22 marca 2018 r. Imieniny obchodzą: Bogusław, Katarzyna, Oktawian

Pogoda: Siedlce

Numer 12
22-28 marca 2018r.

menu

NEWS

24 marca zostanie rozpoczęty proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny bp. Ignacego Świrskiego. Uroczystość przypada w 50 rocznicę śmierci biskupa siedleckiego.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Patronat "ECHO"

 
 
Tablica pamiątkowa

3 grudnia w Siedlcach odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy dedykowanej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z okazji 150 rocznicy jego urodzin.

Płaskorzeźba zostanie umieszczona we wnęce zabytkowego budynku znajdującego się obok Galerii Siedlce przy ul. Piłsudskiego.

Nad całością przedsięwzięcia czuwa powołany przez Wschodnią Izbę Gospodarczą społeczny komitet reprezentowany podczas spotkania m. in. przez: Zenona Chodowca, prezesa rady Wschodniej Izby Gospodarczej, Konstantego Strusa, właściciela Przedsiębiorstwa Budowlanego K. Strus, Dariusza Stopę, starostę siedleckiego i Henryka Brodowskiego, wójta gminy Siedlce. - Myślę, że w pomysł upamiętnienia naszego wspaniałego wodza odrodzonej II Rzeczypospolitej włączy się całe społeczeństwo ziemi siedleckiej. Idea wolnej Polski na pewno jest tutaj szeroko znana i kultywowana - podkreślił K. Strus, dodając, że miejsce usytuowania tablicy nie jest przypadkowe.

W dniu odsłonięcia pamiątkowej tablicy, czyli 3 grudnia, o 9.00, w sali widowiskowej kina Helios odbędzie się konferencja poświęcona marszałkowi Piłsudskiemu. Spotkanie poprowadzi prof. Jarosław Cabaj, dyrektor Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. - To dobrze, że będziemy mogli zaprosić ludzi, którzy interesują się postacią J. Piłsudskiego. W Siedlcach mamy wiele osób, dla których Polska to wielka wartość. Dlatego chcą pielęgnować historię - dodała prof. dr hab. Tamara Zacharuk, rektor UPH, która patronuje wydarzeniu.

Ponadto o 14.00 zostanie odprawiona w katedrze siedleckiej uroczysta Msza św., po której nastąpi poświęcenie tablicy. Wśród zaproszonych gości będzie wnuk J. Piłsudskiego Krzysztof Józef Jaraczewski - architekt, prezes Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Inicjatorzy zachęcają do wsparcia przedsięwzięcia. Można to zrobić, kupując cegiełki o nominałach: 10 zł, 20 zł, 50 zł oraz 100 zł, które będą rozprowadzać harcerze podczas zbiórek publicznych. Pierwsza odbędzie się tydzień przed Świętem Zmarłych w punktach sprzedaży zniczy. Następna planowana jest podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. Szczegółowy program uroczystości znajdzie się na plakatach.

- Odsłonięcie tablicy j w 150 rocznicę urodzin J. Piłsudskiego zapisze się na kartach historii jako hołd mieszkańców ziemi siedleckiej złożony marszałkowi i jego patriotycznej postawie - podkreślają organizatorzy.

MKPowrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z miłości do sztuki


Od 16 marca w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej można oglądać wystawę „Z miłości do sztuki”. Eksponaty pochodzą z Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Oddali hołd niezłomnym


Apele pamięci, marsze, składanie wieńców, wystawy, prelekcje, biegi - tak mieszkańcy regionu obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Kapelan wyklętych
W piątek 2 marca na ekrany kin wszedł film „Gurgacz. Kapelan Niezłomnych”. To filmowy portret niezwykłego kapłana, który nie wahał się konsekwentnie podążać drogą sumienia w najczarniejszych latach powojennej Polski.
więcej »
Msza F-dur J.M.K. Poniatowskiego
W sobotę 24 marca, o 19.00, w siedleckiej katedrze odbędzie się koncert Msza F-dur J.M.K. Poniatowskiego.
więcej »
Niedziela Palmowa w Mordach
W niedzielę 25 marca, o 15.00, odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami miasta ze scenami z Misterium Męki Pańskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
Pamięci Martyny
„Kocham cię życie” - to hasło koncertu w wykonaniu poety Krzysztofa Cezarego Buszmana oraz uczniów I Liceum Ogólnokształcącego. 27 marca, 19.00, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Zapraszamy!
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego GrobuLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Rdz 17, 3-9; Ps 105 (104), 4-5. 6-7. 8-9
Ewangelia:
J 8, 51-59

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR