17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Patronat "ECHO"

 
 
Historia skarbnicą mądrości - konkurs

W związku z przygotowaniami do jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej, który obchodzić będziemy w 2018 r., Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkursy adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów.

Patronat honorowy nad konkursami objął bp Kazimierz Gurda. Współorganizatorami konkursowych zmagań są: Samorządowe Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej, Stowarzyszenie Pamięci Unitów Podlaskich „Martyrium” oraz Muzeum Diecezjalne w Siedlcach.

Jak wyjaśniają w komunikacie stojący na czele wydziału nauczania ks. kan. dr Krzysztof Baryga, ks. kan. dr Paweł Kindracki, główne cele konkursu to wychowanie do wartości patriotycznych przez poznanie historii swojej diecezji, jak również ukazanie roli katolików w kształtowaniu życia na Podlasiu i umacnianie przynależności do Kościoła diecezjalnego

 

Wiedza i własny punkt widzenia

Konkurs wiedzy o historii diecezji siedleckiej w 200 rocznicę jej powstania przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszej diecezji. Przewidziane są dwa etapy zmagań: szkolny oraz diecezjalny. Przygotowujący się do każdego z nich zobligowani są do zapoznania się z literaturą wyszczególnioną w regulaminie. Pomocą w przygotowaniu są bloki tematyczne dotyczące historii diecezji - określone w regulaminie.

Gimnazjaliści mogą natomiast spróbować sił w konkursie literackim, przygotowując pracę na jeden z dwóch zaproponowanych tematów: „U stóp Matki Bożej - moje spotkanie z Maryją w sanktuarium ziemi podlaskiej” oraz „Naśladujmy ich odwagę - Błogosławieni Męczennicy z Pratulina wzorem niezachwianej wiary” - również po zapoznaniu się z literaturą. Konkursowicze, redagując swoją pracę - esej powinni przedstawiać w niej własny punkt widzenia danego problemu.

 

Warto wziąć udział

Na laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody. Dla każdego uczestnika etapu diecezjalnego, czyli finalisty konkursu, przewidziano dyplom oraz nagrodę książkową. Laureaci konkursu, tj. zdobywcy trzech pierwszych lokat, otrzymają: w kategorii „historia” - za pierwsze miejsce laptop o wartości do 2 tys. zł, za drugie miejsce rower o wartości do 1,5 tys. zł, za trzecie miejsce tablet o wartości do 1 tys. zł; w kategorii „praca literacka” na uczestników czekają - za pierwsze miejsce czytnik ebook o wartości do 1 tys. zł, za drugie miejsce czytnik ebook o wartości do 800 zł, trzecie miejsce czytnik ebook o wartości do 600 zł.

Nagrody przewidziano również dla nauczycieli - opiekunów zdobywców pierwszych miejsc w obydwu kategoriach.

 

Czas - start!

Zgłoszenia uczestnictwa na odpowiednim formularzu należy dokonać do 30 września. Szczegółowe informacje oraz dokumenty konkursowe (w tym regulamin i formularz zgłoszeniowy) dostępne są na stronie: www.katecheza.diecezja.siedlce.pl (Jubileusz 200 - w kolumnie po prawej stronie).Powrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR