19 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Wincenty, Włodzisław

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNA


Podgląd chwilowo niedostępny

Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Patronat "ECHO"

 
 
Tablica pamiątkowa

3 grudnia w Siedlcach odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy dedykowanej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z okazji 150 rocznicy jego urodzin.

Płaskorzeźba zostanie umieszczona we wnęce zabytkowego budynku znajdującego się obok Galerii Siedlce przy ul. Piłsudskiego.

Nad całością przedsięwzięcia czuwa powołany przez Wschodnią Izbę Gospodarczą społeczny komitet reprezentowany podczas spotkania m. in. przez: Zenona Chodowca, prezesa rady Wschodniej Izby Gospodarczej, Konstantego Strusa, właściciela Przedsiębiorstwa Budowlanego K. Strus, Dariusza Stopę, starostę siedleckiego i Henryka Brodowskiego, wójta gminy Siedlce. - Myślę, że w pomysł upamiętnienia naszego wspaniałego wodza odrodzonej II Rzeczypospolitej włączy się całe społeczeństwo ziemi siedleckiej. Idea wolnej Polski na pewno jest tutaj szeroko znana i kultywowana - podkreślił K. Strus, dodając, że miejsce usytuowania tablicy nie jest przypadkowe.

W dniu odsłonięcia pamiątkowej tablicy, czyli 3 grudnia, o 9.00, w sali widowiskowej kina Helios odbędzie się konferencja poświęcona marszałkowi Piłsudskiemu. Spotkanie poprowadzi prof. Jarosław Cabaj, dyrektor Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. - To dobrze, że będziemy mogli zaprosić ludzi, którzy interesują się postacią J. Piłsudskiego. W Siedlcach mamy wiele osób, dla których Polska to wielka wartość. Dlatego chcą pielęgnować historię - dodała prof. dr hab. Tamara Zacharuk, rektor UPH, która patronuje wydarzeniu.

Ponadto o 14.00 zostanie odprawiona w katedrze siedleckiej uroczysta Msza św., po której nastąpi poświęcenie tablicy. Wśród zaproszonych gości będzie wnuk J. Piłsudskiego Krzysztof Józef Jaraczewski - architekt, prezes Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Inicjatorzy zachęcają do wsparcia przedsięwzięcia. Można to zrobić, kupując cegiełki o nominałach: 10 zł, 20 zł, 50 zł oraz 100 zł, które będą rozprowadzać harcerze podczas zbiórek publicznych. Pierwsza odbędzie się tydzień przed Świętem Zmarłych w punktach sprzedaży zniczy. Następna planowana jest podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. Szczegółowy program uroczystości znajdzie się na plakatach.

- Odsłonięcie tablicy j w 150 rocznicę urodzin J. Piłsudskiego zapisze się na kartach historii jako hołd mieszkańców ziemi siedleckiej złożony marszałkowi i jego patriotycznej postawie - podkreślają organizatorzy.

MKPowrót

 

STRONA GŁÓWNA


Podgląd chwilowo niedostępny

Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Iz 26,7-9.12.16-19; Ps 102 (101), 13-14b. 15-16. 17-19. 20-21 ;
Mt 11,28-30

Ewangelia:
Mt 11,28-30

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR