18 grudnia 2017 r. Imieniny obchodzą: Laura, Bogusław, Gracjan

Pogoda: Siedlce

Numer 50
14-20 grudnia 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Patronat "ECHO"

 
 
Tablica pamiątkowa

3 grudnia w Siedlcach odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy dedykowanej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z okazji 150 rocznicy jego urodzin.

Płaskorzeźba zostanie umieszczona we wnęce zabytkowego budynku znajdującego się obok Galerii Siedlce przy ul. Piłsudskiego.

Nad całością przedsięwzięcia czuwa powołany przez Wschodnią Izbę Gospodarczą społeczny komitet reprezentowany podczas spotkania m. in. przez: Zenona Chodowca, prezesa rady Wschodniej Izby Gospodarczej, Konstantego Strusa, właściciela Przedsiębiorstwa Budowlanego K. Strus, Dariusza Stopę, starostę siedleckiego i Henryka Brodowskiego, wójta gminy Siedlce. - Myślę, że w pomysł upamiętnienia naszego wspaniałego wodza odrodzonej II Rzeczypospolitej włączy się całe społeczeństwo ziemi siedleckiej. Idea wolnej Polski na pewno jest tutaj szeroko znana i kultywowana - podkreślił K. Strus, dodając, że miejsce usytuowania tablicy nie jest przypadkowe.

W dniu odsłonięcia pamiątkowej tablicy, czyli 3 grudnia, o 9.00, w sali widowiskowej kina Helios odbędzie się konferencja poświęcona marszałkowi Piłsudskiemu. Spotkanie poprowadzi prof. Jarosław Cabaj, dyrektor Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. - To dobrze, że będziemy mogli zaprosić ludzi, którzy interesują się postacią J. Piłsudskiego. W Siedlcach mamy wiele osób, dla których Polska to wielka wartość. Dlatego chcą pielęgnować historię - dodała prof. dr hab. Tamara Zacharuk, rektor UPH, która patronuje wydarzeniu.

Ponadto o 14.00 zostanie odprawiona w katedrze siedleckiej uroczysta Msza św., po której nastąpi poświęcenie tablicy. Wśród zaproszonych gości będzie wnuk J. Piłsudskiego Krzysztof Józef Jaraczewski - architekt, prezes Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Inicjatorzy zachęcają do wsparcia przedsięwzięcia. Można to zrobić, kupując cegiełki o nominałach: 10 zł, 20 zł, 50 zł oraz 100 zł, które będą rozprowadzać harcerze podczas zbiórek publicznych. Pierwsza odbędzie się tydzień przed Świętem Zmarłych w punktach sprzedaży zniczy. Następna planowana jest podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. Szczegółowy program uroczystości znajdzie się na plakatach.

- Odsłonięcie tablicy j w 150 rocznicę urodzin J. Piłsudskiego zapisze się na kartach historii jako hołd mieszkańców ziemi siedleckiej złożony marszałkowi i jego patriotycznej postawie - podkreślają organizatorzy.

MKPowrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pamięci marszałka


W Siedlcach uroczyście odsłonięto płaskorzeźbę upamiętniającą Józefa Piłsudskiego. Tablica pamiątkowa - ufundowana w 150 rocznicę urodzin marszałka - została umieszczona we wnęce zabytkowego budynku znajdującego się obok Galerii Siedlce. Nad całością przedsięwzięcia czuwał powołany przez Wschodnią Izbę Gospodarczą społeczny komitet. Uroczystościom towarzyszyła konferencja poświęcona wodzowi. W programie spotkania była także część artystyczna. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

Jarmark bożonarodzeniowy


15 i 16 grudnia na pl. Wolności w Białej Podlaskiej zorganizowano Jarmark Bożonarodzeniowy. Wystawcy oferowali ozdoby, tradycyjne pieczywo, sery i wędliny. Impreza była połączona ze spotkaniem opłatkowym dla mieszkańców miasta. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Mojżesz
8 lutego, o 18.00 i 20.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach wystawiony zostanie spektakl „Mojżesz”.
więcej »
 

POLECAMY


Adwentowe rekolekcje
Zachęcamy do słuchania międzynarodowych rekolekcji internetowych na Adwent ph. „Misericordia et misera - Miłosierdzie i nieszczęśliwa”.
więcej »
Dzieje diecezji w pigułce
Wielkimi krokami zbliża się 200 rocznica powstania diecezji siedleckiej. Na ostatnią prostą wchodzą prace diecezjalnego synodu. Parafie i instytucje diecezjalne proponują szereg inicjatyw, które mogą nam pomóc w głębszym przeżyciu jubileuszu. Albowiem jubileusz - to czas szczególny, to świętowanie i radość, ale też okazja, by lepiej poznać swoją historię i tożsamość.
więcej »
O Maryi nigdy dosyć!
Niedostatecznie dotąd Ją sławiono, za mało wychwalano, czczono, kochano, zbyt mało Jej służono! Należy się Jej więcej chwały, czci, miłości i nabożeństwa! - pisze o Maryi św. Ludwik Maria Grignion de Montfort.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
Lb 24,2-7.15-17a; Ps 25,4-9
Ewangelia:
Mt 21,23-27

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR