24 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Pogoda: Siedlce

Numer 4
24-30 stycznia 2019r.

menu

NEWS

W numerze ECHA materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Słowo do słowa

28 czerwca 2017 r.

Prostota dźwięku

O gustach zdecydowanie dyskutować się nie powinno. Przecież chyba każdy zna powiedzenie, że nie to ładne, co ładne, tylko co się komu podoba. No i rzeczywiście tak jest, bo nie jesteśmy przecież fachowcami w każdej dziedzinie i tak swoje oceny, jak i opinie opieramy często na czysto estetycznych, ale i dosyć subiektywnych fundamentach.

Tak jest również w kwestiach muzycznych, gdzie każdy z nas ma swoje szczególne upodobania. Trudno nie zauważyć, że ostatnio prawdziwy boom przeżywa muzyka określana kiedyś mianem „chodnikowej” czy biesiadnej, a od pewnego czasu nazywana po prostu: disco polo.

Dawno temu, bo przed ponad ćwierćwieczem, kasety z nagraniami przebojów tego gatunku rzeczywiście sprzedawano głównie na chodnikach i straganach. Już wtedy traktowano disco polo z lekkim przymrużeniem oka i na salony raczej nie wpuszczano, a przynajmniej nie czyniono tego oficjalnie. Mimo to fala disco polo płynęła sobie przez kolejne lata razem z Wisłą. Raz większa, raz mniejsza, ale płynęła. W ostatnim zaś czasie z tej fali zrobił nam się prawdziwy sztorm, w dodatku z tendencją wzrostową. Można by powiedzieć: prawdziwe tsunami. Tłumy ludzi na koncertach, potężne pieniądze, teledyski, kolejne gale organizowane często w wielkich miastach i z jeszcze większym rozmachem... Czy komuś to się podoba, czy nie: tak wygląda komercyjny sukces.

Muzyka to niewątpliwie sztuka, ale we współczesnym świecie pieniądza to także, a może już przede wszystkim, towar. A towar musi mieć swojego nabywcę, bo inaczej staje się zbędny i niepotrzebny. Takie są skutki sprowadzania wszystkiego do układu handlowego. Przecież w niektórych teoriach nawet szkoła jest tylko instytucją świadczącą usługę uczniom. Jeżeli uczeń nie zdołał się czegoś nauczyć, to znaczy, że usługa była na zbyt niskim poziomie. To nic, że uczeń nie przeczytał żadnej książki, a czas spędza, wpatrując się w ekrany rozmaitych urządzeń. Usługa marna i tylko dlatego nie ma skutków. Winna szkoła…

A kto jest winien temu, że ludzie chcą i lubią słuchać disco polo? I czemu właściwie niektórzy w kategoriach winy o tych gustach mówią? Cóż to za nowe kryterium podziału ludzi na lepszych i gorszych, mądrych i głupich, nowoczesnych i zacofanych, ze względu na muzyczne upodobania?

Przebojom disco polo trudno raczej zarzucić nadmierną głębię przekazu. To fakt, a z faktami dyskusji podejmować nie wypada. Rymy są, delikatnie rzecz ujmując, mało wyszukane, a konstrukcja muzyczna oparta o schemat kilku akordów i układ solo-zwrotko-refrenowy. Linia melodyczna to prosty układ dźwięków, a w miejscach, gdzie autor tekstu nie bardzo wiedział, co napisać, pojawiają się często ozdobniki typu „łohoho” czy „para pa pa”. Zapewne właśnie ta prostota decyduje o sukcesie. Przecież tak bardzo „skomplikowany” utwór wystarczy usłyszeć dwa razy i śmiało można uznać, że go znamy. A zasada jest taka, że ludzie najlepiej bawią się przy tym, co znają. No i bawią się na całego. Na ostatniej gali w Warszawie prezes TVP prawie barierki poprzewracał. Tak wywijał. No i dobrze, bo przecież na koncercie o to właśnie chodzi, żeby dobrze się bawić.

Wielbicielem tego nurtu z pewnością nie jestem. Nie wyobrażam sobie nastrojowego wieczoru z taką muzą w tle, ale z Nergalem w tle też sobie wieczoru nie wyobrażam. Mogę jednak zrozumieć, że ktoś swoje wieczory planuje inaczej. To przecież trochę tak jak z menu: jedni wolą pomidorową, a inni ośmiorniczki. Tak samo jak niektóre teksty przebojów disco polo, śmieszą mnie - płaczliwe z jednej, a obraźliwe z drugiej strony - głosy konkurencji. Bo właśnie dlatego, że są konkurencyjne, to i brzmią niezbyt wiarygodnie. A do twórców disco polo tylko jedna prośba: prostota - tak, prostactwo - nie...

Janusz Eleryk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
Być kobietą urzekającą
„Życie w zgodzie z naturą” - pod takim hasłem upłynie spotkanie z cyklu „Być kobietą urzekającą” zaplanowane na 6 lutego w Miętnem.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR