsamości religijnej. Postawa, jaką przyjęliśmy w relacjach katolicko-judaistycznych i polsko-żydowskich, zaowocowała przede wszystkim głośnym „nie” dla antysemityzmu. Wynikało to - zdaniem księdza profesora - z braku należytej troski, by włączanie się w dialog z Żydami i judaizmem skutkowało pogłębianiem wiary i tożsamości katolickiej. By naczelne w nim miejsce zajmowały zagadnienia teologiczne i religijne. Tymczasem katolicy przyjęli program wzajemnych relacji zaproponowanych przez stronę żydowską, ignorujący wspomniane wyżej zagadnienia. Poza tym Żydzi od zawsze dobierali sobie do dialogu partnerów - ludzi (nie brakowało wśród nich katolików), którzy podzielali żydowski punkt widzenia. Stąd też - twierdzi ks. prof. Chrostowski - w relacjach żydowsko-chrześcijańskich trwają dyskusje „o czym innym”, zaś pierwiastek religijny tylko marginalnie się pojawia. Taka postawa spowodowała umocnienie i dowartościowanie judaizmu. Ksiądz profesor uważa też, że nieprawdziwe jest twierdzenie, jakoby wspólna historia chrześcijan i Żydów była jedynie pasmem prześladowań i ucisku tych drugich. Mało tego, twierdzi, że nasze więzi historyczne i teologiczne są jedyne w swoim rodzaju i wyjątkowo bliskie. Niemniej jednak musimy zdecydowanie bardziej zatroszczyć się o zgłębienie tajemnicy Kościoła i odpowiedzi na pytanie o naturę wiary chrześcijańskiej, a dopiero na tym tle relacji do judaizmu.

„Prawda, Chrystus, Judaizm”, kolejny tom rozmów z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim, ma szanse - podobnie jak poprzednie z nim wywiady - zaistnieć jako bestseller. Serdecznie  tę książkę polecam.

AWO

Prawda. Chrystus. Judaizm. Z księdzem profesorem Waldemarem Chrostowskim rozmawiają: Grzegorz Górny i Rafał Tichy, wydawnictwo Fronda, Warszawa 2018.Powrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Sobota XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 18, 1-10. 13b. 30-32; Ps 51 (50), 12-13. 14-15. 18-19 ;
Mt 19, 13-15

Ewangelia:
Mt 19, 13-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR