24 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Pogoda: Siedlce

Numer 4
24-30 stycznia 2019r.

menu

NEWS

W numerze ECHA materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Uzależnienie od narkotyków

14 czerwca 2017 r.

Dramatyczne zagrożenie


fot. PIXABAY.COM

Obecnie istnieje około dwóch tysięcy substancji psychoaktywnych. W ciągu ostatniej dekady pojawiło się aż 520 nowych, syntetycznych środków, których działanie jest jeszcze tragiczniejsze. Nowe substancje psychoaktywne są bardzo niebezpieczne, ponieważ atakują wiele układów w organizmie człowieka.

- Stare narkotyki wpływały głównie na układ ośrodkowy, zaburzały wzrok i słuch, czasami zmieniały percepcję bólu. Nowe środki bardzo silnie atakują układ oddechowy i układ krążenia. Najmocniejsze z nich prowadzą do nieodwracalnych zmian w mózgu - tłumaczy prof. Mariusz Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej.

Zaznacza, że po zażyciu takich substancji młody człowiek nie tylko przewraca się, krzyczy czy skacze. Powyższe zachowanie to jedynie wierzchołek góry lodowej. - Ci, którzy biorą takie środki, będą wymagali trwałej opieki medycznej. Te nieznane substancje mogą uszkodzić układ motoryczny, co potem może mieć wpływ na psychikę i powodować niekontrolowane kompulsywne zachowania. Takiego świństwa w historii świata jeszcze nie było - ostro ocenia profesor.

 

Kombinowane narkotyki

M. Jędrzejko zauważa przy tym, że pod brzmiącymi znajomo nazwami, jak amfetamina, kokaina, metamfetamina czy ecstasy kryją się dziś zupełnie inne niż dawniej substancje.

- W środku mamy syntetyczne kannabinoidy, którymi spryskuje się marihuanę, by była dwa - trzy razy mocniejsza niż zwykle. Także nowe generacje heroiny, która była uznawana za najsilniejszy narkotyk, są dziś wielokrotnie wzmacniane - wyjaśnia specjalista.

Dodaje, że dziś po środki odurzające sięgają coraz młodsze dzieci. Uściśla, że im młodszy wiek, tym ryzyko uzależnienia jest większe.

- Nowe narkotyki generują uzależnienie psychiczne, które jest bardzo trudne do leczenia. Niestety w walce o uzależnionych często nie mamy wsparcia ze strony rodziców. Wydaje się im, że wszystko zrobimy w cztery tygodnie i dziecko będzie jak nowe. Matki i ojcowie przyprowadzają do nas swoje dzieci często zbyt późno - nie po pierwszym razie, ale kiedy już wszystko dosłownie się wali. Kolejną sprawą jest to, że znacząca część rodziców w ogóle odpuściła sobie proces wychowania, a tego robić nie wolno! Najważniejszym wzorcem dla dziecka jest matka i ojciec - przekonuje M. Jędrzejko.

 

Ślepi rodzice

Profesor CPS mówi dosadnie: trzeba wreszcie odrzucić wolnościowe wychowanie dzieci! - Dziecko należy wychowywać konserwatywnie. Nie można go bić czy krzyczeć przy każdej okazji. Koniecznie jednak należy wyznaczać mu granice i zadania, dawać prawa, ale i obowiązki. Młodość ma prawo do buntu, ale ten bunt musi być ujęty w granicach, które nie zagrażają życiu i stabilności rodziny. My musimy mieć czas na wspólne zjedzenie kolacji (bez telefonu i telewizora), rozmowy - podkreśla.

Na pytanie, czy rodzice mogą nie zauważyć tego, że ich dziecko bierze narkotyki, specjalista odpowiada: „jeśli są ślepi, to nie widzą”. Radzi, by zwracać uwagę na środowisko, w jakim obraca się dziecko. Wskazuje, że powodem do zastanowienia się i reakcji powinny być takie zachowania, jak: silne pobudzenie, nagły zanik zainteresowania nauką, zamykanie się w pokoju, chowanie telefonu czy opór wobec najbliższych. Radzi, by rodzice, którzy zauważają niepokojące sygnały, od razu szli do poradni psychologicznych. Zachęca też do sięgania po dobre książki na temat używek oraz wejścia na stronę Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii i CPS, gdzie można znaleźć wiele sprawdzonych informacji.

 

Potrzebna reakcja

Co zrobić, gdy mamy do czynienia z osobą pod wpływem środków odurzających? - Jeśli jest to marihuana, obejdzie się bez pogotowia. Nie krzyczmy na taką osobę, podawajmy jej jak najwięcej wody, by wypłukać narkotyk. Pilnujmy, by została w pomieszczeniu, by nie wydostała się na schody, na okno czy balkon. Nie spuszczajmy jej z oczu. To prawda, że wypalenie marihuany nie zabija; zabić mogą konsekwencje. Osoba pod wpływem tego środka widzi i słyszy z opóźnieniem. Może wpaść prosto pod samochód, bo nie dostrzega zagrożenia - uwrażliwia. - Z kolei kiedy mamy do czynienia z osobą po dopalaczach czy jakichkolwiek innych narkotykach, od razu wzywamy kartkę. Nie bójmy się tego, nie wstydźmy, bo tu chodzi o ludzkie życie. Dziecko musi przejść pełną konsultację toksykologiczną, psychiatryczną, często też kardiologiczną i pulmonologiczną. Nie możemy bić i krzyczeć na dziecko będące pod wpływem narkotyków. Trzeba raczej szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego po nie sięgnęło, co musiało się stać w rodzinie lub w samym dziecku, by nastąpiły mechanizmy tak ryzykowanych zachowań - podsumowuje prof. M. Jędrzejko.


Złapani w sieć

 

Internet dla wielu osób stał się współczesną encyklopedią. Jest też jednym ze źródeł wiedzy o narkotykach...

 

Informacji o środkach psychoaktywnych szukają tu i młodzi, i dorośli. Znalezienie takich wiadomości jest bardzo proste. Wystarczy chociażby wpisanie frazy „domowe narkotyki” , „narkotyki z apteki” czy „gdzie kupić narkotyki (dopalacze)”. Na końcu trzeba jeszcze dorzucić nazwę miast i… gotowe.

- Dzieci i młodzież są podatne na przeróżne formy oraz mechanizmy manipulacyjne i perswazyjne. Często odnoszą się one do humoru, łączą przekaz o narkotykach z popularnymi aktorami, ludźmi telewizji, sportu, muzyką - potwierdza Agnieszka Taper z Centrum Profilaktyki Społecznej. - W sieci można znaleźć wiele argumentów pronarkotykowych, brzmiących często paranaukowo. Środki odurzające wpasowywane są w kulturę i religię. Niestety, młodzi wierzą tym informacjom, nie sprawdzają ich w innych źródłach. Ponadto kierują się ciekawością, chcą eksperymentować. Internet jest także miejscem, gdzie coraz mocniej handluje się narkotykami. Skalę tego zjawiska trudno oszacować - tłumaczy, dodając, iż nie da się rozwiązać problemu handlu środkami odurzającymi w sieci. - Jedyne, co możemy zrobić, to wziąć pod lupę internetową aktywność naszych dzieci; pomyśleć o ograniczeniach, blokadach rodzicielskich… Gorzej jest z dorosłymi - ich nikt nie pilnuje - dodaje A. Taper.

Współcześnie substancje odurzające można kupić nie tylko u dilerów czy przez internet. - Wystarczy zrobić rundę po okolicznych aptekach, aby kupić kilka opakowań leków z pseudoefedryną i… „jest impreza” - podsumowuje przedstawicielka CPS.


Biorą z ciekawości

 

Młodzi ludzie otrzymują dziś bardzo wiele bodźców za pośrednictwem mediów. Niestety, coraz mocniej brakuje im dialogu z najbliższymi.

 

Przerażające, jak bardzo wiedza dzieci i młodzieży na temat używek jest nierzetelna, niesprawdzona i nieprawdziwa. - Oni są przekonani o nieszkodliwości środków odurzających. Wierzą, że silna wola jest w stanie wszystko załatwić, że uzależnienie dotyka tylko słabych. Brakuje im podstawowej informacji. Jeszcze kilka lat temu narkotyki były substancjami w części naturalnymi i w części robionymi laboratoryjnie, chemicznie. W ostatnich latach są to substancje silnie modyfikowane, dużo silniejsze niż ich poprzedniki - zauważa Leszek Roszczenko z Centrum Profilaktyki Społecznej. Apeluje tym samym o szeroko rozumianą profilaktykę, która jest tańsza niż późniejsze diagnozowanie i leczenie. - Nakłady na działania profilaktyczne są dziś niewielkie. W szkołach brakuje czasu na takie zajęcia, wychowawcy nie mają podstawowej wiedzy i nie chcą konfrontować się z uczniami, bo brakuje im argumentów w rzeczowej dyskusji. Nie powtarzajmy podopiecznym, że narkotyk zrobi im krzywdę, że mogą być zatrzymani przez policję. Nie straszmy konsekwencjami prawnymi. Pokazujmy raczej, że mają w sobie niesamowity potencjał i możliwości. Uczmy, jak być asertywnymi - radzi L. Roszczenko.

Przedstawiciel CPS zaznacza przy tym, że polskie prawo nie radzi sobie z walką ze środkami odurzającymi. Legislacja nie nadąża za osobami, które produkują narkotyki i nimi handlują.

- Tę walkę można wygrać tylko poprzez edukację młodych. Jeśli oni nie będą zainteresowani używkami, to dilerzy zostaną zmuszeni do znalezienia sobie innego zajęcia. A dlaczego ludzie sięgają po narkotyki? Odpowiedzi jest tyle, ile osób zażywających… Powodem mogą być problemy, brak siły do stawiania czoła wyzwaniom, potrzeba wzmocnienia doznań. Niektórzy myślą, że po wzięciu określonej substancji będzie fajnie, śmiesznie, że zwrócą na siebie uwagę - tłumaczy L. Roszczenko. Sugeruje jednocześnie, by w czasie zajęć profilaktycznych dostosować przekaz do odbiorcy. To ważne, gdyż zamiast kogoś odciągnąć od narkotyków, zupełnie nieświadomie można go do nich zachęcić.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
Być kobietą urzekającą
„Życie w zgodzie z naturą” - pod takim hasłem upłynie spotkanie z cyklu „Być kobietą urzekającą” zaplanowane na 6 lutego w Miętnem.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR