24 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Pogoda: Siedlce

Numer 4
24-30 stycznia 2019r.

menu

NEWS

W numerze ECHA materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Jerycho Młodych

21 czerwca 2017 r.

W nadbużańskiej Fatimie


fot. AWAW

16 czerwca w pratulińskim sanktuarium odbyło się Jerycho Młodych. Spotkanie minęło pod hasłem „Buty i kanapa!”. Nawiązywało też do 100 rocznicy objawień fatimskich.

Autokary, które wiozły młodych na Jerycho, zatrzymywały się w miejscowości Derło. Młodzi musieli dojść do Pratulina pieszo - przez las i łąki. Po drodze zatrzymywali się przy miejscu, gdzie pierwotnie pogrzebano pratulińskich męczenników. Całe spotkanie odbyło się przy ołtarzu polowym. Jerycho rozpoczęło się od wspólnych tańców.

Do zabawy zapraszali instruktorka zumby i ks. Grzegorz Suwała z Radzynia Podlaskiego, znany z pamiętnych tańców podczas ŚDM. Młodzi na przemian tańczyli w rytm folkowych melodii i piosenek uwielbienia. Potem w uroczystej procesji przynieśli na ołtarz figurę Matki Bożej Fatimskiej przysłaną z Portugalii.

 

Działy się maleńkie cuda

Kolejnym punktem spotkania było świadectwo Eweliny i Łukasza Czerwińskich, którzy stanowią nietypowe małżeństwo. Ona jest w pełni sprawna, on zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym.

Jako pierwszy wypowiadał się Łukasz. Zrobił to za pomocą syntezatora mowy, ponieważ z powodu choroby nie tylko nie może mówić, ale też chodzić i być samodzielnym. Opowiedział o trudnym dzieciństwie, o tym, jak był poniżany przez kolegów, o buncie i trudnościach w pogodzeniu się ze swoją odmiennością.

- Miałem dobre wyniki w nauce, ale nie odczuwałem radości życia. Kiedyś coś we mnie pękło. Jakiś wewnętrzny głos mówił we mnie: masz do wyboru dwie opcje: poddać się i dalej biadolić, jaki jesteś nieszczęśliwy, lub ruszyć swoje cztery litery, aby coś zmienić, by twoje życie było takie, jak pragniesz. Zacząłem wracać do Boga, uczyć się na nowo wierzyć w Niego, a On pomógł mi uwierzyć w siebie; w moim życiu zaczęły się dziać maleńkie cuda - opowiadał Łukasz. Podkreślał, że wreszcie poznał ludzi, którzy tchnęli w niego świeżą energię, przekonali, że nie trzeba być idealnym, aby być wartościowym i szczęśliwym człowiekiem.

 

Przeciwieństwa się dopełniają

Ewelina usłyszała o Łukaszu od kolegi. Była wtedy w klasie maturalnej. Zaczęli do siebie pisać na gadu-gadu. Po jakimś czasie zdecydowali, aby spotkać się w świecie realnym. Ona mieszkała w Poznaniu, on w Lublinie. Zaczęła go odwiedzać. Po maturze zamieszkali razem, zaręczyli się. Od roku są małżeństwem. Ona pracuje jako opiekunka dzieci, on przebywa w domu i zarabia jako informatyk.

- Wiem, że to nasze mieszkanie przed ślubem nie było czymś zgodnym z Bożym prawem, ale gdybym nie posmakowała codziennego życia z Łukaszem, nie przekonała się, że można godzić szkołę, pracę, opiekę nad ukochanym i dom, nie zawarłabym z nim związku; to wszystko by mnie przerosło. Mieliśmy też wiele problemów ze ślubem. Łukasz nie mógł sam się podpisać i wypowiedzieć słów przysięgi, ale na wszystko znalazł się sposób. Jeden z kapłanów odmówił pobłogosławienia naszego związku, bo nie chciał brać za niego odpowiedzialności. Nie wystarczyło, że my byliśmy gotowi podjąć się tej odpowiedzialności. Na szczęście inni duchowni nie robili problemów - wspominała Ewelina. Wyznała, że w najtrudniejszych momentach szukają siły i pokoju serca u Boga.

- Ja jestem cierpliwa, a Łukasz wręcz odwrotnie, ja jestem impulsywna, a on wszystko tłumi w sobie i dopiero potem wybucha, jemu łatwiej przychodzi nauka języków, a ja jestem w tej dziedzinie bardzo oporna. Doświadczamy na sobie, że przeciwieństwa nie tylko się przyciągają, ale i dopełniają. W życiu nie trzeba być perfekcyjnym - podkreślała Ewelina.

 

Moc z modlitwy

Do młodych swoje słowo skierował także o. Ryszard Sierański OMI. Po konferencji rozpoczął się koncert zespołu „40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach”. Po przerwie nastąpiła część modlitewna. Młodzi wzięli udział w niecodziennym nabożeństwie różańcowym. W każdą tajemnicę światła wprowadzani byli nie tylko rozważaniem i pieśnią, ale także dającymi do myślenia filmikami i scenkami przywołującymi objawienia w Fatimie. Śpiew poszczególnych dziesiątków był animowany przez zespół ŚDM Band z Radzynia Podlaskiego.

Po Różańcu rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Słowo Boże wygłosił bp Piotr Sawczuk. Przypominał, że dzieci z Fatimy były bardzo rozmodlone. - Kto regularnie się modli, ten otwiera się na łaskę, ten czuwa nad sobą, by nie zwyciężyła go słabość, by nie pochłonął go mrok; kto się modli, ten chce być blisko Jezusa i Jego Matki - zauważył hierarcha. Za wzór modlitwy stawiał też młodym św. Jana Pawła II. Przypominał, że Papież Polak nie traktował jej z wyrachowaniem, nie wyznaczał czasu, ale zawsze dawał jej pierwszeństwo przed odpoczynkiem, rozmowami z przyjaciółmi, a nawet jedzeniem.

 

Między butami a kanapą

Bp P. Sawczuk nawiązał także do pamiętnych słów papieża Franciszka o butach i kanapie. - Papież chciał zwrócić uwagę, że od bierności koniecznie trzeba przejść do działania. Fatima mówi nam jednak, że między kanapą a butami jest skrawek podłogi, na którym trzeba uklęknąć. Nie można pozostać na kanapie, ale też nie da się od razy wskakiwać w buty; działanie musi być poprzedzone rozmową z Bogiem. Jeśli mamy zanieść komuś Jezusa, to jakże to zrobimy, nie otwierając się wcześniej na Jego bliskość i nie zabierając ze sobą Jego łaski? - pytał.

Następnie biskup zachęcał młodych do odmawiania Różańca. - Czy ta modlitwa jest obecna w naszym życiu? Niektórzy mówią, że to dobre dla babć. Matka Boża nie objawiła się jednak babciom siedzącym na kanapie z różańcem, ale dzieciom przebywającym na pastwisku. Wyznaczyła im trudną misję. Mieli przekonać dorosłych do Różańca, powiedzieć im o niebie i piekle. Bogu bardzo podoba się posługiwać ludźmi „nieodpowiednimi”. Jeśli jednak są oni otwarci na łaskę i posłuszni, to stają się odpowiedni - zauważył bp P. Sawczuk. Na koniec mówił w imieniu młodych: „Dziś prosimy o pomoc w zamocowaniu naszego życia na Chrystusie, w ocenianiu wszystkiego w świetle Jego Ewangelii i zgłaszamy swoją gotowość służby i zaangażowania się w pracę Jezusowej drużyny!”.

Po Eucharystii odbył się koncert uwielbienia, podczas którego organizatorzy zachęcali młodych do praktykowania pięciu pierwszych sobót miesiąca. Na zachętę wszyscy dostali specjalne zdrapki mające ułatwić wypełnienie prośby Matki z Fatimy…

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
Być kobietą urzekającą
„Życie w zgodzie z naturą” - pod takim hasłem upłynie spotkanie z cyklu „Być kobietą urzekającą” zaplanowane na 6 lutego w Miętnem.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR