Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Dialogi o istocie człowieka

Spektaklem powarsztatowym pt. Próby klasyczne. Szekspir - Słowacki - Sofokles wystawionym 6 sierpnia na deskach Radzyńskiego Ośrodka Kultury zakończyły się XXI Międzynarodowe Warsztaty Teatralne Dialogi.

Międzynarodowe warsztaty teatralne organizujemy już od 21 lat. - Ich uczestnicy zawsze na koniec pokazują widowisko, które jest spektaklem powarsztatowym - surowym, wynikającym z tego, jakie techniki wypracowano podczas całego tygodnia - mówił przed spektaklem Janusz Szymański, pomysłodawca i organizator Dialogów.

Grono uczestników tworzą ludzie z Polski oraz różnych zakątków Europy. W trakcie zajęć początkujący aktorzy uczyli się ekspresji ruchu, mowy ciała, poznawali pantomimę oraz ćwiczyli pracę z tekstem. W tym roku razem z J. Szymańskim warsztaty poprowadził Grzegorz Cinkowski, zawodowy aktor z Zabrza, który wyreżyserował też spektakl końcowy.

Kilka scen, jeden spektakl

W spektaklu „Próby klasyczne” wybrzmiały charakterystyczne fragmenty „Hamleta” i „Romea i Julii” Szekspira oraz „Balladyny” Słowackiego. – Staraliśmy się pracować głównie głosem i mam nadzieję, że będzie to słychać. Nie używamy mikrofonów tak jak w prawdziwym teatrze – wyjaśniał Szymański. Z kolei reżyser spektaklu G. Cinkowski zwracał uwagę: – Wzięliśmy się za bardzo poważną literaturę. Kilka scen, które zaproponujemy, połączyliśmy w jeden 30-minutowy segment – wyjaśniał. – Spektakl nie jest łatwy, wymaga skupienia zarówno aktorów, jak i widzów. Dotyczy istotą człowieczeństwa, tego, co w nas siedzi, i w najmniej oczekiwanych momentach się ujawnia – stwierdził.

Czym są „Dialogi”?

Międzynarodowe Warsztaty Teatralne „Dialogi” są organizowane w Radzyńskim Ośrodku Kultury w okresie wakacyjnym od 1996 r. Adresowane są do młodzieży w wieku 18-30 lat, a nawet nieco starszych adeptów sztuki teatralnej. Przez dziesięć dni, od rana do późnych godzin nocnych, trwa praca nad doskonaleniem warsztatu aktorskiego i tworzenie spektaklu, który jest prezentowany na zakończenie warsztatów. Zajęcia prowadzi J. Szymański -znakomity radzyński instruktor teatralny i wieloletni wykładowca przedmiotu „ekspresja ciała” – przy współudziale profesjonalistów z Wrocławia, Warszawy, a także zza granicy. Gośćmi warsztatów byli m.in.: Jarek Paczkowski, Jacek Zuzański, Tomasz Marszałek, Paweł Pawlik, Joanna Brodzik, Iwona Olszowska, Józef Markocki, Witalij Lubosa. W warsztatach brała dotąd udział młodzież z Polski, Węgier, Ukrainy i Niemiec.

MAKO