5 lipca 2020 r. Imieniny obchodzą: Karolina, Antoni, Filomena

Pogoda: Siedlce

Numer 27
02-08 lipca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in. o nowej inicjatywie duszpasterstwa rodzin: I Diecezjalnej Pielgrzymce Teściowych i Teściów...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Piknik z kulturą tatarską

13 lipca 2016 r.

Historycznie i sportowo


fot. Ł. WĘDA

Jak co roku, 9 i 10 lipca, w Studziance odbyło się Spotkanie z Kulturą Tatarską i Regionalną. Była to już ósma edycja imprezy. Zainteresowanie wydarzeniem przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. W pikniku wzięło udział około 600 osób.

Spotkanie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka, urząd gminy w Łomazach oraz mieszkańców Studzianki pod przewodnictwem sołtysa Dariusza Kukawskiego, przy współpracy powiatu bialskiego i darczyńców.

Impreza rozpoczęła się w sobotę popołudniu od warsztatów łucznictwa tradycyjnego, które cieszą się popularnością szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Odbył się również turniej strzelania z łuku. Zawodnicy strzelali do tarczy o średnicy 60 cm. Najlepszym łucznikiem okazał się Krzysztof Kowalewski ze Studzianki. Na drugiej pozycji znalazł się Bartek Kur, a trzecie miejsce wystrzelał Sebastian Rozwadowski. Tego dnia była również możliwość zwiedzenia Muzeum Wsi Podlaskiej w Studziance, które w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia.

Niedzielne obchody rozpoczęto zaś od uroczystego otwarcia wystawy poświęconej pamięci Heleny Bandzarewicz - ostatniej, prawdziwej Tatarki mieszkającej w Studziance. W tym roku przypada dziesiąta rocznica jej śmierci. Symbolicznego otwarcia drzwi dokonała córka Heleny Bandzarewicz - Józefa Kowieska oraz wnukowie Adam i Mariola. Z tej okazji odbyła się również projekcja filmu „Tatarska Baśń”, poświęconego Tatarce. Udostępniono także wystawę Sławomira Hordejuka o osadnictwie tatarskim na Południowym Podlasiu. Nie mogło oczywiście zabraknąć zwiedzania cmentarza tatarskiego - najsłynniejszego i najcenniejszego miejscowego zabytku. Zebrani goście udali się na miejsce pod przewodnictwem prezesa Stowarzyszenia Miejscowości Studzianka - Łukasza Wędy oraz miejscowej młodzieży. Przebrani w tradycyjne tatarskie stroje oprowadzili zwiedzających po obiekcie i odpowiedzieli na liczne pytania.

Spora konkurencja

Kolejnym - i z pewnością najbardziej wyczekiwanym punktem programu - były zawody pn. „V Tatarskie Bieganie”, które w tym roku zgromadziły rekordową liczbę uczestników. We wszystkich konkurencjach wzięło udział ponad 250 osób!

Zmagania sportowe tradycyjnie rozpoczęły się od biegów dla dzieci, które konkurowały ze sobą w czterech kategoriach wiekowych. W biegu „Skrzata” (rocznik 2010 i młodsi) najszybszy na dystansie 100 m był Filip Piwowski z Łomaz. Drugie miejsce zajął Maciej Szpura (Biała Podlaska), a trzecie Karol Arseniuk (Warszawa). Z kolei na tym samym dystansie wśród dziewcząt pierwsza była Karolina Kowalewko ze Studzianki, druga Wiktoria Wróbel z Międzyrzeca Podlaskiego, a trzecia Gabriela Borkusewicz z Białej Podlaskiej. W biegu „Małe Nadzieje (2010-2007) na 300 m wśród chłopców pierwszy był Szymon Arseniuk, drugi Jakub Rogulski (obaj z Ortela Królewskiego), a trzeci Hubert Fiedorczuk z Łomaz. Wśród dziewcząt wygrała Nikola Olichwirowicz, przed Dominiką Samsosiuk i Dominiką Chotkowską z Łomaz. W kategorii „Szkolniaki” na dystansie 500 m (2007-2004) najszybsi byli zawodnicy UKS Filipides Teresin: Norbert Bujalski, Kamil Orlikowski i Mikołaj Wierzbicki. Wśród dziewcząt na metę przybiegały kolejno: Daria Dziedzic (UKS Filipides Teresin), Wiktoria Olichiwrowicz i Weronika Juszczuk. W biegu gimnazjalistów na 1 km w kat. „Młodzicy” (rocznik 2004 i starsi) pierwszy był Kamil Żakowski (UKS Filipides Teresin), drugi Michał Suski z Lublina, a trzeci Kacper Norwa (2N Patków). Z dziewcząt najszybsza była Julia Szpura z Białej Podlaksiej, przed Magdaleną Mandziuk i Kingą Zbiciak. Najmłodszym uczestnikiem zawodów był 18-miesięczny Dawid ze Sztokholmu. Wszyscy, którzy ukończyli bieg, otrzymali pamiątkowe medale.

Maszerowali i biegali

Kolejną konkurencją sportową był marsz nordic walking na 5,28 km. Wyścig poprzedzony był szkoleniem poprowadzonym przez mistrzynię Polski w tej dyscyplinie - Katarzynę Jendruchniewicz. Do startu stanęło ponad 50 wielbicieli biegów z kijkami. Najszybszy okazał się Maciej Karasiński z Siedlec, który wyprzedził Pawła Jagiełę oraz Krzysztofa Piechę (obaj z Białej Podlaskiej). Wśród kobiet najlepsza okazała się Katarzyna Jendruchniewicz z Międzyrzeca Podlaskiego, druga Magdalena Mandziuk, a trzecia Julia Szpura (obie z Białej Podlaskiej). Najszybszy z mieszkańców gminy Łomazy był Wiesław Węda ze Studzianki, który przemaszerował dystans w stroju tatarskim, zajmując 22 miejsce. Zawody ukończyło 55 zawodników.

Po zmaganiach kijkarzy przyszedł czas na najbardziej wyczekiwaną i cieszącą się największym zainteresowaniem konkurencję - bieg główny „V Tatarska Piątka” na dystansie 5,28 km. Wystartowało w nim 98 zawodników. Najwyższe miejsce na podium zdobył faworyt i zwycięzca poprzednich edycji zawodów - Yassine Mhimida z Maroka. Do mety dotarł w czasie 16 min i 55 s, poprawiając swój zeszłoroczny wynik o 10 s. Drugie miejsce przypadło Michałowi Pirógowi, a trzecie Markowi Jaroszukowi z Łomaz. Wśród kobiet najlepsza była Katarzyna Pajdosz z Białej Podlaskiej, druga Karolina Drapała z Siedlec, a trzecia Małgorzata Szadura z Wieliszewa. Wśród mieszkańców powiatu bialskiego wygrał Marek Jaroszuk z Łomaz. Za nim na mecie zjawili się kolejno Leszek Stubiński i Paweł Pakuła. Otrzymali oni puchary ufundowane przez zarząd powiatu bialskiego. Najszybszym mieszkańcem gminy Łomazy został Marek Jaroszuk, drugi był Łukasz Węda, a trzeci Kamil Łukaszuk. Wśród kobiet najszybszą mieszkanką gminy została Wioleta Niedźwiedź, przed Joanną Wędą i Agnieszką Wilbik. Najszybszymi mieszkańcami Studzianki zostali Wioleta Niedźwiedź i Łukasz Węda. Wszyscy startujący w biegach zawodnicy zostali nagrodzeni na mecie pamiątkowymi medalami. Zawody ukończyło 98 osób, co jest nowym rekordem frekwencji studzińskiego biegu.

Po rywalizacji sportowej odbył się VIII Tatarski Turniej Rodzinny. Cztery drużyny rywalizowały w tatarskich konkurencjach. Pierwszą - bieg ze strzałami - wygrała rodzina Sołtysiaków przed Znajomymi. W drugiej - rzucie podkową - najlepsi byli Humorzaści. Z kolei rzemienie najlepiej wiązali Znajomi, a z łuku strzelali dobrze Humorzaści, którzy wygrali cały turniej. Drugie miejsce zajęła rodzina Sołtysiaków, trzecie Znajomi, a czwarte Sąsiedzi. Drużyny otrzymały puchary i nagrody rzeczowe.

Wierni zawodnicy

Impreza zakończyła się uroczystym wręczeniem przez wójta Jerzego Czyżewskiego pucharów oraz nagród. W tym roku uhonorowani zostali nie tylko zwycięzcy. Organizatorzy w szczególny sposób podziękowali zawodnikom, którzy wzięli udział we wszystkich pięciu edycjach „Tatarskiej Piątki”, czyli Grzegorzowi Sicińskiemu, Pawłowi Młodzikowskiemu, Weronice Młodzikowskiej, Tomaszowi Kowalewskiemu, Krzysztofowi Lewczukowi, Krzysztofowi Jurkitewiczowi, Damianowi Michalukowi, Krzysztofowi Piesze, Wioletcie Niedźwiedź. Odbyło się również losowanie, w którym do wygrania było m.in. podwójne zaproszenia na spływ kajakowy rzeką Zielawą, organizowany przez studziańskie stowarzyszenie, oraz tatarski posiłek. W czasie trwania całej imprezy można było spróbować potraw kuchni tatarskiej, m.in. pieremiaczy i czebureków.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom oraz osobom, instytucjom i firmom, które pomogły w przygotowaniu imprezy. Zapraszamy za rok!

MAŁGORZATA MAKSYMIUK

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Na straży wspólnoty


Od niedzieli 21 czerwca w łukowskiej kolegiacie na stałe zagościła figura św. Michała Archanioła, pobłogosławiona przez biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej Grzegorza Suchodolskiego, który przewodniczył też Mszy o 12.00. [fot. J. Kiciński]

FOTOGALERIA

Występ zespołu Guadalupe


28 czerwca w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu odbyły się uroczystości odpustowe. Uświetnił je występ zespołu Guadalupe.

PATRONAT "ECHO"


Najświętsze Serce
Film trafia do kin w szczególnym okresie. W tym roku przypada 100 rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100 rocznica zawierzenia losów naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
więcej »
I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów
W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbędzie się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.
więcej »
 

POLECAMY


Nabici w Facebooka
„Nie masz profilu na Facebooku? To cię nie ma!” - ileż razy ową przestrogę wielu czytelników (szczególnie tych „fejsbukoodpornych”) słyszało w swoim życiu. Okazuje się, że można bez niego żyć, choć zadanie jawi się proporcjonalnie trudniejsze wraz z malejącym wiekiem respondentów.
więcej »
Ona zawsze stoi po naszej stronie
Wzrok Maryi pełen miłości utkwiony jest także w nasze życie. Gdy tylko spostrzeże, że dzieje się cos złego, woła Jezusa: „Nie maja wina” - jak wtedy na weselu w Kanie. Nie przejdzie nigdy obojętnie wobec naszej krzywdy, naszych smutków - zapewnia ks. Dolindo Ruotolo.
więcej »
 

SONDA

 

Sport sposobem na...

nudę

kształtowanie charakteru

zawieranie nowych przyjaźni

to strata czasu

energię życiową można wykorzystać w inny, lepszy sposóbLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR