Aktualności
Biblioteka na medal

Biblioteka na medal

To już kolejne wyróżnienie dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim. Podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie placówka odebrała nagrodę Mistrz Promocji Czytelnictwa.

Była to 16 edycja konkursu. Kapituła powołana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich uznała, że międzyrzecka Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim z siedzibą w Wysokim jest jedną z najlepszych w Polsce. Doceniono ją za działalność na rzecz upowszechniania czytelnictwa, praktyk służących zwiększeniu zainteresowania książką, popularyzacji wiedzy i informacji, innowacyjności i kreatywności.

– Jesteśmy jedyną biblioteką z województwa lubelskiego, która otrzymała to wyróżnienie. Cieszy, że nasze działania i innowacyjność są dostrzegane. To sukces wszystkich pracowników – mówi dyrektor GBP Magdalena Chodzińska, podkreślając, iż wiele aktywności, jakie prowadzi placówka, to efekt dobrej współpracy z wójtem Krzysztofem Adamowiczem, Gminnym Ośrodkiem Kultury, szkołami, stowarzyszeniami i wieloma środowiskami na terenie gminy Międzyrzec Podlaski i poza nią.

GBP to nie tylko wypożyczalnia książek, ale także miejsce działań kulturalno-edukacyjnych, np. teatralnych. Pracownicy placówki przygotowali 18 spektakli dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Zorganizowano także warsztaty z elementami biblioterapii dla seniorów, rodzinne gry terenowe, cykl warsztatów genealogicznych czy wielkoformatowe rozgrywki gier planszowych. W stałej ofercie znajdują się spotkania autorskie i klubu dyskusyjnego czy współpraca z placówkami oświatowymi.

– Staramy się pielęgnować lokalne tradycje oraz kulturę, dlatego chętnie włączamy się również w wydarzenia organizowane poza biblioteką. Wydajemy publikacje, aby dokumentować historię naszej gminy. Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności – podsumowuje M. Chodzińska.

Magdalena Frydrychowska