Kościół
Pokazali, jak zbliżyć się do Pana Boga
4/2023 (1432) 2023-01-24

Pokazali, jak zbliżyć się do Pana Boga

Wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży przygotowali członkowie scholi działającej w parafii św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim z racji trwających w województwie lubelskim ferii zimowych.

- To już tradycyjny cykl spotkań zorganizowany przez pana organistę i jego podopiecznych, na który zapraszają swoich przyjaciół do wspólnej zabawy - zachęcał proboszcz ks. Dariusz Parafiniuk. Ferie ze Scholą Świętego Mikołaja trwały pięć dni. Podczas dwóch pierwszych przygotowano program z myślą o młodzieży. Trzy kolejne zaplanowane były dla dzieci. Pierwszy dzień ferii rozpoczęła konferencja ks. Leszka Mućki. Następnie młodzi ludzie mogli zadać anonimowe pytania dotyczące nurtujących ich kwestii, dotyczących wiary, grzechu czy miłości.
Modlimy się do tego samego Boga
4/2023 (1432) 2023-01-24

Modlimy się do tego samego Boga

Wspólna modlitwa, konferencja naukowa i rozważanie słowa Bożego to główne punkty XXVI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, który ph. „Przejście Pana: Dziś wychodzicie” (Wj 13,14) obchodzono 17 stycznia w Siedlcach.

Uroczystość rozpoczęła się przy pomniku upamiętniającym zagładę siedleckich Żydów w czasie II wojny światowej, usytuowanym w miejscu sąsiadującym dawniej z synagogą spaloną przez Niemców w 1939 r. Bp Kazimierz Gurda oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich zapalili znicze przy pomniku, następnie wszyscy zebrani wysłuchali odczytu historyka dr. Witolda Bobryka, który przybliżył losy społeczności żydowskiej w Siedlcach. - Shoah przyniósł zagładę barwnej i różnorodnej społeczności żydowskiej żyjącej od wieków wśród nas - mówił.
3/2023 (1431) 2023-01-19
4 września 1927 r., podczas uroczystości związanych z powrotem wizerunku Matki Bożej Kodeńskiej do Kodnia, miała miejsce niezwykła ceremonia. Tamtego dnia 31 podlaskich unitów zostało wyróżnionych państwowymi oraz kościelnymi odznaczeniami.
3/2023 (1431) 2023-01-19
Często narzekamy: „Bóg do mnie nie mówi”, podczas gdy list od Niego leży w naszych domach zakurzony gdzieś między „Potopem” a książką kucharską.
2/2023 (1430) 2023-01-11
Chrześcijaństwo wyrasta z judaizmu, rodzi się w jego łonie. Judaizm Drugiej Świątyni jest tym, w którego kontekście działa Jezus z Nazaretu przepowiadający tę naukę z nową mocą, stając u podwalin Kościoła i religii chrześcijańskiej - mówi ks. prof. Mirosław S. Wróbel, dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych KUL, dyrektor Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela.
2/2023 (1430) 2023-01-11
Benedykt XVI walczył o czystość doktryny. Warto wspomnieć że jako kard. Ratzinger chciał uprawiać naukę i godzić to, co prawdziwe i słuszne, a nie wplątywać się w jakieś kontrowersje - mówi o. Stanisław Tasiemski OP, tłumacz tekstów papieskich, wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Opinie
Człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa
4/2023 (1432) 2023-01-25

Człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa

Świat wydaje się być zdestabilizowany, dlatego tak ważne jest, aby mieć oparcie w stabilnej strukturze, a taką bez wątpienia jest Kościół, który daje poczucie bezpieczeństwa - mówił o. Leonard Bielecki.

Goszcząc w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Siedlcach, zainaugurował cykl comiesięcznych spotkań „Przekroczyć siebie”. Celem projektu organizowanego m.in. przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej jest formacja ludzi wierzących oraz wspieranie wciąż poszukujących i stawiających pytania dotyczące istoty ludzkiej, sensu istnienia świata i człowieka oraz miejsca Kościoła w życiu człowieka. L. Bielecki, franciszkanin, katecheta i dziennikarz, a od 2008 r. współprowadzący wideoblog „Bez sloganu”, podczas spotkania starał się odpowiedzieć nad pytanie: „Kim jesteś człowieku i dokąd zmierzasz?”.
Powołane
4/2023 (1432) 2023-01-25

Powołane

Ślubowały czystość, ubóstwo i posłuszeństwo. Swoje życie zdecydowały się poświęcić na wyłączność Bogu. Dziś mają swoje święto - Dzień Życia Konsekrowanego. Co mówią o swoim powołaniu?

Powołanie jest dla mnie drogą do nieba, bez względu na to, jaki jego rodzaj wybrał dla nas Pan Jezus. W moim przypadku to życie konsekrowane. To moja droga i plan „A” Pana Boga. Choć dla mnie wcale nie było to takie oczywiste. Od dziecka tańczyłam, m.in. w siedleckiej Formacji Tańca Nowoczesnego LUZ, miałam chłopaka. To on namówił mnie do wstąpienia do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. I choć wiara zawsze była dla mnie bardzo ważna, dopiero w tej wspólnocie doświadczyłam żywego Kościoła. Pod koniec drugiej klasy liceum, na zjeździe młodzieży oblackiej „Niniwa” w Iławie, jeden z ojców powiedział podczas konferencji: „Możesz go bardzo kochać, ale nagle czujesz, że to nie jest to”.
3/2023 (1431) 2023-01-19
Poczciwa staruszka w koku szydełkująca przed telewizorem? Nic z tych rzeczy. Współczesna babcia to aktywna i energiczna kobieta, która nie zamierza odpoczywać…
3/2023 (1431) 2023-01-19
Najprawdopodobniej młody człowiek, być może wracający ze spotkania ewangelizacyjnego, poruszony treściami, które tam usłyszał, namalował na murze przejścia podziemnego entuzjastyczne zdanie: „Bóg jest odpowiedzią!”. Za kilka dni ktoś inny dopisał pod spodem: „A jakie było pytanie?”.
2/2023 (1430) 2023-01-11
17 grudnia 2022 r. papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Ulmów zamordowanej w 1944 r. przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów. Oznacza to otwarcie drogi do ogłoszenia ich błogosławionymi. Tej godności, obok Józefa i Wiktorii, dostąpi również siedmioro ich dzieci: Stanisława, Barbara, Władysław, Franciszek, Antoni, Maria oraz dziecko, które miało przyjść na świat wiosną 1944 r.
1/2023 (1429) 2023-01-03
Wierzymy, że jest to Boże dzieło, a do udziału zapraszamy wszystkich małżonków, którzy chcą czuć się kochanymi i pokochać prawdziwie osobę, z którą idą przez życie - mówią Monika i Daniel Leszczyńscy, zachęcając do udziału w Szkole Dialogu.
Rozmowy
Przekazujmy Dobrą Nowinę
4/2023 (1432) 2023-01-24

Przekazujmy Dobrą Nowinę

Rozmowa z ks. dr. Markiem Weresą z Biura Prasowego Diecezji Siedleckiej.

W sobotę 4 lutego Centrum Charytatywno-Duszpasterskie w Siedlcach będzie miejscem szkolenia medialnego organizowanego przez Biuro Prasowe Diecezji Siedleckiej we współpracy z Wydziałem Duszpasterskim. Skąd pomysł tej inicjatywy

? Pomysł ma tak naprawdę kilka źródeł. Zaczynając od początku - ewangeliczne wezwanie: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody” jest stałem wezwaniem dla nas, ludzi wiary, abyśmy włączyli się w misję głoszenia Ewangelii. Dziś musi dokonywać się to także na kontynencie cyfrowym.
Co psuje demokrację?
4/2023 (1432) 2023-01-24

Co psuje demokrację?

Rozmowa z Markiem Pietrasiem, dyrektorem Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Demokracja to ustrój zakładający udział obywateli w rządzeniu krajem. Jednak od jakiegoś czasu niektóre społeczeństwa demokratyczne twierdzą, że wcale nie mają wpływu na to, co dzieje się w ich kraju. W Polsce również dość często słychać takie głosy…

Pamiętajmy o tym, że demokracja to proces związany ze sprawowaniem władzy i pewnym rodzajem kultury politycznej, która dotyczy i rządzących, i tych, którzy w tych systemach demokratycznych uczestniczą.
1/2023 (1429) 2023-01-03
Rozmowa z ks. kan. dr. Tomaszem Bielińskim, dyrektorem Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Siedleckiej, odpowiedzialnym za katechumenat dorosłych
Komentarze
Kinga Ochnio

No to postanowione

Ponoć ponad 90% postanowień wypowiedzianych w stronę kolorowych fajerwerków, które wystrzeliwują zaraz po wybiciu północy w sylwestra, zostaje zapomnianych po dwóch, maksymalnie trzech tygodniach. W najlepszym wypadku pozostawiają po sobie co najwyżej śladowe ilości moralnego kaca.

A jak tam u Państwa? Czy nadal odnajdują Państwo w sobie cechy pacjenta z dowcipu, w którym pyta on lekarza: „Co to jest: już trzeci dzień nic mi się nie chce?”, a ten odpowiada: „Środa!”? Czy nadal realizuje się stwierdzenie: „Co masz zrobić dziś, zrób jutro, będziesz miał dwa dni wolnego!”? A może jest zupełnie odwrotnie i - ku uciesze wszelkiej maści speców od planowania kariery oraz wyznaczania celów - właśnie mierzą się Państwo z własnymi słabościami?
Wszystko zaczęło się od Moniki. To ona - tuż przed Dniami Babci i Dziadka - uświadomiła mi narodziny tej nowej formy. Dziabko - czyli określenia niebinarnego rodzica rodzica. Plus przydzielenia mu święta zaraz po babci i dziadku, czyli 23 stycznia. A że moda na wychodzenie z szafy nie stawia ograniczeń wiekowych…

Osoba niebinarna to taka, której płeć nie wpisuje się w prosty podział na kobiety i mężczyzn. I przy tym podziale pozostańmy, choć sprawa podobno bardziej skomplikowana jest. Proste to było do tej pory: jak osoba uważała się za kobietę albo za mężczyznę i jej/jego dzieci też miały dzieci, to to najmłodsze pokolenie zyskiwało nazwę wnuczki lub wnuczka, a to najstarsze babci albo dziadka.
Leszek Sawicki

Z nowym rokiem…

Anna Wolańska

Niech żyje bal!

Anna Wolańska

O postanowieniach

Kinga Ochnio

Na lodzie i na głowie

Historia
Wielkie świadectwo wiary
4/2023 (1432) 2023-01-24

Wielkie świadectwo wiary

We wtorek 17 stycznia, w 149 rocznicę bohaterskiej obrony drelowskiej świątyni i śmierci poniesionej przez 13 unitów, miejscowa społeczność oddała cześć swoim przodkom.

Obchody rozpoczęła Msza św. w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP sprawowana pod przewodnictwem biskupa seniora diecezji radomskiej Henryka Tomasika. Zgromadziła ona wiernych drelowskiej parafii, społeczność miejscowej szkoły, przedstawicieli gminnych instytucji i wielu gości. W homilii biskup podkreślił, jak wiele bolesnych doświadczeń stało się udziałem unickiej społeczności Drelowa i okolicznych wiosek w czasach prześladowań. Przenikało je jednak wielkie świadectwo wiary - przypieczętowane krwią przelaną pod świątynią 17 stycznia 1874 r.
Pamięć wypisana w marmurze
4/2023 (1432) 2023-01-24

Pamięć wypisana w marmurze

W niedzielę 22 stycznia w kościele Najświętszego Zbawiciela w Rykach została odsłonięta tablica poświęcona ks. Józefowi Żebrackiemu. W kilku parafiach dał się poznać jako patriota, orędownik sprawy polskiej i wróg caratu. Po latach doczekał się upamiętnienia.

Zapomniany nieco kapłan był jednym z wielu księży, którzy włączyli się w powstanie styczniowe. Najwięcej o jego działalności wiedzą mieszkańcy Radzyniu Podlaskim, gdzie ks. J. Żebracki zasłużył się szczególnie. Do Ryk dotarł, co prawda, po klęsce zrywu, ale nadal był otaczany szacunkiem. Do dziś na zabytkowym ryckim cmentarzu spoczywają dwie jego siostry: Aniela i Filomena Żebrackie. Głębsza analiza dokonań powstańca w koloratce doprowadziła do odsłonięcia jego tablicy.
3/2023 (1431) 2023-01-19
Swoją postawą przekonywali niechętnych i dodawali odwagi nastawionym patriotycznie mieszkańcom wsi i miasteczek. Dziesiątki kapłanów wzięło udział w powstaniu styczniowym i wydarzeniach go poprzedzających.
3/2023 (1431) 2023-01-19
Tymi słowami Tymczasowy Rząd Narodowy w Manifeście wydanym 22 stycznia 1863 r. wzywał ludność do walki przeciwko rosyjskiemu ciemiężcy. Powstanie styczniowe stanowi ważne wydarzenie nie tylko w dziejach Polski, ale również Białorusi, Litwy, Łotwy i Ukrainy.
2/2023 (1430) 2023-01-11
Towarzystwo Regionalne im. Wacława Tuwalskiego w Woli Osowińskiej może pochwalić się kolejną publikacją. Nosi ona tytuł: „Tak odmieniona dziś nasza wieś”. Dedykacja - „Pamięci naszych Przodków - Tych spod strzechy, od pługa, kosy, sierpa, motyki i grabi...” - mówi o zamiarze wydawcy, czyli oddaniu czci poprzednim pokoleniom mieszkańców Woli Osowińskiej.
2/2023 (1430) 2023-01-11
2023 rok upłynie zapewne pod znakiem rocznic związanych z wydarzeniami powstania styczniowego. Okazją jest „okrągła” - 160 rocznica wybuchu narodowego zrywu przeciwko rosyjskiemu zaborcy.
Region
Pamięci powstańców
4/2023 (1432) 2023-01-25

Pamięci powstańców

W niedzielę 22 stycznia uroczyście poświęcono krzyż misyjny oraz pomnik Pamięci Powstańców Łukowian.

W parafii Przemienienia Pańskiego zgromadzili się duchowni, przedstawiciele miasta, władz samorządowych, mieszkańcy oraz poczty sztandarowe. Uroczystość przygotowali proboszcz parafii ks. kan. Jerzy Cąkała oraz miasto Łuków i Łukowski Ośrodek Kultury. O oprawę muzyczną zadbała łukowska orkiestra dęta pod batutą Tadeusza Bochmana. Wybór daty nie był przypadkowy, ponieważ tego dnia minęło dokładnie 160 lat od wybuchu powstania styczniowego, zaś mieszkańcy ziemi łukowskiej czynnie brali udział w tym zrywie narodowowyzwoleńczym, a nazwisko ks. Stanisława Brzóski, wikariusza parafii Przemieniania Pańskiego, na trwałe zapisało się w historii Polski.
Starcie na pisma
4/2023 (1432) 2023-01-25

Starcie na pisma

Lokatorzy w skardze skierowanej do Siedleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej domagają się sprawdzenia wodomierzy, które, ich zdaniem, są wadliwe. Spółdzielnia odpowiada, że nie może zorganizować spotkania, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości, bo przesłane pismo jest anonimowe.

Przypomnijmy: mieszkańców bloków należących do SSM zaskoczyła wysokość rachunków z rozliczeniem wody za ostatni kwartał. Niedopłaty sięgają od kilkuset do ponad 1 tys. zł. Rekordzista musi uiścić ponad 1,6 tys. zł. Lokatorzy kwestionują dokładność wskazań wodomierzy oraz rzetelność wyliczeń. Prezes spółdzielni Michał Golik tłumaczy, że część rozbieżności bierze się z błędnej interpretacji składników rachunku oraz wzrostu cen ciepła dostarczanego przez Przedsiębiorstwo Energetyczne do podgrzania wody.
3/2023 (1431) 2023-01-19
Samorząd Ryk zastanawia się nad wprowadzeniem na starym mieście strefy płatnego parkowania. Zdaniem mieszkańców to dobry pomysł, jednak z egzekwowaniem nowego prawa może być kłopot.
3/2023 (1431) 2023-01-19
Mieszkańcy bloków należących do Siedleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej są zbulwersowani wysokością rachunków za zużycie wody. Kwestionują dokładność wskazań wodomierzy oraz rzetelność wyliczeń. Prezes spółdzielni przekonuje, że każdy przypadek można wyjaśnić.
2/2023 (1430) 2023-01-11
Marszałek województwa lubelskiego chce odwołać dyrektora bialskiego szpitala. O opinię w tej sprawie poprosił radę miasta. Ta stanęła po stronie szefa placówki ochrony zdrowia.
Diecezja
Zjazd Kolędników Misyjnych
4/2023 (1432) 2023-01-24

Zjazd Kolędników Misyjnych

Dziękuję, że znaleźliście czas, by pójść i mówić o narodzeniu Pana Jezusa, za wsparcie misji, misjonarzy, którzy głoszą tam Ewangelię - mówił bp Kazimierz Gurda podczas Diecezjalnego Zjazdu Kolędników Misyjnych, który odbył się 19 stycznia w sanktuarium św. Józefa w Siedlcach.

W spotkaniu uczestniczyły dzieci oraz młodzież z kół misyjnych z całej diecezji, wraz z kapłanami i opiekunami. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele parafii: Domanice, Huszlew, Skórzec, Żeliszew, Okrzeja, Wola Uhruska, Różanka i Rokitno. Owocami swojej pracy podzieliły się z rówieśnikami, a także z pasterzem diecezji bp. K. Gurdą i duszpasterzem ds. misyjnych ks. Kazimierzem Jóźwikiem. Zanim rozpoczęło się kolędowanie, koło misyjne z parafii w Woli Uhruskiej podzieliło się swoimi doświadczenia po udziale w Synodzie Misyjnym Dzieci „Budzimy do misji”.
Niech nas ożywia Boży Duch
4/2023 (1432) 2023-01-24

Niech nas ożywia Boży Duch

W poniedziałek 23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się centralne uroczystości ku czci bł. Męczenników Podlaskich, którzy w obronie wiary, jedności Kościoła i polskości ponieśli śmierć.

Msza św. odpustowa sprawowana była pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Na początku homilii biskup siedlecki przypomniał wydarzenia, jakie rozegrały się 24 stycznia 1874 r. przy pratulińskim kościele, w obronie którego stanęli miejscowi parafianie, nie bacząc na to, że może ich spotkać taki sam los, jak unitów w Drelowie. - Wszyscy żyli tym samym duchem, Bożym Duchem, duchem wierności, duchem jedności z Chrystusem w Jego świętym Kościele. Wypełnili w ten sposób modlitwę Jezusa zanoszoną do Ojca w Wieczerniku, aby wszyscy Jego uczniowie byli jedno - zaznaczył bp K. Gurda.
2/2023 (1430) 2023-01-11
Przekroczyć siebie - to tytuł cyklu comiesięcznych spotkań formacyjnych skierowanych zarówno do wierzących, jak i poszukujących, osób starszych i młodych.
2/2023 (1430) 2023-01-11
Dzieci z ognisk misyjnych przyczyniają się do niesienia Ewangelii na cały świat. Swoją otwartością i zaangażowaniem budują Kościół i ożywiają parafie. Zobaczmy, jak działają!
Kultura
Marzenia się spełnia
4/2023 (1432) 2023-01-24

Marzenia się spełnia

Chciałbym doczekać takiego momentu, kiedy zebrany na moim koncercie tłum śpiewa napisane przeze mnie utwory - mówi 17-letni Kamil Mitura, który właśnie wydał płytę „Pozory”. Marzenie młodego muzyka z Sitna spełniła fundacja My Słowianie z gminy Borki.

Kamil jest uczniem Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim. Jak podkreśla, muzyka towarzyszy mu praktycznie od zawsze. Jednak tworzyć sam zaczął kilka lat temu. Wkrótce pojawiły się pierwsze propozycje występów na lokalnych imprezach. Zagrał i zaśpiewał m.in. na ostatniej płycie Jacka Musiatowicza pt. „Jestem, czyli spacer po kamieniach”, gdzie znalazł się utwór autorstwa 17-latka pt. „Odbudować”. Tworzy muzykę z pasji, nie zamykając się tylko w jednym gatunku, bo - jak mówi - muzyka nie ma dla niego granic.
Polsko-ukraińskie wołanie o pokój
4/2023 (1432) 2023-01-24

Polsko-ukraińskie wołanie o pokój

Blisko 200 wykonawców wzięło 19 stycznia udział w koncercie kolęd i pastorałek pn. „Gwiazda pokoju”. - Muzyka łączy ludzi, pokolenia, religie. Chcieliśmy wspólnie wyśpiewać pokój na Ukrainie i całym świecie!- tłumaczą krótko organizatorzy.

Tego dnia w murach Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach zgromadzili się więc soliści, duety, tercety oraz zespoły wokalne, w tym chór z siedleckiego Domu Uchodźcy, a także dzieci i młodzież z Polski i Ukrainy. - Pomysł zrodził się bardzo spontanicznie, z potrzeby serca. Śpiewając utwory bożonarodzeniowe w obu językach, chcemy podtrzymywać tradycję kolędowania, zbliżać nasze kultury, poznawać zwyczaje i obrzędy.
3/2023 (1431) 2023-01-19
10 stycznia w sali kameralnej Radzyńskiego Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie pt. „Piłkarski poker”. Jego gośćmi byli reżyser Janusz Zaorski oraz dziennikarze sportowi - Jerzy Chromik i Stefan Szczepłek, którzy byli konsultantami przy pisaniu scenariusza filmu.
3/2023 (1431) 2023-01-19
Ponadczasowa sztuka w interpretacji Teatru ES kolejny raz wraca na deski Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. I znowu skłania do refleksji.
2/2023 (1430) 2023-01-11
Suknie, spódnice, koszule, gorsety, płaszcze, a nawet czapki wyglądają, jakby były wzięte z muzealnych gablot. W Rykach powstała spółdzielnia specjalizująca się w szyciu ludowych strojów z różnych regionów Polski.
2/2023 (1430) 2023-01-11
Śpiewa, realizuje projekty, organizuje wydarzenia kulturalne i muzyczne. Wszystko po to, aby podtrzymać tradycje o kulturze bagnoszy i bojarów międzyrzeckich.
Rozmaitości
Nawadnianie w cenie
4/2023 (1432) 2023-01-25

Nawadnianie w cenie

Polska ma jeden z najgorszych bilansów wodnych w Europie. By konkurować na światowych rynkach, nasze rolnictwo musi zwiększyć powierzchnię nawadnianych upraw.

A z tym nie jest dobrze. Rolnicy próbują, jednak niewielu z nich wnioskuje o pieniądze z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ponieważ przeraża ich procedura, która wiąże się z przygotowaniem skomplikowanej dokumentacji. W minionym roku w województwie lubelskim przyjęto zaledwie 32 wnioski o stworzenie systemu nawadniania do upraw rolniczych. - Być może inwestycje byłyby większe, gdyby nie fakt, że przepisy i procedury są na tyle skomplikowane oraz zniechęcające, że mało kto podejmuje się złożenia dokumentów - tłumaczy Karol Kłopot, główny specjalista ds. warzywnictwa Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.
Nie dotrzesz na wizytę? Odwołaj!
4/2023 (1432) 2023-01-25

Nie dotrzesz na wizytę? Odwołaj!

Pracownicy służby zdrowia apelują do chorych, którzy z jakichś powodów nie mogą przybyć na umówioną wizytę, by informowali o tym rejestrację. Skorzystają na tym inni pacjenci.

W październiku ubiegłego roku wystartowała kampania #ODWOLUJE #NIEBLOKUJE zainicjowana przez Centrum Medyczne CMP. Związana jest ona z faktem, że Polacy masowo nie odwołują wizyt lekarskich. Jak wyliczono na podstawie danych z dziesięciu placówek medycznych będących partnerami kampanii, w skali roku w Polsce przepada z tego powodu ok. 17 mln terminów wizyt lekarskich, przez co blokują się kolejki do specjalistów. Taki sam problem dotyczy wizyt u lekarzy rodzinnych, a gdyby nie różnego rodzaju przypomnienia, prośby o potwierdzenie ze strony placówek zdrowia, część pacjentów nie stawiałaby się także na zabiegi planowe w szpitalach.
3/2023 (1431) 2023-01-19
Rozmowa z Karolem Remiszewskim, doktorantem w Instytucie Rolnictwa I Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, plantatorem ogórków, sadownikiem.
2/2023 (1430) 2023-01-11
Nerki chorują ciężko, ale objawy są bardzo skąpe i często niezauważane przez chorych. Zdarza się, że przychodzą do nas pacjenci ze schyłkową niewydolnością nerek, wymagający już w zasadzie tylko dializoterapii, którzy musieli chorować latami, ale o tym nie wiedzieli - mówi dr n. med. Grażyna Orłowska-Kowalik, nefrolog, adiunkt w Katedrze i Klinice Nefrologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.
2/2023 (1430) 2023-01-11
Najbardziej nam zależy na oparciu składu o własnych wychowanków. Problemem jest to, że w IV lidze trzeba systematycznie trenować. Nie można, tak jak w lidze okręgowej, zagrać meczu, a potem rozjechać się do domów - mówi Paweł Sych, prezes Orląt Łuków.
Sport
Tablica na 100-lecie PZT
4/2023 (1432) 2023-01-25

Tablica na 100-lecie PZT

Na korcie miejskim w Terespolu odsłonięto pamiątkową tablicę z okazji 100-lecia Polskiego Związku Tenisowego.

Przybyłych na uroczystość, która odbyła się 15 stycznia, przywitał inicjator wydarzenia Piotr Szyszkowski. W swoim przemówieniu przypomniał, że Polacy po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., toczyli wojnę obronną z bolszewikami w latach 1919-1920, a następnie zaczęli organizować struktury sportowe. W 1921 r. został utworzony Polski Związek Lawn Tenisowy, który od 1945 r. przyjął nazwę Polski Związek Tenisowy. Uroczystość mogła się odbyć dopiero teraz, ponieważ na jej przesunięcie miała wpływ pandemia.
Przygotowania do wiosny
4/2023 (1432) 2023-01-25

Przygotowania do wiosny

O tym, jak wyglądają przygotowania do rundy wiosennej, w rozmowie z Maciejem Sygą, trenerem piłkarzy zespołu łukowskich Orląt.

Orlęta zaczęły 17 stycznia przygotowania do rundy wiosennej. Jak będą one przebiegać?

W przygotowaniach będziemy się skupiać, mówiąc najprościej, na grze w piłkę. Podjąłem taką decyzję, bo obecnie tendencje są takie, że łączy się zajęcia fizyczne z piłkarskimi, ale wszystko potem i tak zweryfikuje boisko.
41/2022 (1418) 2022-10-12
Cezary Demianiuk, wychowanek siedleckiej Pogoni, skrzydłowy, który zaliczył epizod w ekstraklasowym klubie, opowiada o obecnej sytuacji Pogoni w II lidze i swojej karierze.
30/2020 (1304) 2020-07-22
Szachiście życzy się, by rozgrywał partie owocnie i mądrze - mówi ks. Krzysztof Domaraczeńko, organizator Szachowych Mistrzostw Polski Duchowieństwa.
29/2020 (1303) 2020-07-15
Pogoń przez większość meczu goniła wynik, ale ostatecznie pokonała lidera rozgrywek - Górnika w Łęcznej 3:2.