21 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Pogoda: Siedlce

Numer 25
21-27 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Polecamy

 
 
Z troską o relacjach

Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.

Ks. Chrostowski - w latach 80 i 90 ubiegłego wieku mocno zaangażowany w wiele inicjatyw dialogowych na linii katolicy - Żydzi, do roku 1998 współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów - z przynależną mu skrupulatnością próbuje podsumować ostatnie półwiecze relacji katolicko-judaistycznych i polsko-żydowskich. Szczególnie dokładnie przygląda się ostatniemu dziesięcioleciu, które przyniosło zarówno wiele osiągnięć, jak przeciwności i napięć. Ksiądz profesor - pierwszy polski laureat teologicznego Nobla, czyli Nagrody Ratzingera (właśnie za zaangażowanie w dialog katolicko-judaistyczny i polsko-żydowski) - rozważa przyczyny rozejścia się dróg Kościoła i Synagogi. Książka zawiera ogromny ładunek wiedzy i - można by rzec - jest popisem nienachalnej erudycji księdza profesora, który ukazuje rzeczywisty stan i perspektywy relacji Kościoła z Żydami i judaizmem.

Omawiając katolicko-judaistyczne i, w szerszym rozumieniu, polsko-żydowskie relacje, ks. Chrostowski wskazuje na brak symetrii. Stwierdza, że Kościół wykonał wiele gestów będących ukłonami w stronę Żydów i judaizmu, natomiast w zamian otrzymał takich znacznie mniej. Błędem w kontaktach z Żydami był brak poważnej refleksji teologicznej, zastępowanej spotkaniami i gestami podporządkowanymi rygorom politycznej poprawności. „Kościół katolicki - stwierdza - zaangażował się w dialog z Żydami i judaizmem ze względu na Żydów, a Żydzi odwzajemnili to nastawienie i zaangażowali się w relacje z Kościołem ze względu na siebie. Ten fakt przesądza niemal o wszystkim, co ma miejsce w ramach wzajemnych relacji”. Za niezwykle ważne, a wręcz najważniejsze, rozmówca dziennikarzy uznaje pogłębienie w spotkaniu z judaizmem samoświadomości Kościoła i lepsze zrozumienie tego, czym Kościół jest. Zaangażowanie się Kościoła w dialog z Żydami wynikało ze współodczuwania ich tragicznej historii i losu, którego symbolem jest Holokaust. Ksiądz profesor nie neguje takiego stanowiska. Zauważa jednak - i wielokrotnie to podkreśla - że podstawowym impulsem po stronie katolickiej powinna być sprawa samoświadomości Kościoła, budowanie i umacnianie własnej tożsamości religijnej. Postawa, jaką przyjęliśmy w relacjach katolicko-judaistycznych i polsko-żydowskich, zaowocowała przede wszystkim głośnym „nie” dla antysemityzmu. Wynikało to - zdaniem księdza profesora - z braku należytej troski, by włączanie się w dialog z Żydami i judaizmem skutkowało pogłębianiem wiary i tożsamości katolickiej. By naczelne w nim miejsce zajmowały zagadnienia teologiczne i religijne. Tymczasem katolicy przyjęli program wzajemnych relacji zaproponowanych przez stronę żydowską, ignorujący wspomniane wyżej zagadnienia. Poza tym Żydzi od zawsze dobierali sobie do dialogu partnerów - ludzi (nie brakowało wśród nich katolików), którzy podzielali żydowski punkt widzenia. Stąd też - twierdzi ks. prof. Chrostowski - w relacjach żydowsko-chrześcijańskich trwają dyskusje „o czym innym”, zaś pierwiastek religijny tylko marginalnie się pojawia. Taka postawa spowodowała umocnienie i dowartościowanie judaizmu. Ksiądz profesor uważa też, że nieprawdziwe jest twierdzenie, jakoby wspólna historia chrześcijan i Żydów była jedynie pasmem prześladowań i ucisku tych drugich. Mało tego, twierdzi, że nasze więzi historyczne i teologiczne są jedyne w swoim rodzaju i wyjątkowo bliskie. Niemniej jednak musimy zdecydowanie bardziej zatroszczyć się o zgłębienie tajemnicy Kościoła i odpowiedzi na pytanie o naturę wiary chrześcijańskiej, a dopiero na tym tle relacji do judaizmu.

„Prawda, Chrystus, Judaizm”, kolejny tom rozmów z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim, ma szanse - podobnie jak poprzednie z nim wywiady - zaistnieć jako bestseller. Serdecznie  tę książkę polecam.

AWO

Prawda. Chrystus. Judaizm. Z księdzem profesorem Waldemarem Chrostowskim rozmawiają: Grzegorz Górny i Rafał Tichy, wydawnictwo Fronda, Warszawa 2018.Powrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Syr 48, 1-14; Ps 97 (96), 1-2. 3-4. 5-6. 7
Ewangelia:
Mt 6, 7-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR