23 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Maria, Ildefons, Rajmund

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Słowo do słowa

17 maja 2017 r.

Sfilmowane okrucieństwo

Nie wiem, czy ktoś kiedyś przeprowadził wiarygodny sondaż na temat ludzkich pragnień i oczekiwań wobec otaczającej nas rzeczywistości.

Jednak nawet jeżeli takiego sondażu nie było albo gdyby - co w przypadku sondaży jest akurat dosyć częstą przypadłością - był on niezbyt wiarygodny, ja i tak obstawiam, prawie w ciemno, że najważniejsze dla ludzi są pokój i spokój. Można to stwierdzenie, rzecz jasna, rozwinąć i uszczegółowić, ale zapewne większość z nas i bez tego doskonale wie, w czym rzecz.

Skoro więc spokojnego życia w pokoju pragniemy najbardziej, to czemu tak trudno jest nam ten stan osiągnąć? Zarówno w wymiarze indywidualnym, osobistym, ale także w tym bardziej ogólnym i powszechnym. Na każdym kroku i każdego dnia w przestrzeni medialnej pojawiają się nowinki, które spokój odbierają, niepokój wywołują, a czasem budzą emocje tak wielkie, że do opanowania trudne…

Gimnazjalistki znęcają się nad swoją rówieśniczką. Katują ją i brutalnie biją, a wszystko rejestrują telefonami ich rozbawieni koledzy i koleżanki. Będą przecież mieli doskonały, w swojej ocenie, filmik na „fejsa”. Obok, dosłownie i w przenośni, przechodzą kolejne osoby. Czy obojętnie? Może nie do końca, ale nie reagują i nikt nie staje w obronie bitej i poniżanej dziewczyny. Straszne: młodzi ludzie pozbawieni jakiejkolwiek empatii, współczucia, zwykłej litości. Gotowi chyba nawet zabić w swoim okrutnym braku wrażliwości. To nie jacyś dzicy emigranci, nie przybysze z dalekich, niezbyt cywilizowanych stron świata. To wszystko dzieje się u nas, w środku dużego miasta, pod jedną ze szkół.

Jednak ci okrutnicy i bezwzględni sadyści nie stali się przecież takimi w ciągu tygodnia czy dwóch. Ktoś ich wychowywał, kształtował, a nawet jeśli tego nie robił, to i tak za rezultat odpowiada. Kto? Lista odpowiedzialnych jest długa i jest dowodem słabości i pozorności pewnego systemu. Samo mieszanie łyżeczką nie osłodzi nam herbaty, chociaż, owszem, można wiele szumu narobić, tłukąc o ścianki kubka…

A przecież to nie pierwszy taki filmik w sieci i nie pierwsze zdarzenie tego typu. Możemy się pocieszać, że to wyjątkowa sytuacja, ale kiedy rozejrzymy się uważniej, zauważymy, że coś takiego może zdarzyć się również obok nas i może dotknąć kogoś z naszych bliskich. Przecież dziewczyna wcale nie musi jechać na samotne wczasy do Egiptu, żeby zginąć w trudnych do wyjaśnienia i zagmatwanych okolicznościach. Może zginąć gdzieś tu, całkiem blisko.

Ktoś powie: takie czasy, niebezpieczne… Ktoś inny dorzuci: taki świat, dziwny świat… A przecież to nie świat ani czas, tylko człowiek kształtowany przez innych ludzi. Kształtowany bezmyślnie, bez wyobraźni i bez żadnej odpowiedzialności. Pozostawiony często samemu sobie z zapasem zamienników wypełniających pustkę braku miłości, troski, czułości i wzorców. Zamienniki tę pustkę wypełnią, ale tak naprawdę niczego nie zastąpią. Nie mogą zastąpić, bo są tylko „wypełniaczami” i pozornym uspokojeniem sumienia dla - chociażby - bezradnych lub całkowicie nieodpowiedzialnych rodziców.

Brutalizacja i wulgaryzacja sfery publicznej, opluwane autorytety i powykrzywiane wzorce kreowane w mediach, zysk i własna korzyść ponad wszystko i za wszelką cenę, wymiętoszone na wszystkie sposoby hasło wolności, pojmowanej tylko i wyłącznie jako zbiór praw bez obowiązków, i odpowiedzialności - to niestety nasza codzienność, z którą spotykają się także młodzi ludzie. Nawet jeżeli ich to specjalnie nie interesuje, to przecież widzą, słyszą, czerpią i chłoną jak gąbka. I owocują… Czasem właśnie w taki brutalny i bezwzględny sposób. A my, jeżeli dalej będziemy milczącymi obserwatorami, to prędzej czy później staniemy się ofiarami.

Janusz Eleryk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR