18 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Maksym, Bernadeta

Pogoda: Siedlce

Numer 7
14-20 lutego 2019r.

menu

NEWS

W jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o wsparcie z PFRON? Szczegóły w bieżącym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Krwiodawstwo

12 lipca 2017 r.

Ratuj życie!


fot. PIXABAY.COM

Potrzebujemy jej codziennie i to w dużych ilościach! Krew, bo o niej mowa, jest bezcennym lekiem, gdyż - jak dotąd - nie udało się wytworzyć jej syntetycznie. Czas wakacji wymusza tym pilniejsze apele o podzielenie się darem ratującym ludzkie zdrowie i życie.

Przetaczana podczas transfuzji bądź podawana w postaci przetworzonych preparatów służy zarówno ofiarom wypadków, jak też cierpiącym na szereg poważnych chorób. Dorosły człowiek posiada ok. 5-6 l krwi, a jednorazowo oddaje 450 ml. W przypadku mężczyzn krew może być pobierana nie częściej niż sześć razy w roku, a kobiet - cztery, przy czym przerwa między kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż osiem tygodni.

Oddawanie krwi jest bezbolesne, ale przede wszystkim - bezpieczne! Lek. med. Janina Wójcikowska, kierownik siedleckiego oddziału terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, podkreśla, iż mając na uwadze cel zasadniczy, tj. bezpieczeństwo w leczeniu krwią, każdej donacji towarzyszy szczegółowy wywiad dotyczący stanu zdrowia krwiodawcy. - Sprzęt do poboru jest jednorazowy, warunki są sterylne. Każdy dawca jest badany i przez lekarza, i laboratoryjnie - potwierdza z uwagą, iż krew analizowana jest m.in. pod kątem obecności zarazków chorób wenerycznych, AIDS, żółtaczki zakaźnej...

Dawcami - o czym przypomina kierownik siedleckiego oddziału RCKiK - mogą być osoby od 18 do 65 roku życia, ważące co najmniej 50 kg, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie przechodziły diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (np. gastroskopii, laparoskopii), nie były leczone krwią bądź jej składnikami. Półroczny zakaz dotyczy także osób, u których w tym czasie wykonano tatuaż, przekłucie uszu itp. - W związku ze zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną 28-dniowy okres kwarantanny, tj. niemożność oddania krwi, obejmuje również osoby, które przebywały co najmniej dobę w krajach, gdzie stwierdzono występowanie wirusów Zika i Zachodniego Nilu - wyjaśnia.

Przedstawicielka służby krwi potwierdza tym samym, iż nadal obowiązuje zasada, że krew można oddać po sześciu miesiącach od przejścia zabiegu chirurgicznego, dwa tygodnie po przebyciu grypy lub infekcji z gorączką powyżej 38°C, dwa tygodnie po zakończeniu leczenia antybiotykami, 48 godzin po szczepieniu przeciwko grypie i żółtaczce, trzy dni po zakończeniu miesiączki itd. Wcześniej na liście bezwzględnych przeciwwskazań do oddawania krwi była m.in. gruźlica. Obecnie - jak wyjaśnia lek. J. Wójcikowska - krew można oddać po dwóch latach od wyleczenia choroby oraz przedłożeniu potwierdzającego je zaświadczenia od lekarza ftyzjatry.

 

…i odpowiedzialności

Jaka krew jest najbardziej potrzebna? - Każda. Niezależnie od częstości jej występowania - lekarka nie ma wątpliwości.

Honorowy dawca - jak tłumaczy - otrzymuje zaświadczenie celem usprawiedliwienia nieobecności w miejscu pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia oraz posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4,5 tys. kalorii, tj. ekwiwalent w postaci ośmiu czekolad i batona.

Kierownik RCKiK zaznacza jednocześnie, iż w ciągu doby poprzedzającej donację należy odpowiednio nawodnić organizm. Trzeba być wyspanym i spożyć lekki posiłek. - W centrum stawiamy się z dowodem osobistym - przypomina. I uwrażliwia: - Pamiętajmy, że krwiodawca to osoba zdrowa - bez przeziębień, opryszczek, zmian skórnych, zwłaszcza w zgięciach łokciowych…

Lek. J. Wójcikowska wskazując tym samym na rangę uświadomienia dawcom, iż krew to lek, który „idzie” do żył chorego. - Stąd dana osoba musi mieć świadomość, iż oddając krew odpowiedzialnie, ratuje ludzkie życie! - akcentuje.


Dyskwalifikacja stała

Wśród bezwzględnych przeciwwskazań do oddania krwi są m.in. choroby układu krążenia, wady serca, choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, stan po zawale, niewydolność krążenia, miażdżyca znacznego stopnia, stany po udarze mózgu, choroby tętnic, nawracające zapalenia żył. Dyskwalifikuje występowanie chorób zakaźnych, np. WZW typu B i C, żółtaczki pokarmowej, poważnych chorób układu pokarmowego, oddechowego, moczowego, nerwowego, chorób skórnych, w tym łuszczycy, nowotworów złośliwych, cukrzycy, chorób tarczycy, nadnerczy, przebycie malarii. Dyskwalifikuje także przynależność do grup, które ze względu na zachowania seksualne są szczególnie narażone na zakażenie poważnymi chorobami mogącymi przenosić się drogą krwi (narkomani, osoby uprawiające prostytucję), ale też lekozależność i alkoholizm.


Gdzie oddać krew?

Oddziały terenowe Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w naszym regionie:

- Biała Podlaska - ul. Terebelska 57/65, tel.  83-342-83-76;

- Łuków - ul. Rogalińskiego 3, tel. 25-798-22-37;

- Włodawa - ul. Piłsudskiego 66, tel. 82-572-39-55;

- Siedlce - ul. Formińskiego 12, tel. 25-632-74-61;

- Garwolin - ul. Lubelska 50, tel. 25-682-46-17.

AW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Bal karnawałowy 2019
Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej organizuje już po raz 17 bal karnawałowy skierowany do osób z niepełnosprawnością.
więcej »
Warsztaty biblijne
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Warszawie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z katechetami do udziału w pierwszej edycji warsztatów biblijnych pt. „Poznaj list św. Pawła do Rzymian”.
więcej »
Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR