23 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Patronat "ECHO"

 
 
Książka jako lekarstwo na samotność

„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.

Stymulują umysł, uspokajają, poprawiają sen… - to tylko niektóre z korzyści, jakie daje czytanie książek. Adresatami akcji „Książka dla Hospicjum” są podopieczni hospicjum i zakładu opiekuńczo-leczniczego prowadzonych przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach. Powołując się na badania, inicjatorzy przedsięwzięcia przekonują, że czytanie książek daje więcej ukojenia niż słuchanie nagrań bądź oglądanie filmów. Dlaczego? - Każdego dnia jesteśmy bombardowani ogromem informacji, stąd też docierające do nas dźwięki z konieczności nauczyliśmy się ignorować - wyjaśniają pomysłodawcy.

Akcja prowadzona przez Centrum Wolontariatu CDS ruszyła w kwietniu. Do końca lipca udało się pozyskać aż tysiąc egzemplarzy. Chwaląc szeroki odzew na apel, organizatorzy przyznają, iż zdarzało się, że w sprawie przekazania książek dzwoniły osoby także z drugiego krańca Polski. - Paczka dotarła do nas nawet z Krakowa. Zgłasza się dużo ludzi starszych mieszkających z dala od Siedlec, jednak z uwagi na logistykę nie jesteśmy w stanie odebrać zbiorów osobiście - dodają, wyjaśniając, iż główny punkt zbiórki znajduje się w biurze CW przy ul. Bp. I. Świrskiego (pokój nr 12).

Pytani o tematykę przekazywanych książek, wskazują na opowiadania, autobiografie, poradniki itp. Trafiają się też perełki, jak np. wydanie z 1953 r. „Szkoły uczuć” Gustawa Flauberta. - Bardzo się cieszę, że zbiór kolekcjonowany przez lata trafi w dobre ręce, a nie na makulaturę - zaznacza pani Krystyna, jedna z darczyńców. - Niektóre tytuły czytałam kilkukrotnie. Nadszedł jednak czas, aby książki posłużyły komuś innemu - dodaje.

Dostarczone zbiory wymagają dokładnego przejrzenia i sklasyfikowania. Wielki finał - przekazanie książek - planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.

AWPowrót

 

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
Biesiada Mazowiecko-Podlaska na Mazowszu
To nazwa konkursu kulinarnego, który ogłosiło Stowarzyszenie „Naszym Dzieciom” w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mordach. Mogą wziąć w nim udział wszyscy mieszkańcy Mazowsza.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR