24 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Pogoda: Siedlce

Numer 4
24-30 stycznia 2019r.

menu

NEWS

W numerze ECHA materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Niecodzienna wizyta

17 maja 2017 r.

Spacer śladami przodków


fot. MGBP Ryki

Przyjechał do miasta, które znał tylko z opowiadań. To, co tu zobaczył, dogłębnie go poruszyło, a z oczu wycisnęło łzy szczęścia. Znany francuski fotografik żydowskiego pochodzenia odwiedził ojczyznę swoich przodków.

- Całe życie słyszałem, skąd jest moja mama. Nawet jeśli mówiła o Rykach, były to informacje nieszczegółowe. Trudno mi więc było wyobrazić sobie, co tu zastanę - mówi Patrick Faigenbaum. Rzeczywistość okazała się równie nieprzewidywalna, co emocjonująca...

Niezapomnianym momentem wizyty P. Faigenbauma w Rykach było spotkanie w Urzędzie Stanu Cywilnego. Francuski gość poszukiwał aktu urodzenia matki - pochodzącej z Ryk Chawy Szajndli Anglister. Jak sam przyznał, był to zasadniczy cel jego przyjazdu do Polski. Pracownikom USC udało się odnaleźć archiwalny, przedwojenny dokument. Widok historycznego aktu z 1923 r. i własnoręcznego podpisu swojej babci wywołał duże emocje. P. Faigenbaum nie mógł powstrzymać łez. Dodatkowym wzruszeniem napawał fakt, że dokument matki odnalazł dokładnie w rocznicę jej urodzenia.

Korzystając z okazji chciał odszukać również pozostałych krewnych. W zasobach ryckiego urzędu zachował się jednak tylko ślad po urodzonym w Rykach bracie jego matki - Jakubie Goldfingerze. - To ważna dla mnie postać. Przekazał mi miłość do sztuki. Bardzo lubił malarstwo, kupował obrazy, które później kopiowałem. Prowadzał mnie do muzeów, galerii i na wystawy - opowiada pan Patrick.

Pozytywny wynik całodziennych poszukiwań przyniósł odczucie ulgi. - Fakt, że mogłem dziś zobaczyć to na własne oczy, jest materializacją tego, co sobie wyobrażałem. To rodzaj dotyku prawdy - wyznał Francuz.

Pożegnanie z miastem

Podczas wizyty w Rykach P. Faigenbaum wraz zwiedził też z rodziną stare miasto. W roli przewodników towarzyszyła mu Bogumiła Porowska, dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury, i instruktorka Sylwa Lange. O każdym zaułku opowiadała przybyszom pasjonatka historii Ryk Barbara Kwiatkowska. - To szalenie wzruszające, że kroczę tą samą ulicą, po której chodzili moi przodkowie - przyznał pan Patrick. Francuskiego artystę szczególnie interesowała najstarsza część Ryk.

Okazją do porównania historii ze współczesnością była wystawa na Starym Rynku. Przeglądając archiwalne fotografie, pan Patrick poznał nie tylko dawne miejsca. Wzruszył się, gdy na jednym ze zdjęć odnalazł swojego krewnego. Spore zaskoczenie wywołał w trakcie spaceru po mieście budynek dawnej bóżnicy, zupełnie nieprzypominający tego sprzed lat. Jeszcze większe przeżycia towarzyszyły wizycie na cmentarzu żydowskim. - To wszystko? - pytał zaskoczony gość, rozglądając się po pozostałościach kirkutu.

Odjeżdżając, zapragnął udać się w sentymentalną podróż pociągiem z Ryk do Dęblina. Tą samą drogą podążała jego matka, żegnając się z miastem. Mimo trudności panu Patrickowi udało się spełnić marzenie.

Nie tylko z Francji

Rodzina Patricka Faigenbauma nie jest pierwszą, która odwiedziła Ryki w poszukiwaniu swoich korzeni. Na przestrzeni lat takich przypadków były dziesiątki. Do USC wciąż spływają prośby o odszukanie dokumentów metrykalnych osób pochodzenia żydowskiego. Niektóre pochodzą z odległych krajów. - Najczęściej są kierowane przez pełnomocników lub urzędy konsularne. Ale zdarzają się też osobiste wizyty zainteresowanych - mówi Iwona Krupińska, kierownik ryckiego USC.

Jedną z takich osób była kobieta z Brazylii, która poszukiwała aktu urodzenia pochodzącego z Ryk męża. Ważny był dla niej nie tylko odnaleziony dokument, ale też wizyta w kraju, którego nie widziała od czasów wojny. Wraz z rodziną musiała wtedy uciekać za granicę.

W pamięci pracowników USC zapisała się również wizyta rodziny z Australii. Senior rodu pochodził z Ryk. Mimo upływu lat wciąż umiał mówić po polsku, czego nie można było powiedzieć o jego dzieciach. Ogromne wrażenie na Australijczyku wywarł spacer ulicami Starego Miasta. Z łatwością rozpoznawał kamienice, które pamiętał jeszcze z czasów dzieciństwa.


Patrick Faigenbaum urodził się w 1954 r. Na stałe mieszka w Paryżu i jest jednym z pierwszoplanowych twórców współczesnej francuskiej sceny fotograficznej. Przygodę ze sztuką rozpoczął od fotografowania włoskich rodzin arystokratycznych. Ostatnio w obiekcie jego zainteresowań znajdują się krajobrazy, miasta i przedmioty.

Od 1983 r. wykłada w paryskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych. Jest autorem kliku publikacji naukowych. W 2013 r. został uhonorowany nagrodą Fundacji Henri Cartier-Bresson w Paryżu za projekt fotograficzny „Kalkuta”.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
Być kobietą urzekającą
„Życie w zgodzie z naturą” - pod takim hasłem upłynie spotkanie z cyklu „Być kobietą urzekającą” zaplanowane na 6 lutego w Miętnem.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR