Kultura
fot. DK Dubeczno
fot. DK Dubeczno

Historia szkłem pisana

Pomysł, by zebrać i pokazać szkło powstałe na przestrzeni lat w hucie z Dubeczna, mieszkańcom bardzo się spodobał.

Efekt, czyli sama wystawa, to niejedyna wartość płynąca z tej inicjatywy. Równie ważny jest fakt, że udało się stworzyć coś wspólnie i pobudzić ludzi do działania. Jak przyznaje Monika Doszko z Domu Kultury w Dubecznie, pomysł zrodził się jakiś czas temu, teraz nadszedł czas realizacji. - Jeszcze w pandemii próbowaliśmy znaleźć wspólny mianownik, zastanawialiśmy się, jak zaktywizować mieszkańców regionu poprzez odkrywanie swojego dziedzictwa kulturowego - tłumaczy zamysł.

Zadanie wymagające, a do tego nie sprzyjał mu czas, bo covid ograniczył wiele działań.

– Spotkaliśmy się z mieszkańcami, by o tym porozmawiać, zachęcić do działania, wyciągnąć z marazmu, w jaki popadli – wspomina instruktorka, dodając, że zauważyła, iż Dubeczno nie korzysta z dziedzictwa, jakie posiada. Ma na myśli hutę szkła, która działa w miejscowości – w zasadzie nieprzerwanie (!) od 1872 r. Piec do wytopu szkła wygaszano tylko: w czasie I wojny światowej, z powodu strajków w 1926 i 1936 r. oraz w 1924 i 1936 r. z powodu braku popytu.

– Podczas majowego spotkania staraliśmy się znaleźć coś, co jest wartością wyróżniającą Dubeczno spośród innych miejscowości. Okazało się, że to właśnie huta – wspomina, wskazując na pomysł, który bardzo szybko przeszedł w fazę realizacji, bo już w sierpniu wystawa doszła do skutku. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł