18 grudnia 2017 r. Imieniny obchodzą: Laura, Bogusław, Gracjan

Pogoda: Siedlce

Numer 50
14-20 grudnia 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Patronat "ECHO"

 
 
Historia skarbnicą mądrości - konkurs

W związku z przygotowaniami do jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej, który obchodzić będziemy w 2018 r., Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkursy adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów.

Patronat honorowy nad konkursami objął bp Kazimierz Gurda. Współorganizatorami konkursowych zmagań są: Samorządowe Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej, Stowarzyszenie Pamięci Unitów Podlaskich „Martyrium” oraz Muzeum Diecezjalne w Siedlcach.

Jak wyjaśniają w komunikacie stojący na czele wydziału nauczania ks. kan. dr Krzysztof Baryga, ks. kan. dr Paweł Kindracki, główne cele konkursu to wychowanie do wartości patriotycznych przez poznanie historii swojej diecezji, jak również ukazanie roli katolików w kształtowaniu życia na Podlasiu i umacnianie przynależności do Kościoła diecezjalnego

 

Wiedza i własny punkt widzenia

Konkurs wiedzy o historii diecezji siedleckiej w 200 rocznicę jej powstania przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszej diecezji. Przewidziane są dwa etapy zmagań: szkolny oraz diecezjalny. Przygotowujący się do każdego z nich zobligowani są do zapoznania się z literaturą wyszczególnioną w regulaminie. Pomocą w przygotowaniu są bloki tematyczne dotyczące historii diecezji - określone w regulaminie.

Gimnazjaliści mogą natomiast spróbować sił w konkursie literackim, przygotowując pracę na jeden z dwóch zaproponowanych tematów: „U stóp Matki Bożej - moje spotkanie z Maryją w sanktuarium ziemi podlaskiej” oraz „Naśladujmy ich odwagę - Błogosławieni Męczennicy z Pratulina wzorem niezachwianej wiary” - również po zapoznaniu się z literaturą. Konkursowicze, redagując swoją pracę - esej powinni przedstawiać w niej własny punkt widzenia danego problemu.

 

Warto wziąć udział

Na laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody. Dla każdego uczestnika etapu diecezjalnego, czyli finalisty konkursu, przewidziano dyplom oraz nagrodę książkową. Laureaci konkursu, tj. zdobywcy trzech pierwszych lokat, otrzymają: w kategorii „historia” - za pierwsze miejsce laptop o wartości do 2 tys. zł, za drugie miejsce rower o wartości do 1,5 tys. zł, za trzecie miejsce tablet o wartości do 1 tys. zł; w kategorii „praca literacka” na uczestników czekają - za pierwsze miejsce czytnik ebook o wartości do 1 tys. zł, za drugie miejsce czytnik ebook o wartości do 800 zł, trzecie miejsce czytnik ebook o wartości do 600 zł.

Nagrody przewidziano również dla nauczycieli - opiekunów zdobywców pierwszych miejsc w obydwu kategoriach.

 

Czas - start!

Zgłoszenia uczestnictwa na odpowiednim formularzu należy dokonać do 30 września. Szczegółowe informacje oraz dokumenty konkursowe (w tym regulamin i formularz zgłoszeniowy) dostępne są na stronie: www.katecheza.diecezja.siedlce.pl (Jubileusz 200 - w kolumnie po prawej stronie).Powrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pamięci marszałka


W Siedlcach uroczyście odsłonięto płaskorzeźbę upamiętniającą Józefa Piłsudskiego. Tablica pamiątkowa - ufundowana w 150 rocznicę urodzin marszałka - została umieszczona we wnęce zabytkowego budynku znajdującego się obok Galerii Siedlce. Nad całością przedsięwzięcia czuwał powołany przez Wschodnią Izbę Gospodarczą społeczny komitet. Uroczystościom towarzyszyła konferencja poświęcona wodzowi. W programie spotkania była także część artystyczna. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

Jarmark bożonarodzeniowy


15 i 16 grudnia na pl. Wolności w Białej Podlaskiej zorganizowano Jarmark Bożonarodzeniowy. Wystawcy oferowali ozdoby, tradycyjne pieczywo, sery i wędliny. Impreza była połączona ze spotkaniem opłatkowym dla mieszkańców miasta. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Mojżesz
8 lutego, o 18.00 i 20.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach wystawiony zostanie spektakl „Mojżesz”.
więcej »
 

POLECAMY


Adwentowe rekolekcje
Zachęcamy do słuchania międzynarodowych rekolekcji internetowych na Adwent ph. „Misericordia et misera - Miłosierdzie i nieszczęśliwa”.
więcej »
Dzieje diecezji w pigułce
Wielkimi krokami zbliża się 200 rocznica powstania diecezji siedleckiej. Na ostatnią prostą wchodzą prace diecezjalnego synodu. Parafie i instytucje diecezjalne proponują szereg inicjatyw, które mogą nam pomóc w głębszym przeżyciu jubileuszu. Albowiem jubileusz - to czas szczególny, to świętowanie i radość, ale też okazja, by lepiej poznać swoją historię i tożsamość.
więcej »
O Maryi nigdy dosyć!
Niedostatecznie dotąd Ją sławiono, za mało wychwalano, czczono, kochano, zbyt mało Jej służono! Należy się Jej więcej chwały, czci, miłości i nabożeństwa! - pisze o Maryi św. Ludwik Maria Grignion de Montfort.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
Lb 24,2-7.15-17a; Ps 25,4-9
Ewangelia:
Mt 21,23-27

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR