Opinie
Coraz ciemniej
17/2024 (1496) 2024-04-25

Coraz ciemniej

Kilka dni temu serwis www.vaticannews.va podał szokującą informację: Luc Van Gorp, stojący na czele jednego z największych belgijskich funduszy ubezpieczeń, zaproponował eutanazję dla „ludzi zmęczonych życiem”. Powołał się przy tym w szczególności na presję finansową na system opieki zdrowotnej, jaką niesie ze sobą opieka nad ludźmi starszymi i chorymi.

Zaproponował radykalne rozwiązanie „kwestii starzenia się społeczeństwa”. Podkreślił, że „ci, którzy są zmęczeni życiem, powinni mieć możliwość spełnienia swojego pragnienia o końcu życia”. Wskazał, że „nie można przedłużać życia tych, którzy sami już tego nie chcą, bo chodzi o budżet.
Po nas choćby potop?
17/2024 (1496) 2024-04-25

Po nas choćby potop?

W imię „wolności” wywrócą do góry nogami obowiązujące standardy, uwierzą, że uliczne hasła

czarnych parasolek i koalicji 13 grudnia to ich droga do szczęścia, wyrzekną się samozachowawczego zmysłu. Najważniejsze, żeby Europa poklepała ich po plecach.

Usuwanie ciąży, permisywne wychowanie i klimat awansują do miana ideologii i oficjalnego programu, bo tak bardzo uwiera ich polski zaścianek, że zapłacą każdą cenę, byleby udowodnić, że jak ulał do nowoczesnej Europy pasują. Zacięcie, z jakim rodzime feministki ruszyły po legalną aborcję i pigułkę „dzień po”, i przeraża, i śmieszy.
16/2024 (1495) 2024-04-16
W Wielką Środę, 27 marca, na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji ogłoszono projekt nowelizacji Kodeksu karnego.
Rozmowy
Przed kapłaństwem klękam
16/2024 (1495) 2024-04-16

Przed kapłaństwem klękam

Rozmowa z ks. Maciejem Majkiem, referentem powołań w Wyższym Seminarium Duchowym św. Jana Pawła II w Nowym Opolu.

Niektórzy mówią, że powołanie do kapłaństwa czy życia zakonnego to prawdziwe szaleństwo…

W przypadku apostołów bez tego szaleństwa, jak mówi św. Paweł w swoich listach, nie byłoby prawdziwego powołania. Każde powołanie - czy to do małżeństwa, czy do kapłaństwa ma w sobie zalążek szaleństwa. Oby tylko w Bożym znaczeniu tego słowa.
Czytamy wciąż za mało
16/2024 (1495) 2024-04-16

Czytamy wciąż za mało

Rozmowa z dr. hab. Romanem Chymkowskim, socjologiem, kierownikiem Pracowni Badań Czytelnictwa w Bibliotece Narodowej, współautorem raportu „Stan czytelnictwa książek w Polsce w roku 2023”.

Z opublikowanego przez Bibliotekę Narodową raportu o stanie czytelnictwa wynika, że w ubiegłym roku lekturę co najmniej jednej książki zadeklarowało 43% badanych. To o dziewięć punktów procentowych więcej niż w dwóch ostatnich latach, najwięcej od dziesięciu lat. Skąd, Pana zdaniem, ten wzrost?

Powiem przewrotnie: i wzrost, i nie wzrost.
Kościół
Święci dnia codziennego
17/2024 (1496) 2024-04-25

Święci dnia codziennego

Uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Rodzin, która odbędzie się w niedzielę 12 maja w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie, przyświecać będzie hasło „Świętość w codzienności”.

Tegoroczny temat pielgrzymki wyznaczyła peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów, która również rozpocznie się 12 maja i obejmie wszystkie parafie naszej diecezji. Centralnym punktem spotkania, które rozpocznie diecezjalny duszpasterz rodzin ks. kan. Jacek Sereda, będzie Msza św. pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy o 10.30. Podczas Eucharystii nastąpi odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Na 12.00 zaplanowano część konferencyjną pielgrzymki.
Maj, miłość i Maryja
17/2024 (1496) 2024-04-25

Maj, miłość i Maryja

Wspólny śpiew Litanii loretańskiej przed przydrożnym krzyżem to wspomnienie bezcenne, bo od nabożeństw majowych zaczęła się moja droga z Matką Bożą - mówi diecezjalny duszpasterz osób zawierzonych ks. Grzegorz Suwała.

Przeglądając ostatnio rodzinny album, trafił na zdjęcie, na którym kilkadziesiąt osób, w tym on - mały smyk, modli się przy krzyżu. - Moja pierwsza myśl: jak to pięknie wygląda. Otaczamy krzyż dużym półokręgiem: na samym przodzie najmłodsi, w kolejnych rzędach osoby coraz starsze. Zamykają go nasze babcie i nasi dziadkowie, którzy zwykle przychodzili ze swoimi stołeczkami, bo wystać przez 45 minut - mniej więcej tyle trwała wspólna modlitwa - to było dużo.
15/2024 (1494) 2024-04-10
Modlitwa jest i zawsze pozostanie tajemnicą. Ale można się do niej zbliżyć - uwrażliwia ks. dr Jerzy Jastrzębski, zachęcając do głębszego zrozumienia Modlitwy Pańskiej, a zarazem poznania nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.
Komentarze
Leszek Sawicki

Polityka górą

Kiedy czytacie Państwo to wydanie „Echa”, jest już po wszystkim. To znaczy zakończył się niezwykle ekscytujący proces, w trakcie którego tak wielu, wybierając spośród grona tak niewielu, dało szansę nielicznym.

Oto właśnie kilkanaście milionów Polaków wskazało na kilkadziesiąt tysięcy osób, które z nieskrywaną radością zaczynają się aktualnie urządzać na różnej wysokości i szerokości stołkach w samorządzie terytorialnym.
Ks. Paweł Siedlanowski

Robienie na zielono

„Jesteśmy ostatnim pokoleniem” - piszą na koszulkach młodzi ludzie. Przyklejają się do asfaltu, oblewają farbą pomniki, niszczą obrazy w galeriach sztuki.

Praktycznie bezkarnie. Policyjne raporty podkreślają, że ekolodzy (?) są świetnie zorganizowani, przeszkoleni do prowadzenia akcji ulicznych, da się zauważyć koordynację i hierarchizację zarządzania protestami. Wiele instytucji i fundacji zapewnia im finansowanie.
Leszek Sawicki

My tu zasięgu nie mamy

Anna Wolańska

Pożyjemy, zobaczymy…

Anna Wolańska

W kupie siła

Leszek Sawicki

Ciepło, coraz cieplej

Diecezja
Słowo ma moc
17/2024 (1496) 2024-04-25

Słowo ma moc

Dziękuję wam, że pełnicie służbę ministranta, posługę lektora, ceremoniarza przy ołtarzu, gdzie sprawowana jest bezkrwawa ofiara Jezusa. Bądźcie wytrwali w wierze, nie poddawajcie się uderzeniom ze strony świata, który kwestionuje Jezusa i Jego Ewangelię - mówił bp Kazimierz Gurda do uczestników IV Kongresu Służby Liturgicznej Diecezji Siedleckiej, który odbył się 20 kwietnia.

Gospodarzem wydarzenia, które zgromadziło kilkuset młodych ludzi na co dzień angażujących się w życie liturgiczne swoich wspólnot, była parafia katedralna, a przyświecało mu hasło „Człowieku, czytaj Pismo Święte”.
Święto słowa Bożego
17/2024 (1496) 2024-04-25

Święto słowa Bożego

Troje uczniów: Paweł Dołęgowski, Natalia Wesołowska oraz Maria Lewczuk, będzie reprezentowało diecezję siedlecką w Niepokalanowie podczas finału 28 Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Zostali oni wyłonieni 18 kwietnia, po etapie pisemnym oraz dogrywkach ustnych na szczeblu diecezjalnym, które odbyły się w Centrum Charytatywno-Duszpasterskim. W sumie do drugiego etapu konkursowych eliminacji przystąpiło około 2,5 tys. uczestników z 794 szkół w Polsce - informuje Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, organizator inicjatywy.
16/2024 (1495) 2024-04-16
„Przywilejem Ojca jest brać odpowiedzialność na siebie” - takie hasło towarzyszyło uczestnikom VII Ojcowskiego Poligonu Duchowego 13 kwietnia.
Kultura
Pierwszy to Podróżnik
17/2024 (1496) 2024-04-25

Pierwszy to Podróżnik

Jest z brązu, ma 50 cm wzrostu, waży 45 kg, na plecach niesie plecak i podpiera się kijkiem - tak wygląda miś Podróżnik, który jako pierwszy stanął na Szlaku Radzyńskiego Niedźwiadka.

Inauguracja szlaku odbyła się w niedzielne popołudnie 14 kwietnia na Skwerze Podróżników, gdzie odsłonięto pierwszą figurę. - Wrocław ma krasnale, Lublin koziołki, a Radzyń będzie miał niedźwiadki. Jest to nawiązanie do herbu miasta, w którym znajduje się biały niedźwiedź na czerwonym tle.
Fotograf ze święceniami
17/2024 (1496) 2024-04-25

Fotograf ze święceniami

18 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej odbyło się spotkanie z br. Bogdanem Augustyniakiem, gwardianem bialskiego klasztoru braci mniejszych kapucynów. Zakonnik opowiadał o swoich dwóch pasjach: jazzie i fotografii.

Jest rodowitym warszawianinem. W Białej Podlaskiej posługuje od 2018 r. O swoich zainteresowaniach opowiada z humorem, nutką ironii, sentymentu, ale też z satysfakcją. Jak sam przyznaje, jego przygoda z jazzem zaczęła się bardzo specyficznie.
16/2024 (1495) 2024-04-16
13 kwietnia w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Wisznicach odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Droga krzyżowa”. Na ekspozycji zaprezentowano prace Edwarda i Adama Korszunów.
16/2024 (1495) 2024-04-16
Warto pielęgnować dawne tradycje i zwyczaje, bo dzięki nim znamy swoje korzenie, wiemy, kim jesteśmy, skąd pochodzimy, kim byli nasi przodkowie - przekonuje Teresa Pływacz, autorka książki pt. „Lisiowólka. Tak to kiedyś było...”, która przybliża dawne obrzędy tej wsi.
15/2024 (1494) 2024-04-10
Śpiewy ludowe a capella to nie jest łatwa sprawa, ale fakt, że aż w dwóch zespołach wystąpiły młode osoby napawa nadzieją, iż ta muzyka nie zaginie - twierdzi Łukasz Zdolski, dyrektor Włodawskiego Domu Kultury.
15/2024 (1494) 2024-04-10
Kto pamięta jeszcze odkurzacze alfa k2, rzutniki „Ania”, meblościanki, książeczki walutowe czy zabawki z czasów PRL?
Historia
Tu czuliśmy się prawdziwie wolni
17/2024 (1496) 2024-04-25

Tu czuliśmy się prawdziwie wolni

W okresie stanu wojennego parafia św. Stanisława BM w Siedlcach stała się dla mieszkańców miasta i okolic tzw. małym Żoliborzem. - Tu wszyscy czuliśmy się wolni - mówi Janusz Olewiński.

Z inicjatywy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych 3 maja - w uroczystość NMP Królowej Polski i święto Konstytucji 3 maja - parafia zostanie odznaczona Medalem „Pro Bono Poloniae”. - W latach komunistycznego terroru „stary kościół” tętnił duchem religijnym i patriotycznym. Po wprowadzeniu stanu wojennego przygarniał też działaczy opozycji niepodległościowej - wyjaśnia J. Olewiński, przewodniczący OSIiR.
Wielobarwne polichromie
17/2024 (1496) 2024-04-25

Wielobarwne polichromie

Malowidła na ścianach w świątyniach i klasztorach, odkrywane na nowo w ostatnich latach w wyniku prowadzonych prac restauratorskich i konserwatorskich, są świadectwem bogatej historii i kultury.

Freski przedstawiające sceny biblijne i postacie świętych to rodzaj obrazów religijnych, które są malowane bezpośrednio na ścianach świątyń. Technika malarska polega na nanoszeniu farby na wilgotną zaprawę wapienną. Freski i ornamenty są dziełami o wysokim poziomie artystycznym i zachwycają od wieków. Na uwagę zasługują wykonane w różnych technikach malowidła ścienne na sklepieniach kościoła św. Antoniego i w klasztorze poreformackim w Białej Podlaskiej.
16/2024 (1495) 2024-04-16
Odnalezione zabytki cechują się dużym kunsztem. wykonania, a niektóre z nich nadal mogą nadawać się do użytku. Takie wnioski płyną z podsumowania ubiegłorocznych badań archeologicznych na terenie zamku Ciołków w Żelechowie.
16/2024 (1495) 2024-04-16
Nasi bracia, którzy zostali zamordowani w Katyniu i innych miejscach kaźni, przypominają nam przede wszystkim o wartości naszej ojczyzny, Polski mówił bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. w intencji Polaków pomordowanych na Wschodzie.
15/2024 (1494) 2024-04-10
Żywa - i pielęgnowana - jest pamięć o słynącej cudami figurce Chrystusa Miłosiernego - Frasobliwego. Przez lata figurka odbierała kult w Krzymoszach. Dzisiaj omadlana jest w łukowskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.
15/2024 (1494) 2024-04-10
Dawniej upamiętniały ofiary epidemii. Teraz są obiektem kultu, a dla turystów - okoliczną atrakcją. Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Krystynie „Krystynianki” spisało i udostępniło historię trzech kamiennych krzyży.
Region
Dama polskiego lotnictwa wyląduje przed ratuszem
17/2024 (1496) 2024-04-25

Dama polskiego lotnictwa wyląduje przed ratuszem

Samolot szkolno-bojowy TS-11 Iskra za kilka miesięcy stanie w centrum miasta. Maszynę o numerze bocznym 1607 samorząd zamierza pozyskać z miejscowej jednostki wojskowej.

Trwają przygotowania do 70 rocznicy nadania Dęblinowi praw miejskich. Oprócz zaplanowanych uroczystości władze miasta chcą uczcić jubileusz umieszczeniem obok ratusza legendarnego samolotu szkolno-bojowego TS-11 Iskra. - Dęblin od lotnictwem lat stoi, a iskra jest jego symbolem.
Nowoczesne i ekologiczne
17/2024 (1496) 2024-04-25

Nowoczesne i ekologiczne

W piątek 19 kwietnia w Przedsiębiorstwie Energetycznym w Siedlcach uroczyście odpalono dwa silniki kogeneracji gazowej o mocy ok. 8 MWe.

Co ta inwestycja - warta 51 mln zł - oznacza w praktyce? - To nowy rozdział nie tylko dla przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim dla miasta i jego mieszkańców - zaznacza prezes PE Marzena Komar. I wyjaśnia: - W 2002 r. przedsiębiorstwo zakupiło turbiny zasilane paliwem gazowym, które pracowały przeszło 20 lat i wymagały gruntownego remontu.
16/2024 (1495) 2024-04-16
11 kwietnia rondo u zbiegu ulic Adama Mickiewicza, Tadeusza Kościuszki i drogi nr 801, tzw. Nadwiślanki, w Dęblinie otrzymało nazwę 58 Lotniczego Pułku Szkolnego.
16/2024 (1495) 2024-04-16
Mieszkańcy sprzeciwiają się budowie biogazowni w pobliżu ich domów. Obawiają się zanieczyszczenia powietrza i zagrożenia bezpieczeństwa sanitarnego, które może przyciągnąć gryzonie i owady, co zwiększy ryzyko rozprzestrzeniania się chorób.
Rozmaitości
Szanujmy ciszę
17/2024 (1496) 2024-04-25

Szanujmy ciszę

Rozmowa z prof. Henrykiem Skarżyńskim, dyrektorem Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach.

25 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości i Zagrożenia Hałasem. Okazuje się, że co trzeci Polak ma problemy z komunikacją spowodowaną właśnie zaburzeniami słuchu.

Przede wszystkim należy podkreślić, że hałas to dźwięk nieprzyjemny, niepożądany, powodujący drażliwość, zmęczenie, szkodliwy dla całego organizmu, a szczególnie słuchu. Powoduje gorszą wydajność w nauce, trudności w skupieniu uwagi.
Gnojówka wege
17/2024 (1496) 2024-04-25

Gnojówka wege

Stosowanie w uprawie kwiatów czy warzyw gnojówek z różnych roślin docenia coraz więcej osób. To świetna propozycja dla tych, którzy chcą żyć zdrowo i bez chemii.

Jak zauważa prof. Marek Gugała, prorektor ds. studiów Uniwersytetu w Siedlcach, a jednocześnie pracownik wydziału nauk rolniczych, w przypadku gnojówki - z naukowego punktu widzenia - trafniejszym określeniem będzie wyciąg. - Tak należy określać zalewanie wodą pociętej rośliny i zostawienie na ok. 2-3 tygodnie do fermentacji - tłumaczy, ale przyznaje też, że nazwa „gnojówka” tak mocno przyjęły się w nomenklaturze działkowców, że trudno już to zmienić.
16/2024 (1495) 2024-04-16
Nadciśnienie bardzo długo nie daje objawów, powolnie wyniszczając organizm. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, a także kontrolowanie jego wartości.
16/2024 (1495) 2024-04-16
Kolejna edycja „Wiosny na polu i w ogrodzie” za nami. Oferta była bogata, pogoda sprzyjała plenerowej imprezie, stąd kupujących nie brakowało.
15/2024 (1494) 2024-04-10
Jak nie dać się oszukać, nie stracić oszczędności, ale też dbać o swoje finanse, mogli dowiedzieć się seniorzy, którzy 3 kwietnia spotkali się w świetlicy w Grabianowie.
15/2024 (1494) 2024-04-10
Przybywa osób rozważających hodowlę kur na przydomowej działce. Mówimy tu nie o rolnikach, tylko o mieszkańcach miast.
Sport
Jest jeszcze nadzieja
17/2024 (1496) 2024-04-25

Jest jeszcze nadzieja

Rozmowa z Weroniką Zielińską-Stubińską, najlepszą polską sztangistką, aktualną mistrzynią Europy w kategorii wagowej 81 kg.

Podczas Pucharu Świata rozegranego w Phuket (Tajlandia) zajęła Pani 10 miejsce w kategorii wagowej 81 kg, uzyskując w dwuboju 241 kg, a przy okazji ustanawiając rekord Polski w rwaniu wynikiem 110 kg. Jak oceni Pani swój start w tych zawodach?

Mogło być lepiej, ale w podrzucie nie zaliczyłam dwóch podejść.
Dwa złota i brązy zawodników „Tura”
17/2024 (1496) 2024-04-25

Dwa złota i brązy zawodników „Tura”

Ciężarowcy z Ryk podczas zawodów Pucharu Polski w Kielcach czterokrotnie stawali na podium.

Zawodnicy klubu „Tur Ryki” 13 i 14 kwietnia rywalizowali w wyciskaniu sztangi leżąc. Na szczególną uwagę zasługuje Ryszard Bieńczyk, który w kategorii powyżej 70 lat zajął pierwsze miejsce. Podniósł 100 kg przy wadze własnej 67,2 kg. - To sporo, biorąc od uwagę, że moja naturalna wynosi 71-72 kg. Przy takiej wadze podnosiłem nawet 110 kg, ale z powodu problemów zdrowotnych nieco schudłem, więc i wynik był niższy - zaznacza R. Bieńczyk.