17 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Zbigniew, Julian, Łukasz

Pogoda: Siedlce

Numer 7
14-20 lutego 2019r.

menu

NEWS

W jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o wsparcie z PFRON? Szczegóły w bieżącym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Wawrzyny przyznane

14 czerwca 2017 r.

Działacze kultury uhonorowani


fot. J. KURZAWA

Beata Gulati, Edyta Wójcik, Anna Harke, Małgorzata Trzaskalik- Wyrwa oraz Jarosław Skrobecki to tegoroczni laureaci Wawrzynów Siedleckich. Nagroda prezydenta miasta przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianiu i ochronie kultury.

Statuetki wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się 8 czerwca w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury. - To państwo - radni, artyści, ludzie wrażliwi na kulturę, odbiorcy tego, co twórcy mają do zaoferowania - decydujecie o kondycji kultury w naszym mieście - stwierdził prezydent Wojciech Kudelski.

- Nieskromnie mówiąc, w Siedlcach jest całkiem nieźle. Corocznie spotykamy się, by wyróżnić ludzi, którzy w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju życia kulturalnego w mieście. Gdyby nie oni, to te piękne sale, jakie z takim trudem wyremontowaliśmy i wyposażyliśmy, stałyby puste. Dzisiaj chylimy czoło i chcemy skromnie, ale życzliwie wyróżnić i podziękować - dodał włodarz.

 

Praca z dziećmi

Nagrodzona B. Gulati jest wykładowcą i jednocześnie dyrektorem Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, a także prezesem Stowarzyszenia Popierania Edukacji Niepełnosprawnych „Hefajstos”. Z jej inicjatywy corocznie organizowane są Dni Integracji, które stały się wzorem dla siedleckich szkół integracyjnych i uczelni w całej Polsce. Towarzyszą im różnorodne wydarzenia artystyczne. - Jestem szczęśliwa i zaszczycona, a czuję się tak, jakbym otrzymała Oscara - przyznała laureatka. - Miłość i twórcze życie są dla mnie najważniejsze. Dziękuję władzom miasta i wszystkim moim najbliższym za wsparcie - dodała B. Gulati.

Wokalistka, instruktor wokalny i pedagog E. Wójcik od lat związana jest z MOK, gdzie pracuje z dziećmi i młodzieżą. Podopieczni laureatki reprezentują miasto w konkursach i festiwalach piosenki. - Dziękuję za docenienie mojej pracy artystycznej i osoby. Składam również podziękowania MOK za współpracę, a koleżankom i kolegom za pomoc w realizacji projektów muzycznych - powiedziała po odebraniu „Wawrzyna”. - Nie byłoby sukcesów, gdyby nie uzdolnione wokalnie dzieci i młodzież, którym tym samym dziękuję - podkreśliła E. Wójcik.

Z Centrum Kultury i Sztuki związana jest A. Harke - instruktor, kierownik produkcji, aktorka, inspicjentka, suflerka, a także kostiumolog. Artystyczną przygodę zaczynała od działalności w Teatrze ES i Studiu Teatralnym im. Jacka Woszczerowicza. W ciągu zaledwie siedmiu lat wyprodukowała 14 spektakli. - Szczególne podziękowania kieruję dla dyrektora CKiS Waldemara Koperkiewicza za pracę, w której mogę łączyć pasję z wychowywaniem młodych adeptów - powiedziała A. Harke.

 

Oswajanie muzyki klasycznej

M. Trzaskalik-Wyrwa jest wybitną ekspertką w dziedzinie sztuk muzycznych, popularyzatorką muzyki organowej i instrumentów, animatorką koncertów organowych. W kwietniu album z sonatami Bacha - nagrany na zabytkowych siedleckich organach Wagnera i wydany przez Stowarzyszenie Pro Musica Organa, którego jest prezesem - został uznany albumem 2017 r. i uhonorowany prestiżową nagrodą Fryderyk w kategorii muzyki poważnej. - Wawrzyn traktuję jako wyróżnienie dla siedleckich organów. Z Siedlcami jestem związana od 17 lat i zawsze spotykałam się z życzliwością zarówno władz kościelnych i samorządowych, jak i mecenasów oraz publiczności. W tym mieście udało się zgromadzić cenne instrumentarium, które docenili fachowcy z całej Europy i słuchacze - stwierdziła laureatka.

 

Pasjonat kina

J. Skrobecki od 26 lat zawodowo związany jest Centrum Kultury i Sztuki. W 1991 r. stworzył od podstaw Kino Studyjne „Centrum”, którym kierował przez 18 lat. Swoją pasję kontynuuje w Novym Kinie, gdzie współtworzy popularne cykle filmowe dla mieszkańców miasta i regionu. - - Dziękuję za docenienie niełatwej pracy, bardzo często nienormowanej, w której staramy się realizować satysfakcjonujące i ambitne projekty artystyczne - zaznaczył laureat.

Statuetki i tytuły wręczono także osobom i przedsiębiorstwom wspierającym finansowo i rzeczowo siedleckich pomysłodawców i animatorów kultury. Wśród wyróżnionych znaleźli się: firma Sawo-met, Arche S.A., Frezdrom Grzegorz Kazimierczak, PGE Polska Grupa Energetyczna S.A, Zakład Utylizacji Odpadów, BMK Broker Ubezpieczeniowy Spółka z o.o.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Bal karnawałowy 2019
Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej organizuje już po raz 17 bal karnawałowy skierowany do osób z niepełnosprawnością.
więcej »
Warsztaty biblijne
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Warszawie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z katechetami do udziału w pierwszej edycji warsztatów biblijnych pt. „Poznaj list św. Pawła do Rzymian”.
więcej »
Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR