Opinie
Furtka do piekła
37/2024 (1516) 2024-09-11

Furtka do piekła

Cywilizacja śmierci już nie tylko puka w nasze drzwi. Ona już je wyważyła. I rozsiada się wygodnie - przy bierności, zastraszeniu albo rachitycznym sprzeciwie Polaków, którzy jeszcze nie tak dawno z dumą wszem i wobec obwieszczali, iż są „pokoleniem Jana Pawła II”. Pedagogika wstydu odnosi złowieszczy sukces. Ogromna w tym zasługa ludzi, których wybraliśmy jako reprezentantów narodu, aby nami rządzili.

Okazuje się bowiem, że ludzie, którzy jeszcze rok temu domagali się praworządności, skandowali „Kon-sty-tuc-ja!”, dziś za nic je mają. Obrzydliwe są cynizm i pogarda dla polskiego prawa traktowanego niczym plastelina - przy pełnym poparciu unijnych instytucji. Okazuje się, że konformizm nie ma ceny.
Pokora – życie w prawdzie
37/2024 (1516) 2024-09-11

Pokora – życie w prawdzie

Jeśli chcemy doświadczyć mocy Pana Boga w swoim życiu, musimy wspiąć się na drabinę pokory, czyli ruszyć drogą wskazaną w Regule św. Benedykta. Wspinaczka nie jest łatwa - ale prowadzi do góry, ku chrześcijańskiej dojrzałości.

Drabina to nasze życie na świecie, które Pan podnosi ku niebu, gdy serce stanie się pokorne. Dwoma bocznymi żerdziami tej drabiny są, jak sądzimy, nasze ciało i dusza, a wzywająca nas łaska Boża umieściła na nich różne szczeble pokory - pisał 15 wieków temu św. Benedykt z Nursji. 12 szczebli metaforycznej drabiny tworzą: bojaźń Boża, samozaparcie, posłuszeństwo, wytrwałość, skrucha, spokój, uniżenie, roztropność, cichość, powaga, powściągliwość i uszanowanie.
35/2024 (1514) 2024-08-28
Alienacja rodzicielska - zjawisko coraz częstsze w naszej przestrzeni - bywa przemilczana, choć konsekwencje jej oddziaływania na dziecko są bardzo poważne.
Rozmowy
On ciebie wesprze, ocali
37/2024 (1516) 2024-09-11

On ciebie wesprze, ocali

Rozmowa z o. prof. Jackiem Salijem OP, teologiem, pisarzem i publicystą.

Wielu niechrześcijanom znak krzyża kojarzy się ze starożytnym narzędziem zbrodni i tortur. Niejednokrotnie Kościół spotyka się z pytaniem, dlaczego posługuje się w swojej religijnej symbolice znakiem śmierci. „Nikt przecież nie zawiesza na ścianie szubienicy, pistoletów czy innych narzędzi służących do zabijania jako znaków religijnych” - mówią.

Pełny swój sens znak ten zyskuje dopiero po otwarciu się na tajemnicę krzyża, w czym nam - istotom cielesnym - pomaga jego zmysłowa dotykalność. Ponieważ zaś tajemnica odkupieńczego krzyża Chrystusa stanowi samo centrum wiary chrześcijańskiej...
Trzeba wyjść na medialne „areopagi”
37/2024 (1516) 2024-09-11

Trzeba wyjść na medialne „areopagi”

Rozmowa z ks. dr. Markiem Weresą z Dykasterii ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej, pracownikiem sekcji polskiej mediów watykańskich.

Nie odnosi Ksiądz wrażenia, że media katolickie pozostają „niszowe” - wciąż są zbyt mało słyszalne w Polsce i na świecie? Dlaczego tak się dzieje?

Ponieważ sam Pan Jezus to przewidział, wskazując, iż ze względu na Ewangelię - jako Kościół, a więc i media katolickie - będziemy „niszowi”. Także Apostoł Narodów pisał do wspólnoty w Koryncie, że „nauka krzyża głupstwem jest” dla świata. Zatem nic to nowego. Jedno jest pewne: to nie może nas zrażać ani zniechęcać do bycia obecnymi aktywnie w mediach.
36/2024 (1515) 2024-09-05
Rozmowa z ks. dr. Markiem Studenskim, konsultorem Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski, autorem materiałów na Tydzień Wychowania.
35/2024 (1514) 2024-08-28
Jak bronić się przed szatanem i jego działaniem? O niebezpieczeństwach związanych z wróżbiarstwem i okultyzmem, złu jako systemie i o mocy sakramentaliów...
34/2024 (1513) 2024-08-21
Rozmowa z ks. prof. Piotrem Tomasikiem, kierownikiem Katedry Katechetyki Fundamentalnej i Materialnej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Kościół
Wdzięczni za dary pól
37/2024 (1516) 2024-09-11

Wdzięczni za dary pól

Tak jak cieszymy się plonami ziemi, z takim samym pietyzmem, czcią, szacunkiem trzeba przyjmować życie ludzkie, najpiękniejszy owoc ziemi - mówił bp Grzegorz Suchodolski podczas dożynek diecezjalnych w Woli Gułowskiej 8 września.

Jak co roku w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zwane świętem Matki Bożej Siewnej, rolnicy naszej diecezji wraz ze swoimi duszpasterzami dziękowali za tegoroczne plony w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września. Przybywających od rana gości witał śpiew zespołów ludowych, dużo słońca i silny wiatr.
Świadectwo dbałości o dom Boży
37/2024 (1516) 2024-09-11

Świadectwo dbałości o dom Boży

Obecna świątynia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wzniesiona pod koniec XVIII w., nie jest pierwszym kościołem, który stał na wzgórzu w Niwiskach.

Parafia znajduje się na terenie gminy Mokobody w powiecie siedleckim. Pierwsze wzmianki o wspólnocie sięgają XV w. i mówią, że leżała ona na styku diecezji krakowskiej i poznańskiej. - Dokładnego roku powstania nie znamy i nie mamy dokumentów stwierdzających ten fakt. Wiadomo jednak, że po bitwie pod Grunwaldem z pewnością w Niwiskach stała już świątynia. Drewniana, z klepiskiem zamiast podłogi, ale katolicka.
36/2024 (1515) 2024-09-05
Objawienia Matki Bożej w Guadalupe i to, co od 500 lat dzieje się za sprawą przesłania przekazanego światu przez Juana Diega, pokazuje, że nie o cuda chodzi, lecz o przemianę ludzkich serc.
35/2024 (1514) 2024-08-28
W czasie, gdy piszę ten felieton, trwa Campus Polska - rzekomo apolityczna impreza, finansowana hojnie ze środków niemieckich, w poprzednich latach przez fundacje powiązane z George Sorosem i środki niemieckie.
35/2024 (1514) 2024-08-28
Modlitwa rodzinna często bywa niedoceniana i niezrozumiana, a przez to też pomijana. Jak się okazuje, wcale nie musi być nudna i monotonna. Jej obecność, forma oraz rozumienie dużo mówią o naszej wierze i duchowości.
Diecezja
Bądźcie pielgrzymami nadziei!
37/2024 (1516) 2024-09-11

Bądźcie pielgrzymami nadziei!

O podjęcie misji przekazu wiary w środowiskach, w których brakuje nadziei, prosił - w perspektywie nadchodzącego Roku Jubileuszowego 2025 - bp G. Suchodolski podczas II Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Zawierzonych Jezusowi w niewolę przez ręce Maryi, w sobotę 7 września.

Pielgrzymce towarzyszyło hasło „Nieustająca Wspomożycielka”. Wzięło w niej udział ok. 400 osób z całej diecezji, które odbyły i ponawiają 33-dniowe rekolekcje zawierzenia. Duszpasterz zawierzonych - ks. Grzegorz Suwała zapowiedział, że od przyszłego roku zmieni się termin dorocznego spotkania.
Wdzięczni za dar 600 lat wspólnoty
37/2024 (1516) 2024-09-11

Wdzięczni za dar 600 lat wspólnoty

Ciesząc się z 600 lat historii parafii, patrzcie w przyszłość i zastanawiajcie się wraz z księdzem proboszczem, co winniście uczynić, aby wasza wspólnota parafialna była we współczesnym świecie czytelnym znakiem obecności Chrystusa, który wszystko czyni dobrze i dokonuje dzieła naszego zbawienia - mówił bp Kazimierz Gurda, który 8 września przewodniczył Mszy św. z racji 600-lecia parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Miastkowie Kościelnym.

Jubileuszową Eucharystię koncelebrowali proboszczowie parafii: obecny - ks. kan. Ireneusz Głowacki, i emerytowany - ks. prałat Adam Turemka.
36/2024 (1515) 2024-09-05
Jubileusz to okazja to tego, aby dziękując Bogu za otrzymane dobro, iść do przodu i nieść dobrą nowinę - mówi ks. kan. Paweł Madaliński, proboszcz parafii Trójcy Świętej w Łosicach.
35/2024 (1514) 2024-08-28
7 września pod hasłem „Nieustająca Wspomożycielka” już po raz czwarty odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Osób Zawierzonych Jezusowi w niewolę miłości przez ręce Maryi.
Komentarze
Leszek Sawicki

Koniec demokracji

Szaleństwo i psychoza nad Wisłą trwa. Nic się nie zmienia na lepsze, wręcz przeciwnie: każdego tygodnia jest coraz głupiej.

Do takiego wniosku doszedłem po tym, gdy dane mi było przez kilka dni być zupełnie odciętym od wolnych, mniej wolnych i zupełnie zniewolonych mediów. Po powrocie do rzeczywistości od razu niemalże dostałem obuchem w głowę. Po włączeniu którejś ze stacji radiowych dowiedziałem się, że w kraju skończyła się demokracja. Oto po przedłużających się naradach Państwowa Komisja Wyborcza postanowiła odrzucić sprawozdanie finansowe PiS-u z ostatniej kampanii wyborczej.
Ks. Paweł Siedlanowski

Dar na trudny czas

Minął dokładnie rok od beatyfikacji - jak to się często dziś określa - „Samarytan z Markowej”, czyli bł. Rodziny Ulmów.

Od początku wydarzenie dla jednych stało się elementem sprawiedliwości dziejowej - radością, że oto prości, odważni, wypełnieni miłością do Boga i człowieka ludzie zostali zauważeni, docenieni, a przede wszystkim - że Kościół swoim autorytetem potwierdził ich świętość, dla innych zaś „solą w oku”. Nie zabrakło utyskiwań, że wyniesienie na ołtarze stało się manifestacją polityczną (niby dlaczego?), wyciąganiem na światło dzienne denuncjacji i skrajnie przeciwnych postaw Polaków.
Leszek Sawicki

Zatankowali za miliardy

Anna Wolańska

Opatrznościowy mąż

Ks. Paweł Siedlanowski

Kara za myślozbrodnię

Region
Wsparcie dla rodziców?
37/2024 (1516) 2024-09-11

Wsparcie dla rodziców?

Opłaty za pobyt dziecka w samorządowych żłobkach poszybowały w górę, ale są i takie gminy, które na razie nie podnoszą stawek.

Wzrost cen to efekt wprowadzenia przez nowy rząd programu „Aktywny rodzic”, czyli dopłat za pobyt dziecka w żłobku - zarówno państwowym, jak i prywatnym. Większość przepisów wejdzie w życie 1 października. Ustawa określa zasady wypłaty trzech różnych świadczeń. „Aktywni rodzice w pracy” to wsparcie dla tych, którzy mają dzieci w wieku od 12 do 35 miesiąca życia, są aktywni zawodowo - otrzymają oni 1,5 tys. zł (w przypadku dziecka z orzeczeniem 1,9 tys. zł).
Być albo nie być
37/2024 (1516) 2024-09-11

Być albo nie być

Szpital powiatowy we Włodawie walczy o przetrwanie. Dyrektor Elżbieta Korszla zwróciła się do prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniewa Derdziuka o umorzenie lub udzielenie ulg w spłacie zobowiązań. Dla placówki to być albo nie być.

Sytuacja Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej jest dramatyczna. Dług wynosi ponad 50,2 mln zł - tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na poselską interpelację lubelskiej poseł Anny Baluch z początku maja. Włodawska placówka jest trzecią - po szpitalach w Lubartowie i Puławach - najbardziej zadłużoną placówką w województwie lubelskim. Starosta Mariusz Zańko szuka ratunku w granicznym położeniu.
35/2024 (1514) 2024-08-28
Rośnie liczba niebieskich kart, a policja średnio raz w tygodniu otrzymuje sygnał od m.in. od zaniepokojonych sąsiadów słyszących płacz dziecka. Czy staliśmy się bardziej wyczuleni na krzywdę?
35/2024 (1514) 2024-08-28
W pobliżu wsi coraz częściej widywane są wilki. Miały zagryźć psa w Siedliskach. Gminy Wojcieszków i Adamów wystosowały apele o ostrożność, jednocześnie uspokajając mieszkańców. Ludzie jednak boją się o swoje bezpieczeństwo.
Kultura
Tak dziękowano za plony
37/2024 (1516) 2024-09-11

Tak dziękowano za plony

W niedzielę 8 września podczas gminno-parafialnych w Wiśniewie dożynek mieszkańcy dziękowali za zebrane plony świętowali.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Jezusowego od Mszy św., której przewodniczył proboszcz ks. kan. Marek Matusik. Po Eucharystii, przy akompaniamencie Kolejowej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Tomasza Gronowskiego, korowód dożynkowy przemaszerował na skwer 600-lecia, gdzie miało miejsce dalsze świętowanie. Zebranych przywitała wójt gminy Wiśniew Barbara Rybaczewska.
Jesień w teatrze
37/2024 (1516) 2024-09-11

Jesień w teatrze

W piątkowy wieczór 27 września multimedialną sztuką „Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus” - rozpocznie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów „Sztuka plus Komercja”.

- Czeka na nas 12 niesamowitych wydarzeń teatralnych, które od końca września do połowy grudnia gościły będą na scenie Centrum Kultury i Sztuki. To najnowsze produkcje z plejadą aktorów teatralnych i filmowych oraz muzyków. Spektakle będą mówiły o uczuciach, emocjach, wzajemnych relacjach, wydarzeniach, w których będziemy mogli odnaleźć siebie…
36/2024 (1515) 2024-09-05
Od piątku do niedzieli trwały tegoroczne Dni Ryk. Organizatorzy zadbali, by w programie wspólnej zabawy każdy znalazł coś dla siebie.
35/2024 (1514) 2024-08-28
Dziękując Bogu za obfite plony, a rolnikom za ich trud i ciężką pracę - gmina Mokobody świętowała podczas dożynek, które odbyły się w niedzielę 25 sierpnia.
Historia
Duchowe owoce internowania
37/2024 (1516) 2024-09-11

Duchowe owoce internowania

W okresie internowania bł. kard. Stefan Wyszyński pogłębił swoją wiarę i zjednoczenie z Bogiem, zaufał całkowicie Bożej Opatrzności, oddał się w niewolę Maryi. W przededniu trzeciej rocznicy beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia warto przypomnieć najważniejsze fakty związane z uwięzieniem oraz jego owoce.

Kard. Stefan Wyszyński został mianowany arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim, prymasem Polski przez papieża Piusa XII 12 listopada 1948 r., po śmierci kard. Augusta Hlonda. Rządy w archidiecezji gnieźnieńskiej objął 2 lutego 1949 r., zaś w warszawskiej cztery dni później. Urząd prymasa to dawniej najwyższa godność w Kościele polskim i kierownicze stanowisko w kolegium Episkopatu.
Z Podlasia w wielki świat
37/2024 (1516) 2024-09-11

Z Podlasia w wielki świat

Przy kaplicy w Woli Dubowskiej odsłonięto tablicę upamiętniającą Feliksa Kunkę, 23-letniego żołnierza polskich Sił Powietrznych, który zginął tragicznie w wypadku lotniczym.

Uroczystość miała miejsce 1 września. Rozpoczęła się od Mszy św. sprawowanej w miejscowej świątyni przez ks. Marcina Todorskiego, proboszcza parafii Dokudów. Eucharystia była celebrowana w intencji mieszkańców oraz za wszystkich, którzy oddali życie w obronie ojczyzny. Po liturgii nastąpiło oficjalne odsłonięcie tablicy. W spotkaniu wzięli udział wójt gminy Łomazy Jerzy Czyżewski, radni gminy Ireneusz Korszeń i Kamil Frączek, sołtys Woli Dubowskiej Konrad Chotkowski, a także przedstawicielka rodziny bohatera Alina Lewczuk.
35/2024 (1514) 2024-08-28
„Rad jestem, że mogę być we Włodawie, wśród moich ukochanych paulinów, którzy ocalili mi życie” - takimi słowami zwrócił się do zakonników fundator ich klasztoru. W dniach 24-25 sierpnia w mieście odbywał się Jarmark Pauliński.
35/2024 (1514) 2024-08-28
Polichromia, ołtarz główny z obrazami św. Teresy i Madonny Sykstyńskiej oraz inne elementy wyposażenia kaplicy przy dawnym pałacu Zamoyskich w Adampolu zostały wpisane do rejestru zabytków.
Rozmaitości
Dużo kleszczy i ukąszeń
37/2024 (1516) 2024-09-11

Dużo kleszczy i ukąszeń

Rozmowa z dr n. med. Grażyną Semczuk z Poradni Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie, wojewódzkim konsultantem ds. chorób zakaźnych.

Pani Doktor, co zmieniło się, jeśli chodzi o choroby odkleszczowe, w ostatnich latach?

Zdecydowanie więcej pacjentów zgłasza się do poradni w celu konsultacji niż leczenia. Są to osoby, które albo same podejrzewają, że mogą chorować na boreliozę, albo zostały skierowane przez lekarza rodzinnego. Znaczny procent tej grupy stanowią rolnicy, ponieważ Instytut Medycyny Wsi, w którym pracuję, z założenia jest centrum leczenia dla tej grupy zawodowej.
Polska wieś się zmienia
37/2024 (1516) 2024-09-11

Polska wieś się zmienia

Ta nasza sztandarowa impreza jest przede wszystkim prezentacją dorobku rolników z regionu oraz służy przekazywaniu wszechstronnej wiedzy z zakresu nowoczesnej technologii branży rolnej - podkreślał Dariusz Ślęczkowski, dyrektor siedleckiego oddziału MODR-u w Warszawie.

To właśnie Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego stoi za organizacją znanych i lubianych targów rolniczych, które w tym roku odbyły się po raz 30. Dwudniowym Międzynarodowym Dniom z Doradztwem Rolniczym, które miały miejsce 7 i 8 września, towarzyszył jak zwykle bogaty program: 18 Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych połączona z pokazem klaczy i ogierów, stoiska targowe z kwiatami, sadzonkami, miodami, chlebami i wędlinami.
35/2024 (1514) 2024-08-28
Sześciotygodniowa susza spowodowała duże straty, sięgające nawet do 50% w przypadku jęczmienia ozimego.
34/2024 (1513) 2024-08-21
Komisja Europejska zamierza wprowadzić zmiany, które zaszkodzą polskiemu przemysłowi jajczarskiemu.
Sport
Dali radę
37/2024 (1516) 2024-09-11

Dali radę

W sobotę 7 września Podlasie Biała Podlaska podejmowało u siebie Wiślanych Skawina. Po zaskakującej porażce w zeszłym tygodniu podpieczeni Artura Renkowskiego chcieli się odkuć.

Zadanie nie należało do łatwych, ponieważ rywal był znacznie mocniejszy, ponadto w zespole gospodarzy pojawiło się wiele kontuzji. Mecz nie zaczął się po myśli biało-zielonych. W 15 min - po rzucie rożnym - zrobiło się spore zamieszanie w polu karnym, które najlepiej wykorzystał Błażej Radwanek, tym samym otwierając wynik meczu.
Dominik spełnia marzenia
35/2024 (1514) 2024-08-28

Dominik spełnia marzenia

O dokonaniach piłkarza Dominika Marczuka pisaliśmy już wielokrotnie. Tym razem jednak fani piłki nożnej mogą być dumni z międzyrzeczanina. Stał się graczem Realu!

Urodzony w 2003 r. sportowiec swoje pierwsze kroki stawiał w międzyrzeckim Huraganie, a później m.in. w juniorach Górnika Łęczna czy Stali Rzeszów. Po dołączeniu do Jagiellonii Białystok stał się czołową postacią w Ekstraklasie, notując świetne wyniki. Mówiło się również głośno o jego udziale w Euro 2024.
33/2024 (1512) 2024-08-14
Pogoń Siedlce mierzyła się u siebie z Termalicą Niecieczą. Popularne słoniki znajdują się w doskonałej formie, mimo to siedlczanom udało się im zagrozić.