Kościół
Z rakiem przez życie
5/2023 (1433) 2023-02-02

Z rakiem przez życie

Los można zmienić, trzeba tylko mocno w to wierzyć. A najtrudniejsze chwile uda się przetrwać przy wsparciu rodziny - przekonują Justyna Karaś i Agnieszka Kołtun. Obie panie już kilkukrotnie wygrały walkę z nowotworem. Teraz pomagają innym kobietom podnieść się z tej ciężkiej choroby.

Osiemnaste urodziny to dla każdego nastolatka wyjątkowy moment. Czas wkraczania w dorosłość, snucia wielkich planów i obierania ścieżki zawodowej. Nie dla pani Justyny, która tego dnia dostała od losu niechciany prezent. Była to diagnoza: ziarnica złośliwa z przerzutami na węzły. W gabinecie lekarskim usłyszała, że zostały jej niespełna trzy miesiące życia. - Nie przyjęłam tych słów do siebie. Podjęłam walkę. Zamiast przygotowywać się do matury, musiałam zdawać inny egzamin z dojrzałości - mówi J. Karaś. Prawie rok spędziła w szpitalu. Najpierw przeszła chemioterapię, potem radioterapię. - Aż wreszcie usłyszałam: „remisja” i w jednej chwili w moim życiu znów zaświeciło słońce. Pomimo ciężkiego leczenia onkologicznego już po roku udało mi się zajść w ciążę. Urodziłam zdrowego i wspaniałego chłopca - opowiada.
Dar Kościoła
5/2023 (1433) 2023-02-02

Dar Kościoła

Błogosławiąc, życzymy, aby dobro, które Bóg nam przygotował, było przyjęte z wiarą.

Bóg błogosławi stworzeniom już na początku opowieści o stworzeniu świata: „Pobłogosławił je Bóg tymi słowami: «Bądźcie płodne, mnóżcie się i zapełniajcie wody morskie. Ptactwo zaś niech się mnoży na ziemi»”. Ludzie Starego Testamentu błagają o błogosławieństwo i unikają przekleństw, które są konsekwencją niegodziwości i grzechu. Najbardziej znaną formułą błogosławieństwa w Starym Testamencie jest błogosławieństwo Aaronowe: „Pan powiedział do Mojżesza: «Oznajmij Aaronowi i jego synom: Tak macie błogosławić Izraelitów - Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozjaśni nad tobą swoje oblicze i będzie ci łaskawy. Niech Pan zwróci na ciebie swoje oblicze i niech cię obdarzy pokojem»”. W Nowym Testamencie Jezus często wyciąga błogosławiącą dłoń - do ubogich w duchu, tych, którzy się smucą, którzy pragną sprawiedliwości i cierpią prześladowania. Kościół od samego początku przejął praktykę błogosławienia ludzi, zwierząt i przedmiotów.
4/2023 (1432) 2023-01-24
Wspólna modlitwa, konferencja naukowa i rozważanie słowa Bożego to główne punkty XXVI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, który ph. „Przejście Pana: Dziś wychodzicie” (Wj 13,14) obchodzono 17 stycznia w Siedlcach.
3/2023 (1431) 2023-01-19
4 września 1927 r., podczas uroczystości związanych z powrotem wizerunku Matki Bożej Kodeńskiej do Kodnia, miała miejsce niezwykła ceremonia. Tamtego dnia 31 podlaskich unitów zostało wyróżnionych państwowymi oraz kościelnymi odznaczeniami.
3/2023 (1431) 2023-01-19
Często narzekamy: „Bóg do mnie nie mówi”, podczas gdy list od Niego leży w naszych domach zakurzony gdzieś między „Potopem” a książką kucharską.
Opinie
Czy leci z nami pilot?
5/2023 (1433) 2023-02-02

Czy leci z nami pilot?

Gdyby ktoś trzy lata temu powiedział, że przeżyjemy horrendum w postaci pandemii, że będzie wojna na Ukrainie, wzruszylibyśmy ramionami. Przecież nie żyjemy w średniowieczu - jesteśmy ludźmi „na pewnym poziomie” i medycyna poradzi sobie z covidem! W XXI w. w środku Europy miało nie być już wojen. I co?

  Gdy moje pokolenie zaczytywało się futurystycznymi wizjami Lema dotyczącymi przyszłości - tym, jak będzie wyglądał człowiek przyszłości, jak w zdominowanym przez roboty świecie ewolucja „wymodeluje” ludzkie ciało - wydawały się nierealne. Może za tysiąc lat… A tymczasem okazuje się, że (ponoć) dzieci obecnie przychodzące na świat mają wzmocnione kręgi szyjne (natura przygotowuje je do bycia „dzieckiem-wielbłądem”, godzinami trzymającym schyloną głowę nad ekranem smartfonu), coraz więcej maluchów rozpoczynających naukę szkolną ma kłopoty ze słuchem (nie od słuchania głośnej muzyki, ale z tego powodu, iż wzrok, nadmiernie eksploatowany od lat niemowlęcych przez wpatrywanie się w telefon, rozwija się ponadnormatywnie - kosztem słuchu). Ewolucja przyspieszyła. Na naszych oczach.
Do szkoły bez telefonu?
5/2023 (1433) 2023-02-02

Do szkoły bez telefonu?

Propozycja, by - na wzór innych państw - zakazać używania telefonów komórkowych w polskich szkołach, wywołała gorącą dyskusję. W niektórych takie ograniczenia już funkcjonują.

Nietrudno domyślić się, że rodzice oraz nauczyciele w większości będą za, natomiast dzieci i młodzież przeciw. Z jednej strony coraz więcej młodych osób mierzy się z uzależnieniem od technologii, a z drugiej stają się one elementem nowoczesnej szkoły. Jak znaleźć złoty środek? Z tezą, że korzystanie z telefonów komórkowych w szkołach jest realnym problemem, zgadza się Zenon Iwanowski, dyrektor Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu. - Dzieci są do tego stopnia zaangażowane w korzystanie z nich, że pozwalają sobie nawet na wynajmowanie urządzeń na zajęciach, utrudniając w ten sposób prowadzenie lekcji - zauważa. W tej terespolskiej placówce obecnie istnieje zakaz korzystania z telefonów komórkowych podczas zajęć lekcyjnych, jednak nie dotyczy on przerw czy w ogóle przynoszenia urządzeń do szkoły. W Szkole Podstawowej nr 11 im. św. Jana Pawła II w Siedlcach zapadły bardziej rygorystyczne decyzje.
4/2023 (1432) 2023-01-25
Ślubowały czystość, ubóstwo i posłuszeństwo. Swoje życie zdecydowały się poświęcić na wyłączność Bogu. Dziś mają swoje święto - Dzień Życia Konsekrowanego. Co mówią o swoim powołaniu?
3/2023 (1431) 2023-01-19
Poczciwa staruszka w koku szydełkująca przed telewizorem? Nic z tych rzeczy. Współczesna babcia to aktywna i energiczna kobieta, która nie zamierza odpoczywać…
3/2023 (1431) 2023-01-19
Najprawdopodobniej młody człowiek, być może wracający ze spotkania ewangelizacyjnego, poruszony treściami, które tam usłyszał, namalował na murze przejścia podziemnego entuzjastyczne zdanie: „Bóg jest odpowiedzią!”. Za kilka dni ktoś inny dopisał pod spodem: „A jakie było pytanie?”.
Rozmowy
Był tytanem posługi kapłańskiej
5/2023 (1433) 2023-02-02

Był tytanem posługi kapłańskiej

Rozmowa z o. Mariuszem Balcerakiem SJ, wicepostulatorem procesu beatyfikacyjnego o. Józefa Andrasza SJ, spowiednika św. s. Faustyny.

1 lutego minęło 60 lat od śmierci o. Andrasza. Jak jest wspominany w Ojca zgromadzeniu? Jaki był o. Józef?

Wśród naszych współbraci nie ma już świadków życia o. Andrasza. Niektórzy starsi ojcowie pamiętają go z czasów, kiedy sami byli młodzi. Widywali go, czasem krótko z nim rozmawiali, np. na spacerze w ogrodzie. Wspominają go jako człowieka nabożnie odprawiającego Eucharystię, osobę rozmodloną i uduchowioną oraz spowiednika zarówno duchownych, jak i świeckich. Poza tym dwie siostry zakonne z Łagiewnik, obie w bardzo podeszłym wieku, opowiadają, że o. Józef prowadził u nich rekolekcji.
Przekazujmy Dobrą Nowinę
4/2023 (1432) 2023-01-24

Przekazujmy Dobrą Nowinę

Rozmowa z ks. dr. Markiem Weresą z Biura Prasowego Diecezji Siedleckiej.

W sobotę 4 lutego Centrum Charytatywno-Duszpasterskie w Siedlcach będzie miejscem szkolenia medialnego organizowanego przez Biuro Prasowe Diecezji Siedleckiej we współpracy z Wydziałem Duszpasterskim. Skąd pomysł tej inicjatywy?

Pomysł ma tak naprawdę kilka źródeł. Zaczynając od początku - ewangeliczne wezwanie: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody” jest stałem wezwaniem dla nas, ludzi wiary, abyśmy włączyli się w misję głoszenia Ewangelii. Dziś musi dokonywać się to także na kontynencie cyfrowym.
4/2023 (1432) 2023-01-24
Rozmowa z Markiem Pietrasiem, dyrektorem Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
1/2023 (1429) 2023-01-03
Rozmowa z ks. kan. dr. Tomaszem Bielińskim, dyrektorem Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Siedleckiej, odpowiedzialnym za katechumenat dorosłych
Komentarze
Janusz Eleryk

Empatia konieczna

Kończy się czas kolędowania, a z choinek opadają ostatnie już pewnie igiełki. Wielu z nas w tym momencie pomyśli sobie zapewne „niestety”.

Nic dziwnego, bo przecież okres Bożego Narodzenia przynosi nam wszystkim tak wiele radości, ciepła i wyjątkowego nastroju, że chcielibyśmy, by trwał zdecydowanie dłużej. Jednocześnie sami w swoim życiu tak często nie potrafimy tego betlejemskiego światła nadziei uchronić przed podmuchami wiatru codzienności. Ta codzienność mija nam bardzo szybko i w kalendarzu już luty, który ostatnio nie najlepsze niesie skojarzenia. Już blisko rok trwa wojna w Ukrainie. 24 lutego 2022 r. rozpoczęła się rosyjska agresja na ten kraj, którą kremlowskie elity i wtórujący im propagandyści od początku usiłują wcisnąć w ramki kamuflażu, używając określenia „specjalna operacja wojskowa”. Blisko rok dramatu, bólu i cierpienia, którego nie sposób ukazać w całości najbardziej nawet przejmującym filmem czy fotografią lub opisać słowami.
Leszek Sawicki

Smacznego!

Człowiek nie świnia, zje wszystko - mawiano w słusznie minionych czasach, kiedy na półkach społemowskich i geesowskich sklepów (młodszym wyjaśnię, że to takie peerelowskie odpowiedniki dzisiejszych Żabek i innych Biedronek) zalegał głównie ocet.

Przyrządzenie wówczas czegoś w miarę dobrego do zjedzenia, przy ograniczonym dostępie do podstawowych produktów, było nie lada wyczynem wymagającym niezwykłej kreatywności. Jednak w myśl zasady: „Polak potrafi” większość domowych spiżarni i zamrażarek skrywała liczne zapasy, a na talerzach lądowały całkiem przyzwoite dania wykonane z prostych, tanich i przede wszystkim pozbawionych chemii składników. Zupa „nic”, babka ziemniaczana, zupa mleczna, zupa owocowa, flaki wołowe, bryzol, kogel-mogel, makaron z owocami, blok czekoladowy czy serwowana dorosłym zakąska o wdzięcznej nazwie „meduza z lornetą”…
Kinga Ochnio

No to postanowione

Leszek Sawicki

Z nowym rokiem…

Anna Wolańska

Niech żyje bal!

Historia
Historia uczy życia
5/2023 (1433) 2023-02-02

Historia uczy życia

Co roku Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnik im. Dzieci Zamojszczyzny w Siedlcach organizuje uroczystości przypominające o tragicznych losach dzieci będących ofiarami hitlerowskiego terroru oraz upamiętniają Polaków, którzy spieszyli z ratunkiem przewożonym w transportach kolejowych ludziom.

W niedzielę 29 stycznia w kościele pw. św. Stanisława zgromadzili się nieliczni już świadkowie tragicznych wydarzeń sprzed 80 lat - Dzieci Zamojszczyzny, zamojscy i siedleccy kombatanci oraz kolejarze, delegacje z Biłgoraja i Puław, władze Siedlec i Zamościa, siedlecki Związek Polskich Spadochroniarzy, harcerze. Jak w roku 1943, kiedy to mieszkańcy Siedlec wielotysięcznym tłumem przybyli do tego kościoła, choć nie było wolno, by wziąć na ramiona białe trumny dzieci i zanieść je na siedleckie cmentarze.
Tu wszystko się zaczęło
5/2023 (1433) 2023-02-02

Tu wszystko się zaczęło

Ta książka jest o przemijaniu. Życie przemija, dawne zwyczaje odchodzą w zapomnienie. Więc żal. A drugiej strony: nie żal, bo przecież przychodzimy na ten świat ze świadomością odejścia. Wierzę, że dzięki tej książce przynajmniej część wspomnień ocaleje…

W niedzielę 22 stycznia w Krzeskim Domu Kultury odbyła się promocja książki Jana Aleksandrowicza „Dzieje Krzeska-Królowa Niwa i okolic”. W wydarzeniu licznie udział wzięli - obok rodziny i przyjaciół autora - ludzie „stąd” - miejscowi, których rodzice i dziadkowie zostali upamiętnieni na kartach tej obszernej i pięknie ilustrowanej archiwalnymi fotografiami publikacji. Zapytany o inspirację pan Jan przywołuje słowa Papieża Polaka o Wadowicach: „Tu wszystko się zaczęło”. - To samo mogę powiedzieć o Krzesku: tu przyszedłem na świat w drewnianym domu, który stoi do dzisiaj, tu przyjąłem chrzest i chodziłem do szkoły - wspomina.
4/2023 (1432) 2023-01-24
We wtorek 17 stycznia, w 149 rocznicę bohaterskiej obrony drelowskiej świątyni i śmierci poniesionej przez 13 unitów, miejscowa społeczność oddała cześć swoim przodkom.
4/2023 (1432) 2023-01-24
W niedzielę 22 stycznia w kościele Najświętszego Zbawiciela w Rykach została odsłonięta tablica poświęcona ks. Józefowi Żebrackiemu. W kilku parafiach dał się poznać jako patriota, orędownik sprawy polskiej i wróg caratu. Po latach doczekał się upamiętnienia.
3/2023 (1431) 2023-01-19
Swoją postawą przekonywali niechętnych i dodawali odwagi nastawionym patriotycznie mieszkańcom wsi i miasteczek. Dziesiątki kapłanów wzięło udział w powstaniu styczniowym i wydarzeniach go poprzedzających.
3/2023 (1431) 2023-01-19
Tymi słowami Tymczasowy Rząd Narodowy w Manifeście wydanym 22 stycznia 1863 r. wzywał ludność do walki przeciwko rosyjskiemu ciemiężcy. Powstanie styczniowe stanowi ważne wydarzenie nie tylko w dziejach Polski, ale również Białorusi, Litwy, Łotwy i Ukrainy.
Region
Miliony na ulice
5/2023 (1433) 2023-02-02

Miliony na ulice

W poniedziałek 30 stycznia premier Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak kolejny raz odwiedzili 18 Dywizję Zmechanizowaną.

Jedną z głównych deklaracji, jakie padły tego dnia, była ta o zwiększeniu wydatków na obronność Polski nawet do 4% PKB. O równie ważnej, a może nawet ważniejszej dla mieszkańców Siedlec sprawie, bo środkach na budowę dróg w mieście, przypomniał poseł Krzysztof Tchórzewski. - Chcę podkreślić roboczą część spotkania premiera z dowództwem, bo związana ona była z przekroczeniem pewnych etapów realizacji dywizji w naszym mieście - tłumaczył podczas spotkania z dziennikarzami, w którym wziął udział również Wojciech Kudelski, były prezydent miasta, obecnie radny sejmiku województwa mazowieckiego.
Śmieci spalane w piecach?
5/2023 (1433) 2023-02-02

Śmieci spalane w piecach?

Spadła ilość odpadów odbieranych przez Zakład Utylizacji Odpadów w Siedlcach. Czy to oznacza, że mieszkańcy palą śmieciami w przydomowych piecach?

- Od września, czyli wraz z początkiem sezonu grzewczego, zaobserwowaliśmy spadek oddawanych odpadów - przyznaje Paweł Olszewski, prezes Zakładu Utylizacji Odpadów. - To tendencja, która utrzymuje się z roku na rok. Nie jest to nic nowego, ale faktycznie w ubiegłym roku spadek był faktycznie zauważalny. Różnica między ilością śmieci oddawanych w 2022 i 2021 r. wynosi ok. 10% - dodaje prezes spółki. Do ZUO trafiło mniej odpadów zmieszanych, ale także selektywnych, czyli papieru i plastiku. - Jednym słowem wszystko to, co nadaje się do spalenia i wydziela ciepło - precyzuje P. Olszewski.
4/2023 (1432) 2023-01-25
Lokatorzy w skardze skierowanej do Siedleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej domagają się sprawdzenia wodomierzy, które, ich zdaniem, są wadliwe. Spółdzielnia odpowiada, że nie może zorganizować spotkania, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości, bo przesłane pismo jest anonimowe.
3/2023 (1431) 2023-01-19
Samorząd Ryk zastanawia się nad wprowadzeniem na starym mieście strefy płatnego parkowania. Zdaniem mieszkańców to dobry pomysł, jednak z egzekwowaniem nowego prawa może być kłopot.
3/2023 (1431) 2023-01-19
Mieszkańcy bloków należących do Siedleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej są zbulwersowani wysokością rachunków za zużycie wody. Kwestionują dokładność wskazań wodomierzy oraz rzetelność wyliczeń. Prezes spółdzielni przekonuje, że każdy przypadek można wyjaśnić.
Diecezja
Jubileusz chóru Oremus
5/2023 (1433) 2023-02-02

Jubileusz chóru Oremus

Regina Michalak prowadzi kronikę chóru Oremus, w którym śpiewa od kilkunastu lat. Wspiera ją w tym mąż Tadeusz. Specjalnie dla ,,Echa Katolickiego” przypomnieli najważniejsze wydarzenia z racji okrągłej rocznicy powstania wspólnoty obecnej w parafii św. Józefa w Międzyrzecu Podlaskim.

Na przełomie lat 1941/1942 zostali aresztowani ówczesny proboszcz międzyrzeckiej parafii św. Józefa i jej organista. Nowym proboszczem został ks. Edmund Barbasiewicz. Zaproponował pracę organisty Zygmuntowi Bartoszkowi. W sąsiedniej parafii, noszącej wezwanie św. Mikołaja, obowiązki organisty objął Leon Maleszyk. Panowie podjęli współpracę i założyli przy kościele św. Józefa chór męski, werbując do niego m.in. uczniów międzyrzeckich szkół. Równocześnie z powstaniem chóru męskiego Z. Bartoszyk stworzył dwugłosowy chór żeński. Z tego okresu zachowały się wspomniana spisane przez jedną z chórzystek - Cecylię Homziuk.
Praca, modlitwa i… służba
5/2023 (1433) 2023-02-02

Praca, modlitwa i… służba

Są wolontariuszami z krwi i kości, choć kiedy ma się „…dziesiąt” lat, nie zawsze jest to tak oczywiste. Każdy z nich przyszedł, żeby tylko w czymś pomóc - na chwilę. Został, bo pomaganie wchodzi w krew.

Zespół Caritas działający przy siedleckiej parafii św. Stanisława BM mam okazję poznać w poniedziałek przed południem. Niedawno zamknęły się drzwi za ostatnią osobą, która przyszła odebrać żywność. Dla wolontariuszy to chwila, kiedy po intensywnym poranku związanym z przygotowaniem paczek, wydawaniem ich i sprzątaniem po kilkugodzinnej krzątaninie, mogą usiąść, wypić herbatę, porozmawiać. W niewielkiej salce, w której przyjmowane są dary, pakowane i wydawane pakiety z produktami żywnościowymi, służącej też za składzik odzieży, przy niewielkim stoliku jest nas tylko siedmioro, ale i tak robi się tłoczno... Rozmowę rozpoczynamy od modlitwy do św. Marcina de Porrès.
4/2023 (1432) 2023-01-24
Dziękuję, że znaleźliście czas, by pójść i mówić o narodzeniu Pana Jezusa, za wsparcie misji, misjonarzy, którzy głoszą tam Ewangelię - mówił bp Kazimierz Gurda podczas Diecezjalnego Zjazdu Kolędników Misyjnych, który odbył się 19 stycznia w sanktuarium św. Józefa w Siedlcach.
4/2023 (1432) 2023-01-24
W poniedziałek 23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się centralne uroczystości ku czci bł. Męczenników Podlaskich, którzy w obronie wiary, jedności Kościoła i polskości ponieśli śmierć.
Kultura
Noworoczna gala
5/2023 (1433) 2023-02-02

Noworoczna gala

„Dzieci Eurolingua dzieciom lokalnie i międzynarodowo” - pod takim hasłem 28 stycznia w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbyła się gala charytatywna New Year’s Party 2023.

Organizatorem wydarzenia niezmiennie od 20 lat jest Europejskie Centrum Szkolenia Językowego Eurolingua. - Jubileuszowa gala charytatywna pokazuje, że wśród nas jest mnóstwo mecenasów dobrych serc, patronów honorowych i ludzi dobrego serca. Dzieci ze szkoły językowej Eurolingua poprzez ten koncert dają swoje świadectwo pomagania i dobroci - mówiła Renata Kulik, dyrektor szkoły Eurolingua. - Dzisiaj wręczymy m.in. złote oscary mecenasom, którzy są z nami od 20 lat. To świadczy o tym, że w naszej lokalnej społeczności jest bardzo dużo ludzi o wielkich sercach, którzy wspierają dzieci. Potrzeby są ogromne, a nasze serca bardzo gorące - dodała.
Podoobrazy
5/2023 (1433) 2023-02-02

Podoobrazy

Stopy jako główny motyw obrazów? Czemu nie. Monika Napiórkowska udowadnia, że na rozwijanie swoich zainteresowań nigdy nie jest za późno, a połączenie pracy i pasji może zaowocować piękną przygodą.

Choć malować lubiła od zawsze, zaczęła rozwijać się w tym obszarze dopiero podczas pandemii. Spontaniczna decyzja okazała się na tyle dobra, że trwa i się rozwija, a jej efektem była wystawa w Łukowskim Ośrodku Kultury. - Farby i pędzle towarzyszyły mi od dzieciństwa - wspomina M. Napiórkowska. - W liceum chodziłam na warsztaty do Łukowskiego Ośrodka Kultury i tam jeszcze bardziej zaraziłam się pasją malowania. Ale, jak to w życiu, pewne sprawy stają się ważniejsze, a inne schodzą na dalszy plan i tak było w moim przypadku z malowaniem - przyznaje, dodając, że malarstwo odkryła na nowo dopiero podczas pandemii.
4/2023 (1432) 2023-01-24
Chciałbym doczekać takiego momentu, kiedy zebrany na moim koncercie tłum śpiewa napisane przeze mnie utwory - mówi 17-letni Kamil Mitura, który właśnie wydał płytę „Pozory”. Marzenie młodego muzyka z Sitna spełniła fundacja My Słowianie z gminy Borki.
4/2023 (1432) 2023-01-24
Blisko 200 wykonawców wzięło 19 stycznia udział w koncercie kolęd i pastorałek pn. „Gwiazda pokoju”. - Muzyka łączy ludzi, pokolenia, religie. Chcieliśmy wspólnie wyśpiewać pokój na Ukrainie i całym świecie!- tłumaczą krótko organizatorzy.
3/2023 (1431) 2023-01-19
10 stycznia w sali kameralnej Radzyńskiego Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie pt. „Piłkarski poker”. Jego gośćmi byli reżyser Janusz Zaorski oraz dziennikarze sportowi - Jerzy Chromik i Stefan Szczepłek, którzy byli konsultantami przy pisaniu scenariusza filmu.
3/2023 (1431) 2023-01-19
Ponadczasowa sztuka w interpretacji Teatru ES kolejny raz wraca na deski Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. I znowu skłania do refleksji.
Rozmaitości
To był najtrudniejszy rok
5/2023 (1433) 2023-02-02

To był najtrudniejszy rok

Rozmowa z prezesem Związku Sadowników RP Mirosławem Maliszewskim.

Jaki był ubiegły rok dla polskich sadowników?

Nie będzie przesadą, jeśli powiem, iż był to najtrudniejszy rok w ostatnich kilkudziesięciu latach. Pogorszyła się sytuacja finansowa wszystkich gospodarstw działających w sektorze sadowniczym. To efekt wzrostu kosztów produkcji i jednoczesnego spadku dochodów z tytułu sprzedaży produktów rolnych. Oznacza to pogłębienie kryzysu finansowego właścicieli sadów. Wielu z nich znajduje się na krawędzi i raczej nie będzie w stanie odtworzyć produkcji, ponieważ zabraknie im pieniędzy na nawozy, opryski, uprawy polowe przed nowym sezonem.
Pierwszy krok ku zdrowiu
5/2023 (1433) 2023-02-02

Pierwszy krok ku zdrowiu

Zachorowalność na nowotwory wzrasta na całym świecie. Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem, przypadający 4 lutego, jest dobrą okazją do tego, by zacząć myśleć o badaniach, profilaktyce, ale i zmianie stylu życia. O tym, jak ważna jest m.in. prawidłowa dieta mówi dr hab. Katarzyna Antosik prof. Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, kierownik działającej na uczelni Poradni Dietetyczno-Żywieniowej.

Z raportu Krajowego Rejestru Nowotworów opublikowanego w styczniu 2022 r. wynika, że mamy ponad 171 tys. nowych zachorowań na nowotwory rocznie i ponad 100 tys. zgonów z ich powodu. Szacuje się, iż do 2025 r. zachorowalność może wzrosnąć nawet o 25%... Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu nowotworów?
4/2023 (1432) 2023-01-25
Polska ma jeden z najgorszych bilansów wodnych w Europie. By konkurować na światowych rynkach, nasze rolnictwo musi zwiększyć powierzchnię nawadnianych upraw.
4/2023 (1432) 2023-01-25
Pracownicy służby zdrowia apelują do chorych, którzy z jakichś powodów nie mogą przybyć na umówioną wizytę, by informowali o tym rejestrację. Skorzystają na tym inni pacjenci.
3/2023 (1431) 2023-01-19
Rozmowa z Karolem Remiszewskim, doktorantem w Instytucie Rolnictwa I Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, plantatorem ogórków, sadownikiem.
Sport
Powalczy o igrzyska
5/2023 (1433) 2023-02-03

Powalczy o igrzyska

Bialscy lekkoatleci szykują się do nowego sezonu.

Przed lekkoatletami AS AWF Biała Podlaska nowy sezon, w związku z tym trwają intensywne przygotowania. Nastawione są one głównie na starty na obiektach otwartych. Rywalizacja w zawodach halowych odbywać się będzie w ograniczonym zakresie. Jak mówi trener Tadeusz Makaruk, główny szkoleniowiec sekcji lekkoatletycznej klubu z Białej Podlaskiej, w ostatnich latach reprezentantów AZS AWF w znacznej mierze prześladują kontuzje oraz urazy, co ma zasadnicze znaczenie w kwestii przygotowań, a potem startów. Dlatego większość lekkoatletów nie będzie w stanie przygotować się do rywalizacji halowej. Powinni być jednak gotowi na występy na otwartych obiektach.
Pucharowe święto
5/2023 (1433) 2023-02-03

Pucharowe święto

Rozmowa z Łukaszem Jarkowskim, prezesem II-ligowej Pogoni Siedlce.

28 lutego Pogoń Siedlce zmierzy się w ćwierćfinale Pucharu Polski z I-ligowym Górnikiem Łęczna. Klub oprócz przygotowań sportowych zajmuje się także organizacją tego spotkania.

To wielkie wydarzenie dla naszego klubu, a nawet więcej: dla całego miasta i regionu. Wyrównaliśmy największe, jak do tej pory, osiągnięcie Pogoni w postaci awansu do ćwierćfinału Pucharu Polski i teraz walczymy o półfinał. Jest to dla nas wielka sprawa. Przygotowania do tego meczu idą pełną parą. Chcemy, by zespół na to spotkanie i początek rozgrywek II ligi był już w formie.
41/2022 (1418) 2022-10-12
Cezary Demianiuk, wychowanek siedleckiej Pogoni, skrzydłowy, który zaliczył epizod w ekstraklasowym klubie, opowiada o obecnej sytuacji Pogoni w II lidze i swojej karierze.