22 marca 2018 r. Imieniny obchodzą: Bogusław, Katarzyna, Oktawian

Pogoda: Siedlce

Numer 12
22-28 marca 2018r.

menu

NEWS

24 marca zostanie rozpoczęty proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny bp. Ignacego Świrskiego. Uroczystość przypada w 50 rocznicę śmierci biskupa siedleckiego.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Patronat "ECHO"

 
 
Kartki z podróży Józefa Ignacego Kraszewskiego

Wystawa „Kartki z podróży Józefa Ignacego Kraszewskiego” jest próbą przedstawienia kilku wojaży pisarza na Zachód Europy, a jej scenariusz został oparty o dzieło „Kartki z podróży 1858-1864 r.”.

Józef Ignacy Kraszewski (1812-1887) - pisarz, publicysta, edytor, wydawca, tłumacz, historyk, malarz - amator, kolekcjoner, działacz społeczny i polityczny, posiadał w swoim dorobku również dzieła z zakresu podróżopisarstwa. Podróże były jego namiętnością. W latach 1830-1857 odbył liczne wędrówki po Kresach Wschodnich (Litwa, Polesie, Wołyń). Dwukrotnie odwiedził Odessę nad Morzem Czarnym. Przywoził z tych wojaży nie tylko zapiski, ale także rysunki. W żadną podróż nie wybierał się bez notatnika i szkicownika.

W maju 1858 r., już jako doświadczony podróżnik, rozpoczął swoją pięciomiesięczną grand tour po Europie Zachodniej. Podejmując ją, zamierzał zweryfikować swój obraz cywilizacji i kultury europejskiej. Celem było też dopełnienie studiów z historii sztuki oraz poznanie zewnętrznego obrazu Starego Kontynentu, jak również wybranych wątków tradycji, dorobku myśli, kultury i sztuki europejskiej, a także utrwalenie współczesnego obrazu tej kultury.

Z Żytomierza, gdzie mieszkał, wyjechał w towarzystwie malarza Klemensa Rodziewicza. Kilka dni spędził w Romanowie. Następnie udał się do Warszawy, a stąd 22 maja wyruszył - po raz pierwszy koleją - do Krakowa. Trasa wiodła przez Austrię, Włochy, Francję, Belgię i Niemcy. Relacje z tej podróży i kilku następnych ukazały się w dwutomowym dziele „Kartki z podróży 1858-1864 r.” - jednym z najwybitniejszych i najdojrzalszych artystycznie utworów poświęconych grand tour w podróżopisarstwie polskim XIX w. „Kartki z podróży”, stanowiące opis kilku wypraw (1858, 1860, 1861, 1863, 1864) to ciekawe źródło informacji na temat sztuki, artystów i historii miejsc, które pisarz zobaczył. To również zapiski niezwykle bystrego obserwatora codzienności, w których zawarł swoje poglądy na temat charakteru mieszkańców innych krajów, ich przywiązania do własnej tradycji i tożsamości. Są także świadectwem głębokiego, choć krytycznego, pojmowania ducha wspólnoty europejskiej, ale także odrębności historii poszczególnych krajów. Swoje wrażenia pisarz utrwalał również w pracach plastycznych, w listach pisanych do rodziny i przyjaciół oraz w sprawozdaniach wysyłanych do prasy warszawskiej.

Wystawa „Kartki z podróży Józefa Ignacego Kraszewskiego” jest próbą przedstawienia kilku wojaży pisarza na Zachód Europy, a jej scenariusz został oparty o dzieło „Kartki z podróży 1858-1864 r.”. Na wystawie prezentujemy: prace plastyczne autora „Starej baśni” powstałe w czasie podróży oraz inspirowane odniesionymi wrażeniami; reprodukcje fotograficzne ilustracji z pierwszego wydania „Kartek z podróży”; ikonografię poloników, tropionych cierpliwie na całej trasie; portrety postaci związanych z naszą kulturą - literatów i malarzy - tymczasowo lub na stałe przebywających na obczyźnie, których odwiedził w czasie swoich wojaży, oraz portrety polskich, literackich pasjonatów podróży z XIX w.

Sień główna została zaaranżowana na poczekalnię dworcową. Na tle dużej fotografii kasy biletowej stoją „nieodzowne atrybuty podróżnika”: sakwojaż, laska i kapelusz. Są również zdjęcie lokomotywy i cytat opisujący wrażenia pisarza z podróży koleją.

Obiekty eksponowane są w sali wystaw czasowych pomalowanej na niebieski kolor nawiązujący do lazuru włoskiego nieba, pisarz był bowiem urzeczony Italią.

Wstępem do wystawy jest wspomnienie wędrówek krajowych Kraszewskiego. Pokazujemy tu rysunki: kaplica zamkowa w Kodniu, Druskienniki, Rychty i Sokola Skała pod Żytomierzem, a także portret pisarza z „Albumu Wileńskiego” wydanego w 1851 r. przez J.K. Wilczyńskiego. Uzupełnienie stanowią: dziennik ze szkicownikiem z podróży do Odessy z roku 1843 oraz pierwsze wydania dzieł opisujących jego wędrówki po Kresach Wschodnich umieszczone w gablocie.

W pierwszej części prezentujemy prace plastyczne Józefa Ignacego Kraszewskiego. Są to obrazy olejne, akwarele, rysunki i grafiki, na których utrwalił pejzaże, zabytki architektoniczne, miejsca, ludzi zajętych codziennymi czynnościami. Wśród tych prac znajduje się 26 kart ze szkicownika podarowanego przez Marię z Kraszewskich Strzemboszową, wnuczkę pisarza, wypożyczonego na wystawę z Muzeum Narodowego w Warszawie. Większość z nich poświęcona jest Włochom, co potwierdza ogromną fascynację autora „Starej baśni” krajem Dante Alighieri. Z tematem włoskim związane są obrazy olejne: „Pejzaż”, „Krajobraz włoski”, „Widok portu włoskiego”, „Widok z San Remo”; rysunki m.in. „Krajobraz włoski”, „Bazylika na Cmentarzu św. Kaliksta w Rzymie”, „Widok Sorrento”, „Pomnik w parku włoskim”; akwarele m.in.: „Ulica włoska wiodąca ku morzu” i „Postać antycznego boga”; akwaforty Sestri Ponente, Winiarnia „Si vende vino” w Wenecji oraz litografia „Wspomnienie Włoch z 1858 r.”.

W drugiej części pokazujemy ilustracje - reprodukcje drzeworytów z pierwszego wydania „Kartek z podróży 1858-1864 r.”. Zostały one wykonane przez najlepszych rytowników europejskich działających w drugiej połowie XIX w. Są tu m.in. prace: Francois’a Stroobanta, Charles’a Laplante, Adolphe’a Pannemaker’a, Karla Girardet’a, Emille’a Therond’a i Dreidonne’a Lancelot’a. Ilustracje prowadzą trasą podróży zapisaną w dziele Kraszewskiego. Zaczynają się Kaplicą Zygmuntowską w Krakowie i Kryptą św. Leonarda na Wawelu. Poprzez widoki, zabytki architektoniczne i dzieła sztuki z Włoch docieramy do Francji, Belgii i Niemiec. W gablocie można obejrzeć m.in. „Gazetę Codzienną” z 1860 r., do której z podróży wysyłał korespondencję pt. „Kartki z przejażdżki po Europie”, wydawnictwo zbiorowe „Ziarno” (1880 r.) z rysunkiem Zwaliska Zamku Farnese oraz broszurę „Sprawa polska w roku 1861” jako list z kraju, którą wydał bezimiennie w Paryżu, gdzie poruszył m.in. problem zbrojnego powstania w Polsce. Tak więc podróż jesienią 1861 r. miała nie tylko turystyczne znaczenie. Pisarz próbował włączyć się do polityki emigracyjnej oraz nawiązać kontakty z prasą zachodnioeuropejską. Z oczywistych powodów nie pisał o tych wydarzeniach w „Kartkach”.

Wielką rolę w podróży pisarza odgrywał motyw poszukiwania „polskich śladów” na kontynencie. Jako badacz ojczystej przeszłości podczas swojej grand tour podążał tropem „polonusów” - Polaków, którzy na stałe wpisali się nie tylko w historię Rzeczypospolitej, lecz także Europy. Miejsca ich bytności - pamięci znaczą nagrobki, pomniki, wzniesione gmachy - polonika, których ikonografię prezentujemy w tej części. Możemy tu obejrzeć m.in. nagrobki malarza Michała Bogorii Skotnickiego i kompozytora Michała Kleofasa Ogińskiego w kościele Santa Croce we Florencji, króla Jana II Kazimierza Wazy w kościele St. Germain des Prés w Paryżu, gen. Tadeusza Tyszkiewicza na paryskim Cmentarzu Pére-Lachaise; pomniki Jana III Sobieskiego w Padwie i księcia Józefa Poniatowskiego w Lipsku; wnętrze polskiego kościoła św. Stanisława w Rzymie. Temat poloników zamyka gmach Galerii Raczyńskich w Berlinie.

Kontynuacją „wątku polskiego” są portrety postaci związanych z naszą kulturą - literatów i artystów - na stałe lub czasowo przebywających na obczyźnie, których pisarz odwiedził żywo zainteresowany ich życiem. Tą galerię otwiera Teofil Lenartowicz, poeta romantyczny. Dalej mamy filozofa i historyka literatury Michała Wiszniewskiego, poetów Józefa Bohdana Zaleskiego i Cypriana Kamila Norwida; malarzy: Juliusza Kossaka, Henryka Rodakowskiego, Franciszka Tepę i Leona Kaplińskiego oraz sztycharza Antoniego Oleszczyńskiego.

Wystawę zamyka prezentacja polskich pasjonatów podróży z XIX w. Są wśród nich badacze, geografowie, poeci, literaci, dziennikarze. Niektórzy z nich, tak jak Kraszewski, bardziej niż z potrzeby wojażowali z namiętności, chęci poznania i własnego kraju, i świata. Eksponujemy tu portrety: Wincentego Pola, Edmunda Chojeckiego, Józefa Kremera, Zenona Fisza.

Aranżację wystawy uzupełniają: gablota z pierwszym wydaniem „Kartek z podróży 1858-1864 r.” (księgi I i II), z podróżnym przyborem do pisania gęsim piórem, notatnikiem oraz fajką, a także mapa z trasą wojaży pisarza.

Wystawa ze zbiorów: Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, Dworku Wincentego Pola Oddziału Muzeum Lubelskiego  w Lublinie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie.

Wystawę „Kartki z podróży Józefa Ignacego Kraszewskiego” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Powrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z miłości do sztuki


Od 16 marca w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej można oglądać wystawę „Z miłości do sztuki”. Eksponaty pochodzą z Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Oddali hołd niezłomnym


Apele pamięci, marsze, składanie wieńców, wystawy, prelekcje, biegi - tak mieszkańcy regionu obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Kapelan wyklętych
W piątek 2 marca na ekrany kin wszedł film „Gurgacz. Kapelan Niezłomnych”. To filmowy portret niezwykłego kapłana, który nie wahał się konsekwentnie podążać drogą sumienia w najczarniejszych latach powojennej Polski.
więcej »
Msza F-dur J.M.K. Poniatowskiego
W sobotę 24 marca, o 19.00, w siedleckiej katedrze odbędzie się koncert Msza F-dur J.M.K. Poniatowskiego.
więcej »
Niedziela Palmowa w Mordach
W niedzielę 25 marca, o 15.00, odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami miasta ze scenami z Misterium Męki Pańskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
Pamięci Martyny
„Kocham cię życie” - to hasło koncertu w wykonaniu poety Krzysztofa Cezarego Buszmana oraz uczniów I Liceum Ogólnokształcącego. 27 marca, 19.00, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Zapraszamy!
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego GrobuLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Rdz 17, 3-9; Ps 105 (104), 4-5. 6-7. 8-9
Ewangelia:
J 8, 51-59

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR