Region
Źródło: M
Źródło: M

Dał przykład do naśladowania

Przy zbiegu ulic Cmentarnej i Wojskowej w Siedlcach stanął pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uroczystość odsłonięcia monumentu, z udziałem byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego, zaplanowano na 28 września.

Powstanie pomnika było możliwe dzięki zaangażowaniu społecznego komitetu budowy, któremu udało się uzyskać zgodę rady miasta na upamiętnienie tragicznie zmarłego prezydenta oraz zainicjować zbiórkę pieniędzy potrzebną na ten cel.

Na czele komitetu budowy pomnika stanął lokalny przedsiębiorca Zbigniew Sobolewski. – Prezydent Lech Kaczyński, który całym swoim życiem dawał świadectwo, że warto być Polakiem, zasłużył jak mało kto na godne uczczenie w naszym mieście. Swoją działalnością oraz potencjałem intelektualno-moralnym dał przykład do naśladowania i upamiętnienia. Do niedawna był jedynym urzędującym prezydentem, który odwiedził Siedlce – mówi Z. Sobolewski. I uzupełnia: – Jestem jedną z osób, które już od dłuższego czasu myślały o upamiętnieniu prezydenta, by stał się wzorem dla nas i naszych przyszłych pokoleń. Chociaż postać prof. L. Kaczyńskiego u niektórych wzbudza wiele kontrowersji, jak w swoim czasie służący sprawie polskiej Józef Piłsudski czy Roman Dmowski, to myślę, że za kilka lat prezydent będzie inaczej odbierany, a przyszłe pokolenia bardziej docenią jego działalność naukową, społeczną i polityczną. A nade wszystko wraz z żoną Marią powinni stać się wzorem polskiego katolickiego małżeństwa.

Miejsce szczególne

Kilka razy zmieniana była lokalizacja pomnika. Ostatecznie stanął on na rogu ulic Cmentarnej i Wojskowej, na terenie byłego cmentarza katolickiego. – Obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeprowadzenie na tym terenie tego typu przedsięwzięcia. Już wcześniej były opracowywane koncepcje, żeby było to miejsce pamięci. Być może powstaną tam w przyszłości również inne pomniki. W mojej ocenie jest to więc szczególnie predysponowane miejsce. Bo gdzie się buduje pomniki, jak nie na cmentarzach? – tłumaczy przewodniczący komitetu.

Pomnik wraz z cokołem ma ok. 6 m wysokości. Na 3,5 m postumencie z granitu stoi 2,5 m postać Lecha Kaczyńskiego, wykonana z brązu. W najbliższych dniach zostanie ułożona kostka, a także zamontowane oświetlenie oraz uporządkowana zieleń. – Jak to często bywa z inwestycjami, koszty okazały się wyższe od przewidywanych. Na początku spodziewaliśmy się zamknąć w kwocie ok. 200 tys. zł, ale będzie to raczej 240-250 tys. zł – przyznaje Z. Sobolewski. Chętni do wsparcia inicjatywy mogą wpłacać pieniądze na konto komitetu, którego numer znajduje się na stronie: pomniklechakaczynskiego-siedlce.pl.

Gość specjalny

Oficjalne odsłonięcie pomnika odbędzie się w niedzielę, 28 września. Uroczystość zainauguruje Msza św. odprawiona o 13.00 w katedrze pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie uczestnicy nabożeństwa przemaszerują pod pomnik Lecha Kaczyńskiego, gdzie odbędzie się dalsza część ceremonii. – Na pewno swoją obecnością zaszczyci nas premier Jarosław Kaczyński. Być może przyjedzie też Marta Kaczyńska. Przybędą też posłowie i senatorowie Prawa i Sprawiedliwości, przedstawiciele Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego oraz klubu Gazety Polskiej – wylicza Z. Sobolewski. I dodaje: – Serdecznie zapraszam również wszystkich mieszkańców Siedlec oraz regionu.

Kinga Ochnio