24 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Pogoda: Siedlce

Numer 4
24-30 stycznia 2019r.

menu

NEWS

W numerze ECHA materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

31 maja 2017 r.

Przełamując fale

Kobieta - jak wiadomo - ozdobą mężczyzny jest. Ba, w wielu przypadkach to spiritus movens jego kariery. Także politycznej. Także tej na najwyższym szczeblu.

Nie dziwi więc, że świadome swej roli kobiety: żony obecnych na wydarzeniu prezydentów i premierów, postanowiły - podczas ostatniego szczytu NATO - stanąć do wspólnej fotografii na tle królewskiego zamku w Brukseli. Dam jest kilka. Wśród nich te najbardziej rozpoznawalne: Melania Trump i Brigitte Macron. Osób na zdjęciu jest dziesięć, podpis oznajmia, że to pierwsze damy, ale kobiet naliczysz tu dziewięć. Dopiero wczytanie się w tekst rozjaśnia sytuację.

Otóż dziesiątą damą jest - równie, a może nawet bardziej niż damy - uśmiechnięty pan. Czemu się między nimi zagubił? Ejże, nie zagubił się wcale. To pierwsza dama Luksemburga, belgijski architekt Gauthier Destenay. Od 2010 r. pozostający w zarejestrowanym związku z premierem Luksemburga Xavierem Bettelem, a od 2015 r., kiedy to parlament tego kraju ustanowił prawo pozwalające gejom na związki małżeńskie i adopcję dzieci, jego żona/mąż. Ta ukośna kreska to symbol zawahania, jak Gauthiera Destenay’a po tej radosnej uroczystości nazwać. Biję się w piersi - nie byłam doinformowana o tej parze. Nadrabiam więc w sieci. I znajduję informację, że luksemburski „premier i jego narzeczony byli jedną z pierwszych par, które oficjalnie stały się małżeństwem”. Wszystkie doniesienia, które mówią o premierze Luksemburga, nazywają Gauthiera Destenay’a mężem Xaviera Bettela. No to może zdjęcie nie powinno się nazywać „pierwsze damy”, tylko jakoś inaczej.

Okazuje się, że problem z podpisaniem fotki miała też administracja Donalda Trumpa. Bo choć - jak wieść medialna głosi - małżonek luksemburski zaskarbił sobie sympatię amerykańskiej małżonki, to Biały Dom pominął Destenay’a w opisie zdjęcia na swojej stronie facebookowej. Oficjalnie nie poinformowano, jakie stały za tym powody, ale oburzone na homofobię i seksizm Białego Domu amerykańskie media spowodowały, że małżonek premiera Luksemburga także w podpisie zaistniał.

Uwagę polskiej postępowej opinii zwróciła jednak inna fotografia z tego samego szczytu. Oto stojący nieco wyżej niż Emmanuel Macron i Angela Merkel prezydent Andrzej Duda uśmiecha się i pokazuje dwa uniesione w górę kciuki. Gest - nawet w przypadku oficjalnego zdjęcia - można odczytać jako spontaniczny, a człowieka, który go wykonuje, uznać za kogoś zdystansowanego. Także wobec siebie. Można, ale takie jego odczytanie mogłoby mu - co uchowaj Boże! - przysporzyć sympatii. Fala hejtu, jaką z powodu tego zdjęcia ściagnął na siebie prezydent Duda, zwala z nóg. „Najtęższe” polityczne głowy i najbardziej „europejscy” dziennikarze nie zostawiają na nim suchej nitki. Ci sami, którzy nawet nie zająknęli się o prowadzonych przez niego rozmowach, osiągnięciach. Ci sami, którzy bagatelizowali liczne „występy” prezydenta Komorowskiego. Ci sami, którzy na siłę szukają pretekstu, aby dezawuować aktualną głowę naszego państwa. A do kompletu dorzucają hejt na premier Beatę Szydło. Bo jest dumna ze święceń kapłańskich swojego syna.

Bo zupa była za słona.

Anna Wolańska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
Być kobietą urzekającą
„Życie w zgodzie z naturą” - pod takim hasłem upłynie spotkanie z cyklu „Być kobietą urzekającą” zaplanowane na 6 lutego w Miętnem.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR