17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Patronat "ECHO"

 
 
Tablica pamiątkowa

3 grudnia w Siedlcach odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy dedykowanej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z okazji 150 rocznicy jego urodzin.

Płaskorzeźba zostanie umieszczona we wnęce zabytkowego budynku znajdującego się obok Galerii Siedlce przy ul. Piłsudskiego.

Nad całością przedsięwzięcia czuwa powołany przez Wschodnią Izbę Gospodarczą społeczny komitet reprezentowany podczas spotkania m. in. przez: Zenona Chodowca, prezesa rady Wschodniej Izby Gospodarczej, Konstantego Strusa, właściciela Przedsiębiorstwa Budowlanego K. Strus, Dariusza Stopę, starostę siedleckiego i Henryka Brodowskiego, wójta gminy Siedlce. - Myślę, że w pomysł upamiętnienia naszego wspaniałego wodza odrodzonej II Rzeczypospolitej włączy się całe społeczeństwo ziemi siedleckiej. Idea wolnej Polski na pewno jest tutaj szeroko znana i kultywowana - podkreślił K. Strus, dodając, że miejsce usytuowania tablicy nie jest przypadkowe.

W dniu odsłonięcia pamiątkowej tablicy, czyli 3 grudnia, o 9.00, w sali widowiskowej kina Helios odbędzie się konferencja poświęcona marszałkowi Piłsudskiemu. Spotkanie poprowadzi prof. Jarosław Cabaj, dyrektor Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. - To dobrze, że będziemy mogli zaprosić ludzi, którzy interesują się postacią J. Piłsudskiego. W Siedlcach mamy wiele osób, dla których Polska to wielka wartość. Dlatego chcą pielęgnować historię - dodała prof. dr hab. Tamara Zacharuk, rektor UPH, która patronuje wydarzeniu.

Ponadto o 14.00 zostanie odprawiona w katedrze siedleckiej uroczysta Msza św., po której nastąpi poświęcenie tablicy. Wśród zaproszonych gości będzie wnuk J. Piłsudskiego Krzysztof Józef Jaraczewski - architekt, prezes Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Inicjatorzy zachęcają do wsparcia przedsięwzięcia. Można to zrobić, kupując cegiełki o nominałach: 10 zł, 20 zł, 50 zł oraz 100 zł, które będą rozprowadzać harcerze podczas zbiórek publicznych. Pierwsza odbędzie się tydzień przed Świętem Zmarłych w punktach sprzedaży zniczy. Następna planowana jest podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. Szczegółowy program uroczystości znajdzie się na plakatach.

- Odsłonięcie tablicy j w 150 rocznicę urodzin J. Piłsudskiego zapisze się na kartach historii jako hołd mieszkańców ziemi siedleckiej złożony marszałkowi i jego patriotycznej postawie - podkreślają organizatorzy.

MKPowrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR