16 grudnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Albina, Zdzisław

Pogoda: Siedlce

Numer 50
12-18 grudnia 2019r.

menu

NEWS

Adwent z Prymasem Tysiąclecia i Zanim zapłonie adwentowa świeca - to dwa adwentowe cykle ECHA. Polecamy lekturę tekstów!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Propozycje GCKiS

16 marca 2016 r.

Pomysł na kulturę


fot. M. KARWOWSKI

Nowo powstałe Gminne Centrum Kultury i Sportu w Piszczacu swoją ofertę kieruje zarówno do dzieci i młodzieży, jak też seniorów. - Chcemy zaktywizować wszystkich mieszkańców - deklaruje dyrektor placówki Łukasz Węda, zdając jednocześnie relację z pierwszych tygodni jej funkcjonowania.

Z okazji Dnia Kobiet GCKiS wraz z wójtem Kamilem Kożuchowskim zorganizowało uroczyste spotkanie z udziałem mieszkanek gminy. W auli kolumnowej urzędu zgromadziło się łącznie ok. 150 przedstawicielek Piszczaca oraz okolicznych miejscowości: Zahorowa, Chotyłowa, Trojanowa, Kościeniewicz, Zalutynia, Wólki Kościeniewickiej, Wyczółek i Dobrynki.

Witając panie, wójt złożył im serdeczne życzenia. Następnie wszystkie babcie, mamy i wnuczki zostały obdarowane kwiatami.

W trakcie spotkania mieszkanki gminy miały okazję wysłuchać prelekcji na temat zdrowego żywienia, dobrodziejstw „jagły” czy poszczególnych przypraw. Kolejną z atrakcji była prezentacja kosmetyków wybranej marki, jak również możliwość skorzystania z bezpłatnego pomiaru cukru i ciśnienia. Uroczystość uświetnił występ zespołu Spełniania Marzeń, w programie którego nie zabrakło znanych i lubianych przebojów Alicji Majewskiej czy Jerzego Połomskiego.

Ukłon wobec przeszłości

Pierwsze trzy tygodnie funkcjonowania placówki pod kierownictwem Ł. Wędy zaowocowały również pracą nad przygotowywaniem czasopisma poświęconego życiu gminy. - W przeprowadzonym na początku marca zebraniu organizacyjnym udział wzięli przedstawiciele różnych grup społecznych, zawodów i zainteresowań - wyjaśnia dyrektor GCKiS z uwagą, iż to właśnie jego zadaniem było zaprezentowanie wstępnej koncepcji funkcjonowania periodyku.

- Ma być to czasopismo informacyjne poświęcone tak mieszkańcom gminy, jak i poszczególnym miejscowościom. Na łamach gazety prezentowane będą gminne talenty w dziedzinach edukacyjnych, kulturalnych czy sportowych. Znajdzie się przy tym miejsce dla pasjonatów oraz seniorów - tłumaczy. Spisanie ich wspomnień z czasów dzieciństwa i II wojny światowej, podobnie jak archiwizowanie starych fotografii, to jedno z naczelnych zadań GCKiS. - Świadkowie przeszłości odchodzą. Świadectwo ich życia może być nieocenioną lekcją wychowania w duchu wartości dla współczesnych pokoleń - sygnalizuje Ł. Węda, zachęcając jednocześnie mieszkańców do dzielenia się pomysłami, ale i gotowymi propozycjami artykułów.

Konkurs na logo

Kolejna z cyklu inicjatyw adresowanych do mieszkańców dotyczy… opracowania logo GCKiS w Piszczacu. - Zadaniem uczestników konkursu jest przedstawienie znaku graficznego oddającego charakter gminy jako regionu o tradycjach wielokulturowości, aktywności fizycznej i kulturalnej w nawiązaniu do historii - wyjaśnia Ł. Węda.

Wybrane logo stanowić ma podstawowy element marki instytucji. Przeznaczone będzie do celów promocyjnych, identyfikacyjnych, reklamowych, popularyzatorskich itp. Konkurs ma charakter otwarty - udział w nim mogą brać zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy (projekty mogą być realizowane indywidualnie lub zespołowo; nie ma limitu nadsyłanych propozycji; dowolna jest też tematyka). Termin nadsyłania prac mija 15 kwietnia. Projekty logo można przesyłać na adres: gckis@piszczac.pl. Więcej informacji na stronie: www.piszczac.pl w zakładce „centrum kultury”.

Zaistnieć w świadomości

Zgodnie z gminną tradycją, także w tym roku rozpisany został konkurs na najpiękniejszą palmę i pisankę wielkanocną oraz najsmaczniejszą babę. Nowy szef zaznacza bowiem, że dotychczasowe inicjatywy, znane i lubiane przez mieszkańców, nadal będą realizowane. - Znajdzie się dla nich miejsce obok nowych propozycji, a pomysłów nam nie brakuje - podkreśla, sygnalizując, iż na obecnym, tj. początkowym etapie funkcjonowania GCKiS najważniejsze jest, aby centrum zaistniało w świadomości społeczeństwa. Reszta przyjdzie z czasem…


3 PYTANIA

Łukasz Węda - dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Piszczacu

Nowa funkcja [dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu - przyp.] to bardziej zaszczyt czy zobowiązanie?

Czuję satysfakcję, ale mam też świadomość odpowiedzialności i wielkich oczekiwań związanych z powstałym centrum.

Jak doszło do tego, że stoję na jego czele? Najpierw został ogłoszony konkurs. Warunkiem przystąpienia do niego było złożenie stosownej dokumentacji i opracowanie koncepcji. Przedstawione przeze mnie propozycje działań - jak widać - zyskały uznanie. Niewątpliwie przydatna okazała się również praktyka w pracy na rzecz kultury i sportu zdobyta w ramach działalności w organizacjach pozarządowych.

Skoro o tym mowa… Mieszkańcy regionu znają Pana wielką pasję, jaką jest ocalanie od zapomnienia spuścizny tatarskiej.

Jestem jednym ze współtwórców powołania Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka działającego od 2007 r. Odpowiadam m.in. za promocję i realizację projektów - tak krajowych, jak i unijnych. Nasza organizacja to już dziś solidna marka. Odwiedzają nas turyści, opiekujemy się miejscowym mizarem, organizujemy też szereg imprez w ramach tzw. spotkań z kulturą regionalną. Od lat działam również w Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto należę do Klubu Biegacza Biała Biega. Współpracuję z różnymi czasopismami i portalami. Wierzę, że posiadane przeze mnie doświadczenie zaowocuje wieloma cennymi - tak kulturalnymi, jak i sportowymi - działaniami adresowanymi do lokalnej społeczności.

A zatem jakie będzie to Gminne Centrum Kultury i Sportu pod Pana kierownictwem?

Na początku marca odbyliśmy spotkanie w związku z inicjatywą utworzenia czasopisma poświęconego gminie. Za nami już też organizacja Dnia Kobiet i pierwszego spotkania z udziałem seniorów w ramach „saloniku 50+”. W gminie Piszczac - co warto zauważyć - mieszka kilkanaście osób w bardzo podeszłym wieku, tj. powyżej 90 lat. Jest pani, która w bieżącym roku będzie świętować 103 urodziny. Powstające czasopismo to dogodne miejsce na publikację świadectw ich życia i wspomnienia. Zatem swoją działalność GCKiS będzie ukierunkowywało w stronę wszystkich grup wiekowych, w tym osób starszych, które mają bogaty bagaż doświadczenia życiowego, a przy tym dysponują czasem.

Gmina znana jest także z czwartoligowego zespołu piłki nożnej Lutnia Piszczac, co dodatkowo motywuje nas do stworzenia atrakcyjnej oferty zajęć sportowo-rekreacyjnych. Z pewnością nie zabraknie rajdów rowerowych i kajakowych. Odbyły się już m.in. zajęcia zapoznawcze z łucznictwa. Jako samorząd gminny wspierać będziemy także czwartą edycję Cross Maratonu im. Jana Kulbaczyńskiego. Trasa biegu, do udziału w którym zapisało się już ponad 80 osób z całej Polski, wiedzie przez dwie sąsiadujące ze sobą gminy: Piszczac i Kodeń.

Roczny plan pracy GCKiS jest ambitny i zakłada wiele ciekawych inicjatyw. Zamierzamy kontynuować spotkania, które wpisały się już w świadomość lokalnej wspólnoty, ale też będziemy poszukiwać nowych form dotarcia do mieszkańców. I dlatego jestem otwarty na wszelkie propozycje i sugestie.

WA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz siedleckiej książnicy


Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach - największa i najstarsza biblioteka publiczna w mieście i regionie - obchodzi 100-lecie istnienia. Uroczystość jubileuszowa odbyła się 27 listopada w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury z udziałem wielu znamienitych gości: posłów i samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych i instytucji kultury, dyrektorów bibliotek i emerytowanych pracowników MBP, sympatyków placówki oraz tych, bez których jej funkcjonowanie nie miałoby sensu - czytelników. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Świątecznie w Kąkolewnicy


1 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Kąkolewnicy był gospodarzem XVI Powiatowych Spotkań Twórców Wsi oraz Gminnego Konkursu Zespołów Śpiewaczych. Atrakcji było co niemiara...

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Na rzecz hospicjum
15 grudnia w Galerii Siedlce, od 11.00 do 19.00, odbywać się będzie akcja „Pierniczkowe szaleństwo” zorganizowana przez Fundację Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.
więcej »
Orszak Trzech Króli w Mordach
Orszak Trzech Króli po raz siódmy przejdzie ulicami Siedlec. Spotkamy się 6 stycznia przy kościele św. Stanisława. Orszak rozpocznie się Mszą św. o 11.45, a po niej - ok. 13.00 - ruszy ulicami naszego miasta.
więcej »
VII Łosicki Jarmark Bożonarodzeniowy
W sobotę 14 grudnia, od 10.00, park im. króla Aleksandra Jagiellończyka będzie miejscem VI Łosickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego.
więcej »
 

POLECAMY


w Oczekiwaniu
Przez tegoroczne rekolekcje adwentowe online poprowadzi nas znany internautom, choćby z takich serii jak „Czarno na białym, rekolekcje o spowiedzi” czy „Kościół jest dobry”, duet o. Michał Legan OSPPE i ks. Michał Olszewski SCJ.
więcej »
Brat bankomat naprawdę pomaga
Rozumiał, że w świętości nie chodzi o nadzwyczajność, ale o ukochanie Boga oraz człowieka w szarości i trudzie dnia.
więcej »
Polskie Boże Narodzenie
Wigilia Bożego Narodzenia stanowi niezaprzeczalnie jedną z najpiękniejszych, najbardziej uroczystych tradycji, głęboko zakorzenionych w polskiej kulturze.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR