22 marca 2018 r. Imieniny obchodzą: Bogusław, Katarzyna, Oktawian

Pogoda: Siedlce

Numer 12
22-28 marca 2018r.

menu

NEWS

24 marca zostanie rozpoczęty proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny bp. Ignacego Świrskiego. Uroczystość przypada w 50 rocznicę śmierci biskupa siedleckiego.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Patronat "ECHO"

 
 
Historia skarbnicą mądrości - konkurs

W związku z przygotowaniami do jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej, który obchodzić będziemy w 2018 r., Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkursy adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów.

Patronat honorowy nad konkursami objął bp Kazimierz Gurda. Współorganizatorami konkursowych zmagań są: Samorządowe Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej, Stowarzyszenie Pamięci Unitów Podlaskich „Martyrium” oraz Muzeum Diecezjalne w Siedlcach.

Jak wyjaśniają w komunikacie stojący na czele wydziału nauczania ks. kan. dr Krzysztof Baryga, ks. kan. dr Paweł Kindracki, główne cele konkursu to wychowanie do wartości patriotycznych przez poznanie historii swojej diecezji, jak również ukazanie roli katolików w kształtowaniu życia na Podlasiu i umacnianie przynależności do Kościoła diecezjalnego

 

Wiedza i własny punkt widzenia

Konkurs wiedzy o historii diecezji siedleckiej w 200 rocznicę jej powstania przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszej diecezji. Przewidziane są dwa etapy zmagań: szkolny oraz diecezjalny. Przygotowujący się do każdego z nich zobligowani są do zapoznania się z literaturą wyszczególnioną w regulaminie. Pomocą w przygotowaniu są bloki tematyczne dotyczące historii diecezji - określone w regulaminie.

Gimnazjaliści mogą natomiast spróbować sił w konkursie literackim, przygotowując pracę na jeden z dwóch zaproponowanych tematów: „U stóp Matki Bożej - moje spotkanie z Maryją w sanktuarium ziemi podlaskiej” oraz „Naśladujmy ich odwagę - Błogosławieni Męczennicy z Pratulina wzorem niezachwianej wiary” - również po zapoznaniu się z literaturą. Konkursowicze, redagując swoją pracę - esej powinni przedstawiać w niej własny punkt widzenia danego problemu.

 

Warto wziąć udział

Na laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody. Dla każdego uczestnika etapu diecezjalnego, czyli finalisty konkursu, przewidziano dyplom oraz nagrodę książkową. Laureaci konkursu, tj. zdobywcy trzech pierwszych lokat, otrzymają: w kategorii „historia” - za pierwsze miejsce laptop o wartości do 2 tys. zł, za drugie miejsce rower o wartości do 1,5 tys. zł, za trzecie miejsce tablet o wartości do 1 tys. zł; w kategorii „praca literacka” na uczestników czekają - za pierwsze miejsce czytnik ebook o wartości do 1 tys. zł, za drugie miejsce czytnik ebook o wartości do 800 zł, trzecie miejsce czytnik ebook o wartości do 600 zł.

Nagrody przewidziano również dla nauczycieli - opiekunów zdobywców pierwszych miejsc w obydwu kategoriach.

 

Czas - start!

Zgłoszenia uczestnictwa na odpowiednim formularzu należy dokonać do 30 września. Szczegółowe informacje oraz dokumenty konkursowe (w tym regulamin i formularz zgłoszeniowy) dostępne są na stronie: www.katecheza.diecezja.siedlce.pl (Jubileusz 200 - w kolumnie po prawej stronie).Powrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z miłości do sztuki


Od 16 marca w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej można oglądać wystawę „Z miłości do sztuki”. Eksponaty pochodzą z Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Oddali hołd niezłomnym


Apele pamięci, marsze, składanie wieńców, wystawy, prelekcje, biegi - tak mieszkańcy regionu obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Kapelan wyklętych
W piątek 2 marca na ekrany kin wszedł film „Gurgacz. Kapelan Niezłomnych”. To filmowy portret niezwykłego kapłana, który nie wahał się konsekwentnie podążać drogą sumienia w najczarniejszych latach powojennej Polski.
więcej »
Msza F-dur J.M.K. Poniatowskiego
W sobotę 24 marca, o 19.00, w siedleckiej katedrze odbędzie się koncert Msza F-dur J.M.K. Poniatowskiego.
więcej »
Niedziela Palmowa w Mordach
W niedzielę 25 marca, o 15.00, odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami miasta ze scenami z Misterium Męki Pańskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
Pamięci Martyny
„Kocham cię życie” - to hasło koncertu w wykonaniu poety Krzysztofa Cezarego Buszmana oraz uczniów I Liceum Ogólnokształcącego. 27 marca, 19.00, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Zapraszamy!
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego GrobuLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Rdz 17, 3-9; Ps 105 (104), 4-5. 6-7. 8-9
Ewangelia:
J 8, 51-59

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR