15 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Nina, Celina, Walerian

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Apel o pomoc!

27 grudnia 2016 r.

Życie pełne cudów


fot. ARCHIWUM

Możesz być jak człowiek - to tytuł reportażu Żanety Walentyn i Adriany Andrzejewskiej, dziennikarek Polskiego Radia Pomorza i Kujaw, o Chavie Nissimov z Izraela, która życie zawdzięcza Bronisławie i Wawrzyńcowi Walczakom z Siedlec. Jej historia jest jednym z epizodów ostatniej wojny, widzianym z perspektywy dziecka. Opowieść o czasach grozy zapisała - już jako osoba dorosła - na kartach książek. W Siedlcach historia ocalenia żydowskiej dziewczynki przez rodzinę Walczaków jest nadal nieznana.

Chava Nissimov urodziła się 9 czerwca 1939 r. w Warszawie. W chwili wybuchu wojny miała 12 tygodni. Nie uchroniło jej to jednak przed koszmarem zagłady. Od początku musiała wraz z bliskimi żyć w ukryciu. Zagrożenie minęło wraz z wyzwoleniem spod okupacji niemieckiej Siedlec, gdzie wówczas przebywała.

Miała wtedy zaledwie pięć lat. Traumatyczne przeżycia z dzieciństwa położyły się cieniem na jej życiu. Dopiero kiedy przeszła na emeryturę, zaczęła pisać o tamtych wydarzeniach, patrząc na nie już z perspektywy osoby bogatej o doświadczenia swojego długiego życia.

Między Polską a Izraelem

Matce Chavy udało się przeżyć wojnę na robotach w Niemczech. Po wojnie razem z córką zamieszkała w Izraelu. Dziecku trudno było przyzwyczaić się do nowej sytuacji. „Mam korzenie w Polsce i mam korzenie w Izraelu. Tu, w Polsce, jest moja rodzina, dzięki której żyję” - podkreśla wielokrotnie w swoich wystąpieniach. Mówi również, że jej życie było pełne cudów, dzięki którym ocalała.

Dziś Chava mieszka w Holon, mieście położonym na nadmorskiej równinie Szaron w dystrykcie Tel Aviv. Jej książki doczekały się tłumaczenia na język angielski. Zespół Thunder dokonał adaptacji teatralnej jej opowieści, którą wystawia na różnych scenach europejskich. Brakuje tylko tłumaczenia książek na język polski. Ze względu na pamięć o rodzinie Walczaków polska edycja byłaby szczególnie cenna dla blisko 80-letniej autorki. Z relacji Chavy wiemy, że małżonkowie ukrywali jeszcze jedną Żydówkę, osobę dorosłą.

Walczakowie z Topolowej

Dwa lata przed wybuchem wojny Bronisława i Wawrzyniec Walczakowie zamieszkali przy ulicy Topolowej 6 (obecnie 10), w typowym domu na osiedlu robotniczym, pobudowanym we wschodniej części miasta w celu rozwiązania problemów lokalowych. Niewiele takich domów zachowało się do czasów współczesnych. Były to drewniane bliźniaki, w których każda połowa składała się z pokoju i kuchni. Dom Walczaków już nie istnieje.

Wawrzyniec, który przed wojną pracował w magistracie siedleckim, urodził się w Nakorach, na terenie parafii Suchożebry. Bronisława z domu Śledź pochodziła ze wsi Lipniaki w parafii Kąkolewnica. Pobrali się na wiosnę 1915 r. Mieli czterech synów: Zdzisława, Jerzego, Kazimierza i Symforiana. Najstarszy w czasie wojny wyjechał do Radomia. Dwaj następni zamieszkali w Warszawie. Obaj walczyli w powstaniu warszawskim w pułku „Baszta”. Jerzy zginął 24 września na ul. Puławskiej 162. Kazimierz trafił do obozu jenieckiego. Zmarł w 1986 r. w Warszawie, a jego żona w 2008 r. w Nadarzynie.

Audycja radiowa

Reportażu zrealizowanego przez Żanetę Walentyn i Adrianę Andrzejewską o Chavie Nissimov można wysłuchać za pośrednictwem strony internetowej Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. Link do audycji: http://www.radiopik.pl/87,86,mozesz-byc-czlowiek


Apel

Chava Nissimov poszukuje potomków oraz krewnych Bronisławy i Wawrzyńca Walczaków. Prosimy również osoby, które znały rodzinę Walczaków z Topolowej o pomoc w ustaleniu ich losów. Informacje prosimy przesyłać na adres „Echa Katolickiego” lub Polskiego Radia Pomorza i Kujaw.

Witold Bobryk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR